Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

05 Mart 2010
font boyutu küçülsün büyüsünKıyametin alametleri beliriyor


"Hadiste ifade edilen uyarılara baktığımızda birçoğunun bugün birebir yaşandığını görebiliriz"
Kıyametin alametleri beliriyor

Peygamberimiz (sav) veda haccından sonra yaptığı konuşmalarda uyarı dozunu arttırıyordu.

“Benden sonra cahiliye dönemindeki putperestliğe dönersiniz diye bir korkum yok” diyordu. “Bütün korkum sizin dünya uğruna birbirinizle boğuşmanızdır.” Sanki kendisine iman edenleri tertemiz bir havuzun etrafında topluyor ve sonra da iç ve dış âlemlerini temizliyordu. Bir babanın evladına olan düşkünlüğünden daha çok düşkündü iman edenlerine. Ateşle müminler arasına bir bariyer gibi duruyordu. Elleriyle tuttuğu cehennem kapısını bir daha açılmamacasına örtmeye çalışıyordu.

* * *

Hz. Huzeyfe (ra) rivayet ediyor: “Peygamberimizi şöyle buyururken işittim: ‘Fitne (karışıklık ve kaos) kalplere hasıra işler gibi ilmik ilmik işlenecek. Hangi kalp bu fitneye açık durursa o kalpte simsiyah bir nokta oluşacak. Hangi kalp bu fitneye kapalı durursa, o kalpte bembeyaz bir nokta oluşacak’”. (Müslim, İman, 367; Ahmed, Müsned, 5/386)

* * *

Hz. Enes (ra) anlatıyor: “Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdu: ‘Ey Müslümanlar topluluğu! Toparlanın  ciddi bir işle karşı karşıyasınız. Yolculuğa çıkacaksınız. Yolculuğa hazırlanınız. Zira yolculuk yakındır artık. Yolculuk için azık hazırlayınız. Çünkü yol uzaktır. Sırtınızdaki yükleri hafifletin.

Zira yolunuzda engebeler ve yokuşlar vardır. Bu yokuşları ancak yükü hafif olanlar aşabilir.


Ey insanlar! Kıyamete yakın zamanlarda çetin işler, zor zamanlar ve büyük korkular olacak’”.

* * *

Hz. Huzeyfe (ra) anlatıyor: “Peygamberimizi (sav) gördüm. (Veda haccındaydı) ve Kâbe’nin örtüsüne yapışmıştı. Gözlerinden yaş boşalıyordu.

Yanına yanaştım ve şöyle sordum. Ey Allah’ın Resulü! Neden ağlıyorsunuz? Allah sizin gözlerinizi yaşartmayacaktır. Ağlamanıza müsaade etmeyecektir. O (sav) şöyle cevap buyurdu: ‘Huzeyfe! Dünya tükenip gidiyor. Gün olacak sanki sen dünyada hiç olmamışsın gibi olacak. Sanki kıyamet yakınlaşmış gibidir.’ Dedim ki; Ey Allah’ın Resulü! Kıyametin yaklaştığının işaretleri nelerdir? O (sav) şöyle buyurdu: ‘Ümmetim namazı terk ettiklerinde, şehvetlerinin peşinde koşuşturduklarında, ihanetler çoğaldığında, emanete riayet kaybolduğunda, su kaynakları azaldığında, ufuk tozlandığında, insanlar küfürleştiğinde, kanaat ortadan kalktığında, insanlardan iyi niyet kaybolduğunda, ağaçlar çok olsa da meyve vermediğinde, alım gücü azaldığında, sarsıcı rüzgârlar, ters ilişkiler, gereksiz yere yapılan yeminler çoğaldığında, geçim zorlaştığında, insanlar baba ve annelerine küfrederek karşılıklı olarak şakalaştıklarında, haram yoldan para kazanma hırsı ve zina çoğaldığında, Allah’ın verdiğine rıza azaldığında, sefihler idareci olduklarında, ihanet çoğalıp emanet kaybolduğunda, herkes kendi aklını ve yaptığı işini beğenip övmeye başladığında, her cahil ve boş adam cehaletiyle ön plana çıktığında, evlerin duvarları yükselip aşırı süslü hale getirildiğinde, lüks ve yüksek binalar çoğaldığında, batıl olan şeyler gerçek, yalan ise doğru kabul edildiğinde, sağlıklı akıl sahibi olmak acizlik, şeytanca adım atmalar akıllılık, sapıklık doğruluk, gerçeği açıklamak körlük, suskunluk aptallık, ilim sahibi olmak ise cahillik olarak kabul edildiğinde, kalpler köreldiğinde, kötülük iyiliği mağlup ettiğinde, insanlardaki dünya tutkusu azgınlaştığında, ticari yollar çoğaldığında, tembellik yaygınlaştığında, vahşi hayvanların derileri lüksün göstergesi olarak giyilmeye başlandığında, dünya ahrete tercih edildiğinde, kalplerden merhamet duyguları çıktığında, fesat yaygınlaştığında, Allah’ın kitabı oyuncak -ve oyun aracı- haline getirilmeye çalışıldığında... İşte ey Huzeyfe bütün bunlar olduğunda İslam’ın sadece ismi kalacak.

Kuran kalplerden silinecek. Ancak görüntüsü kalacak. Okuyucular ve insanlar Kuran okuyacaklar ama bu okudukları Kuran boğazlarından öteye geçemeyecek. Okudukları Kuran’ın emirlerini uygulamayacak, yasaklarından da sakınmayacaklardır. İşte ey Huzeyfe! Bütün bunlar olduğunda Müslümanların mescitleri süslü ama cemaatinin kalpleri imandan yoksun olacak. Âlimler yeryüzünün en şer insanları olacaklardır. Fitneyi bu âlimler başlatacaklar. Fitne neticede onlara dönecektir. Hayırlı insanlar ve hayır yok olup gidecek. Şerli insanlar ve şerr olduğu gibi kalacak. İşte bütün bunlar olunca Allah insanların amellerini önemsiz sayacak. Amellerine itibar etmeyecek. Çünkü insanlar böyle bir dönemde sadece paraya dalacaklar. Öyle bir hale geleceklerdir ki en zengin olan bile kendini fakir sayacak’”. (Nebhani, Alamatü Yevmi’l Kıyame, 55)

* * *

Yukarıdaki konuşmayı teferruatıyla verdim. Doğrusu bu hadiste ifade edilen uyarılara baktığımızda birçoğunun bugün birebir yaşandığını görebiliriz. Hz. Peygamber’in (sav) vefatından önce yaptığı bu hayati uyarılara bugün, o gün kadar muhtacız. Sanırım her birimiz kendimizi bu uyarının bir yerinde görebiliriz.

Allah korusun ama gerçek olan da bu değil mi?

(Konuya devam edeceğim...)

Nihat Hatipoğlu / Hürriyet


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
4 + 4 = 


Oku Yorum


 • Gerçekten ayıp... 

  Nihat hoca laf eden zatlar, sizin aklınız yokmu niçin her söylenene inanıyorsunuzki, biri gitmiş zahmet etmiş araştırmış, özetlemiş, kitap halinde insanlığa sunmuşki ibret alıp kendinize şekil verin diye... Yoksa nihat hoca ile sözleşmenizmi var, haliniz gerçekten acınacak bir hal...
  İsmail / 11 Eylül 2011 03:41
 • Dogru taraf 

  Kiyametin ne zaman kopacagina dair ilm Allah ( c.c. ) katindadir. Ancak hadis bugun yasadigimiz dunyanin geneline dair bircok hususa dikkat cekmis. Gercekten yazilanlarin hepsine sahit olmak mumkun. Olan biten kiyameti getir mi bilemeyiz. Ama insanligin bu hadis aynasinda kendisine bakmasi lazim. Bin yil once de bunlar vardi ve o toplumlarin hepsi coktu, eger yine varsa yine cokus var demektir. Allah ( c.c. ) bizi Kuran' da eski kavimlerin durumlarini anlatarak uyariyor. Onlari yeryuzunden silen ne ise bizim icinde sebep farkli olmayacak.
  Sefik Taskiran / 07 Ağustos 2011 01:19
 • KIYAM ET 

  Hatipoğlunun samimiyeti hakkında birçok şüphelerim var, bu şüpheleri muhtelif zamanlarda izlediğim proğramların hepsinde muhtelif noktalarda edindim. Kıyamet Müslümanların özrü kurtuluşu olmamalıdır gayri Müslümlerin Şeytanın gayesi kıyameti kopartmak ise Müslümanların ki Kıyameti kopartmamak olmalıdır. bunun tek yolu da dimdik ayakta durmaktadır bir özür olmadığı sürece yıkılmamaktır ayaklarımızı kesseler gövdemizin üzerinde dik durmaktadır. Gerçekten KIYAM ETMEK tedir...... yok kıyametin alametleri çoğalıyor yok şöyle oluyor yok böyle oluyor diye kimse konuşmasın belli amaçlara hizmet etmesin... kötülüklerin çoğalmasına gelince etrafınızda hep kötüler var ise birde kendinize bakın iyi şeyler gösterilmiyorsa manşetlere getirilmiyorsa kötülüğün reklamına kanmayın.....

  ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN...

  A A / 05 Mayıs 2011 16:40
 • kıyamet 

  kıyamet alemetlerinin çoğunun çıktığı kesin bunu inkar etmek cahillik olur.ahir zaman.
  gökhan yılmaz / 02 Temmuz 2010 18:15
 • Sahih mi? 

  Bu hadisin sahih olmadığını düşünüyorum. Eğer gerçekten sahihse durum vahim
  Selçuk Çsm / 02 Mayıs 2010 20:01
 • ne kıyameti 

  Bir babanın çocuğuna tecavüz etmesi, öldürmesi artık sıradan oldu. Kıyametin kopacağımı kalmış. Ruhlarda kıyamet kopmuş zaten.
  metin yorulmaz / 07 Mart 2010 10:34
 • ayıp be ! 

  müsned dahil, tamamı yalan hadisler..allah'tan korkmaz mısınız ki kıyamet anlayışını bu yalanlar üzerine oturtmaya çalışıyorsunuz ? kitab'ın ayetleri yetmiyor mu? nihat denen şahsı ayıplıyorum
  hüseyin çiftçi / 06 Mart 2010 11:40
 • KIYAMET KIYAMET USTUNE 

  Rabbim bilir tabiki,ama ayni zamanda Rabbin sozude vardir inanan tekbir insan dahi kalsa onun uzerine bu dunyayi yikmam diye.Gonulleri sadece inanmak manasinda direkt bilen,herseyi layikiyla gorende Rabbimdir.Pisligin alabildigine kusanildigi su zamanda,o bir insana muhtacmiyiz,yoksa gercekten kiyamete hasretmiyiz.!Cunku bazilari icin dugun bayram olan bu zaman bazilari icin cok zahmetli,manevi manada.Rabbim insanligin yardimcisi olsun.
  NE / 05 Mart 2010 22:47
 • Sorgulamak degil elbet... 

  Onun işine karışılmaz elbet ama bu kıyamet kopacaksada insanların yüzünden kopacak, bütün insanlar iyi olursa ne olacak peki kıyamet yine kopacakmı yoksa öylede böylede dünya hayatı bitecekmi öenmli olan bence dünyanın sonuna degil kendi sonuna hazır olmak...
  İsmail yeşilışık / 05 Mart 2010 17:48
 • belirsin belirsin 

  Nihat Hoca, eski kaynaklarda da (10-11.yüzyıl) aynı şeyler var ve "tamam, kıyamet koptu kopacak" demişlerdi. Aradan bin yıl geçti....

  Halen yazışıyoruz, demek ki kopmamış. Belki de bir onbin yıl daha geçer.... Kıyameti Rabbim bilir.
  olgun candan / 05 Mart 2010 15:56
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

44.764 ms