Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

26 Nisan 2009
font boyutu küçülsün büyüsün'Erdoğan gerçekleri açıklasın'


Tarihçi Cezmi Yurtsever "Bu olayı en iyi Erdoğan bilir" diyerek Başbakan Erdoğan'ı gerçekleri açıklamaya davet etti. Osmanlı arşivlerinde milyonlarca belgeyi incelediğini söyleyen Yurtsever'in Erdoğan'dan açıklamasını istediği gerçek...
'Erdoğan gerçekleri açıklasın'

Osmanlı arşivinde araştırma yaptığını belirten Yurtsever, Başbakan Erdoğan'ı gerçekleri açıklamaya davet ederek, "Bu olayı en iyi Başbakan bilir. Susmanın zamanı değil. Dedenizin hikayesini açıklamanın zamanı." dedi.

Seyhan Kültür Merkezi'nde Çukurova Stratejik Araştırmalar Merkezi'nce düzenlenen toplantıda konuşan Yurtsever, Osmanlı arşivindeki 50 milyon belgeyi taradığını vurgulayarak, "1916'da Ermeni ve Ruslar Trabzon ve Rize'yi işgal etti. Rus askerlerini kamp kurduğu yerde yerel direniş hareketleri vardı. Başbakan Erdoğan'ın dedesi Magatlı Recep, o bölgenin derebeyi bir ailesinin mensubu olarak direnişe katıldı. Çatışmalarda hayatını kaybetti. Bugün bu olayın tarihi arka planın en iyi sayın Başbakan bilir. Susmanın zamanı değil, dedesinin hikâyesini açıklama zamanı." ifadesini kullandı.

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin de ailesinden 3 kişinin 19. yüzyılda idam edildiğine dikkat çeken Yurtsever, "Bahçeli'nin mensup olduğu Fettahlı ailesi 19. yüzyılda 3 kez idama mahkum oldu. Buradaki idamların amacı en güçlü beyliğin gücünü kırmak ve onların varlığına son vermekti. Bunları idam ederek Ermenilere karşı direnci kırdılar." ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Barack Obama'yı da eleştiren Yurtsever, "Amerika Başkanı Obama 1,5 milyon Ermeni'nin katledildiğini ya da katliama yürüdüğünü söylüyor. 1915 İngiliz ve ABD istihbaratı ise en fazla 600 bin olabileceğine dikkat çekiyor. Bunu söyleyen de istihbaratçılar. Başkan Obama, nasıl 1,5 milyon Ermeni katledildi der. Yanlış yapıyor. Barack Obama Osmanlı arşivindeki bu belgeyi görseydi bu cümleleri kurmazdı. Bu belge Türkiye'nin dünya kamuoyuna açıklaması gereken önemli bir belge." diye konuştu.

"Belge Rus işgaline uğrayan Doğu Anadolu'daki topraklarımızı gösteriyor." diyen Cezmi Yurtsever, "Bu belge Kars, Erzurum, Erzincan, Muş, Bitlis ve Trabzon yöresinin belgesi. Bu haritada ince bir ayrıntı var. Bu arşivler tek tek taranarak tarihi gerçek herkese anlatılmalı." görüşünü savundu.

cihan


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 4 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

34.598 ms