Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

06 Aralık 2011
font boyutu küçülsün büyüsünGDO'ya geçit vermediler!


GDO’lu ürün ekim ve kullanımı yasak olduğu Macaristan’da gizli ekilmiş GDO’lu mısır tarlaları tespit edilerek imha edildiği ve GDO'lu tohum getiren şirketlere de el konulduğu öğrenildi.
GDO'ya geçit vermediler!Macaristan hükümetinin GDO yasağını tavizsiz uygulayacağını belirten Kırsal Kalkınma Bakanlığı Besin Zinciri Kontrol ve Tarım Genel Müdürü Endre Kardeván; “Macaristan herhangi bir yerinde GDO’lu tarım yapılmasına izin verilmez. Sürekli yapılan denetimlerde ve çiftçiler tarafından ihbarlarda belirtilen tarlalarda yapılan denetimlerde GD’li mısır ekilmiş tarlalar tespit edildi. Polenlerin çevreye yayılması ve toprağa bulaşmasına yönenilik önlemler alındıktan sonra bu tarlalarda ürünler imha edildi” dedi.

Macaristan Hükümeti ve Kırsal Kalkınma Bakanımızı Dr. Fazekas Sándor’ın GDO’larla Macaristan’ın kirletilmesinin asla izin verilmeyecek diyen Tarım Genel Müdürü Endre Kardeván, yasağı ve nedenlerini çiftçilere anlatmakla kalmayıp sahada sürekli denetim yapmakta olduklarını ifade etti.

GDO’LU TOHUMLAR ÜCRETSİZ DAĞITILIYOR

Tohum şirketlerinin çiftçilere ücretsiz tohum vererek GDO’lu ekimler yaptırdıklarını açıklayan Kardeván; Macaristan yasalarına göre GDO’lu tohumların ülkeye girmesi her ne şekilde olursa olsun yasaktır. Bu yasağa rağmen tohumların gizlice sokulduğu ve ekim yaparak Macaristan tarım alanları ve florasını kirletmek istenmiştir. Yasağı ihlal edenler asla cezasız kalmayacaktır. Dışişleri Bakanlığımızda GDO’lu tohumları izinsiz olarak ülkeye okan tohum şirketleri hakkında çalışma yürütmektedir” dedi.

SANIK YİNE MONSANTO VE PIONEER

Macaristan Macaristan, Kırsal Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Lajos Bognar ise ele geçirilen GDO’lu tarlanın 1.000 dönüm olduğunu, tohumların ise Monsanto ve Pioneer’a ait olduğunu bildirdi. Macaristan’ın birçok Avrupa ülkesinin aksine Biyoteknoloji karşı cesur bir duruş sergilediğini belirten Müsteşar Yardımcısı Lajos Bognar; “Macaristan, pek çok Avrupa Birliği ülkesinin aksine, genetiği değiştirilmiş (GM) tohumları yasaklanmış olan bir ülkedir” dedi.

TOHUM ŞİRKETİNE EL KONULDU

Denetimleri sürdürmesek binlerce hektar alana ekmekten ve Macaristan topraklarını kirletmekten hiç çekinmeyecekleri belirtilen açıklamada, Macaristan’a genetiği değiştirilmiş tohum getiren tohum şirketlerini ihbar eden çiftçiler ödüllendirildiği bildirildi. Baranya ilçesindeki GDO’lu tohumları dağıttığı tespit edilen tohum şirketine el konularak tasfiyesine başlandığı öğrenildi. Macar basının yer alan haberlere göre GDO’lu tohumları Macaristan’a sokan Monsanto ve Pioneer şirketlerinden elde edilecek tazminat ise alacağı olan ve zarar gören çiftçilere ödenecek.

BENZER BİR OLAY PERU’DA DA YAŞANDI

GDO’lu tohum ekiminin yasak olduğu Peru’da yasağı delmek amacı taşıyan benzer bir olayın yaşandığı, Peru hükümetinin ekimi yapılan GDO’lu ürünleri imha ederek ağır cezalar uyguladığı öğrenildi.

timeturk

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 1 = 


Oku Yorum


 • HELAL OLSUN 

  MACARİSTAN'A HELAL OLSUN. İNSAN GIPTA İLE BAKIYOR.DEMEK Kİ DÜNYAYA RAĞMEN, KARAR ALINABİLİYORMUŞ
  AN / 04 Mayıs 2012 12:15
 • bizde tarlalara ergene 24 tunca 11 vb yerel isimlerle köylüye millete sempatik gösterip gdo lu mısır ayçiçeği buğday ekip tabelasınıda övünmek için tarla başlarına tabela dikiyorlar bunların hepsi gdo lu aferin macaristana
  yavuz / 08 Aralık 2011 11:19
 • DARISI BAŞIMIZA... 

  Ancak meclis GDO'yu desteklerken hiç bir şey olmaz burada.
  erdinc can / 06 Aralık 2011 20:06
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

28.967 ms