Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

12 Mart 2007
font boyutu küçülsün büyüsünÖcalan nasıl yakalandı?


Abdullah Öcalan’ın, yanından ayrılmayan koruması Yunan Milli İstihbarat Teşkilatı eski üyesi Savvas Kalenderidis, Öcalan'ın yakalanışını kitaplaştırdı. İşte Öcalan ve Kalenderidis'in gafil avlandığı an...
Öcalan nasıl yakalandı?

Kalenderidis o dönemde yaşananları "Öcalan’ın teslim edilmesi: Hakikat saati" adlı kitapta topladı.

Kalenderidis kitabının "Apo’yu nasıl kaybettik" bölümünde şunları yazıyor: "Kenyalılar, Öcalan’ın Yunan büyükelçiliğinden uzaklaşması için iki saat süre tanıdılar. Apo’yu istediği yere götürecek uçağı tahsis edeceklerini söylediler. Ancak bu sürenin bitiminden sonra gece boyunca olabileceklerden Yunanistan’ın ve Öcalan’ın sorumlu olacağını belirttiler. Büyükelçiliğe dönüp durumu Apo’ya anlattık. Hollanda, Finlandiya veya Almanya’ya gitmeyi düşündük. Bir an Apo ’Hiçbir yere gitmiyorum’ dedi. Yunan büyükelçisi Kostulas, Kenyalıların tehdidini hatırlattı. Öcalan’a dönerek ’Sayın başkan burası Yunan toprağı sayılır ve ben bir Yunan subayı olarak burayı koruyacağım. Bunu sizin için değil vatanım için yapacağım. Kararınız ne olursa olsun biz saygı göstereceğiz’ dedim. Öcalan bir süre düşündü ve yine duygularını sesini dinleyerek hata yaptı: Gideceğim. Bu sırada Apo'nun yakın korumalığını yapan Dilan kendisine gitmemesi gerektiğini söyledi. Ancak o dinlemedi.

Öcalan'ı almaya beş araç geldi. Yolda giderken başka bir yola sapınca şoföre sorduk, güvenlik için bu yolu seçtiğimizi söyledi. Biraz sonra Öcalan'ın otosu birden hızlandı ve tozu dumana katıp konvoydan uzaklaştı. Havalimanına geldiğimizde Öcalan'ın sadece otoların giriş yaptığı bölgeye alındığını öğrendik. Bir kaldırımın üstüne oturdum. İyi hazırlanmış bir komplo olduğu çok belliydi. Öcalan'ın arkadaşları Dilan, Melisa, Nuciyan ve İbrahim 'Apo'muz nerede? Ne yaptınız ona? Bundan sen de sorumlusun?' diye haykırarak beni tekmelemeye başladı. 15 dakika sonra havalimanından aldığımız bir taksi ile ayrılırken bir küçük uçağın havalandığını gördüm..."

Apo’nun yanında olan Dilan, Nujyan, Melisa ve İbrahim liderlerinin başına geleni anladıklarında üstüme saldırdılar. Beni tekmeliyor, ’Liderimiz nerede? Ona ne yaptınız’ diye bağırıyorlardı. 10-15 dakika sonra Büyükelçi Kostulas geldi. Bana ’Savvas hiçbir şey öğrenemiyorum. Daha fazla kepaze olmayalım. Atina’ya haber vermem gerek. Ne diyeyim? Apo’yu kaybettik mi diyeyim?’ dedi. Kostulas’a Atina’da gelen emir Apo’nun arkadaşlarını havaalanında bırakıp ortadan kaybolmamızdı. Hırsız gibi kaçmamız isteniyordu. Bunun mümkün olamayacağını Atina’ya bildirdik. Büyükelçinin rezidansına dönmek için taksi ararken küçük bir uçağın havalandığını gördüm. Saat 21.00 idi. Büyükelçiye uçağı gösterip ’Apo bu uçakta. Umarım Ankara’ya götürülmüyor’ dedim."

iyibilgi.com


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 4 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

29.869 ms