Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

01 Haziran 2009
font boyutu küçülsün büyüsünDünyanın en güçlü 10 ordusu


Dünyanın en güçlü ordularındaki son sıralama ne? iyibilgi Ankara
Dünyanın en güçlü 10 ordusu

Dünyanın en güçlü ordularını belirlemek için kullanılan standartlar farklı. Örneğin nükleer-stratejik silahlar söz konusu edildiğinde, “dünyanın en güçlü orduları” sıralaması değişiyor.

Veya klasik yöntem kullanılarak, personel sayısı, eğitim, konvansiyonel yetenek, zırhlı araçlar, modernlik, mobilize olmak, disiplin, tecrübe, lojiistik, ekonomi gibi kavramlar üzerinden bir sıralama yapıldığında da tablo farklılaşıyor.

Hatta birbirine rakip olamayacak coğrafi şartlar söz konusu olduğunda ya da bir ülkeler arasında bir menfaat çatışması olmayan durumlarda da liste bölgelere göre farklı anlamlar kazanıyor.

Ancak genel ve karma bir listeye ulaşmak yine de mümkün. Dünyada orduları güç sıralamasına sokan sayısız liste ve araştırma var.

Bunlar “dünyanın en güçlü 10 ordusu” türünden bir liste yaptıklarında, bazen sıralar değişiyor ama ülkeler pek değişmiyor.

Kaldı ki ittifaklar veya bölgesel bazda yapılan listeler de sıralamaları ve ülkeleri değiştiriyor. Örneğin NATO bir büyük ordu gücü kabul edildiğinde Türkiye 2’inci sırada yer alıyor ama örneğin Çin, Rusya gibi ülkeler katıldığında sıralama değişiyor.

Burada sıralanan 10 orduya ek olarak ve zaman zaman ilk 10’un içine sokulan başka ülkelerin orduları da var. Bunlar: İran, Brezilya, Güney Kore, İtalya, Kanada vb.

İŞTE DÜNYANIN EN GÜÇLÜ 10 ORDUSU...

 


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
4 + 2 = 


Oku Yorum


 • Türk 

  Türklere saldırsalar zaten yenemezler Çünkü coğrafi yapımız güçlü heryer orman dağ Yiyorsa karada gelsinler hertürlü alırız bide savaş çıksa 80 milyondan 20 milyonu savaşa girer hertürlü alırık
  Emre Teu / 26 Temmuz 2013 19:53
 • en güçlü ülke 

  bir tanesi yazmış amerika türkiyeye 3 tanesi atom atarsa yerle bir olur demiş bu kadar cahillik olmaz 3 tane atom bombasıyla belki bir şehir yok edilebilir bu atılan atomun büyüklüğüne bağlıdır dünyada türkiyenin yüzölçümü kadar bir yeri yok edecek öyle atom yoktur (yani 3 tane atom gücü yetmez daha fazla olması lazım)
  ayrıca rusyanın atom gücü amerikadan daha fazladır amerika rusyayla başa çıkamaz
  ali can / 24 Mayıs 2013 21:33
 • rusya 

  rusya topol vüzeleri ve tsar bombalarıyla amerikayı yıkar geçer
  topol vüzesi 10 tane atom başlığı taşıyor ve havada 10 parçaya bölünüyor bir tanesi vurulsa diğer 9 u hedefi vuruyor
  tsar bombası ise amerikadaki atomlardan yüzlerce kat güçlüdür
  ali can / 24 Mayıs 2013 21:26
 • Dünyanın en güçlü 10 ordusu 

  en güçlü rusyadır rusyada bulunan bazı atom bombaları amerikadakilerden yüzlerce kat daha güçlüdür
  mert akgün / 15 Mart 2013 19:38
 • En Güçlü Ülke 

  Bakın Arkadaşlar Hepiniz Haklısınız Türkler Çok Cesaretlidir Ama Şunu Bilinki Amerika Tek Bir Atom Bombasında Japonya Tamamen YOK OLUYORDU BAKIN BİZİM ASKERLERİMİZ CESARETLİ ANCAK ATOM BOMBASINA KARŞI NE KADAR CESARETLİ OLURLARSA OLSUNLAR O ATOM BOMBASI AYNI ETKİYİ GÖSTERECEKTİR ONUN İÇİN BİZİM NÜKLEER GÜCÜMÜZ DÜŞÜK OLDUĞU İÇİN AMERİKA BİZİM ÜLKEMİZE 2,3 TANE BOMBA ATTIĞINDA YERLEBİR OLUR ONUN İÇİN BİZİM ÜLKEMİZ DÜNYANIN EN GÜÇLÜ ÜLKESİ DEĞİLDİR !
  Abdullah / 04 Mart 2013 23:12
 • türkiye 

  kesin türkiye çünkü hiç kimse türkiye kadar cesaretli değil hemen sıkışınca çareyi kaçmakta buluyolar
  beratkaderli / 16 Aralık 2012 07:42
 • TÜRKİYE 

  DÜNYANIN EN GÜÇLÜ ÜLKESİ TÜRKİYE OLMALI ÇÜNKÜ HEM SİLAHLARIMIZ DAYANIYO HEMDE ADAMLARIMIZ HİÇ SAVAŞTAN KORKMADAN DAYANIKLICA SAVAŞIYORLAR BENCE DÜNYANIN EN GÜÇLÜ ORDUSU TÜRKİYE
  onur yücetürk / 23 Ağustos 2012 12:09
 • türkiye  

  arkadaşlar aslında en güçlü ordu bizim ordumuzdur çünkü çanakkalede düşmanımızda olan silahın yasısının yarısı bileyoktu hemde askerimiz dümana göre öok azdı bizim 1 adamımız onların 4 adamını öldürmesi lazımdı vede bizim askerimiz ayağına çakıl bağladı ve düşmanın üstüne çakılla koştu ve çanakkalede bizim silahlarımız toplarımız kısa menzilliydi onlarınki ise uzun menzilli düşman önce ateşe geçebiliyordu biz onların yaklaşmasını bekliyip ateş edebiliyorduk birde biz tek başımıza savaştık birde almanlar yardım etti onlar 7 8 ülkeydi ama yinede biz yendik şimdi allaha şükür uçağımızda va tankımızda insansız uçağımızda savaş gemimizdi vede buları ürettik mesela f35 uçağı yeni yapılan savaş gemimiz yapımı süren insansız hava uçağımızda tanklarımızda helikopterimizde üstelik helikopterimiz kobra heliopterinden daha iyi manevra yapar
  dünyanın en güçlü ordu bizim ordumuz ama biz diğer ülkeler gibi sıkıştığımızda güçsüz bir ülkeye saldırmayız

  oğuzhan eroğuz / 17 Haziran 2012 11:42
 • Türk Ruhu 

  Allah biz Türkleri dünya'ya savaşcı olarak göndermiştir.
  Abbasiler (750-1258) döneminde Araplar İslamı korumak, yükseltmek ve yaymak için Türkleri seçmişlerdir Çünkü Türkler Geçmişten günümüze kadar savaşcılık yeteneğini koruyor.
  Ne mutlu Türk'üm diyene...
  Yiğit Narman / 22 Mayıs 2012 22:18
 • SAVAŞ 

  arkadaşlar konu güce gelince türklerdir çünkü TÜRK ler kıyamete kadar gidiceklerdir hatta mehdi (A.s) türklerden çok yardım alıcakdır mehdi (A.S) ın 70.000 orduyla deccal in ordusunu yeniceği yazıyor yani şunu bilinki bir kıyamet alemetide türklerin dünyaya 2kere hükmetmesi gecer biri osmanlı zamanında daydı çok yakında birdaha başa geciçez
  AKINCI / 15 Aralık 2011 17:41
 • dünyanın en güçlü ülkesi Türkiyedir. 

  dünyanın en güçlü ülkesi Türkiyedir. nerede mazlumun canı yansa nerede haksızlığa uğrayan bir ülke olsa türkiye o ülkeleri yalnız bırakmıyor ve her zaman yardımına koşuyor.
  muhammet erkek / 11 Kasım 2011 18:40
 • türkiye 

  tek başıma dünyaya yeterim bir türk olarak allahın izniyle
  zekeriya satılmışoglu / 28 Ekim 2011 01:48
 • çanakkale savaşı 

  Çanakkale savaşını kazanmamız imkansızdı.çünkü karşıda fransa amerikaingiltere bazı ülkelerde onlara silah satıyordu(abd gibi).ama biz sade almanyadan yardım alıyorduk.ama bizsavaşıp almayaçalıştık alamazdıknormalde ama savaş bitince anzaklar falan düşmanlar demişki bizorda askerlerle savaşmadık beyaz beyaz insanlarla savaştık.bide ordumuza arkadan saldıracak komutan ve askerleri yürürken komutan onden gidiormuşve o askerlerin üstüne bulut çöküp o bütün askerlerialıp gitmiş komutanda şaşkınlıktan ne yapacağnı şaşırmış.
  eren bayraktar / 11 Temmuz 2011 12:41
 • güçlüler 

  bence dünyanın en güçlü ordusu irandır çünkü adamlarda imanvar
  mehmet kaçar / 18 Şubat 2011 21:03
 •  

  1. çin diyorlar ama silahları dayanıksız 2. amerika diyolar ama tek silahını kendi üretmiyo hep yıktığı ve komşu ülkelerini yağmalıyarak alıyo 3. türkiye diyolar ama önceki yazdıklarıma göre birinci hem kendi üretyo hem dayanıklı hemde hiçbişry olamsa yanımızda allah var
  Alperen / 01 Şubat 2011 19:30
 • TÜRKİYE 

  Dünyanin en güçlü ordusu türkiyedir herhangi bi ülke türkiyeye nerden saldırırsa saldırsın bertaraf edilir dağlar kale gibi yükseliyo üstelik 2013 te türkiyede nükleer santral yapımına başlanacak 2018 de bitcek hem türkiye kendi tank, helikopter, tüfek, zırhlı araçlarını da yapıyo amerika filan salla onlar da türkiyesiz bi şey yapamaz
  osmanlı / 16 Aralık 2010 11:31
 • iran 

  dünyanın en güçlü devleti diyince akla amerika geliyor ama iran en güçlü devlet çünkü adma amerikaya kafa tutuyor örnek iran başbakanı ahmedi necat admaların tek bir sözü var istediğin an dünyanın tüm devletlerini yokederim diyorlR ÇÜNKÜ ADMALARDA NÜKLEER GÜÇ VAR
  UMUT / 15 Ağustos 2010 23:09
 • TÜRK KÜRT KARDEŞTİR BÖLÜCÜKLER KALLEŞTİR.(HER TÜRK ASKER DOĞAR) OSMANLI TORUNU 

  BİZ TÜRKİYE OLARAK HEPİMİZ ASKERİZ KİMDE VAR 80 MİLYONLUK ORDU .TÜM MADDİ MANEVİ GÜCÜMÜZ HERBİRİMİZİN KÖTÜSÜ GELİRSE SAVŞTA KULLANILMAYA HERZAMAN HAZIR BAKNZ KURTULUŞ SAVAŞI..
  TÜRK / 15 Temmuz 2010 23:31
 • Türkiye 

  Tamam amerika çin hindistan fln silah bakımından güçlü olabilir ama en disiplinli en iyi komando türk askeridir bunun kanıtlarıda vardır...
  Ömer Can Dursun / 01 Haziran 2010 20:48
 • TSK 

  Bence TSK dünyanın en güçlü ordularından birisi ama bazı yorumcuların abarttığı gibi 1. falan değil. Amerika, Rusya, Çin, Hindistan, K. Kore, Japonya, İngiltere'nin ardından 8. olabiliriz. TSK, tank, uçak, gemi ve denizaltı sayısını arttırıp, bu silahları modernleştirmeli ve bunların üretimi en azından %45 ulusal olmalı. Ayrıca, savaş sırsaında lojistik de çok önemli. Tarımda daha da ilerlemeliyiz ve askerlerin naklini kolaylaştırmak için demir yollarını uzatıp, tren sayısını arttırmalıyız. Ayrıca nükleer silah ve asker uydu da çok önemli.
  _____
  KÜRT-TÜRK KARDEŞTİR
  BÖLÜCÜLER KALLEŞTİR
  İMZA:MARDİNLİ
  MARDINLI / 14 Ocak 2010 17:17
 • türkler 

  bence en güçlü ordu türkiye amerikalılar boşa konuşuyorlar en büyük türkiye başka büyük yok
  gülsüm akarsu / 03 Kasım 2009 13:02
 •  

  nükleer gücü olmayan ülkelerin ordularının ilk 10'a dahil edilmesi saçma olmuş,hiç bir şey nükleer güç kadar caydırılık teşkil edemez...
  dilaver ergün / 03 Haziran 2009 17:30
 •  

  sadece dünyanın değil tüm kahinatın Allahın izni ile en büyük ordusu türk ordusudur,kağıt üzerindeki sıralamaları es geçin.
  ertuğrul / 02 Haziran 2009 14:09
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

135.338 ms