Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

07 Aralık 2013

Bilal Kemikli
bkemikli@gmail.com


Asya'nın kalbinde bir güneş


Türkistan, Asya'nın kalbidir. Burada yetişen alim ve arifleri düşünerek bu nitelemeyi yapıyorum... Türkistan, bütün bir Maveraü'n-nehir havzası, ilim ve irfan iklimidir. Bu yüzden olsa gerek, "Türkistan Asya'nın ruhânî âstânesidir" diyenler olmuştur.

Ruhânî âstâne... Ruhânî başkent!

Evet, Türkistan'ın pîri, Kul Hoca Ahmed Yesevî'nin sırlandığı bu toprak, bu nitelemeyi hak ediyor. Çünkü burası, hikmetlerin doğup bütün Türk ilrinde neşredildiği şehirdir. Adı bazen derviş, bazen eren, yahut baba veya ata... Elinde âsâsı, sırtında hırkası, aklında hikmetler, gönlünde Muhammedi sevgi, yola revan olmuş hal adamları. Asya'yı değiştirip dönüştüren iksir, burada, şu Türkistan toprağında mayalanıyor.

Kazak şair Cumabayev'in dediği gibi, Türk'ün beşiği...

"Türkistan, iki dünya eşiğidir.
Türkistan, her Türk'ün beşiğidir."

Bu iki dünya eşiğinde, Türkistan hala Türkün beşiğidir... Bu cümleyi söylememe sebep, bir kaç gündür, misafir öğretim üyesi olarak derslere girdiğim ve konferanslara katıldığım Uluslararası Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi'ndeki gözlemlerimdir. Elbette kısa bir  süre; ama pek çok bölüme uğradım, görüşmeler yaptım, bir kısım eksikliklere rağmen bu kanaate vardım.

Türkistan'ı ruhani başkent yapan iksir, eğitimdir... Tarihte olduğu gibi, bugünde buranın Türk illerini adeta topladığını gördüm. Türk ve akraba toplulukladan öğrenciler, ilim yolunda ilerliyorlar. Doğrusu on altı ülke ve otuz iki topluluktan öğrenciyi birlikte görmek bendenizi heyecanlandırdı.
Uzaktan eğitim sistemiyle, Türkiye Türkçesin yaygınlaştırıldığını öğrenmek daha da heyecan verici... Ortak dil, ortak kültür ve ortak tarih misyonuyla hareket eden üniversite, sekiz fakülteyle binlerce öğrenciye hizmet veriyor. Dolayısıyla Yesevi Üniversitesi, adeta Asya'nın kalbinde doğan bir güneştir. Bu güneş, Türk illerini aydınlatacaktır.

Elbette eğitim bir sistem işidir. Buradaki sistemi bihakkın öğrenemedim... Lakin şu var ki,  Türk-Kazak işbirliğinin ve stratejik ortaklığının burada yapılacak güzel çalışmalarla  Asya'ya örnek olacağı aşikardır. Çalışmalarını yakından tanıdığım, her zaman heyecanlı ve gayretli ilim adamı ve burada  büyük sorumluluk yüklenmiş olan Prof. Dr. Musa Yıldız ve arkadaşlarının projeleri bu ortaklığı daha ileriye taşıyacaktır. "Köklü geçmişten, güçlü geleceği" idealiyle kurulan Üniversite'nin, yeniden  Türk illerini, zamanın ruhuna uygun bilim ve sanatla aydınlatacağını söylemek mümkündür.

Eksiklikler var... Her zaman da olacak. Ama kendini yenileyen, kararlı ve gayretli kadrolar görmek bendenize şu cümleyi yeniden söyletti:  Bu güneş doğmaya devam edecek ve Türkistan yeniden Asya'nın kalbi olacaktır!


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
4 + 4 = 


Oku Yorum


 • Türk Dünyası ve Biz 

  Yaklaşık bin yıldır İslamın bayraktarlığını yapmış olan bu Millet ne zaman ki farklılıkları bir kenara bırakıp ortak noktaları önpilana çıkarır ozaman gelecek yüz yıllar gene Müslüman Türklerin olur. Hocaya yazısından dolayı teşekkür ediyorum. Bilgilendirici ve ufuk verici bir yazı.
  Mustafa Kamil KEMİKLİ / 08 Aralık 2013 23:12
 • DİRİLİŞİN PORTRESİ 

  Hocamızın bu yazısında yeniden dirilişin portresini görüyor ve umutlanıyorum. Rabbim birliğimizi daim etsin.
  Saygılarımla...
  Muhsin ERTUĞRUL KEMİKLİ / 08 Aralık 2013 10:36
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi