Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

16 Haziran 2008

Nihal Doğan
nihaldogan@iyibilgi.com


Doğal bal nasıl anlaşılır?


“Doğal balla hastalıklara elveda” yazımızın devamı olarak, okuyucularımızdan gelen sorular doğrultusunda sizlere özel doğal balı anlama kılavuzu hazırladık.

Doğal bal tadında sağlıklı günler…

Homojenize bal ne demek?

Homojenizasyon mekanik bir işlemdir, değişik bal üreticilerinden toplanmış ballar ısıl işlemle karıştırılıp homojenize edilir.

Filtre edilmiş bal ne demek?

Türk gıda kodeksi bal tebliğine göre, filre bal; baldan organik ve anorganik maddelerin filtrasyon uygulaması gereği, balın içerdiği polen miktarının belirgin şekilde baldan ayrıldığı bal demektir.

Balı kaynatmanın ne zararı var?

Balın 40 derece ve üzerindeki ısıya maruz kalması, genotoksik ve setetoksik zehirli madde ortaya çıkarıyor (bilimsel adıyla HMF). Balın vitaminlerinden faydalanmak için donmuş (kristalize olmuş) ve ısıl işlem görmemiş ballar tercih edilmeli.

Eskiler doğal balı nasıl anlardı?

Eskiler bal alacakları zaman taze süzme bal alıyorlarsa, tahta bal kaşığını, bala daldırıp havaya çekerlermiş, bal ip gibi kopmadan akarsa şekersiz doğal bal, kesik kesik akarsa şekerli bal olarak bilirlermiş.
Bal petekli ise; peteği ağıda erimeli ve dişe yapışmamalı.
Bal donmuş (kristalize olmuş) halde ise; krem rengi görünümünde ve sertleşmiş kıvamda olmalıdır. Arzu edilirse, 40 dereceye kadar hafif ısıda, bir tencerenin içine oturtulan su dolu bir kasede bekletilerek (benmari usulü) eritilebilir.  

Şeker balı ile doğal arasındaki farklar?

Şekersiz doğal bal boğazı yakmaz, tadı da hafif ve hoştur, şeker varsa boğazda yanma hissedersiniz, tadı da dilinize garip gelebilir!
Doğal balda ağır ilaç kokusu olmaz, genelde çiçek veya bitkinin türüne göre kendine has hoş bir koku taşır!

Balda hangi vitaminler ve mineraller var, bunlardan nasıl faydalanılır?

Balda A, B1, B2, C, E ve K vitaminleri dışında kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, çinko, silisyum, krom gibi maddelr yüksek oranda protein, amino asitler; yüksek miktarda karbonhidrat bulunur.
Önemli bir enerji kaynağı ve hücre yenileyicidir.
Yaralı kısımları dezenfekte edip mikroplardan arındırır. Ve o bölgedeki hücrelere canlılık vererek yaranın çabuk iyileşmesini sağlar.
Kestane balı kan dolaşımının düzene girmesini sağlar.
Okaliptus balı nefes yolları ve idrara yollarını dezenfekte eder.
Kekik balı antiseptiktir.
Ihlamur balı sakinleştirir.
Çam balı solunum yolu hastalıklarında yararlıdır.
Soğuk algınlığında sıcak limonlu suyla balı karıştırarak içebilirsiniz, zencefil de ilave edebilirsiniz.
Kekik balı öksürük, bronşit ve kanda iltihap olduğu durumlarda kullanılabilir.
Kanserden korunmak ve zatürre sonrası ciğerleri temizlemek için, 250gr. saf bala 75gr. taze öğütülmüş ısırgan tohumu karıştırıp sabah ve akşam birer tatlı kaşığı tüketebilirsiniz.
Balın tüm bu özelliklerinden gerçek değerinde yararlanabilmek için, organik üretilmiş, yüksek derece ısıl işlem görmeden süzülmüş bal olmasına özen gösterilmelidir! 

Doğal bal nasıl alınır?

Bal mümkünse güvenilir doğal veya organik üretim yapan üreticiden alınmalı.
Market alışverişlerinde, güvenilir olarak organik sertifikalı ballar tercih edilebilir.


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
5 + 3 = 


Oku Yorum


 • ÖZER 

  Teknik konuda yazıyorsanız, sadece akışkanlıkla kalmamalısınız. Isı ve sıcaklık arasındaki farkı da bilmelisiniz. 40 derece ısı olmaz sıcaklık olur. Isı birimi kaloridir. 1 santimetre küp suyu 10 derece ısıtmak için kaç kalori gereklidir? Sorusuna cevap verirseniz ısı ve sıcaklığı öğrenmiş olursunuz. Selamlar.
  Naili / 03 Mart 2012 13:43
 • gerçek bal 

  doğal balı anlama demişsiniz.babam çerkeş yörükte bal üretir.kardeşimde ziraat mühendisidir. ailecek bal üretimi içindeyiz.türkiyeninbirçok yerine bal gönderiyoruz. ancak verdiğiniz bazı bilgilerde hata var.bal, arının topladığı yerdeki bitki örtüsüne göre keskinlik kazanabilir. birden yutulursa da boğazda hafif yanma veya nefeste tıkanma yapabilir.bu durum şekerli balla karıştırılmamalıdır.arının bulnduğu yerde meyve ağacı çoksa arı meyveden öz alabilir buda balı eser miktarda şekerliyebilir.arının petekteki yaptığı propolisli olan gerçek mum, ısıyla erimez ağızda dağılmaz aksine ağızda çinedikçe kütük gibi olur. zaten sert olmazsa petek dağılır.ağızda eriyen petek yapay ve kalitesiz mumdur fazla tüketirseniz mideyi bozar.
  IŞIN KARAGÖZ / 20 Eylül 2011 19:37
 • Hakiki Bal nasıl alınır.. 

  Hakiki bal yemek istiyorsanız muhakkak kristalize olmuş bal satın alın. Bu balında tereyağı gibi krem halde olmasına dikkat edin. Çam balı dışındaki tüm ballar bu hale gelir. Eğer bir bal 1-2 senede kristalize olmuyorsa o bal sahtedir,sanayi balıdır. Uzak durun çünkü kanserojen madde içerir...
  Sedat ÇOBAN / 30 Ağustos 2010 16:34
 • Balda Kristalleşme 

  Kaynağı çiçek olan tüm ballar kristalleşir, bu normaldir ve bal kristal hali ile de tüketilebilir. Sadece yüksek sıcaklıkta kaynatılmış pastorize ballar da kristalleşme çok geç olmakta kaynatma işlemi ise balın içerisindeki enzimleri öldürmektedir.

  Celal ÇAY / 15 Temmuz 2010 17:58
 • ŞEKERSİZ BAL 

  Piyasada çok yaygın şekilde “Şekersiz Bal” şeklinde reklmı yapılarak satılmaya çalışılan ve tamamen tüketiciyi yanıltmaya yönelik ticari aldatmaların önüne geçilmelidir.

  Bal zaten Fruktoz (% 38–41), Glikoz (% 31–41), Sakaroz (%1–2), Maltoz (% 7–9) ve diğer şekerlerden (% 2) oluşmaktadır.

  Oysa % 80 oranında toplam 15 adet şeker içeren balın o şekilde satılmasının ardında yatan gerçek ya da anlatılmak istenen şey bal üretiminde şeker kullanılmadığının ifadesidir.

  Halbuki piyasada denetimden yoksun birçok üründe olduğu gibi bu tür tüketiciyi yanıltıcı ibarelerin kullanılması balın o özellikte veya standartta olduğu anlamını hiçbir zaman taşımamaktadır.

  Yrd.Doç.Dr Recep SIRALI
  ORDU ÜNİVERSİTESİ
  ZİRAAT FAKÜLTESİ
  ORDU
  Recep SIRALI / 10 Mart 2010 14:36
 • Sağolun 

  Elbette organik ürün tüketmeliyiz, hem çocuklarımız ve kendi sağlık ve geleceğimiz için hem, ekolojik denge için. Zira organik Tarımla ilgili herkes eş zamanlı olarak ekolojiye de katkı sağlıyorlar. Bal ise gıdaların içerisinde üzerine bilinçli yada bilinçsiz en çok oyun oynan gıdadır. Çok titiz davranmak gerekir. Bende 3 hafta kadar önce şişli organik pazara gitmiştim orada organik ürünle tanıştım ve o günden beride organik ürün tüketiyorum. Bizlerin de onlara destek olmamız gerekiyor. İlk organik balıda orada almıştım, tadıda, güvenli oluşuda bir başka organik balın. Şimdiye kadar bal yememişiz. Almak isteyenler için SAFF 1011 Organik Karakovan ballarından denemelerini öneririm. Birde saff suresinin 10 ve 11. ayetleri resmi şirket adlarıymış. Allah onlardan razı olsun. Her ne olursa olsun organik ürün tüketmemiz gerekir. Nihal Hanım teşekkürler, sağolun. Ali GENÇ
  Ali Genç / 25 Şubat 2010 22:39
 • Gerçek Bal 

  Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte insanoğlu arıların işinede el atmış bulunmaktadır.Hakkaten bal ayırtetmek mümkün değildir.Bizzat yaşamış ve şahit olmuş yakın çevremden edindiğim bilgilere göre gerçek bal yemek istiyorsak fabrikasyon ve toptan bal üretimi yapıp bu işin ticaretini yapan kimselerden uzak durmamız gerekmektedir.Tavsiyem çok güvenilir bu işi hobi olarak yapan 3-5 kovan sahibi tanıdık kimselerden bal alınmasıdır.
  Gri / 27 Haziran 2008 23:50
 •  

  ALLAH ne güzel merhametli kulları zalim ki onun bize ikram ettiği balı şifayı haram ettiler nerdeyse ambargo koydular hem fiyat olarak hem hile katarak bunu hem doğal olması yönünden hem fiyat olarak gerçekten ve ısrarla sürekli denetliyecek resmi ve gayrı resmi kurumlar yok mu Allah için ya milletimiz yesin de hem şifa bulsun hemde düşmana karşı evlatlarımız gür gürbüz olsun vesselam .
  ABDULHAMİD / 17 Haziran 2008 17:44
 • çok teşekkürler 

  sağlıklı gıda konusuna verdiğiniz önemden dolayı çok teşekkür ederiz
  enginlofca / 17 Haziran 2008 16:34
 • Allah razı olsun! 

  Bal ile ilgili ikinci mlakaleniz için çok teşekkür ederim. Zira bal o kadar faydalı ve insan vücudu için hayırlı bir yiyecek ki bu karışık ortamda bu yazınızda en az saf bal kadar faydalı oldu. Çok teşekkür ederim.
  Nuri Sevin / 17 Haziran 2008 14:42
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi