Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

24 Aralık 2006

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
ahmetrasimk@mynet.com


Ozon da kolesterol gibi, iyisi de var kötüsü de


Hava kirliliğine neden olan pek çok madde var. Karbon monoksit, azot dioksit, ozon, partiküller, kükürt dioksit, aromatik hidrokarbonlar, uçucu organik bileşikler… bunların başlıcaları.
Bugün, bu kirleticilerden, üç oksijen atomundan oluşan bir molekül olan ve gökyüzünün mavi görünmesine sebep olan ozon üzerinde duracağım.
Ancak hemen belirtmek isterim ki, bu ozonun da aynı kolesterol gibi hem iyisi hem kötüsü var. İsterseniz önce ‘iyi ozondan’ bahsedelim.

İyi ozon
Atmosferin 15. ve 35. kilometreleri arasında stratosfer tabakasında bulunan ozon tabakası ‘iyi ozon’ olarak bilinir. Bu tabaka, güneşin insan sağlığına zararlı olan ültraviyole B ışınlarını emerek bunların yeryüzüne ulaşmalarını engeller.
Ültraviyole B ışınları, insanların bağışıklık sistemini zayıflatarak enfeksiyon oluşumunu kolaylaştıran, güneş yanıklarına, derinin yaşlanmasına, elastikliğinin kaybolmasına ve deri kanserlerine neden olan ve gözde katarakt riskini artıran ışınlardır.
İyi ozonun azalması sonucu, güneş ışınların emilimi de azalır ve dünyaya erişen ültraviyole B ışınlarının miktarı artar. Bu durum ‘ozon tabakasının delinmesi’ ismiyle bilinir.
Bu delinmenin nedeni, ozonun çeşitli endüstriyel faaliyetler sonucu açığa çıkan floroklorokarbon gazlar tarafından parçalanmasıdır.

Kötü ozon soluduğumuz havada
Soluduğumuz havada bulunan ozon, sağlığımız üzerine bir çok zararlı etki gösterdiğinden ‘kötü ozon’ olarak bilinir.
Ozon, araçların egzozlarından ve fabrikaların bacalarından atmosfere karışan azot oksitleri ve hidrokarbonlara güneş ışınlarının etkisiyle oluşur.
Sıcak, bulutsuz ve rüzgarsız havada ozon oluşumu daha fazladır. Buna karşılık, soğuk, bulutlu ve rüzgarlı günlerde ve geceleri ise atmosferde daha düşük seviyelerde ozon bulunur.
İstanbul’ daki yoğun trafiği ve sanayileşmeyi ve güneşin bolluğunu hesaba katarsanız, İstanbul’ luların sağlıklarının ne büyük bir tehdit altında olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Ozonun zararları
Ozonun vücut dokuları için çok zararlı olması, ozonun çok etkili temizleyici, dezenfektan ve beyazlatıcı yapan özelliklerinden dolayıdır. Ozon, akciğerlerimiz gibi canlı dokularla temas ettiği zaman, orada şişmeye, iltihaba ve doku zedelenmesine neden olur.  Bu, güneş ışınlarının derimizde yaptığı ‘güneş yanığı’ nın akciğerlerin içinde olan şekli gibi de anlatılabilir.
Ozon göz, burun, boğaz ve özellikle solunum yolları için çok irritan bir maddedir. Ozon soluyan insanlarda boğazda tahriş, öksürük, göğüste sıkışma hissi gibi belirtiler ortaya çıkar.
Ozon, solunum fonksiyonlarının bozulmasına, astım krizlerine ve krizlerin ağırlaşmasına, KOAH’ lılarda ataklara neden olur. Ozona maruz kalınması ile hastaneye yatışların arttığı birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Ozon solunması saman nezlesi, egzama ve astım gibi alerjik hastalıkların ve solunum yolları enfeksiyonlarının oluşumunu kolaylaştırır.

En çok zararı çocuklar görüyor
 Yüksek ozon düzeyleri herkesi etkiler, ama en çok zarar gören çocuklardır. Çünkü, hem bunların akciğer gelişimi tamamlanmamıştır, hem çok hareketlidirler ve hem de zamanlarının önemli kısmını dışarıda geçirirler.
 Açık havada egzersiz ve spor yapan insanlar da çok nefes alıp verdikleri için ozondan daha fazla etkilenirler
Hastalarım diyorlar ki: ‘’Doktor bey, havalar maşallah yaz gibi… ne yağmur var, ne yaş… Ne bulut var, ne rüzgar… Güneş pırıl pırıl… Hava  yazdan kalma… Ama, gelin görün ki, hastalıktan kırılıyoruz. Bu güzel havada da hastalık olur mu?"


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
4 + 2 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi