Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

03 Şubat 2009

Nihal Doğan
nihaldogan@iyibilgi.com


Kırmızı Pancar kanı temizliyor, kansere, diyabete ve vereme karşı koruyor!


Hastalıkların kol gezdiği bir dönemde yaşıyoruz. Sentetik ilaçlar ile adeta köşe kapmaca oynuyoruz… Her bir yandan korkuların, yapay gıdaların, kozmetiklerin ve sonunda değişik hastalıklara sebep olan binlerce ürününün pazarlandığı günümüzde sağlıklı kalmak adeta bir sanat! Tabii bu sanat araştırma ve uygulama ile alışverişte başlayıp, mutfaktan, sofraya devam eden bir zincir…

Alışverişlerimizde tüm günlük ihtiyaçlarımızı doğamıza en uygun doğal ürünleri seçerek, hazırlamada ürünün özelliklerine ve etkilerine dikkat ederek, tüketirken de zamanlama ve oranına hassasiyet göstererek hem çevremiz, hem kendimiz hem de ailemiz için sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmek mümkün...

Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek kış aylarının müzmin hastalığı gribe yakalanmadan yaşamak ister misiniz, mide ve bağırsaklarınızı rahatlatarak gaz sancısından kurtulmaya ne dersiniz, kanınızı adeta yıkayarak mikroplardan arınmak nasıl olur? Karaciğerimizi mutlu etmek, cildimizi güzelleştirmek, sinirlerimizi sakinleştirmek de artık çok kolay… En önemlisi aynı anda, şeker hastalığı, verem ve kanserden korunmak!

Nasıl mı? Kırmızı yuvarlak, tatlımı tatlı, harika olur salatası, kış mevsiminde her akşam sofralarda kırmızı pancar, mazide kalır korkunç hastalıklar…

Tabiattan şifamızı alarak kırmızı pancar ile tanışmaya veya tanıyorsanız geçmişten günümüze bu muhteşem bitkiyi tüm özellikleri ile yakından incelemeye ne dersiniz?

Kırmızı Pancar/ beta vulgaris

Ispanakgiller/ chenopodiaceae ailesindendir. Anavatanı Akdeniz Bölgesi olup, çok eski zamanlardan bu yana besin maddesi olarak kullanılıyor. Arkeologlar Mısır mezar taşlarındaki bazı bitki resimlerinin pancar olduğunu ileri sürerler. Kırmızı pancarın toprak içindeki yumruları kırmızı renkte olup, şeker pancarından daha küçük olan kırmızı pancar ince köklü iki yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları da şeker pancarına göre daha kırmızıdır. Ege Bölgesi’nde halk arasında kırmızı pancar “çükündür” olarak bilinir. Ülkemizde hemen her bölgede yetişir.

Muhteşem sebze “Kırmızı Pancar” nasıl yetişir?

Kırmızı pancar tohumları bahar başından, yaz sonuna kadar ekilebiliyor. Erkenci denen çeşitlerde Ekim’den itibaren ortalama 4- 4,5 ayda, diğer türlerde ise 6 ayda hasat edilebilir. Birinci yıl pancar ve üzerinde rozet şeklinde yer alan yapraklar gelişiyor. İkinci yıl üzerindeki yapraklar, çiçekler, meyveler ve tohumları taşıyan sürgün meydana geliyor. Olgunlaştığını, en dıştaki yaprağın sararmasından ve türüne göre, gereken iriliğe ulaşmasından anlamak mümkün.

Bol yapraklı olan ve ıspanak gibi değerlendirilen bu sebze gelişmiş kök yapısı sayesinde kuraklığa karşı da çok dayanaklı. Ancak ana kazık kök zarar görürse, hafif susuzluğa bile dayanamıyor yani bir o kadar da narin!

Kabuğunun ya da etinin rengi koyu kırmızı ya da morumsu kırmızıdır. Organik maddece zengin, derin ve killi topraklarda iyi gelişim gösterir. Çok asitli topraklardan hoşlanmaz. Çimlenmenin başarılı olması için tohumun toprakla temas etmesi gerekir. Tuza dayanıklıdır. Topraktaki bor miktarının düşük olmaması gerekir. Aksi takdirde, büyüme yavaşlar ve yumruda lekeler oluşur. Yani kırmızı pancar alırken düzgün yuvarlak hatlı, kırmızı-mor renkli, lekesiz ve olgun olanı tercih etmek gerekiyor!

Vitamin ve mineral zengini "Kırmızı Pancar"

A, B, C ve P vitaminlerinden zengindir... Serinletici, iştah açıcı, besleyicidir. Bileşiminde bulunan ve radyoaktif bir eleman olan rubidyumun sindirim üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Pancar aynı zamanda fosfor, demir, bakır, potasyum, magnezyum, kalsiyum, brom, çinko, manganez ve şeker bulunur.

İnsan vücuduna mucize etkileri

Kırmızı pancar alyuvarların oluşmasında rol oynar. Kırmızı pancarın suyu en güçlü kan düzelticilerden biridir. Havuç suyuyla yarı yarıya karıştırılan kırmızı pancar suyu, günde 400 gr. içildiğinde alyuvarların sayısını kısa zamanda yükseltir.

Damarlarda toplanan mineral kalsiyumu en iyi eritebilen de yine pancar suyudur. Zerdeçal, mürrisafi veya tarçınla pişirilmiş kırmızı pancar, karaciğer ve dalaktaki tıkanıkları açar. Böbrek ve safrakesesi temizler.

Pişirilmiş ve ezilmiş kırmızı pancar şişliklere sarılırsa, şişlikleri indirir.

Kırmızı pancar suyu içmek, rahmin fibromlarını ve miyomları ile göz perdelerini eritir, yüksek kan şekerini ve tansiyonu indirir.

Prostat, verem ve sinir hastalıklarında faydalıdır.

Ilık pancar suyu kulağa damlatılırsa, ağrısını keser ve iltihaplanmayı durdurur.

Kafa derisine sürülürse kepeğe karşı çok iyi gelir.

Mide ve bağırsak üzerinde olumlu etkisi vardır.

Kemik zafiyeti olanlara çok fayda verir.

Karaciğer hastalıklarına karşı koruyan özelliği ile tanınır ve karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. B vitaminleri ve fosfor ile sinirleri yatıştırır.

İçinde bulundurduğu radyoaktif madde ile vücudu şeker hastalığına, vereme ve kansere karşı koruyor.

Almanya’da Dr. Sigmund Schmidt ve Macaristan’da Dr. Ferenczi bu bitkiyi lösemi ve kanserde önleyici ve tedavi edici olarak kullanmaktadırlar.  

Nasıl tüketilir?

Kırmızı pancar Avrupa’da yemeği yapılan bir sebze, yurdumuzda turşusu meşhur... Salata olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirirseniz aslında en faydalısı bu! Ancak, çeşni vermek için salata içine katılan baharat ve fabrikasyon sirke gibi yoğun asitli soslar pancarın sindirimini güçleştirir, bu yüzden salatanıza biraz sızma zeytinyağı, biraz limon ve doğal kaya tuzu ile hafif bir sos hazırlayabilirsiniz. Limon yerine doğal nar ekşisi veya organik turunç ekşisi ya da evde yapılmış elma veya vişne sirkesi de kullanabilirsiniz. Özellikle vişne sirkesi ile harika oluyor…

Maydanoz ve kereviz yaprakları kırmızı pancarın faydasını arttırıyor.

Kırmızı pancar kaynatılıp içilirse idrar söküyor, mide ekşimesini ve mide ağrısını gideriyor. Kan yapıyor, karaciğere de faydalı oluyor. Yapraklarını da taze olarak yiyebilirsiniz, salatalarınıza katabilirsiniz.

Kırmızı pancar suyu, karalahana, ıspanak, havuç veya semizotu suyuyla karıştırılabilir.

Kırmızı pancar suyunu içerken 30-50gr’dan  başlayarak 400 grama kadar çıkmak mümkündür. İlk önce 50gr. kırmızı pancar, 150gr. havuç suyuyla karıştırılır, sonra 75gr. kırmızı pancar, 125 gr. havuç suyu, sonra 100gr. kırmızı pancar, 100gr. havuç suyu, sonra da saf kırmızı pancar, su ile karıştırılarak içilir.

Dikkat şeker hastası olanlara zararlı!

Bu kadar olumlu etkisinin yanında şeker pancarının sakıncalı olduğu durumlar da var! Şeker hastalığına karşı koruyor ancak şeker hastası olanlara içerdiği yüksek şeker miktarından dolayı zararlı. Şeker hastaları kırmızı pancarı tüketmemeli!

Yüksek tansiyonu olanlar az miktarda tüketmelidir.

Kaynaklar:

Gerçek Tıp/ Dr. Aidin Salih    .

Türkiye’de Bitkiler İle Tedavi/ Prof. Dr. Turhan Baytop

Şifalı Bitkiler/ Prof. Dr. Ahmet Maranki

Bitkisel Protein İle Dengeli Beslenme/ Müheyya İzer

İksir-i şifa/ Halit Özgülen

Doğal Tedavi Yöntemi/ D. Ulvi Türkmenoğlu

www.bahce.gen.tr

 


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
5 + 4 = 


Oku Yorum


 • kırmızı pancar  

  kırmızı pancar tiroidi olupda levatiron kulanan kişiler içinde iyi geliyormu acaba?
  güzide günay / 22 Kasım 2014 23:32
 • ne yapmalıyım ? 

  Sayın Nihal DOĞAN, bir arkadaşımıza cevap verdiğinizden cesaret alarak sıkıntım hakkında sizden yardım istedim.vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.Eşimin bazı olaylar hakkında kendini kaptırarak bununla ilgili rüya görüp bu rüyalarında da kişi ve olaylar hakkında kesin ilinti kurarak gerçekmiş gibi etkilenmesi beni fazlası ile huzursuz ediyor.Onlar benimle uğraşmasalar ben bu rüyayı görmem diyor.ben de yok böyle birşey diyorum ama kabul etmiyor.aramızda soğukluk oluşuyor.psikoloğa gitme olayını da ben delimiyim diye tepki veriyor.ne yapacacağımı bilemiyorum.iyi günler dilerim.
  zeki pınarcık / 13 Şubat 2013 16:15
 • Kemal Kocaman'nın sorusuna cevap: 


  Sayın Kemal Kocaman,

  Öncelikle köşe yazılarımızı takip ettiğiniz teşekkürler...
  Dikkat ettiyseniz bahsettiğiniz bölümde, "Kırmızı pancar suyu içmek, rahmin fibromlarını ve miyomları ile göz perdelerini eritir, yüksek kan şekerini ve tansiyonu indirir" bilgisini veriyoruz.
  İnsanların tükettiği yüksek dozda şeker ihtiva eden doğal ve yapay gıdalar (özellikle früktoz içerenler) veya farklı hastalık şikayetlerinden dolayı kullandıkları sentetik ilaçların yan etkileri sebebi ile zaman zaman kan şekeri düzeyleri yükselebilir ama bu şeker hastası oldukları anlamına gelmez!
  Ancak şeker hastası olanlarda durum farklıdır! Onların şeker düzeyleri, şeker hastası olmayan insanlardaki gibi hareket etmez.
  Kırmızı pancar da içerdiği maddeler ve doğal şekerden dolayı, şeker hastalarında olumsuz etkilere sebep olabilir bu yüzden önerilmiyor!

  Gıdalardaki şeker ve karbonhidrat düzeylerinin insan sağlığı üzerinde (sağlıklı veya hasta olan insanlarda) nasıl bir etki gösterdiğini daha ayrıntılı bir şekilde öğrenmek isterseniz özellikle Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay'n yazdığı "Karatay Diyeti" kitabını okumanızı tavsiye ederim.

  Saygılarımızla...
  Nihal Doğan / 31 Ağustos 2011 11:40
 • Şeker Hastalığı 

  Aynı yazıda çelişkiler var,birincide Yüksek Tansiyonu ve Kan şekerini düşürür derken..
  Başka bir paragrafta,,Şeker Hastaları için sakıncalı ibaresi kullanılmış..BU konunun açıklanması gerek Şeker hastaları için faydalımı zararlımı.LÜTFEN........
  Kemal Kocaman / 23 Ağustos 2011 19:12
 • olsa da yesek.. 

  Suat İlikçioğlu / 02 Nisan 2011 17:57
 • harika pancar 

  gerçekten bir mucize.her zaman bulunabilen.herkesin tüketebileceği kadarda ucuz bu sağlık iksirini ltf. herkes kullansın.çiğ olarak rendeleyin. biraz zeytin yağ biraz limon. şayet şalgam bulabilirseniz. onuda aynı şekilde rendeleyin karıştrıp yeyin. sağlıklı ve uzun bir yaşam sizi bekliyor.
  ömür altınel / 28 Ekim 2010 07:49
 • kırmızı pancar 

  biryerde tansiyonu düşürdüğünü yazdınız aşağıda da yüksek tansiyonlu hastaların dikkatli kullanmalarını önerdiniz hangisi doğru çelişkili
  suna salihoğlu / 24 Ocak 2010 12:36
 • kırmızı pancarın faydası 

  karaciyere faydalı oldugunu duydum vekullanıyorumhaşlandığı zaman baktıgında tam bir karaciyeri anımsatıyor
  gülşen karagönen / 24 Ekim 2009 00:09
 • paylaşım için çok teşekkürler... 

  cenk feyzioğlu / 08 Eylül 2009 04:56
 • tşkkler... 

  verilen bilgier çok aydınlatıcı ve tatmin edici.İnsan ın aklında soru işaretleri bırakmıyor teşekkür ederiz
  ceren sakin / 15 Temmuz 2009 20:16
 •  

  Pancar haşlanarak yapılan salatasını çok sevdiğim bir sebzedir. Ancak bukadar faydalı olduğunu bilmiyordum. Ulserim olduğundan, çiğ sebze ile yenilen salataları yemiyorum; bu yüzden sık sık pancar haşlayıp salatasını yiyordum, çok çok teşekkür ederim. Sağolun. Inci.
  FInci Sirmen / 26 Şubat 2009 18:07
 •  

  merhaba yazınız,bizi çok bilgilendirdi.Bazı bitkilerin faydasını biliyoruz fakat nasıl ve ne gibi durumlarda kullanılıcağı hakkında bilgimiz olmuyor buda çok fazla soruna yol açabilir.Hangi durumlarda işlevinin arttığı ve ne gibi durumlarda zarar verebileceği açıklanmış bu tam olarak süperdi.Tekrar teşşekkür ederim.
  HAFİZE YAKIN / 10 Şubat 2009 15:36
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi