Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

11 Haziran 2009
font boyutu küçülsün büyüsünİngilizce’de kelime sayısı 1 milyon oldu!


İngilizce’de kelime sayısı 1 milyona ulaştı. İnternet ile birlikte her geçen gün kelime sayısı artan İngilizcede, 1 milyonuncu kelimenin Obamamania olduğu belirtildi.
İngilizce’de kelime sayısı 1 milyon oldu!

İçerdiği kelime sayısı yeryüzündeki diğer tüm dillerin kelime sayısını aşan İngilizce’deki kelime sayısının –internet üzerinden küresel dil izleme sitesine göre- geçtiğimiz Çarşamba sabahı bir milyon kelimeye ulaştı. Dillere giren yeni kelimelerin sayısını saptamakta matematiksel bir formül kullanan site İngilizce’deki kelimelerin sayısının Salı sabahı itibariyle 999985’e ulaştığına ve Çarşamba sabahı saat 5’i 20 geçe de 1 milyona ulaştığını kaydetti.

Bazı filologlar, dildeki kelime sayımı projesinin ardından duran şahsın maceraperestliğine dair kuşkularını dile getirdi. Dilbilimciler, “bir dildeki kelimeleri saymak imkânsızdır çünkü diller daima değişim halindedir. İstatistiğe giren kelimelerin belirlenmesi mümkün olamayacağından verimsiz bir macera oluşturmaktadır” dedi.

Sitenin başkanı ve sitede üst düzeyli bir analist olan Paul Bayeak, kelime sayısının bir milyona ulaşmasının, bu projenin ardında bulunan fikrin önemini taşımadığını, sadece İngilizce’nin artık karmaşık ve küresel bir dil olduğunun ortaya konduğunu söyledi. Paul Bayeak; İngilizce insanların dili oldu, diyerek diğer yandan da Fransızca gibi dillerin müfredatı çerçevesinde sınırlar koyduğunu İngilizce’ye ise kelimeler eklendiğine işaret etti.

Ayrıca diğer diller tercümeye kalkarken İngilizce’de yeni kelimeleri içine çekme gibi bir geleneğin olduğunu belirtti.

Bayeak sözlerine şöyle devam etti; “internet, küresel ticaret ve seyahatler gibi etkenler İngilizce’nin diğer dil gruplarıyla bağlantıda olması trendine hız kazandırılmasında etken oldu”. Böylece de daha karmaşık ve zengin bir dil ortaya çıktı.

Bayeak, dile giren kelimelerin ya o dilin kendisi içinde ya da dünyanın dört bir yanındaki insan grupları için bir mana taşıması gerektiğine işaret ederek sayımında tüm kelimeleri eklemediğini vurguladı.

Bayeak ayrıca, sadece uzman belli bir kullanıcı kitlesini kapsaması nedeniyle Silikon Vadisi – uluslararası bilgisayar ve yazılım programı yapımı merkezi- terimlerinden yeni bir terimin istatistiklere dâhil edilmeyeceğini açıkladı. Bayeak; “Çince dili, 450 bin kelime sayısıyla İngilizce’den sonra tüm müfredatıyla ikinci sırada gelmektedir” dedi.

Amerikan seçimleri gibi önemli olaylarla ilgili olarak İngilizce’ye giren yeni kelimelerden bir de Obamamania kelimesidir. Ünlü Oxford İngilizce sözlüğünün 600 bin kelime kapsadığına işaret edilmektedir.

 


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
1 + 2 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

99.582 ms