Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

03 Şubat 2007
font boyutu küçülsün büyüsünAbdülkadir Aksu’nun sırrı ne?


Abdülkadir Aksu’nun içişleri bakanlığı Türkiye’ye iyi gelmiyor. Bir nazar var ama ne? Aksu döneminde yaşanan olaylar çok yazıldı, incelendi, hatta yerden yere vuruldu ama Aksu başarısının sırrı ortaya çıkarılamadı! O sır basit bir yerde duruyordu! iyibilgi analiz
Abdülkadir Aksu’nun sırrı ne?

Önce son günlerin yaygın yanlışlarından birini düzeltelim.. Abdülkadir Aksu, Maraş Olayları sırasında şehrin emniyet müdürü değildi! Fail-i meçhul politik cinayetler kronolojisinin Abdülkadir Aksu’nun İçişleri Bakanlığı’na paralelliğine ilişkin haberlere eklemlenen bu bilgi, bizzat İçişleri Bakanlığı eliyle yayınlanan bir “düzeltmeyle düzeltildi!”

Ancak düzeltmenin de düzeltilmesi ya da bilgi eklenmesi gerekebilir. Maraş olayları 19 Aralık’ta yavaş yavaş başlayarak 22 Aralık 1978’de zirve yaparak devam etti. Bu tarihlerde Aksu gerçekten de şehrin emniyet müdürü değildi. Çünkü 9 Ekim 1977 tarihinde şehirden ayrılmıştı! Emniyet Müdürü değildi ama vali vekiliydi.

Peki bu ne demek?. Hemen hiçbir şey. Bu tür benzeşme oyunları belirsiz bir kanaatin oluşmasını sağlamaktan öteye gitmiyor. Abdülkadir Aksu’nun sırrı için bu tür çözümlemeler biyografik notlardan öteye gitmiyor.

Diyarbakırlı Beatle!..

Abdülkadir Aksu 1944 Diyarbakır doğumlu... Ancak Aksu’nun nerede doğdugundan çok hangi zaman diliminde hangi okuldan mezun olduğunun daha belirgin önemi bulunuyor. 1968 Mülkiye mezunu Abdülkadir Aksu, o günün politik havasından hallice etkilenmiş bir kimlik profili taşıyor. Aksu’ya ilişkin en keskin ve tekrarlanan kanaat bu dönemde edindiği tecrübe, fikir ve dostluk bağlarının tüm hayatını etkilediği yönünde.

Fiziki özellik açısından Aksu o dönemde ilginç bir görünüm sunuyor. “Beatles tipi uzun saçları ve pala bıyığı”, o dönemin iki sembolü! Aksu hem Beatle hem pala olarak anılıyor. Politik sembollerin zirve yaptığı bu dönemde karşıt iki sembolü aynı anda barındıran bu vitrin, uzun yıllar sonra Turgut Özal hükümetlerinin “dört eğilim ve sentez” manifestolarına denk düşüyor.
Aksu'nun babası bir PTT memuru. Küçük Aksu’yu attar yanına çırak vermiş, orada gümüş kaplamayı, yaz tatillerinde de marangozluğu öğrenmiş. O günün mekanı ve şartları düşünüldüğünde idealize edilen en büyük meslek kaymakamlık. O da kaymakam olmak istiyor.

Geleneğin kurumlaştırılması…

1962'de sınav Siyasal'a giriyor...  Burada ilk yıl sınıfta kalıyor ama nedeni önemli. Can Dündar’ın Aksu’yla yaptığı bir röportajda Mülkiye’nin daha ilk günlerinde geçirmeye başladığı dönüşümü anlıyoruz; “İlk gün spor salonunda 250 kişilik bir sınıfla karşılaştı. Geç geldiği için en arka sırada yer bulabilmişti. ‘Burada nasıl okuyacağım?’ diye düşündü. İkinci gün erken gelip en önde oturdu. Az sonra yerin sahibi geldi "Orası benim yerim" dedi. "Ben de şimdi oturdum" diye direndi Aksu; anlaşmazlık uzayınca son sınıftan bir ağabey çağırdılar. Aksu ilk Mülkiye dersini orada aldı: ‘Bak, bu fakültenin gelenekleri var, ona uymak zorundayız.’ Sonrasını şöyle özetliyor: 'Eyvallah' dedik, gidip tekrar en arkaya oturduk. İlk sene ondan dolayı çaktık."

Dündar’ın çalışmasına yansımasa da Aksu’nun temel kimliğine ilişkin en sağlam yargılardan birinin işareti burada bulunuyor. Aksu yanlış da olsa sistemle uğraşmıyor. Düzeltmeye, değiştirmeye çalışmıyor. Uyuyor! Uyumluluk çok önemli. Aksu’nun yükselen kariyerinde önemli bir yer tutuyor. Uyumluluk aynı zamanda kritik dönemlerde kamuflaj anlamına geliyor. Kriz anlarında fark edilmiyor.

Ekip!..

Bu karakter özellikleri çok önemli bir reksiyona tabi tutuluyor aynı yıllarda. Sınıfında ve etrafında sonraki yıllarda hem öğrenci hem politikacı olarak birlikte olacağı isimler ortaya çıkıyor. H. Celal Güzel, Cem Duna, Mehmet Keçeciler, Murat Karayalçın. Beraber oldukları kadar mekanı ve zamanı paylaşıp beraber yaşamadıkları da Aksu’ya eklenir! Turhan Güneş ya da Mahir Çayan gibi.
Anlamlı ve geleceğe yönelik atılan sosyal temellerden ilki Ankara'daki hemşehrilerini örgütleyen Diyarbakır Derneği olur. Başkan olarak. Ankara'da ve Diyarbakır'da piknikler, etkinlikler düzenler. Yerel bağlarını kuvvetlendirirken genel bağları da parlatır Aksu.. Hür Düşünce Kulübü Aksu’nun öyküsünde önemlidir. Aydın Yalçın'ın girişimiyle Sosyalist Fikir Kulübü'ne karşı örgütlenen kulübün başkanı Hasan Celal Güzel'dir. Genel Sekreter Murat Karayalçın, İkinci Başkan Melih Gökçek, Yayın Kurulu Başkanı Mehmet Keçeciler, Yönetim Kurulu üyeleri Veysel Atasoy, Atilla Koç ve değişmez muhasip Abdülkadir Aksu. Yedi kişilik yönetim kurulundan, altı bakan, iki genel başkan çıkar.

Dönem mülkiyesi inanılmaz bir karvizit bolluğu taşıyacaktır gerçekten, özellikle devam yıllarda.. Aksu anlatıyor; “Mülkiye'nin belki en güzel tarafı değişik fikirdeki arkadaşlarla aynı ortamı paylaşmamızdı. Bazen sabahlara kadar fikir tartışmaları olur ama gerginlik çıkmazdı. Mesela benim oda komşularımdan biri Adem Yavuz'du. Karşı odada Uluç Gürkan vardı. İki oda arkadaşımdan Şerif tipik bir inekti.  Şimdi Konya Selçuk Üniversitesi'nde dekan.”

Gençlik, üniversite yıllarının Aksu’da oluşturduğu kimlik, çoğu insanda ilk çocukluk yıllarında beliren ana karakterin ötesinde iş gördü.. Politikacı Aksu şekillendi. Ana kodlarını şunlar oluşturdu; İyi ekip, iyi insan ilişkileri, netameli işlere bulaşmama, hedefte gözükmeme, etrafını ve dostlarını koru, kimseyi kırma, gönrevain ne olursa olsun parlama!

Güncelleme…

Aksu’nun bu özellikle siyasi başarısının, açıkca söylersek “seri bakanlıklarının” altın anahtarı oldu. Güneydoğu mullitvekillerini hep yanında ve memnut tuttu, her göreve gelişinde vefa ve sadakat gösterdi ona çalışmışy ekibini-aynı zamanda yenileyerek-taşıdı, içişleri bakanlığının sık sık canını sıkan derin devlete hiç bulaşmadı, tüm kritik olaylarda ki bunların hallice kısmında Türkiye’de yeryerinden oynarken soğukkanlılığını yitirmeden kamufle olmasını bildi, liderlerine hep sıkı markaj uyguladı.

Ama final analizde şunu söylemek gerekir ki, “durumu idare eden” bu mimari, Türkiye’de her kritik dönemde organize işler yapanları cesaretlendirdi ve fırsat olarak görüldü. Hep onun dönemine rast gelmiş sarsıcı olayların altında farklı okumalar aramak isteyenlerin eli sürekli boş kaldı. Belki de gerçek sadece bu kadardı!

"Şanssız kronoloji"

Ancak “Kanlı Tesadüf” olarak nitelenebilecek olaylar zinciri, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun yakasını bırakmıyor. Aksu’nun, İçişleri Bakanı olduğu her dönemde Türkiye’de önemli suikastler ve cinayetler birbirini takip etti.

İlk olarak 46’ıncı Hükümette yani 2’inci Turgut Özal Hükümeti’nde 31 Mart 1989 günü İçişleri Bakanlığı görevine getirilen Aksu, daha sonra 9 Kasım 1989 tarihinde Yıldırım Akbulut Başbakanlığı’nda kurulan 47’inci Hükümetin de İçişleri Bakanı oldu. Aksu’nun bu ikinci döneminde görevine başlamasının üzerinden çok geçmeden Türkiye bir suikastle sarsıldı. 31 Ocak 1990 tarihinde Atatürkçü Düşünce Derneği kurucusu Prof. Dr. Muammer Aksoy evinin önünde uğradığı bir suikastle hayatını kaybetti.

Sadece 1,5 ay sonra 7 Mart 1990’da bir başka suikast daha yapıldı. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç, 7 Mart 1990’da İstanbul’da arabasının içinde öldürüldü. 1990 yılı bir bakıma suikastler yılı oldu. Sırasıyla 6 Eylül 1990 tarihinde Turan Dursun, 26 Eylül 1990 tarihinde MİT Müsteşar Yardımcılığı da yapmış olan Hiram Abas, 10 gün sonra 6 Ekim 1990’da İlahiyatçı Bahriye Üçok öldürüldü.

Askerler de hedefte…

Aksu’nun İçişleri Bakanlığı koltuğuna oturduğu dönemlerde sadece aydınlar öldürülmedi, bir çok asker de   terör örgütlerinin uzantısı olduğu tahmin edilen hainlerin kurşunlarına hedef oldu.

* 9 Ocak 1991 tarihinde Emekli Yarbay Ata Burcu, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Olayı TİKKO üstlendi.
* Emekli Korgeneral Hulusi Sayın, 30 Ocak 1991 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.
* 7 Nisan 1991 tarihinde Emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk, İstanbul Üsküdar’daki evine gelen kimliği belirsiz kişiler tarafından şehit edildi.
* Emekli Korgeneral İsmail Selen 23 Mayıs 1991 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.
* Aynı gün Adana Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Temel Cingöz, makam otosunda saldırıya uğradı. Hastaneye kaldırılan Tuğgeneral Cingöz, tüm müdahalelere rağmen 27 Mayıs 1991 tarihinde şehit oldu.
*  1978 yılında MİT Müsteşarlığı yapan Emekli Orgeneral Adnan Ersöz, 13 Ekim 1991 tarihinde İstanbul’daki evinde teröristlerin silahlı saldırısına maruz kalarak hayatını kaybetti.
* Yine Aksu döneminde dönemin SHP Milletvekili Erol Güngör’ün oğlu Mustafa Güngör öldürüldü.

2002 yılında AKP’nin iktidara gelip, Abdullah Gül Başbakanlığı’ndaki 58’inci Hükümet kurulunca İçişleri Bakanlığı görevini Abdülkadir Aksu üstlendi.
Aksu’nun bakanlığa başlamasından tam bir buçuk ay sonra,18 Aralık 2002 tarihinde, yaptığı araştırmalarla Batılı güçlerin tepkisini çeken Doç.Dr. Necip Hablemitoğlu evinin önünde uğradığı bir silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Aksu, suikastin ardından Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Kim ya da kimler tarafından, hangi maksatla işlendiği konusunda bir şey söylemek için henüz çok erken” dedi. Aksu, olayı şiddet ve nefretle kınarken, olayla ilgili soruşturmanın çok yönlü olarak, bütün boyutlarıyla devam ettiğini ifade etti.

Resmi biyografi

Abdülkadir Aksu 59. Hükümet'te İçişleri Bakanı ve T.B.M.M. 22. Dönem AKP İstanbul milletvekillerindendir. Öncesinde 18. Dönem ve 20. Dönem'de ANAP Diyarbakır milletvekili, 21. Dönem'de Fazilet Partisi İstanbul milletvekili olmuştur. 47. Hükümet - Akbulut Hükümeti'nde 2 yıl yine İçişleri Bakanlığı, 53. Hükümet - 2. Yılmaz Hükümeti'nde GAP'tan sorumlu Devlet Bakanlığı yapmıştır.

1944 yılında Diyarbakır'da doğdu. Abdülmelik Fırat'a göre dedesi Osman Ağa, Rumeli/Trakya'dan Diyarbakır'a sürgün edilmiş Arnavut bir ailedendir. Dedesi Osman Ağa, Diyarbakır'a gelince Kürt Cemil Paşa'nın damadı olmuştur. Orta Öğrenimini Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1968 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl Diyarbakır Maiyet Memurluğuna atanarak; staj dönemi içinde Ergani kaymakam yardımcılığı, Bismil ilçesi Sinan Bucak Müdürlüğü, Genç, Akçadağ ve Doğanşehir Kaymakam Vekilliği yaptı.

1973-1976 yılları arasında Sarıkaya Kaymakamlığı, 1 Eylül 1976 - 9 Ekim 1977 tarihleri arasında Kahramanmaraş Vali Vekilliği ve 1980 Eylül ayına kadar Malatya Emniyet Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 29 Ağustos 1980 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Rize Valiliğine, 17 Ekim 1980 tarihli Kararname ile de Merkez Valiliğine atanmıştır. Rize valiliği sırasında Rize Belediye Başkanlığı görevini de yürüttü. 9 Şubat 1984 - 18 Eylül 1987 tarihleri arasında Gaziantep Valiliği yapan ve 1985 yılında Yılın Bürokratı seçilen Abdülkadir Aksu; 29 Kasım 1987 tarihinde Anavatan Partisi'nden 18. Dönem Diyarbakır Milletvekili seçildi ve Aralık 1987 tarihinde de Anavatan Partisi T.B.M.M. Grup Başkan Vekilliği görevine getirildi.
31 Mart 1989 tarihinde İçişleri Bakanlığı'na atandı ve bu görevini 24 Haziran 1991 tarihine kadar yürüttü. 24 Aralık 1995'te ANAP Diyarbakır Milletvekili olarak Parlamentoya girdikten kısa bir süre sonra ANAP Grup Başkan Vekilliğine, daha sonra da GAP'tan Sorumlu Devlet Bakanlığı'na getirildi.
16 Ağustos 1996 tarihinde ANAP'tan ayrılarak RP'ye katıldı. RP GİK üyesi ve Genel Başkan Yardımcılığına getirildi, RP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasından sonra FP'ye girdi. Fazilet Partisi'nin kapatılmasından sonra yeni kurulan AK Parti'ye katıldı. Halen AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili olarak görevini sürdürmektedir. Almanca bilir ve evli ve 2 çocuk babasıdır.

iyibilgi.com


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
4 + 1 = 


Oku Yorum


 • TEBRİKLER 

  SAYIN BAKANIMIZ HERŞEYE LAYIKTIR, SENİNLE GURUR DUYUYORUM, ALLAH SENİ BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN, YAPICI SİYASİ KİŞİLİĞİNİZ ESER KALACAKTIR, SAYGILARIMLA
  ABDÜLHAKİM ÇELİK / 09 Kasım 2009 22:13
 • aksu 

  abdulkadir türkiyenin yetiştirdiği saygın bir bürokrattır. aksuyu iyi anlayabilmek için gaziantep valiliği yaptığı dönemi araştırmak yeterlidir. tek dezavantajı diğer bakanlar gibi televizyonlara çıkıp şov yapmıyordur. o sadece verilen görevi yapıyor ama işte burası türkiye şovmen olmadın mı yerin yoktur..
  mehmet kılış / 09 Ekim 2008 23:00
 • aksu'nu türkiyeyi değil türkiye aksu yu KAYBETTİ..... 

  Ya allah akılı boşa vermemiş onu kulanmayı bilelim tek sorun burada yatiyo gözunu açip etrafına bak şimdiki huzurlu ortamdan bahsediyoruz onun zeminini kim hazırlayıp ortaya bırakti. herseyin geçmişini inceleyip sonra konusalim. ben AKSU yu ilerde daha güzel yerlerde görmek istediğimi dile getirmek istiyorum çünkü yıllarını bu ülkeye vermiş bir adam için hiç az değil.........
  doç.sevil CEYLAN / 22 Mart 2008 02:06
 • iyiki bakanlıktan ayrılmış 

  bence başbakan onu içişleri bakanlığından almakla iyi olmuş.Onun dönemi ile şimdiki bakanın dönemine bakınca aradaki farkı anlıyorum. Şuanki bakan daha iyi çalışıyor. hele şu çökertilen çeteler yolsuzlukla mücadelesi müthiş.
  mansur / 05 Şubat 2008 14:50
 • Samanın altından su yürütendir.. 

  Aksular olmazsa PKK de olmaz,Anarşi her hükümetin işine gelir,hem siyasal yönden,hem ekonomi yönden,hem halkı iç zeminde oyalmak bakımından,mason vari çalışarak,bukalemun gibi hareket ederek ,her keresinde su yüzüne çıkmak gibi sıfatları vardır,en önemlisi sinsice samanın altından su yürüterek,başkalarının canını yakar,kendine bir şey olmaz.
  Hiç bir partiye güvenmiyorum.inanmıyorum.onlara oyum gitmez,ne sağcısına,nede solcusuna güvenmiyorum.
  mehmet selim polat / 16 Nisan 2007 13:52
 • Samanın altından su yürütendir.. 

  Aksular olmazsa PKK de olmaz,Anarşi her hükümetin işine gelir,hem siyasal yönden,hem ekonomi yönden,hem halkı iç zeminde oyalmak bakımından,mason vari çalışarak,bukalemun gibi hareket ederek ,her keresinde su yüzüne çıkmak gibi sıfatları vardır,en önemlisi sinsice samanın altından su yürüterek,başkalarının canını yakar,kendine bir şey olmaz.
  Hiç bir partiye güvenmiyorum.inanmıyorum.onlara oyum gitmez,ne sağcısına,nede solcusuna güvenmiyorum.
  mehmet selim polat / 16 Nisan 2007 13:52
 • A.aksu 

  ben iyi bir gazete okuyucusuyum.
  Abdullah Aksunun bulundugu görev zamani icersinde türkiyede yildiz isimler suikasti oldugunu hepimiz biliyoruz.
  1-her hükümet kurulusunda neden israrla,üstelik degisik partiler olmasina ragmen cok önemli görevlere getirilmektedir.örnegin icislei bakanligi ?
  2-abdullah aksunun,yasamini anlatan yazinizda, bazi isimlerde öldürüldü,bazi isimlerde vefat etti,bazi isimlerde sehit oldu diye yazmissiniz.türkiyede ne olursa olsun,hangi makamda olursa olsun,teröre kurban giden bütün insanlarimiz benim düsüncemde,SEHITTIR,SAYGILARIMLA....
  fikri / 18 Mart 2007 13:23
 • A.aksu 

  ben iyi bir gazete okuyucusuyum.
  Abdullah Aksunun bulundugu görev zamani icersinde türkiyede yildiz isimler suikasti oldugunu hepimiz biliyoruz.
  1-her hükümet kurulusunda neden israrla,üstelik degisik partiler olmasina ragmen cok önemli görevlere getirilmektedir.örnegin icislei bakanligi ?
  2-abdullah aksunun,yasamini anlatan yazinizda, bazi isimlerde öldürüldü,bazi isimlerde vefat etti,bazi isimlerde sehit oldu diye yazmissiniz.türkiyede ne olursa olsun,hangi makamda olursa olsun,teröre kurban giden bütün insanlarimiz benim düsüncemde,SEHITTIR,SAYGILARIMLA....
  fikri / 18 Mart 2007 13:23
 • bunların sonu geldi 

  kafamda bir soru işareti var bu adamı anlamış değilim her dönemde iç işleri bakanı olması bence çok garip ben bir insanda şunu beklerim benim için bir insanda aradığım özellik karekter yapısı değer yargısı en önemlisi çizgisi benim için çok önemlidir.AKSUDA BUNU GÖREMİYORUM DALDAN DALA ATLIYOR BİRGÜN DALDAN ATLARKEN KIÇININ ÜSTÜNE DÜŞER BELİ İNCİR ŞUNU SÖYLEYEBİLİRİMKİ BU İNSANIN ARKASINDA AMERİKA VAR BU İNSANIN İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI ZAMANINDAKİ SUİKASTLERİN HİÇ BİRİNDE FAİLLER YAKALANMIŞ DEĞİL SANKİ BUNLAR BİLİNMİYORMU HEPSİ BİLİNİYOR AMA AÇIKLANMIYOR DAHA DOĞRUSU AÇIKLATILMIYOR EN SON TÜRKİYEDE BİR SÜİKAST SONUCU HIRANT DİNK ÖLDÜRÜLDÜ OGÜN YAKALANDI AMA OGÜNE SUİKASTİ YAPTIRANLAR AÇIKLANMIYOR NETİCE OLARAK ŞUNU SÖYLEYEBİLİRİMKİ BU VE BUTİP İNSANLAR KOLTUK SEVDASI OLDUĞU MÜDDETÇE TÜRKİYENİN İLERLEMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR HA ŞUNUDA SÖYLEYEBİLİRİMKİ DAHA TÜRKİYEDE ÇOK SUİKASTLER OLACAK NETİCEDE HEPSİNİN ÜSTÜ ÖRTÜLECEK MİT BUNLARI BİLMİYORMU HEPSİNDEN HABERİ VAR AM AÇIKLIYAMIYORLAR TÜRKİYE ŞU ANDA BİTMİŞ DURUMDA TOPRAKLARIMIZ YABANCILARA SATILDI.BUNLARLA YETİNMEYİP İSTANBULDAKİ HAZİNE ARAZİLERİDE SATIŞA ÇIKTI EN SON SATILAN HAZİNE ARAZİSİ ZORLU GRUBUNA 800000 MİLYONA SATILDIPEŞKEŞ ÇEKİLİYO
  bukelemun / 16 Mart 2007 11:09
 • bunların sonu geldi 

  kafamda bir soru işareti var bu adamı anlamış değilim her dönemde iç işleri bakanı olması bence çok garip ben bir insanda şunu beklerim benim için bir insanda aradığım özellik karekter yapısı değer yargısı en önemlisi çizgisi benim için çok önemlidir.AKSUDA BUNU GÖREMİYORUM DALDAN DALA ATLIYOR BİRGÜN DALDAN ATLARKEN KIÇININ ÜSTÜNE DÜŞER BELİ İNCİR ŞUNU SÖYLEYEBİLİRİMKİ BU İNSANIN ARKASINDA AMERİKA VAR BU İNSANIN İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI ZAMANINDAKİ SUİKASTLERİN HİÇ BİRİNDE FAİLLER YAKALANMIŞ DEĞİL SANKİ BUNLAR BİLİNMİYORMU HEPSİ BİLİNİYOR AMA AÇIKLANMIYOR DAHA DOĞRUSU AÇIKLATILMIYOR EN SON TÜRKİYEDE BİR SÜİKAST SONUCU HIRANT DİNK ÖLDÜRÜLDÜ OGÜN YAKALANDI AMA OGÜNE SUİKASTİ YAPTIRANLAR AÇIKLANMIYOR NETİCE OLARAK ŞUNU SÖYLEYEBİLİRİMKİ BU VE BUTİP İNSANLAR KOLTUK SEVDASI OLDUĞU MÜDDETÇE TÜRKİYENİN İLERLEMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR HA ŞUNUDA SÖYLEYEBİLİRİMKİ DAHA TÜRKİYEDE ÇOK SUİKASTLER OLACAK NETİCEDE HEPSİNİN ÜSTÜ ÖRTÜLECEK MİT BUNLARI BİLMİYORMU HEPSİNDEN HABERİ VAR AM AÇIKLIYAMIYORLAR TÜRKİYE ŞU ANDA BİTMİŞ DURUMDA TOPRAKLARIMIZ YABANCILARA SATILDI.BUNLARLA YETİNMEYİP İSTANBULDAKİ HAZİNE ARAZİLERİDE SATIŞA ÇIKTI EN SON SATILAN HAZİNE ARAZİSİ ZORLU GRUBUNA 800000 MİLYONA SATILDIPEŞKEŞ ÇEKİLİYO
  bukelemun / 16 Mart 2007 11:09
 • msp1955@mynet.com 

  Neden hep Aydınlar(!) öldürülüyor?.
  Karanlıktakiler,aydınlığı neden karartıyor?,yoksa Aydınlık,karanlığı boğuyorda,adlarmı değişmiş?.Aksu hep uğursuzluk getirmiştir neden?.Aydın olduğu içinmi?,Aydınlık nedir?,Dinsizlik aydınlıkmıdır?.
  mehmet selim polat / 18 Şubat 2007 16:22
 • msp1955@mynet.com 

  Neden hep Aydınlar(!) öldürülüyor?.
  Karanlıktakiler,aydınlığı neden karartıyor?,yoksa Aydınlık,karanlığı boğuyorda,adlarmı değişmiş?.Aksu hep uğursuzluk getirmiştir neden?.Aydın olduğu içinmi?,Aydınlık nedir?,Dinsizlik aydınlıkmıdır?.
  mehmet selim polat / 18 Şubat 2007 16:22
 •  

  her olayı başarı ile atlatmış ise o zaman iyi bir içişleri bakanı demektir.
  aslanbey / 18 Şubat 2007 14:54
 •  

  her olayı başarı ile atlatmış ise o zaman iyi bir içişleri bakanı demektir.
  aslanbey / 18 Şubat 2007 14:54
 • tesadüf 

  konuyla ilgisiz ama bir alman atasözü bir şey bir kez olursa tesadüftür tekrar tekrar oluyorsa altında bir şeyler aramak lazım der...
  canciğer / 06 Şubat 2007 11:10
 • tesadüf 

  konuyla ilgisiz ama bir alman atasözü bir şey bir kez olursa tesadüftür tekrar tekrar oluyorsa altında bir şeyler aramak lazım der...
  canciğer / 06 Şubat 2007 11:10
 • KARANLIK BIR KISILIK 

  Abdülkadir Aksunun bir özelligi unutulmus. Her devirde her kiliga girebilene uyumlu demek ne dereceye kadar dogru. Aksunun profili tam Fetullahcilara uyuyor. Her devirde kendisini kamufle edip ana hedefe (?) kademe kademe yaklasmak. Bu nedenle de Abdülkadir Aksu bütün imkanlarini kullanmis. Kendisini bir taraftan KÜRT kligi, diger taraftan da FETULLAHCI kligine dayamis, isini saglama almis ve bu sekilde isini yürütüyor. Ama artik takke düstü kel göründü. Millet gereken notu ve kanaati verdi. Abdülkadir Aksunun bundan sonra isi zor. Bakanligi zamaninda artik hicbir olay olmamasi gerekiyor!!!!
  Muzaffer Karaca / 03 Şubat 2007 23:45
 • KARANLIK BIR KISILIK 

  Abdülkadir Aksunun bir özelligi unutulmus. Her devirde her kiliga girebilene uyumlu demek ne dereceye kadar dogru. Aksunun profili tam Fetullahcilara uyuyor. Her devirde kendisini kamufle edip ana hedefe (?) kademe kademe yaklasmak. Bu nedenle de Abdülkadir Aksu bütün imkanlarini kullanmis. Kendisini bir taraftan KÜRT kligi, diger taraftan da FETULLAHCI kligine dayamis, isini saglama almis ve bu sekilde isini yürütüyor. Ama artik takke düstü kel göründü. Millet gereken notu ve kanaati verdi. Abdülkadir Aksunun bundan sonra isi zor. Bakanligi zamaninda artik hicbir olay olmamasi gerekiyor!!!!
  Muzaffer Karaca / 03 Şubat 2007 23:45
 • Aksu'nun Dönemi 

  Olaylar Aksu'dan kaynaklanmıyor, meydana gelen olaylar elimizde bulunan laik eğitimin ürünlerinden ibarettir. Biz bu eğitimden vazgeçmediğimiz sürece ülkemizde bu olaylar artarak süregelecektir.
  ahceylan2001 / 03 Şubat 2007 09:52
 • Aksu'nun Dönemi 

  Olaylar Aksu'dan kaynaklanmıyor, meydana gelen olaylar elimizde bulunan laik eğitimin ürünlerinden ibarettir. Biz bu eğitimden vazgeçmediğimiz sürece ülkemizde bu olaylar artarak süregelecektir.
  ahceylan2001 / 03 Şubat 2007 09:52
 • Çok sıcak son üç aya giriyoruz 

  ABD çok rahatsız; Perinçek yine devrede!...Doğu Perinçek üfürüyor ve kafa ütülüyor! İşi sulandırmaya, dikkat dağıtmaya çalışıyor! "Hrant Dink'i Gülen öldürttü" iddiası son derece mantıksız!

  Çünkü bir defa Hrant Dink bir ABANT MÜDAVİMİ ve DİYALOG'çu idi. İkincisi; ne Gülen Grubu ne de AKP; iki önemli seçim öncesi Türkiye'de bir istikrarsızlık asla istemezler!

  Cinayet ve suikastın kaynağı apaçık bellidir: NATO-CIA-MOSSAD'ın Gladio örgütlenmesi...ABD; beceriksiz manevralardan çok rahatsız! ABD ve BATI medyasında alelacele Türkiye aleyhtarı haberlere bir bakın:

  1-Türkiye'yi durdurun!

  2-Türkler Kıbrıs'a çıkartma yapıyor!

  3-PKK uçaklarla saldıracak!

  Bu haberler niçin yapılıyor? Bu ne büyük şantajdır böyle?! Türkiye'ye kiralık örgütler aracılığıyla ABD mi vurmaya çalışıyor? Türkiye'ye de bir PAKET 11 EYLÜL mü hazırlanıyor?

  Doğu Perinçek; 40 yıldır seni iyi tanıyoruz artık! Git başımızdan, kafa bulma bizimle! Git; merkezi ABD'de olan ateist, İslam ve Türk düşmanı olan yazarlarınla ilgilen!

  NOT: Önümüzdeki günlerde Türkiye'yi sarsacak yeni büyük patlama, linç eylemi ve suikastlar olabilir! Aman dikkat! Fethullah Gülen muhalifi görünen Haydar Baş, Ömer Öngüt, Ergun Poyraz, Vural Savaş, Türkan Saylan, Kemal Yavuz, Doğu Silahçıoğlu, Hüseyin Mümyaz Bayazıtoğlu gibi kişiler bilhassa iyi korunmalı...Birçok ulusalcı sitede birtakım kişiler "hain" ilan edilip açıkça hedef gösteriliyorlar...Yapılacak bir suikast, o hainleri zor durumda bırakmaya yönelik olacaktır...Aman dikkat!..Türkiye ajan kaynıyor ha!
  Faik Göktuğ / 02 Şubat 2007 16:21
 • Çok sıcak son üç aya giriyoruz 

  ABD çok rahatsız; Perinçek yine devrede!...Doğu Perinçek üfürüyor ve kafa ütülüyor! İşi sulandırmaya, dikkat dağıtmaya çalışıyor! "Hrant Dink'i Gülen öldürttü" iddiası son derece mantıksız!

  Çünkü bir defa Hrant Dink bir ABANT MÜDAVİMİ ve DİYALOG'çu idi. İkincisi; ne Gülen Grubu ne de AKP; iki önemli seçim öncesi Türkiye'de bir istikrarsızlık asla istemezler!

  Cinayet ve suikastın kaynağı apaçık bellidir: NATO-CIA-MOSSAD'ın Gladio örgütlenmesi...ABD; beceriksiz manevralardan çok rahatsız! ABD ve BATI medyasında alelacele Türkiye aleyhtarı haberlere bir bakın:

  1-Türkiye'yi durdurun!

  2-Türkler Kıbrıs'a çıkartma yapıyor!

  3-PKK uçaklarla saldıracak!

  Bu haberler niçin yapılıyor? Bu ne büyük şantajdır böyle?! Türkiye'ye kiralık örgütler aracılığıyla ABD mi vurmaya çalışıyor? Türkiye'ye de bir PAKET 11 EYLÜL mü hazırlanıyor?

  Doğu Perinçek; 40 yıldır seni iyi tanıyoruz artık! Git başımızdan, kafa bulma bizimle! Git; merkezi ABD'de olan ateist, İslam ve Türk düşmanı olan yazarlarınla ilgilen!

  NOT: Önümüzdeki günlerde Türkiye'yi sarsacak yeni büyük patlama, linç eylemi ve suikastlar olabilir! Aman dikkat! Fethullah Gülen muhalifi görünen Haydar Baş, Ömer Öngüt, Ergun Poyraz, Vural Savaş, Türkan Saylan, Kemal Yavuz, Doğu Silahçıoğlu, Hüseyin Mümyaz Bayazıtoğlu gibi kişiler bilhassa iyi korunmalı...Birçok ulusalcı sitede birtakım kişiler "hain" ilan edilip açıkça hedef gösteriliyorlar...Yapılacak bir suikast, o hainleri zor durumda bırakmaya yönelik olacaktır...Aman dikkat!..Türkiye ajan kaynıyor ha!
  Faik Göktuğ / 02 Şubat 2007 16:21
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

104.586 ms