Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

10 Eylül 2008
font boyutu küçülsün büyüsün"Büyük Hadron Çarpıştırıcısı" çarpıldı!/çarpar mı?


Dünyanın en büyük atomaltı parçacık çarpıştırıcısı, ABD'nin üstlendiği kısmın tasarımındaki aksaklıklardan ötürü planlanan aylar sonra, hizmete girecek. Çalışmanın amacı 'büyük patlama'dan kısa süre sonra oluşan koşulları yeniden yaratarak maddenin temel doğasını incelemek ve var olduğu düşünülen higgs parçacığını bulmak! Fakat... iyibilgi zoom
İşte iyibilgi'nin bundan tam bir buçuk yılönce hazırladığı o haber:

Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) yetkilileri, "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı" adı verilen ve maddenin nasıl oluştuğuna ilişkin bir çok sırrın anlaşılmasını sağlayacak olan bu makinenin, Mayıs 2008'den itibaren kullanılmaya başlanabileceğini belirttiler.

Daha önce de bir hesap hatası sonucu, makinenin odaklama mıknatıslarında çıkan sorun yüzünden bir patlama yaşanan ve 24 mıknatısın hepsinin bakıma alınmıştı.

İsviçre-Fransa sınırında, 27 kilometrelik bir tünele kurulan sistemde, atom altı parçacıklar, karşıt yönlerde birbirlerine doğru ışık hızına yakın hızlarda yol aldırılarak çarpıştırılacak ve çarpışma sırasında oldukça karmaşık detektörlerle yapılacak gözlemler sayesinde, maddenin oluşumuna ilişkin sırlar gözlemlenebilecek.

1,8 milyar dolara mal olan sistem, bu tünelde daha önce olan ancak 2000 yılında kaldırılan daha küçük bir çarpıştırıcının yerini aldı. CERN tarafından, 20 Avrupa ülkesinin katılımıyla uygulanan bu projeye, ABD ve Japonya gibi gözlemci ülkeler de maddi katkı sağlıyor. CERN'de, dünyadaki parçacık fizikçilerinin yarısı, toplam 80 ülkeden 6500 bilimci görev yapıyor.

ABD'de bir süper çarpıştırıcı yapılması projesinin 1993 yılında Kongre tarafından rafa kaldırılmasından sonra Avrupa'daki bu sistem, maddenin oluşum sırlarının ve evrenin kökenlerinin araştırılması çalışmalarında dünyanın merkezi haline geldi.

Fakat bilimadamlarının bu proje ile ilgili önemli kuşkuları bulunuyor: Yeraltında bulunan dairesel ve devasa deney tüpünün, tünelde yol alacak farklı yüklerdeki protonları yörüngede tutmak için açığa çıkartılması zorunlu elektromanyetizmanın dünyanın dengesini bozacağından korkuluyor. Bu deneyin yapacağı etki ile dünyanın manyetik ekseni tarafından belirlenen manyetik kutup noktalarının hızlı bir değişim doğurması da endişeler arasında! Bu olay dünyanın merkezinde yer alan ve bir magma denizinde yüzen demir çekirdeğin zaman içinde yer değiştirmesi ve kutupların polaritesini kaydırması sonucu oluşuyor.

Güneş batıdan yükselir mi?

Son kutup kayması olayının 750 bin yıl önce gerçekleştiği tahmin ediliyor. Eğer bu değişim gerçekleşirse bir çok yön tayini aleti ve kuralları kökünden değişecek. Ayrıca her yıl kuzey-güney arası göç eden hayvanlar da telef olacak.

iyibilgi.com

Yüzyılın en önemli kitabı için tıklayınız! 


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 3 = 


Oku Yorum


 • Aslında Şöyle olsa, 

  Ya peki gerçekten olasılık payı var mıdır.
  saygıdeğer arkadaşlar genel sezi olarak konuşuyorum
  Böyle birşey için gereksiz bir takvim husumeti bence Ve kesinle üstteki arkadaşıma katılıyorum.
  (nükteden yazıyorum)Hem öyle olsa bozacılar bile ohooo :)))
  Mihriban Selsu / 26 Aralık 2012 22:06
 • DENGE KAÇAR 

  Bence kıyamet senaryoları bi bakıma doğru çünkü sebibiyet gerekli ve o da bu olabilir çünkü Allah hiç bi zaman kendi yarattığı gerçeklikle çelişmez ya da denildiği gibi kutup noktaları değişebilir
  İLKER / 11 Ekim 2008 17:53
 • Komedii... 

  Derdimiz ne arkadaşlar korkmayın Allahtan başka kimse kıyameti koparamaz o isterse kopar ama insanlar bazı şeyleri çok ii bildiklerini zannediyolar AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) insan mahkemesi die deney yapılıo kimseye sorulmuyo ya bu deney yüzünden dünyada farklılıklar olusursa güneşten 100 bin kat daha fazla ısı diosun peki bu ısıyı oluşturduktan sonra ne yapacan elinde gerekli araçların varmı ama Şunu söliyim kara delik filan yalan bence dünya oluşumunda kara delik bile yok biz şuanda dünya denilen bi gezegenin içindeyiz burası big bang yani büyük patlama denil olaydan sonra olusan bi gezegen ne enerjiler ortaya çıktı peki ozaman ortada bi kara delik varmıydı???* al sana bi çelişki ...!.. şimdii bu deney en fazla zamanda bir kırılma yaratır veya bi zaman tüneli ortaya çıkarabilir ama başarılı olur düşünün bundan yıllar önce size bi kutunun içinde olacan bütün dünya seni izlicek deseler dünyanın sonu geldi kıyamet kopar derdiniz ve dedikte ama o kutu suan Televizyon ;) yeni çağ zaman çağı yakında çoçuklarımıza marstan dışarı çıkma dicez neptünü geçme dicez ve en önemlisi yeni savaşlar gezegen savaşları olabilir Amerika neden marsta sürekli hayat arıyor ;)
  Hüseyin ŞAŞ / 25 Eylül 2008 03:36
 • DÜNYANIN DENGESİNİ BOZAR BU OLAYLAR... 

  ARKADAŞLAR BU TÜR ŞEYLER RİSKSİZ OLMAZ AMA KİMSEDE ŞU TÜR RİSKLERİ VAR DEMEDİ.ben allahın yarattıgını değiştirmeye yapısıyla oynayan herşeye karşıyım.eğer dünya batacaksa batacak zaten kuran ı kerim de açıkça kıyamet diye birşey belirtilmiş.yani dünyanın sonu 2010 dada yaşanacak olsa bunu yaşamak bizlerin kaderi...ben diyorumki uğraşmasınlar bunlarla ve belki bir film ama the mist filminde bu vb olaylarla uğraşan ilim adamlarının dünyayı ne hale getirdikleri ortada.herkese izlemesini ve film olduğunu bi an unutup böyle şeyleri doğuran bi deney olursa neler yaşanılabileceğini bi düşünmesini rica ediyorum...lüfen izleyin...
  duyguu / 22 Eylül 2008 21:49
 • Yunus Onurlu abiye cevap 

  ya yunus abi ama bu ufak bisi deil çok büyük bi deney bu protonlarda çok güçlü
  atakan / 19 Eylül 2008 16:23
 • Dünyanın Manyetik Alanı Basit Bir Deneyle Değişmez! 

  Ben bir Fizikçiyim ve haberi okuduktan sonra yorumlara şöyle bir göz gezdirdim, konu hakkında hiçbir bilgi sahibi olmayanlar veya kulaktan dolma saftalara inananlar çok bişey biliyorlarmış gibi burada da kafa karıştırmışlar ne yazıkki! Hele birinin dediği çok komik: "Patlama dünyanın çekirdeğinde olacakmış! Onun için de çok tehlikeliymiş!" Haberi ne kadar da doğru anlamış değil mi! :-))) Bir kere deneyin yapıldığı yer ile dünyanın çekirdeği arasında kilometrelerce mesafe var. Ayrıca 27 kilometre çapında oluşturulan bir manyetik alanın yerin manyetik alanını değiştirebilecek büyüklükte olduğuna inanmıyorum. Bir Fizikçi olarak bu haberi son derece saçma buluyorum!
  Yunus Onurlu / 16 Eylül 2008 14:33
 • yapılmasın 

  ya neden yapılor ki bence yapılmasın dünyanın sonunu getirecekler
  cfdfd / 15 Eylül 2008 21:12
 • BİZ ECELİMİZDEN ÖNCE ÖLMEK İSTEMİYORUZ 

  AZ ÖNCE İNSANLARIN YAPTIĞI YORUMLARI OKUDUM ÇOĞU SÖZÜNE -YUH- BU KADARDA OLMAZ- DAHA NELER- DİYEREK BAŞLAMIŞTI BENDE ÖYLE BAŞLIYCAM ÇÜNKÜ BU KADAR SAÇMALIK OLAMAZ ADETA İNSANOĞLUNUN SONUNU GETİRİYORSUNUZ BİZLER ECELİMİZDEN ÖNCE NEDEN ÖLELİM WEYA SİZLER İNSANLARA NEDEN BÖYLE BİR KORKU YAŞATASINIZ Kİ BUNA BENDE SADECE YUHHHHHH YUHHHH DEYİP GEÇİYORUM
  gizem oktay / 15 Eylül 2008 21:05
 • ADIM ATILDI 

  EVET İLK HAREKET BAŞLANDI UZUN VE YILLAR SÜREN BİR ÇALIŞMA OLACAĞI PLANLANIYOR.KIYAMETİN OLMASI İÇİN OLUŞMASI GERÇEKLEŞMESİ GEREKEN ALAMETLER VAR DAHA OLMAMIŞ ALAMETLER.TİTANİC BATMAZ DENİYORDU DAHA İLK SEFERİNDE BATTI KAÇ KİŞİ ÖLDÜ KIYAMET DEĞİL AMA ORADA OLUŞAN BİR PATLAMANIN İSVİÇRE CERN EYALETİNE VE O KADAR BİLİM ADAMININ SONUNA İMZA ATMASIN DA AMAN ALLAH KORUSUN.BİR FACİA OLUR TARİHE GEÇER ÇOK KOKUNÇ BİR ŞEY.
  zafting / 14 Eylül 2008 13:17
 • dikkat 

  bırakın bu işlerii
  ümit / 13 Eylül 2008 16:22
 •  

  Rabbimin emri olmadan bir yaprak ağaçdan bile düşmezmiş.Neyin davasını yapıyorsunuz herşey olacağına varır.Elhamdulillah müslümanım diyen insan KORKMA!!!
  aLi osman / 13 Eylül 2008 16:17
 • alamet kıyamet 

  ne alameti ne kıyameti.
  Bu adamlar zaman makinası yapmışlar.
  Çalışacak mı diye deniyorlar.
  Çalışırsa zaman geri de gider. Yön kavramı kalmaz. Etik ve ahlak da kalmaz.İşine gelen insan zamanda geri gider olayları kendi lehine çevirir. Ölümdeki eşitlik bozulur.İnsanoğlu nun başına ne işler gelir bilinmez.Bir matrix içinde kayboluruz.Ve bir gün güneş de yönünü kaybeder batıdan doğar.
  minekartanesi / 12 Eylül 2008 21:43
 • yapılsın 

  gökhan tacir arkadaşım allahın olmadıgı söyleyen mi var??yada bilim adamları bu deneyle allahın olmadıgını ispatlayacağız gibi şeymi söylüyor.siz dinciler nasılda herşeyi çarpıtmayı seviyorsunuz....
  umut akın / 12 Eylül 2008 20:29
 • ya bence yapılsın!! 

  deneyden sonra her şey açığa çıkacak bizde biliyoruz ki evreni allahın yarattığını.en sonun da onlarda anliyacak
  gökhan tacir / 12 Eylül 2008 18:00
 • HAYAT SEBEPLER DOĞRULTUSUNDA DEVAM ETMEKTEDİR. 

  MERHABALAR.ÖNCELİKLE TEKRAR RAMAZAN AYINIZ MÜBAREK OLSUN.BU DENEYE GELİNCE ŞU SONUCU ÇIKARDIM.ZATEN ALEMLER RABBİMİZİN MÜŞAADESİNDE GÖZETİMİNDE VE KONTROLÜNDE DEĞİLMİDİR.TABİKİ EVET.KIYAMET OLURSA BU BİR SEBEBE BAĞLIDIR.VE ONU YALNIZCA ALLAH BİLİR.O YÜZDEN DAHA BİR SÜRÜ KIYAMET ALAMETİ ÇIKMAMIŞKEN BU GİBİ KORKULARIN YERSİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORU.ZATEN ALTINÇAĞIN OLACAĞI VE TEKNOLOJİNİN ÇOK İLERİ SEVİYEDE OLACAĞI KİTAPLARDA VE HADİSLERDE BİLDİRİLMİŞTİR.KİMSE ENDİŞE DUYMASIN BU GELİŞMELERİN OLUŞABİLMESİ İÇİN TABİ BİZ İNSANOĞLUNUN GİRİŞİMLERİ GEREKİYOR.O YÜZDEN HİÇ ARTIK KONUDA YOĞUNLAŞMAYIN HERKES ÖLECEK KAÇIŞ YOK YAPMAMIZ GEREKEN İNSAN OLARAK YAAŞAYIP İYİ BİR SONLA DÜNYA HAYATINA VEDA ETMELİYİZ.BU NEDENLE HERŞEYİN AKIŞINA BIRAKILMASI LAZIM DERİM.
  zafting / 12 Eylül 2008 17:45
 • BU DENEYİ DUYDUĞUMDAN BUZAMANA ÇOK KORKUYORUM 

  YA LÜTFEN BU DENEY OLMASIN TÜM BİLİM ADAMLARI BUNA DİKKAT ETSİN:´( ÇOK KORKUYORUM
  atakan / 12 Eylül 2008 16:45
 • Tebrikler 

  Çok iyi bir deney olmuş. Sonunda var oluşun sırrı açıklanacak. Deneyin yapılmasını istemeyen arkadaşlar neden istemiyorlar? Ummadıkları bir şey çıkacak diye mi? Dertleri nedir onların? Bilemem ama öldük mü bir deney yapıldı diye! Ya arkadaşlar mantıklı olun biraz iki küçük atomcuk için yerin 100 km altına yapılan 27 metrelik bir tünel niçin yapıldı sizce? Bilim adamları basit bir deney için insanlığın hayatını tehlikeye atar mı hiç? Biz öteki tarafa gittiğimizde bu deney gerçekleşecekse yapmanın anlamı nedir? Bu riski alanların bir bildiği vardır mutlaka buna bir çare düşünmüşlerdir diye düşünüyorum. Herkes kafasından bir şeyler salladı biraz internete baksanız anlarsınız. O iki atom çarpıştığında da misket kadar bir karadelik oluşacak merak etmeyin. Onun büyümesine izin vermezler bu bir, ikincisi o misket büyüklüğündeki karadelik kiminizi yutar arkadaşlar ya? Yutsa yutsa karıncaları yutar onda da karıncanın bile incinmesini istemiyorsanız siz bilirsiniz yalnız uyarımı yapayım: karıncalar bile yerin 100 kilometre aşağısında değil...
  İrem ACAR / 12 Eylül 2008 16:45
 • LÜTFEN BU DENEY YAPILMASIN 

  ya bırakın rahat rahat yasıyalım ben 11 yasındayım yasamak istiyorum.kimsenin ölmesini istemiyorum.
  atakan / 12 Eylül 2008 16:33
 • Ya Bırakın bu saçma şeyleri bu deney yapılmamalı 

  ya herkes tutturmuş bu deney olsun die saçmalamayın.Çağ atlamak için işimiz kolaylaşması için bu güzel dünyamızı yok etmeye gerek varmı.Olur sa güzel olur.Fakat dünya ya zarar vermese olur ama zarar verme ihtimali var!!matematik problemi çözmüoruz olasılık sökmez bu deneyde aksaklı çıkabilirr.BENCE BU DENEY YAPILMASIN
  atakan / 12 Eylül 2008 16:24
 • Asıl Deney Burada 

  Bir ülkenin entelektüel bilgi birikimini , olaylara yaklaşımını, kısacası o ülkeyi temsil eden insanların nasıl varlıklar olduğunu mu merak ediyorsunuz? Girin yorum köşelerine görün/öğrenin. CERN'de ne olur -şimdilik- bilinmez ama buradaki deneyin sonucu hemen hemen belli oldu : cehalet bizleri kasıp kavuruyor.
  iyibilgi.com'a teşekkür ederim başarılı bir deney düzeneği hazırlamışlar.
  GENÇAĞA DİLLİ / 12 Eylül 2008 05:03
 •  

  ilim ilim bilmektir.ilim kendini bilmektir.kendini bilmeye bu kadar karşı mısınız.neden her bilimsel gelişmeyi Allah a şirk koşmakla bir tutuyosunuz.Rabbim in ilk emri oku değil mi.Okuyup araştırmakla her seferinde Rabbimin büyüklüğünü tasdik etmiyo muyuz.Hala ilerlemekten korkan insanların var olduğuna inanamıyorum.Bu kadar bilimadamı aptal mı da sizin düşündüğünüz tehlikeleri düşünemeyecekler.Biraz mantıklı olun lütfen ya.Ayrıca vatanı savunmak askerlerimizin işi,bilimadamlarının değil..
  selin / 11 Eylül 2008 17:45
 •  

  “İlim ibadetten üstündür ve dinin nizamıdır.”

  “Beşikten mezara kadar ilim taleb ediniz.”

  “ İlim herkesi faydalandırır, takva ise ancak sahibini faydalandırır.”

  “Alimin uykusu cahilin ibadetinden daha iyidir.”

  Hz.Muhammet
  Alican / 11 Eylül 2008 13:47
 • dünya yuvarlak mı 

  bir zamanlar dini yetkililer, dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlamaya çalışanları "kıyameti kopartacaklar" diye yargılıyorlardı...
  din sistematik olarak yönetimine devam edebilmek için her türlü yeni bilgiye ve bilginin açığa çıkması için yapılan deneylere tarih boyunca hep karşı çıkıp insanları kıyametle korkutmuştur.
  KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK...
  KORKU BİLGİNİN DÜŞMANIDIR.....
  ahmet tektaş / 11 Eylül 2008 11:32
 • ... 

  bazı yorumlar gerçekten çok şaçma olmuş biraz bilgi edininde ole yorum yapın bence aglanıcak halinize gülüyosunuz bide dalga geçiyosunuz yazık..
  bu deney amacına ulaşırsa çok iyi olucak evrenin yaradılış sırrı ortaya çıkacak muhteşem bişi bu..
  ama istediklerini elde edeceklerini sanmıyorum..
  eger bu deneyde bi aksaklık olursa çok büyük bi tehlike ile karşı karşıyayız demektir..düşünsenize dünyanın 100 m altı 27 km boyunca yani dünyanın içinde bole bi patlama yapılıcak güneşin bilmem kaç katı ısı yayılıcakmış bu çıkan enerji orda kalırmı sizce elbette bi yerden patlama yapacaktır yani biyerlerde bi kara delikler oluşucak sonra ise oluşan bu kara delikler üzerinde araştırma yapılıcak ama daha kara delikler hakkında yeteri kadar bilgi yok ellerinde araştırılasıya kadar tedbiri alınasıya kadar kara delikler yapıcagını yapar zaten...
  fazla merak iyi değildir görüşündeyim bende.sonuçta bu evreni ALLAH yaratmıştır ve yine bu evrenin sırrı ALLAH ta saklıdır insanlar bunu bilemezde ögrenemezde bu müthiş olaya akıl sır erdiremezler çok büyük bi olay bu...
  evrenin yaradılış sırrını değilde başka önemli bilgiler elde edeceklerini düşünüyorum ben...10 yıllık bi çalışma soınucuda elleri boş dönemezler heralde insanlık için zararlı şeyler ögrenmesinlerde bi ülkenin diğer ülkelere üstünlük kuracıgı buluşlar olmaz inş..(((kendi görüşlerimdir başkalarıyla aynı olucak diye bi şart yok elbet herşeyin en iyisini zaman göstericektir şimdi bunların hepsi bi tahmindir bakalım hakkımızda hayrlısı olsun tşkler..)))
  merve. / 11 Eylül 2008 10:26
 • gün gelecek 

  arkadaşlar dün korkarak yaklaştığımız birçok olay günümüzde olan bir hal almıştır ilk insanlar ateşten korkuyorlardı sonra taptılar şimdi sigara yakmaya kullanıyorlar çakmak ve kiprit olarak eski tanrılarını biz cebimizde taşıyoruz ve diyorum ki gün gelecek okuldaki fizik derslerinde öğretmenler bu gün çocuklar nötron ve porotonları çarpıştırıcaz diyecektir ilk bilgisaray oda kadarken şimdi cebimizde korkulacak birşey olmadıgını düşünyorum hatta oluşucağı varsayılan kara deliğede çevreye zararlı atıkları atarız :))saygılarımla
  ömer hafızoğlu / 11 Eylül 2008 10:23
 • gerek yok 

  abi bence böle insanlığın sonu olacak tehlikeli deneyler yapılmamalıdır.ne biliyorlar evren zaten sırlarıyla doğdu sırlarıyla ölsün böle şeylerle uğraşıp dünyamızın kalbini kırmayalım
  sinan erdem / 11 Eylül 2008 08:57
 • YOBAZLAR SAÇMALIYOR DİYENE DE BAKIN!!! 

  Kuran'ın doğruluğundan şüphe eden şahıs yobaz olmuyor da kuranın dediklerine inanmak mı yobazlık oluyor?Kendin inanmıyorsan da inanana saygı duymalısın öyle ileri geri konuşmakla olmaz bu işler...Fikrini belirt ama başka fikirlere de saygı duymayı bilmiyorsan öğren!!!
  Kemal Güneşli / 11 Eylül 2008 08:47
 • insanın başına ne gelirse ya meraktan... 

  şimdi bu deneyle öğreneceğimiz şey bize hiç bir fayda sağlamayaak neden derseniz merak edilen birseyin öyle oldugu yada olmadığını öğrenecegiz. sağlayacağı gelişme ne, hiç. sadece merak.teknolojil bir gelişme değil insan hayatını dahamı kolaylaştıracak, hayır. bikaç bilim adamının takıntısı gibime geliyo ama cahilliğimdendir heralde 1,8 milyar dolar ve 6500 bilim adamı var işin içinde. ama bi merak dünyamıza zarar verirse ben öbür tarafta hakkımı alırım...
  selman okuyan / 11 Eylül 2008 08:39
 • bilimsel acidan onemli 

  herseyi allah a yoruyosunuz. ama bilim denen bisey var. geri kalmak istemiyosaniz bilimsel calismalari destekliyceksiniz. desteklemedigimiz deney yapmadigimiz icin bu deneyde gozlemci durumunda kaliyoruz. bizimde bilim adamlarimiz gidicek. ama sadece gozlemci olarak. allah yaratti diye bilimsel deney yapilmiycak mi? artik siz dusunun yoruma aciktir...
  ozan cakman / 11 Eylül 2008 07:36
 • dinsizlik ve cahillik 

  evet bilim çevreleri bu deneyin hiçbir zararı olmayacagını ve insan oglunun
  ufkunu açacagını düşünüyorlar ama unutmayınki bu deneyde asıl amaç higgs yani tanrı zerrecigini arıyorlar amaç bu gayet açık ey insan oglu silkin ve kendine gel atomun enerjisini insan yararına kullanmak isteyen insanlar atom bombasını yaratmadımı acısını yüzbinlerce insan çekmedimi aklınızı basınıza toplayın tamam bilime karsı degılım ama yaradan allahıma karsı bir eylemdır bu kuranı kerim 1400 yıl önce hiç bir insanın bilmesinin imkansız oldugu bilgileri bize vahyetmiştir
  ve bir ayette yer yüzünü sizler için bina ettik ama siz onu korumaktan acizsiniz der yüce rabbimiz yorumlarda bilimi yüceltip kuranı küçümseyen dinsizler kendinize gelin o ki sizi bir bir damla meniden yani sudan yarattı ve sizi alak olak 3 evrede şekil verdi ruhundan üfledi saygılı olun yaratılış amacınıza uygun konuşmalar yapın açın kuranı okuyun o agır bir gündür ve bize çok yakındır bu deneyi yapan yetkililere son sözüm (durun artık dünyayı bu gibi deneylerle mahvettiniz)
  ahmet özcanlı / 11 Eylül 2008 07:26
 • bunlar deli 

  bence bu deney çok saçma ben olsam öyle birşey yapmam
  nusret karakaya / 11 Eylül 2008 06:27
 • :) 

  Yorumları okudumda sadece konuşmak içim konuşan pek çok insan var... Yani bilgisi birikimi olanda konuşmuş sadece sokaktan kulaktan dolma bişeyler duyanlarda... Adamın biri dua etmiş ya resmen...sadece gülüyorum yapmayın arkadaşlar bu kadar kara cahil olmayın birazcık okuyun araştırın bişeyler bilmek bu kadar germesin sizleri korkutmasın... Ömer Çelakıl çıksa bişeyler zırvalasa hepiniz gıpta eder bakardınız...(!) O da zıralıyor çünkü... Bu olay insanlık için mükemmel bir adım, aklı eren bilgili öğrenmee açık herkes bunun farkında. 15 yaşındaki kardeşlerim sizler kendinizi geliştirin, diğer yaş kemale eren arkadaşlara gelince siz boşverin bence artık pek bi muhabbete karışmayın öğrenmenin yaşı yok belki ama o gözünüzdeki at gözlükleriyle yapamazsınız bunu... Merak ediyorumda acaba HADRON, PROTON v.s. sizlere ne ifade ediyor... hakkında neler biliyorsunuz... Bi arkadaş Hiroşima ve Nagasakiyle kıyaslarken bir diğeriyse Hadron için Bomba demiş... Hadron sadece Laboratuvar ortamında elde edilebilen ve elde edilmesi çok uzun zamanı iş gücünü alan gramın milyonda biri ki mikrondan bile küçük bir zerre yapar bu, eğer bomba olsa patlasa tozunuz kalmaz... Yani bununla uğraşan adamlarda o kadar salakki sizler gibi artısını eksisini düşünmemiş değilmi..? geçicek hepsi merak etmeyin... :) Herkese bol şans...
  Onur Kalemer / 11 Eylül 2008 06:00
 • saçma 

  bu çok sacma bir sey arkdsım dediği doğru bizim bi yaratıcımız var doğanın dengesi bozulacak bu deneyde güneş batıdan doğacak göcmen hayvanlar telef olcak bu kadar riske ne gerek var belki insanlık adına büyük buluş olacak ama bu kadar canlının hayatını göze alarak !! cok yanlış ! haksızsam lütfen söyleyin
  mstafa / 11 Eylül 2008 05:22
 • gerek varmı 

  dünyada yaşanan olaylara bakın bi daglarda terörist yetişiyor hergün evlatlarımız ölüyor bu VATAN ugruna terörü destekleyende amerika türkiyeyi içten vurup iç savaş çıkarmak istiyor diger ülkelerin umrunda olmadıgı için tabi türkiye. neymiş efendim dünya nasıl oluşmuş onu çözeceklermiş masum insanların ölümlerine çözüm bulun dünyanın varoluşunu anlamak için.ALLAHIM bizleri yaratmış o bilim adamları madem bunu cözecekler; bilim adamlarına söylense istedigimiz zaman güneş ve ay tutulması yapsınlar ayda bir falan tabi yapabilirlerse bu kadar doganın dengesiyle oynamaya gerek varmı bilmiyorum zaten dünya bitmişşşş ALLAH HAKKIMIZDA HAYIRLISINI VERSİN İYİYE GİTMİYORUZ.BU BİLİMADAMLARI YAKINDA HAŞA ALLAH`IMIZIDA RESİM ETMEYE ÇALIŞIRLAR PEYGAMBERİMİZİ ETTİKLERİ GİBİ.......
  merzuka gün / 11 Eylül 2008 02:42
 • bravooo 

  dini düşüncelerini karıstıranlara:
  allah size beyni bu tarz gelişemeleri yapabilin diye vermedimi...
  ama malesef anlasılıyor ki beyinler başka şeyler için çalışıyor...
  bu deney cok şeyin acıklanmasına sebep olacak her yönden devam...
  ALN / 11 Eylül 2008 02:33
 • Tam da bu yüzden... 

  Yorumları inceledim.Kimileri "Allah'ın işine karışılmaz" demiş, kimileri "Ne gerek var, karadelik felan çıkar, sonumuz olur." demiş. İlki: Alahh (CC)zaten işime karışın demiyor mu? "Kıkyıl nafile namazdan, bir gece oturup etraflıca düşünmek yeğdir" diyen O'nun peygamberi değil mi?nedense bilim adamların tüm çabasını varsa yoksa Yaratıcı'nın varlığını yadsıma çabası olarak düşünüyoruz. Bu hesaba göre Einstein'dan Daha büyük Allah'sız yoktu! Her ne kadar "Dinsiz bilim topaldır" demiş olsa da...
  Bir diğer mevzu da karadelikler: Acaba karadelikler hakkında kim ne biliryor? Nasıl oluşur? Etkisi nedir? Varlığını nasıl anlarız/biliriz? Bu sorulara kaç kişi aklı başında cevaplar verebilir acaba? Gerçi mesele de bu değil mi? Bizler hep bilinmeyenden/bilmediğimizden korkmaz mıyız? İşte korkularımızdan kurtulmak için yüzyılın fırsatı. Başka bir tabile yüzyılın deneyi. Deneyelim ve görelim. Bu sonumuz mu olur? "başlayan nasılsa biter" demiş düşünür, ha bugün, ha yarın...
  Allah (CC) herşeyi bilendir. Doğrudur. ama biz, biz bilmeyeniz. İşte tam da bu yüzden bu deneyi gerçekleştirmeliyiz!
  Gençağa DİLLİ / 11 Eylül 2008 01:58
 • galileo dünya yuvarlak dediğinde nolmuştu?? 

  bence bu deney dünyanın var oluşu hakkında çok önemli bilgiler vericek bize. Kimi yorumlar o kadar bilmeden yapılmş ki.. arkadaşlar önce bi okuyun iyice öğrenin neymiş bu deneyin amacı nasıl yapılcakmş artısı eksisi nelermiş.. Sonra yorum yapın.. Ben bilimadamlarına güveniyorum ve bu deneyin bir son değil yeni bir başlangıç olacağına inanıorm.. Bilimle dini karşılaştıran insanları da ayrıca kınıyor we cebrailin ilk sözünü hatırlatıorum.. ''Oku!'
  MerVe / 11 Eylül 2008 01:50
 • saçmalamayın 

  arklar bunu yapan bilim adamları ün büyük ihtimalin tünelin çökmesi diyolar kara deilk filan diğer bilim adamlarının uydurması ama allahın işini bilemem belki insanlığı şaşırtıyodurki kıyamet başlasın
  hasan çaldıran / 11 Eylül 2008 01:17
 • Deney olsun ve gorelim 

  Burdaki bazi arkadaslar yıne bu konuyu saptrımaktan yola cıkarak konsmıslar ki bu deney ile ilgili hic bir sey bilmedikleri ortaya cıkıor ben 19 yasımdaym ve tum fızık kımya derslerimdem tam not almiş biri olarak bole konulara merak icersindeym
  Kara delikler metrenin SADECE 10 UZERİ 14 KADAR UFAK OLCAK Kİ BU DA SANİYENİN 1000 DE 1 İNDE YOK OLCAK
  Bole sacma fikirlere kapılanlar da hecc bısey BİLMİYOR !!!!
  muhammnet / 11 Eylül 2008 00:57
 • allaha şirk koşmak 

  bu dengeyı bozacak hiçkimsenin gücü yetmez allah dünyayı en güzel şek
  ilde yaratmış görmiyorsunuz gökleri direksiz yıldızlarla süslemiş güneçi ayı hizmetimize vermiş var sayalım yeni birdünya oluştu gök aynı gök değişen hiçbir çey yok şirkten başka
  süleyman bakkalbaşı / 11 Eylül 2008 00:17
 • neden korku 

  ya kardeşim madem korkuyosunuz önce şu türkiyeye yapılması planlanan nükleer santrali bi protesto edinde görelim bu deneyi baltalamak isteyen kim onuda söyliyim ABD asalak devlet bunu dinsel bazda ele alanlar hele siz klinik vakasınız kardeşim din ne diyo bilile ilgili bi araştırın hurafelere kulak asmayın allah o beyni boşa vemedi bize
  ilim bilim / 11 Eylül 2008 00:15
 • Tek Parçayız! 

  Deney sanırım sabah yapılmış ve dünyaya bir şey olmadı. Yapan bilim adamlarına Allah yardım etsin de faydalı birşeyler bulsunlar..Amin.
  Arkadaşlar korkmayın:
  Kur'an bilimi teşvik eder: İlk emri "OKU"
  Peygamberimiz de "ilim çinde de olsa gidip alınız" buyurmuyor mu? (ev kema kâl)
  İnşallah gün gelecek müslüman bilim adamları da böyle büyük projelere öncülük edecek. Sonumuz olacaksa da... Olsun be..Allah'ın ilim ve kudretinin büyüklüğünü anlamaya çalışırken ölelim, günahlarımıza keffaret olur belki ne dersiniz?
  Ahmet Daddaş / 11 Eylül 2008 00:15
 •  

  BİZİM Bİ YARATICIMIS OLDUU DOGRU ZATEN BU MADDENINDE OLUŞMASI VAR OLAN ENERJİELRİN ÇARPIŞMASIYLA OLUOO SAÇMA BİŞİİ OLDUUNU KABUL ETMİORMM
  restless / 11 Eylül 2008 00:14
 • cehennemin köşesindekiler 

  yaparlar yaparlar bitane daha dünya yaparlar ondan sonra kıyamet kopunca onlar orda yaşarlar bunlar ne yapıyorlar ya yok dünya nasıl oluşmuş nasıl varolmuş sizene be Allahın işine ne karışıyorsunuz milyarlarca dolar harcandı yok onlar bilim adamıymış onlar akıllıymış ilerde göreceğiz belki basına öyle aksetildi orda onların başka birşey yaptıkları başka amaçları olmadığı ne malum sadece lanet olsun kapitalizm ve oyunları cehennemde görüşeceğiz
  kafa1500 / 11 Eylül 2008 00:12
 • saçma 

  ne gereği var dünya zarar görcekse neden deney yapıyolar
  hazal / 11 Eylül 2008 00:12
 • cehennemin köşesindekiler 

  yaparlar yaparlar bitane daha dünya yaparlar ondan sonra kıyamet kopunca onlar orda yaşarlar bunlar ne yapıyorlar ya yok dünya nasıl oluşmuş nasıl varolmuş sizene be Allahın işine ne karışıyorsunuz milyarlarca dolar harcandı yok onlar bilim adamıymış onlar akıllıymış ilerde göreceğiz belki basına öyle aksetildi orda onların başka birşey yaptıkları başka amaçları olmadığı ne malum sadece lanet olsun kapitalizm ve oyunları cehennemde görüşeceğiz
  kafa1500 / 11 Eylül 2008 00:06
 • allaha şirk koşmak 

  bu dengeyı bozacak hiçkimsenin gücü yetmez allah dünyayı en güzel şek
  ilde yaratmış görmiyorsunuz gökleri direksiz yıldızlarla süslemiş güneçi ayı hizmetimize vermiş var sayalım yeni birdünya oluştu gök aynı gök değişen hiçbir çey yok şirkten başka
  süleyman bakkalbaşı / 10 Eylül 2008 23:57
 • önemliiiiiiiiii 

  sızce bunun ne geregı var bırakın ınsanlar ecellerıyle olsunler ya bu olay ınsanları nasıl etkıleyecek pekı bunu dusundunuzmu acaba tabı kıme ne onlar deney pesınde ınsan hayatları kımın umurundakı
  zeynep benli / 10 Eylül 2008 23:50
 • tehlikeee 

  bu isviçreliler teknolojiden tutun herşeyine çoookkk gelişmiş bir ülke.bu yüzden adamlr gelişe gelişe ne yapacaklarını şaşırmış duruma gelmişlr bence.bırakın herkez hayatına devam etsin ne yapmaya çalışıyolr anlamıyorum.dünyayı göz göre göre kendi elleriyle yok etmee çalışıolr yaa
  yazmira / 10 Eylül 2008 23:46
 • onemlı 

  bunun sonuncunda ınsanlar bundan nasıl etkılenecek
  zeynep benli / 10 Eylül 2008 23:46
 • kıyamet alameti 

  bu kıyamet alameti güneşin batıdan dagması ve bu proje atom bombasından farkı yok avrupa tamamen yok olabilir onca insan ölelebilir yani bu insanlar kendi ve onca insanın sonunu hazırlıyor
  okan salık / 10 Eylül 2008 23:45
 • gereksiz 

  1.8 milyar dolar harcayarak dünyayı kuttarmayamı yoksa batırmayamı çalışıyolar ?? bukadar çok parayla dunya uzerinde açlıktan ölen kaç kişi kurtulurdu acaba bukadar çok bilim adamı bir araya gelip doganın dengesiyle oynamaya çalışıyolar kısacası dünyayı yok etmeye çalışıyolar dünyayı yok etmek için bukadar çok para harcamaya ve dünyayı yok etmeye ne hakları var birkaç bilim adamı hayalleriyle insanlıgı yok etme çabalarını haksızlık diye nitelendiriyom yazık
  necatin çavuş / 10 Eylül 2008 23:45
 • bu dünya nereye gidiyor 

  dünya zaten bir çıkmaza girmişken bide bu neyin nesi...bu insanlar bizim sonumuzu getirmeye kararlı. zaten küresel ısınma sorunu varken bide karadelik sorunu,kıyamet sorunu başımıza çıktı.bilim adına insanlığında sonunu getiriyorlar.böyle bir deney yapılırken bize sormadılar ama cefasını bizlerde çekmek zorundayız... biz 14 milyar yıl öncesini hiiiçte merak etmemiştik.......yarın öbürgün(tabi çıkabilirsek)güneşi batıdan doğurtmak isterlerse hiç şaşırmayalım.................
  gonca oktay / 10 Eylül 2008 23:33
 • protonssu tebrik ederimm:)) 

  Harikasın çok yerinde konuştun...
  Buarada bu deney süperötesi ulvi bir deney.. Hayatımızın kontrolümüzün dışında başladığı kesin ama kontrolsüz bitmemeli :)
  evreni düşün!! / 10 Eylül 2008 23:32
 • allah korusun 

  kainatı yaradan rabbim herşeyi bir sebeb ve sonuç üzerine kurmuş.'O' istemezse hiç birşey olmaz...insana akıl verdi ve bu aklını kullanabilme yeteneği.eğer kıyamet için alametler aşikar sebebini rabbim bilir...hakkımızda hayır olsun...
  naimea / 10 Eylül 2008 23:27
 • Macera Arayış veSonuç 

  BU GELİŞMELERİN OLMASI İNSANOĞLUNUN NELER YAPABİLECEĞİNİN GÖSTERGESİDİR.SONUÇTA BİZLER DAHA RAHAT DAHA HUZURLU VE GÜVENLİ BİR GELECEK İSTİYORUZ.BİLİM ADAMLARININ O ÇALIŞMADA Kİ SEBEPLERDEN BİRİ DE IŞINLAMA İLE MADDELERİN HEDEF OLAN BAŞKA BİR NOKTAYA TRANSFERİNİN ANLIK GERÇEKLEŞMESİNİN ÇALIŞMALARINI YAPIYORLAR.BÖYLECE OTURMA ODASINDA OTURURKEN AKLINIZA ANTALYADAKİ ANNENİZİN YANINA GİTMEK İSTEDİNİZ NE İLGİNÇTİR Kİ BUNUN MÜMKÜN OLMA OLASILIĞI GERÇEKTEN DENEMEDEN OLMAZ.HIMMM.BERABERİNDE GETİRECEKLERİ DE MUTLAKA VARDIR.CEP TELEFONU ÇIKTI BİZE VERDİĞİ ZARAR VE RADYASYONU İNTERNETTE ARAŞTIRIN KORKARSINIZ NEDEN HAFIZAMIZ ZAYIFLIYOR NEDEN UNUTKANLIK ARTIYOR.SORULARIN CEVAPLARI VAR.TEKNOLOJİNİN ARTMASI İLE BİRLİKTE GETİRDİĞİ BİR ÇOK HASTALIK.ROBOTLARIN ÇIKMASIYLA DÜNYA EKONOMİSİNİN ARTMASI İLE DAHA NELER NELER.BİR MARKETE GİDİNCE YADA ALIŞVERİŞ MERKEZİNE OKADAR BİLGİSAYAR CEP TELEFONU ÇOK Kİ AMAN ALLAHIM.DAHA SIMI MİLLET EVE YEMEK İÇİN NE ALACAĞINI DÜŞÜNMEZ İKEN HAMBURGER LE ATIŞTIRIP PC BAŞINDA ÖMRÜNÜ GEÇİREN İNSANLAR VAR.RESMEN HASTANEDE MAKİNEYE BAĞLI KALP HASTASI GİBİ ,ROBOTLAR DEMİŞTİM ÜRETİM HIZLANDI FABRİKALARIN OLUŞTURDUĞU HELE ELEKTRONİK CİHAZ ÜRETİMİ YAPAN FABRİKALAR.ÇIKARDIĞI RADYASYON VE ATIKLAR TAMAMEN BİR TRAJEDİ VE ÜZÜCÜ.ERGENE NEHRİNİ BİLİRSİNİZ.ŞİMDİ ZİFT AKIYOR.NE KADAR TEMİZLENSE DE SONUÇ HÜSRAN.RESMEN BİTİYORUZ.IŞINLAMAYI BULSAN BULMASAN NE OLACAK.SEN OZON TABAKASINA ÖNLEM AL DAHA ÖNEMLİ DURUMLAR VAR.PROBLEMLERİ HALLET SONRASINI İNSANLAR ENİNDE SONUNDA ÇÖZECEK AMA NERDEEEEEEEEEEE
  zafting / 10 Eylül 2008 23:16
 • KIYAMET ALAMETİ !!! 

  Bence saçmalık ve bu kadar tehlikeye gerek yok.Ve güneşin batıdan doğması yani herşeyin tersine dönmesi kıyametin başlıyor olması demektir.Bu da yeryüzünün sonu demek.Neler olacağını 3 ay sonra görücez...
  BUSRA BILIM / 10 Eylül 2008 23:16
 • sadece bir deney 

  bence hiçbir tehlikesi yok bunu sadece bi deney olarak görmek lazım.öyle olsa onca bilim adamının orda ne işi var?ben destekliyorum belkide yeni bir enerji kaynağı açığa çıkar.
  ahmet öz / 10 Eylül 2008 23:13
 • ??? 

  engelmiolcaz yorum yapacağızda o kadar para o kadar alan yapmışlar dokunmayın yapsınlar bekleyip göreceğiz inş.olmaz...ha bu arada bu kitap değil kitabın adı kuranı kerim ister inan ister inanma adıyla söle yada inan mıyorsanız bahsetmeyin..neyse hayırlısı olsun dünya için...ne gerek görüldüyse artık
  duygu / 10 Eylül 2008 23:04
 • kıyamet 

  aslın da kuran bize bilimi öğrenmemizi söyler fakat dünyanın var oluşunu araştırmak biraz aşırıya kaçmaktadır bunlar resmen daha önceden kuranda yazar ve böyle şeylerin kıyamet alameti olduğunu söyler örneğin yüksek binaların yapılmak istenmesi kuranda bu yazar ve günümüzde gerçekten böyle şeyler gerçekleşmektedir bencede doğru çünki 1000 yıl önce nası bilebilirsiniz ki bukadar şyin olcağını zatende ışık hızına hiç bizaman çıkamayacağız çünki teoriye görede madde enerji oluyo yani bilim iyiy bir şeyde fazla kurcalamamalıyız sonumuz gelmesin dikkat edelim..
  bozkurt kaya / 10 Eylül 2008 23:02
 • Nick J ye sözüm var 

  Sayın Nick J siz kendinize inanıyormusunuz diye sorsak daha doğru olurmu.Açıklıyorum Daha sahip olduğunuz bedenin sahip olduğu özellikleri bilmiyorsunuz 5 milyar allah inancı olan insanı saymıyorsunuz anlamına gelir gerek hristiyan gerek islam gerek musevi dinlere inanan bu kadar nüfus var .İşte sizin gibi okumamış insanlar yüzünden Yobaz sözcüğünü söylemekle yetinmiyor kendinizi ukala sınıfına atmış oluyorsunuz.Size başka bir deyişle Eğer azıcık kültürünüz var sa geçmişinizi araştırın ondan sonra yorum yapma ergenliğine erişin.UnutmA iLİM BİLİM OSMANLIDA BAŞLAMIŞTIR.saltanat da o zaman da yaşasaydın ben görürdüm seni geçmişine saygısı olmayan böyle bilim kurgu roman havasında yaşar işte ne diyelim kardeşimize hayatında başarılar...
  zafting / 10 Eylül 2008 23:01
 • ne gereği var 

  Bürsürü risk almaya ne gerek var
  ömer faruk yıldıran / 10 Eylül 2008 22:33
 • olabilir 

  bence yanlış bir şey olmamalı çünkü 20 avrupa ülkesi katılıp 80 ülkeden 6500 bilimadamı geliyorsa bi bildikleri vardır
  ömer faruk yıldıran / 10 Eylül 2008 22:28
 • vay bee 

  şimdii çok önemli bi olaymış öle olsun önemli..insan oğlu kendi kıyametini kendisi getirimiş demişler doğrudur..güneş batıdan doğarsa büyük ihtimal kıyametin habercilerinden biri .. kıyamet zaten yakın erken göç edecez anlaşılan..haa nerden eminizki kitap ta yazılanların doğru alduna dimi orası ayrı konu ...işte ağlanacak halimize gülmek derler buna.. nerden biliriz... off tartışamaya bile gerek yok.. çok lazımdı yani evren nasıl oluştu araştırın süper aynen devam (bilime tepkideğil yorumlara epki...)
  dyg / 10 Eylül 2008 22:27
 • Cok saçma  

  Evrende hıc bırsey kendı kendılıne olmamıstır bızım bı yaratıcımız var bunu unutmamak lazım patlama olduktan sonra dunya da bulunan butun varlıkları yaratan Allah var o dunyacık olustu dıyelım ondan sonra ne olcak boş bır dunyacık
  taha / 10 Eylül 2008 22:20
 • -------- 

  bence bu deneyin yapılması bilim yönünden iyi olacak
  -------- / 10 Eylül 2008 22:15
 •  

  bence de paniğe gerek yok. ancak bu olay çoooook uzun vadeli maalesef... yani patladıktan birkaç yıl sonra sonuçlar elde edilecek. kim bilir; belki yeni bir dünyacık oluşur ve üstünde de milimlik metehan, ahmet mehmetler olur :D
  metehan / 10 Eylül 2008 21:51
 • muhteşem 

  bence bu olay harika yani karadelik ihtimli dışında
  harika / 10 Eylül 2008 21:51
 • alametler 

  ilk önce herkezin ramazan bayramını kutlar konuya gelince dünyada bazı şeyler alamet olup kıyametin yaklaştığınını gösterir ama bu bomba herkes icin iyi olmaz dünyanının düzenini bozamaz eğer okuduysanız hiroşmayi az cok bilen vardır dünyanın yarısıun gittiğini biliyorsunuz örnek dış ülkerlerde hayatı nasıl etrkilediği belli oluyor yani bu bomba saçma gibi geliyor bana neden diye sorarsanız bu bomba batlarsa su kaynaklarını kaybede biliriz bazı ülkelerde su skıntısı var örnek ankara gibi bi,rsürüvar herkes pek bilmek eğer bu bombamın patlatmasın dünya kaynaklarına zarar veriyor buyla ilgilenen varsa ltfen ilgilensin hiç bisey kaybetmezsiniz ALLAH IN AŞKINA
  goksel tutar / 10 Eylül 2008 21:47
 • BAZI YOBAZLAR SAÇMALIYOR 

  YORUMLARIN ÇOĞUNU OKUYAMADIM AMA BİRÇOĞUNUN BİLİME İNANMAYAN YOBAZLARIN YAZDIĞI ^BUKADAR MASRAFA NE GEREK VAR AÇIN KURAN I OKUYUN ^ BÖYLE SAÇMA BİR CÜMLE HAYATIMDA GÖRMEDİM EVRENİN NASIL YARATILDIĞINI ÖĞRENMEK MÜTHİŞ BİR ŞEKİLDE HEYECAN VERİCİ BİRŞEY VE BİR RİSKİ YOK CERNDE 100LERCE BİLİM ADAMI VAR VE BUNLAR DÜNYANIN EN BİLGİLİ AKLIBAŞINDA İNSANLARI VE İNSANLARI VE BÜYÜK DÜNYAMIZI BÖYLE TEHLİKELİ BİRŞEYE SÜRÜKLEMEYECEKLERİNDEN EMİNİM AMA OKUDUĞUM BAZI YORUMLAR SÜRÜ PİSİKOLOJİSİNE UYGUN BİR ŞEKİLDE YAZILMIŞ HERKES EVRENİN YARATILIŞININ KURANDA YAZDIĞINI SÖYLÜYOR VE BUNA NE YAZIKKI İNANIYOR BAKIN BU DİNE SAYGIM VAR AMA NASIL BU KADAR EMİN OLABİLİYORSUNUZ BU KİTAPTA YAZANLARIN HEPSİNİN DOĞRU OLDUĞUNA?
  NİCK J / 10 Eylül 2008 20:52
 • proton 

  yani benim aklım bunu almıyo eğer bu şey olmazsa koskocaman bir karadelik çıkıp ünyayı içine çekicek bunu hiç düşünmüyolarmı bide çekirdekte patlatıcıklarmış resmen onlar bizim sonumuzu getireceklerya bu bi felaket ben rresssmeeennn buuunnnaaa kkkkaaaaarrrrrrşşşşşıııııyyyyyyıııııımmm
  orhanatıcılar / 10 Eylül 2008 20:50
 • ŞİMDİ ELİMDE UFACIK Bİ İMKAN OLSA TERTÜT ETMEDEN BU OLAYI SABOTE EDERDİM 

  Ya bu nasıl bi insancıl düşüncedir bilimde ihtimal ve risk mutlaka vardır ancak sözkonusu bu risk dünyanın ömrünü kısaltacaksa veya değiştirecekse bunu kimsenin yapmaya hakkı yoktur çünkü burası benim de evim ve bişeydaha bu carpışma haftaya olacakmış yanlış idrak etmediysem eyer böle bişey olursda ben ailemi haftaya göremessen mahşerde o 6000 bilim adamıyla akraba olurum !!
  BURAK / 10 Eylül 2008 20:48
 • SAKIN !! 

  EGER BOYLE 1SE YAPILIRSA KIYAMET ALAMETLERİNDEN EN BUYUGUDE GELİŞMİŞ OLACAK YANİ KIYAMETE COK YAKLAŞACAZZZ GÜNEŞ BATIDAN DOGARSA KIYAMET KOPMA VAKTİİ
  darry hampson / 10 Eylül 2008 20:42
 • Yapılmalı 

  Tamam belki çok büyüjk tehlikeleri olabilir ama genede denenmeli fizik açsından çok büyük bir gelişme önlemini aldık diolar bakalım noolacak
  Burak / 10 Eylül 2008 20:36
 • geçmişe ve geleceğe yolculuk 

  ben bir rüyamı anlatmak istiyorum bundan 2 sene önce bir rüya gördüm ve bu rüya beni çok etkilemişti şöyle ki;asansöre benzeyen bir makineye giriyordum ve geleceğe yolculuk yapıyordum saniyelik bir olaydı bence çok kısa bir zaman sonra bu olay gerçek olcak yanii ışınlanma olayı
  gizemli / 10 Eylül 2008 20:13
 • Eleştiri 

  ''bir arkadaş kara delik dünyayı yutamaz dedi ama burda 1 değil 4 delik çıkacak ve 2012 de birleşme ihtimali var bu da dünyanın sonu olur birde belki bu kıyamet günü olabilir allah avrupa mahkemesine izin fikri vermiş olabilir böylece kıyamet olmuş olur bu avrupa insan hakları mahkemesini kınıyorum ve ilk delik ekimde çıkacak'' diyen mertcan elçi arkadaşım senden iyi senarist olur komiksin ...
  Alican Gündoğdu / 10 Eylül 2008 20:01
 • diğer evrende görüşmek üzere 

  arkadaşlar herkez üsteki gibi şeyler diyor ama böle şeyler hep oluyor örneğin 3 ay öncede dünyaya bir meteor çarpıp dünya yokolaçaktı ama hani ?? şimdide bu boşuna yorum yapıyoruz :) birşey olmayacak :D bişe olmazz :D işinize gücünüze bakın birde saat kaçta ne zaman olacak ?? birde bunu izliyebileceğim bir kanal varmı
  Diğer evrende görüşmek üzere / 10 Eylül 2008 19:51
 • ???? 

  nükleer fizik, yüksek lisana öğrencisiyim,yorumlara gülmekten ölüyorum valla. 5000 tane dünyanın en kalifiye bilimadamları hesaplayamıyo demi sizin karadeliği? bi düşünün yaa böyle bir risk alır mı hiç kimse? bilmeden konuşun tabii, bu ülkede en çok yapılan şey. siz asıl dünyanın sonunu getirecek şeyin küresel ısınma olduğunun hala farkında değilsiniz! yarın, bigün de nükleer santrallere çevreyi kirletiyo diye laf atarsını, pabucumun çevrecileri. siz ne dini anlamışsınız(lafım herkese değil) ne bilimi.. herkez işni yapsın. karadelik sizin kafalarda, başka biryerde değil..
  protonss / 10 Eylül 2008 19:48
 • çok zor 

  hersey için bir risk almak fakat herşeyin yerinde ve doğru olması lazım bir deney yapacaksan sadece kendimizi tehlikeye atmamız gerek tüm dünyayı değil bunu yapcak kimse olamaz.Dünya hepimiz için önemli kimse böyle bi şeye kalkışamaz.
  öznur / 10 Eylül 2008 19:44
 • saçmalık 

  bence bilimin daha ilerisi en ufak bi ihmalde dünya yok olabilir bunlar saçmalık resmen...
  belgizar / 10 Eylül 2008 19:41
 • MEDENİYET 

  BİRİLERİ NE DER BİLMEM AMA 21 İNCİ ASIRDA BİLİNEN ŞU 19 VE 20 ASIRDA YAŞANAN TEKNOLOJİ GELİŞMELERİ GÜNÜZMEDEKİ HALE GELMİŞSE O ZAMANLAR DÜŞÜNÜLEN YORUMLARI TAHMİN ETMEK HİÇ ZOR DEĞİL EVREN DÜNYA VE ONUN BU GALAKSİDEKİ VARLIĞI ELBETDE DAHA NET SOMUT BİLGİLERE ULAŞABİLMEK İNSANLIĞIN BİR GÖREVİ OLMALI BU GÜCÜ ARAŞTIRIRKEN ASIL OLAN EVRENE VE DÜNYAMIZA ZARAR VEREN GLOBALLLEŞMENİN GETİRDİĞİ EKOLOJİK ZARARLARI ORTADAN KALDIRALIM DOĞAYA HAKİM OLALIM SAĞLIKLI YENİ NESİLLERE SAĞLIKLI ÇEVRE VE DÜNYA BIRAKABİLELİM CERN İN OLUŞUMU GELİŞİMİ ARAYIŞI HAYALLER ÖTESİDE OLSA BİR FİZİK BİR FEN OLAYI GERÇEKLEŞECEK VE NET OLMASADA BİG BANG HAKKINDA FİKİR SAHİBİ OLUNABİLECEK İNŞALLAH TABİ BİLİMİ ÇILGINLIK TANRININ İŞİNE KARIŞILMASIN DEMEK HZ KURAN'I İYİ ANLAMAK İSTEMEYEN KAFALAR DIR İSTANBUL'UN FETHİNDE FATİH'İN DÖKTÜRDÜĞÜ SAHİ TOPU BİZANS SURLARINI DÖVERKENDE YAPIM AŞAMASINDA BU NE PERVASIZLIK DİYENLERDE OLMUŞTUR AMA HZ KURAN BİR ÇOK ŞEYE IŞIK TUTTUĞU GİBİ 1453 FETHİNİDE AYDINLATIYOR DEMEK HZ KURAN'A GÖRE BİLİM FEN ARAŞTIRMASI YAPMAK ALLAH'IN İŞİNE KARIŞMAK DEĞİL ASIL İNSAN OĞLU ŞUNUN BİLİNCİNDE OLMALI DÜŞLEVSEL HAYALİMİZDE BEYİN DÜŞÜMÜZLE HAYALLER KURARIZ BİR FANTAZİ GİBİ ALGILANIR AMA BİR MUCİZE OLAN İNSAN BEYNİNİN % KAÇI İNSANLIĞIN HİZMETİNDE O BEYNİ İYİ UNSURLARI İLE ÇALIŞIR HALE GETİREBİLİRSEK BENCE ZATEN KAİNATIN SIRRI ÇÖZÜLÜR.
  Hüseyin BULUT / 10 Eylül 2008 19:20
 • hadron çarpıştırıcısı 

  ben bu konuya pek aydın bakmıyorum bu deney bildigime göre bugün yapılıcak ama deney sonucunda dünyamızda kara delikler meydana gelebilirmişş o yüzden belki sonumuzda olabilirmiş. insanın sonunu allh belirler sizz bilim adamları deill bu deneyle elinize ne geçicekk hee söylermisiniz? bi tomar para degilmii...allah evrenin sırrını çözün dioo ama böle çözüm yolu olmaz cok şaçma bana göre neden böle bi yoll pekii sebebi ne bilmek istiyoruz. herseyi bilim adamlarına bıraksaydık bizi uzayada gönderirlerdi yerin dibinede.. bana kalsa bu ndeneyin sonucu kötü olucak ama yinede bilim adamları istedikleri sonucu ederler inş. daha sonradanda böle saçmalıklara kalkışmazlar umarımm allah akıl fikir vermişş ama hepside boşş seylere kimee sankii dioruz ..
  melek eren / 10 Eylül 2008 19:06
 • Bilim evrenseldir. 

  İnsan küçüklüğünde ne ile bilinçlendirilirse öyle gelişir ve kalıplaşan bir buz tabakası gibi olur.her insan farklı farklı mesleklerde yoğunlaşır.ve her inasnın ilgi alanı da farklıdır.Şimdi psikolog bizlere ne verebilir felsefi açıdan olsun kişinin psikolojik değişimlerinin denetlenmesini sağlayan ve telkinlerle insanı mutlu kılan kişilerdir.Dediğimiz gibi her insanın alanı farklı olduğu gibi saygıyla küçük bir eleştirimiz olacak.ziraatçi dünyayı yeşillik açısından değerlendirir.konulara da bu öncelikle yaklaşır.Astroloji uzmanı bir takım burç bilimiyle konulara yaklaşır.matematikçi hesaplamalarla konulara yaklaşır.Fizikçi öğrendiği bir çeşit formüllerle teorilerle konuya yaklaşır.Kimyacı öğrendiği atom numaralarıyla elementlerin ve bununla ilişkin teori ve formüllerle konuya el atmaktadır.Gördüğümüz hepimizin konuya el atması konunun değerinin de artmasına katkı sağlıyor.Bakın belki bir deney .Ama yorum olmazsa tartışma olmazsa sonuca varılması ve bu sonuçtan herkesin nasip alması imkansızlaşır.Yeri geldi konu dışına çıkıldı.Bizim her işimiz yapılan bütün çalışmalar izleniyor kaydediliyor ve görülüyor.Ben habere baktığımda hiç da iç açıcı bir durumu sezemedim.Hayvanlar telef olacakmış vs.Güneşin batıdan doğması gibi.Peki soruyorum kıyamet alametlerinden bir tanesi Güneşin garbdan doğuşu batıdan doğuşu bu aynı anlama gaelmiyormu sizce bu bir görüştür.İlla bu deney bu kadar korkutucu da olmayabilir.Ama bence bu haberin bu şekilde yayınlanmasının ortamı gerdiğini öne sürüyorum.Bence bilimle ilgili haberi yayınlarken yayınlayan bence iyi düşünmeli ziyaretçi toplayacağım diye insanları birbirine düşürmemeli derim.eğer bu haber aslı böyleyse korkulacak çok şey varken insanlara moral aşılama amaçlı kendisini reklam eden çok insanı tanıyorum.Olacak bir şey varsa olur kimse engelleyemez ve de değiştiremez her şey programlanmış.Dünyanın nasıl sona ereceği bile bilinirken kalkıp da nasıl korkulacak bir şey yok aamlar yapsın bilim iyi bir şeydir.Diye kulaklarımızı ısıran çok telkin duyduk.Merak güzeldir.Ölçüsünde olmalı herşeyin derim.Saygılarımla önce yazdıklarımı tam okumadan yorunm yazan dostlarıma iyice anlayın ondan sonra geri birimiyim çağa ayak uydurmaya çalışan birimiyim yada gereksiz konuşan birimiyim o zaman karar versin.Alican kardeşime selamlar...
  zafting / 10 Eylül 2008 19:03
 • olasılık 

  bence böyle birşey yapılmamalı çünkü kaybedilecek okadar çok şey var ki bu riski almak büyük sorumluluk.Ama dünyanın sonunu getirecek şey de olabilir.daha kötüsü doğanın kanunları ve evren tamamen tersine dönüşebilir.Bunu düşünmek bile korkunç.İnsanoğlu kendi sonunu kendi hazırlıyor.Üstelik sadece kendi sonunu değil tüm insanlığın sonunu hazırlıyor.Umarım pişman olunacak bir durum olmaz.
  cemre soyden / 10 Eylül 2008 19:00
 • yazıklar olsun 

  yaa ne ne biç.im bi bilim adamı bunlar yha sizene yüce abbim dünyamızı yaratmış işte size noluyoda dünyanın nasıl oluştunu araştırıonuz yazıklar olsun yha kendinizi düşünmüyosanız birde güzel dünyamızı ve insancıkları düşünün::::::allahım lütfen bu deney insanlığa ve dünyamıza bir zarar getirmesin amiiinnn:
  murat tan / 10 Eylül 2008 18:57
 • BU DENEY ÇOK ÖNEMLİ 

  BU DENEYDE DÜNYANIN TOK OLMA OLASILĞI YÜZDE 47.3 EĞER KARADELİK OLUŞURSA VİRŞEY OLMAZ ÇÜNKÜ KARA DELİK LER BUHARLAŞICAKTIR DÜNYANI ÇEKİRDEĞİ YER DEĞİŞTİRİRSE MANYETİK ALAN BOZULUR VE YÖRÜNGEDEKİ YERİ DEĞİŞİR!!!!!!!!
  gazi mustafa yıldırım / 10 Eylül 2008 18:42
 • Bilim ve ilim aslında insanoğlunun kaybettiği birşeydir. 

  Arkadaşlar yazdıklaımdan ötürü yanlış anlayan veyahut bir tarafa çekmeye çalışanlar var ben cahil biri değilim bir elimden kitap düşürmeyen ve olasılıkları değerlendiren biriyim ve güncel konularda oturup irade eşliğinde kendimle muhasebe yapan biriyim.Şunu özetlemek gerekirse yaptığım yorumlarla bu deneyin yersiz olduğunu savunmuyorum.Amacım da yok.Bu kadar insanın orada bu araştırma üzerinde yoğunlaşmış olması bu insanların boş birileri olduğu anlamına gelmez.Tabiki araştırma yapılacak projeler düzenlenecek Yoksa öğrenemezsek bilinçlenemezsek nasıl çağ atlayacağız.Beni eleştiren arkadaşlarım biraz sert bir dille karşılık vermiş olabilir. Ama unutmamalıyız biz birbirimize karşı değil berabr olmalıyız bu sadece görüşler Ben Kuran-ı Kerimi oku başka bir şey yapma demiyorum benim altını çizdiğim konu okumak işin başı zaten Kur anı çeviri yaptığımızda tam anlayamayabiliriz.Grçekten büyük sırlar var.Gelelim Bu sırların zerrelerinin çözülürken bizlerin tanık olmasına Bilim de yanılır.daha önce de söyledim deneme yanılma yöntemiyle hayatlar yaşadık.Gördük yazık olan idolojiler Kara deliklerin bir kişiyi dinleyerek yola çıktığımız inanışlar bunlar yazık oldu.stephen hawking Kara delikleri gezegenlerin yuttuğunu idda ediyordu.Şimdi kendisi 25 yıllık iddasında vazgeçti.kirşof kanunları vs.bu bilim adamları ömrünü bilime vermiş kimseler sonsuz saygı var onların sayesinde lambalar fotoseller ve diğer gizli kahraman bilim adamları sayesinde belki de hayatımızın en kolay anılarını yaşıyoruz.Onlara teşekkür ederken bazı yanılgıların olduğunu belirttim.Ama 28 km lik bir tünelde atomla uğraşmak dna ile uğraşmaktan daha tehlikeli olduğunu öne sürüyorum yoksa 6000 kişi bir atom için neden uğraşsın atom bombasını america hiroşimaya attı deney için kaç insan öldü yazık değilmi Ama tabi bunlar unutuluyor.Şimdi belki tehlike yok ben sadece bu konu için değil daha yapılan bir sürü yasal veya yasal olmayan gizli yürütülen araştırmalardan bahsediyorum.Biz karşı olsak ta olmasak da bunlar sürecek ve yenileri eklenecek.Nebiz engelleyebiliriz ne de durdurabiliriz.Amacımız durdurmak değil engellemek değil ama Dünyamız için sağlıklı işlemler yapmak.Bence bu deneyde tahminimileri bir zamanda tahmin ediliyor 2050 yıllarında bize yaklaşan bir gezegen olduğu bu göktaşının kontrol edilmesi gibi bir çok deneyler yapıldı.gerek sanal ortamda genel küçük çapta deneylerde.Daha nice araştırmalar.Ben Dünyamızın doğalgazdan kurtulmasını istiyorum,zaten yer altı kaynakları bitecek.güneş enerjisi ile elektrik üretimi bakın ne güzel buluşlar bize fayda verebilecek her buluşa her araştırmaya katılıyor ve oyumu veriyorum.Ne yazıkki ormanları yakarak kendilerine arsalık alan çıkaran zavallı insanlara da sesleniyorum ev yapalım derken asıl olan evimiz dünyanın yok olması daha mı mantıklı geliyor anlamış değilim sadece ülkemizde değil başka yerlerde de oluyor.evimizde bahçe varsa hemen bir fide alıp bir nebat ekmeliyiz hem vücudumuzdaki stresi toprak aracılığıyla boşaltırız hem de Dünya için faydalı bir icraat yapmış oluruz.Herkese sevgilerle.Eleştiri yaparken tatlı olalım birbirimizi kırmyalım şahsiyete özellikle konuşurken.Açıklamalı ve alternatifli konuşursak birbirimizi bilgilendirmiş ve aydınlatmış oluruz.Ben de eksik insanın o kadar çok öğreneceğimiz şey var ki şu dünyada.Tartışmamızın bile yersiz olduğunu düşünüorum
  zafting / 10 Eylül 2008 18:41
 • kara delikler bizi yok eder 

  sen bilmiyosun ki kara delikler insanlığı evreni yok eder.en kçük kara delik bile çok büyük tehlikedir.Karadelikler,kütlenin bir başka değişle enerjinin,çok küçük bir hacım içersine yoğunlaşması ile meydana gelen kozmik oluşumlardır. protonun durgun enerjisinin 7000 katıdır.Protonun ölçülen yarıçapı göz önüne alınırsa,çarpışma anında Planck uzunluğuna tekabül eden enerji 10-23 kg dır..
  xxx / 10 Eylül 2008 18:33
 • dünya  

  dünyanın sonu geliyo bence bırakın bole şeyleri kendi yok olsun
  duygu / 10 Eylül 2008 18:30
 • ilginç deney 

  Arkdaslar bence bu deney cok acayip gelecege ısık tutan cok önemli bir deney calsımalarının sonunclarını sabırsızlıkla bekliyorum.Umarım ülkemize ve tüm dünyaya faydalı olur.Ayrıca kara delik hikayelerini okudum biraz ürperdim ama bazı arklar bunun kücük karadelikler olacagını söylüyorlar .. bilmiyorum sonucuna bakcaz umarım herkes icin hayırlısı olur....
  Caner TAŞCI / 10 Eylül 2008 18:29
 • herşeyde bir risk olmalı 

  bence herşeyde bir risk olmalıdır.riske girmeden hiçbirşey keşfedilemez bulunamaz.her insanın bir aklı vardır biz bu aklımızın tamamını kullanamıyoruz.kullansaydık kim bilir neler olurdu.bilgisizlik insanlara yoksunluk getirir.insanlar beyinlerinin %4 ünü kullanıyomuş.bilim adamları ise%8 ini kullanıyolar.bazı bilim adamları diyor ki bu deneyde risk vardır.hayatta herşeyde risk vardır.bence denenmeli.evrenin gizliliği ortaya çıkmalıı!! zaten inanıyoruz ki ellerinden geleni yapaklardır.keşifler.icatlar....bunların hepsi insanlık için çok önemli şeylerdir...
  xxxx xx / 10 Eylül 2008 18:28
 • :::: 

  burak aslan arkdaşımız gitmiş kuranı kerimde yazanlara laf etmiş ve ondan sonra kendi lafını da desteklemek için kuranı kerimden alınan bir sözcüğü örneklemiş kusura bakma kardeşim ben dinime laf ettirtmem!!!!! bu araştırmalara gelince bence insanlığın varolduğundan beri sordukları soruların bir kısmına cevap alıcak 'evren nasıl var oldu' gibi bence insallık için çok yararlı bi çalışma ve kara delik olcağını hiç sanmıyorum
  ???????? / 10 Eylül 2008 18:24
 • Insanlik icin hayirli olsun. 

  Arkadaslar bu deney elbette insanlik icin onemli olabilir ama bu girdap,patlama falan korkutuyor yani. Dunyanin olusumu diyip dusmusler yola.Ama cikabilecek sorunlar da ortada.Daha dogru ve guvenilir yollarla bu deneyin guvenirligi kanitlanmazsa cogu insanin bu deney ile ilgili dusunceleri degismeyecek.Ben de bu kisilere dahilim.Kur'an-I Kerim'de yazdigi gibi dunyanin sonu insanlarin elinden olacak bu gidisle.Ben yine de guzel dusunecek ve Allah'a dua edecegim.
  ???? / 10 Eylül 2008 18:15
 • açları doyurdunuz da patlama eksik kaldı 

  bakın görün sonunda bi halt olmayacak
  dünya yaratılmadan önce bu bilim adamları orda mıydı da evren oluşmadan önceki koşulları bilip şimdi de aynı koşulları oluşturduklarını söylüyorlar.yazık o kadar paraya valla.madem istedikleri gibi giderse dünyanın enerji ihtiyacını falan karşılayıp daha iyi duruma getirecekler,önceden dünyadaki açları doyursunlar da sonra yaratıcılık hevesine düşüp çarpışmayla bişeyler oluştursunlar.durun bakalım bu bittikten sonra insanın nasıl oluştuğunu açıklamak için neleri çarpıştıracaklar:):)
  selin oktaylar / 10 Eylül 2008 18:14
 • rahat olun 

  bir kere kara deliğin küçüğü büyüğü olmaz kara delikler çevrelerindeki cisimleri yörüngelerine çekip büyürler cismin enerjisi ile.durdurulamaz bir reaksiyondur bu ve büyür. ikincisi kim ne yapıyorsa yapsın ya Allah herkesin karşılığını iyisine iyi köüsüne hakkını verir rahat olun bakalım hayırlısı ne ise o olsun. Dünya batacakmış,, batsın ,,, siz sebep olmayında batarsa batsın ne demiş batsınnn bu dünyaa
  bozkır deniz / 10 Eylül 2008 18:06
 • düşünün 

  azı kişiler hemen ön yargılı davranıyo hemen salak malak demeyin diyo ama dünyayı yutucak kara delği başka bilim adamları ortaya çıkarmış mahkeme açılmış mahkeme çarpıştırın demiş hemede avrupa insan hakları mahkemesi ne biçim insan hakkı anlamadım dünyanın son 4 yılı olabilir ve geri sayım bugün başlıyo
  mertcan elçi / 10 Eylül 2008 18:00
 • dünyanın sonu 

  bir arkadaş kara delik dünyayı yutamaz dedi ama burda 1 değil 4 delik çıkacak ve 2012 de birleşme ihtimali var bu da dünyanın sonu olur birde belki bu kıyamet günü olabilir allah avrupa mahkemesine izin fikri vermiş olabilir böylece kıyamet olmuş olur bu avrupa insan hakları mahkemesini kınıyorum ve ilk delik ekimde çıkacak
  mertcan elçi / 10 Eylül 2008 17:54
 • ince noktayı kaçırmayın.... 

  bu değişik ve ilginç yorumlarınızı yaparken.. ve bu deneyi savunanlar neden diye bir düşünsünler. rabbim evrenin sırlarını çözün diyor evet ama bunu kitaplar yazsın bazıları para kazansın diye değil. yaratıcının mükemmeliyetini gücünü görelim ve ona daha da sıkı bağlanalım , inancımız daha da güçlensin diye.. bir yol gösterici var vede yolunda yürüdüğümüz rabbimiz var bu bizlere yeter.. zaten gözümüz herşeyi görüyor ve aklımızda var. inanmak için herşeyi bilmemizde gerekmiyor.. bence iyi bir düşünün...
  boşver / 10 Eylül 2008 17:49
 • denemek lazım 

  ya bırakın denesinler sizene yaa ama büyüttünüz önceki bilim adamlarıda deneyerek birşeler bulmuşlar unutmayın denesinler belki birşeyler olur yeni maddelerde ortaya çıkar dünyamız biraz daha gelişir ii açıdaın birazdaa
  Gothich Lsdyy / 10 Eylül 2008 17:46
 • çarpılmaz bence 

  kara delik melik lafları hepsi uydurmaca dünyaya birşey olacagını hiç sanmıyoru ama olsada süper oplur benim açımdan dünyadan kurtulmuş olurum :D:d:D
  yıldız ertugrul / 10 Eylül 2008 17:41
 • çok korkuyorum 

  işallah bişiy olmaz alla korusun kara delikler oluşmaz işallahbu bilim adamları çıldırmış olmalı
  nursena / 10 Eylül 2008 17:39
 • komik 

  arkadslar yorumları okuyorumda cok komik.kimisi dine gore uygun değil carpılırsınız diyo diğeri din yobazları diye azğzına geleni öyluyor.hatta islamiyete arap geleneği diyor.bi kere dinimiz bilimi her zaman destekler.caiz değil carpılırsınız falan dememeli kimse.bu gerçekten yobazlık oluyo işte.ama dinimiz hakkında ağzına gelen arkadassa da bende biraz geniş bakmasını ve ön yargılarından kurtulmasını öneririm.evet kitap okumalkı ama okunan kitabın niteliği ve içerdigi bilgilerin dogrulugu dikkatle incelenmeli...saygılar
  burak / 10 Eylül 2008 17:37
 • cevap 

  berk kardeşim galiba sen çok film seyretmişsin karadelikler insanı bir alemden alıp başka alemlere götürmez karadeliğin ortasına çekilen her madde yok olur.ancak bu deneyde(ki ben inanmıyorum)karadelikler oluşsa bile ki bunlar çok küçük olacaklardır ve dünyayı yok etmesi imkansızdır.
  Alican Gündoğdu / 10 Eylül 2008 17:35
 • CERN 

  Allahın İşine karışmayın yada dünyanın nasıl oluşutğunu öğrenmek istiyorsanız kuranıkerimi açın okuyun diyenler gerizekalıdır ve çocukluklarında hep eziklik yaşamışlardır. Bu arada ben psikoloğum :D. Böyle insanlar yüzünden gerideyiz. Hergün bir asker kaybediyoruz. Hergün binlerce insanımız açlık yoksulluk çekiyor. Sebep bu böyle düşünen insanlardır bunlara toplu katliam yapmak gerekir((çokmu hırçınım? hayır değilim! Bilimi destekliyeceğimiz yere karşı çıkıyoruz. Korkutucu haberler,,, saçma sapan yorumlar,,, aslında bu deneyin nasıl yapıldığını kimse tam olarak bilmiyor ve anlayamamış fakat her kafadan farklı bir ses. tehlike çok azdır. Bizim bu deneyin arkasında durmamız gerekiyor. Kuranıkerimde ilk ayet ne??? OKU!!! odun gibi yaşama:D
  Burak ASLAN / 10 Eylül 2008 17:32
 •  

  İlim ÇİN'de de olsa gidin alınız.
  Hz. Muhammet (S.A.V.)
  / 10 Eylül 2008 17:29
 • Allah bizim yardimcimiz olsun. 

  denilenler dogru.bu deney insanligin sonu olabilir. boyle buyuk bir riski nasil aliyorlar anlamiyorum.insallah iyice olcup bicmislerdir.yoksa ne oluruz Allah bilir.ama bu is beni biraz urpertti. insallah sonu iyi ve insallik yararina olur.
  ??? / 10 Eylül 2008 17:28
 • katılıyorum 

  sana katılıyorum alican arkadaşım yaptığın eleştiride çok haklısın.ayrıca deney ve bilim adamları hakkında kötü sözler söyleyen hacılarım orda 50 ye yakın da müslüman türk bilim adamlarının olduğunu bilmiyorsunuz galiba.Daha bunu bilmiyorsunz 5 dakika önce okuyup gelip buraya bunları yazmışsınız.onlar orda ülkemizi temsil ediyor
  adı lazım değil / 10 Eylül 2008 17:28
 • Bilime karşı değilim 

  az önce ki yorumumdan sonra bu konu hakkında yorum yapmadım.Yapılan bu tetkik ve araştırma çalışmalarına katılıyorum.Ama bu kadar ciddi ve hayati bir araştırmanın yapılmamasında yanayım niye mi?Çernobil vakalarını hepimiz yaşadık yapılan bu aralştırmanın neler doğuracağını kağıt üzerinde bilen bu adamlar.Uygulamada neler olacağını nasıl bilebilir ki bence madem bu kadar para dökmüşler finanse edilmiş bir yatırım var ben derim ki uzaya gezi amaçlı seferlerin imkanı sağlanabilmesi için uzay gemilerinin yapılması lazım bence.Hem herkes bu işten faydalanır.İnsanlar öğrenciler ilim sahibiş olurlar.Bunların amacı farklı maddenin nasıl oluştuğunu bulup insanlara anlatacaklar oooh be Allaha nasıl inandırmasak bu inasnları diye sözde bilim bahanesini kullanarak insanları yoldan çıkartmak olacak.Hatırlarsınız önceleri insanlar maymunlardan evrim geçirmiş birer mahlukat olarak bakıyorlardı.Ya kendilerini hayvan kadar aşağı tutan bu zevzekler varya gülesim geliyor.Darwinizme inanan inasn yok kadar azaldı ee bunca buna ininıp ömrünü bu inançla yürütüp ölmüş insanlara yazık olmadımı daha ne kadar yazık olacak yaşayan insan sabah kahvaltı akşam yemek yemekle işe gidip çalışarak hayat olmaz öncede bu gibi aktiviteler mi vardı.Senin dünyada olma amacın kendini Allaha affettirmendir.....Ya zaten Yüce mevlam affederse sana verilecek şeyler varya tahmin edemediğin kadar mükemmel Uçmakmı istiyorsun uç.Ama Dünya zindan unutma.Yer çekiminin esirisin.oksijen olmadan yaşayamıyorsun.su içmeden hayatta kalamıyorsunHer gün illa bir şeyler yemelisin.Bu kadar sıkı bir bağlılık içinde insanın böyle saçma inanışlara yönelmesi bence çok aptalca ve boş eliyor bana.Yorumlarımı tekrar tekrar yazacağım.Konulara göre değişir.Saygılar..
  zafting / 10 Eylül 2008 17:20
 • Allah bizim yardimcimiz olsun. 

  denilenler dogru.bu deney insanligin sonu olabilir. boyle buyuk bir riski nasil aliyorlar anlamiyorum.insallah iyice olcup bicmislerdir.yoksa ne oluruz Allah bilir.ama bu is beni biraz urpertti. insallah sonu iyi ve insallik yararina olur.
  ??? / 10 Eylül 2008 17:19
 • Araştırmak dinlerin de emridir. 

  DENEY YAPILSIN YA DA YAPILMASIN. TANRI DA HERZAMAN BİZE ARAŞTIRIN ÖĞRENİN DEMİŞ. BENCE BU DENEY YAPILMALI AMA NASIL VE NEZAMAN? ÖNCE İNSANLIK DEĞERLERİ KORUNMALI. MÜKEMMELE YAKN BİR DÜNYA OLUŞTURULMALI. AÇLIK VE SAVAŞLAR BİTMELİ. AYRICA BURADA YORUM YAPANLAR GİBİ SAYGISIZLIKLAR HAKARETLER BİTMELİ. ONDAN SONRA DENEYLER DÜŞÜNÜLMELİ. TANRININ OLDUĞU VARLIĞI KESİNDİR. BUNU DENEYLE GÖRMEYE ÇALIŞMAK DA BENCE DOĞALDIR. AMA ÖNCE İNSANLIĞI GÖRMELİYİZ. İNSAN OLMALIYIZ.
  tolga / 10 Eylül 2008 17:18
 • yorum eleştirisi 

  İşte aşağıdaki insan modelinden türkiye de çok var ve bu düşünce tarzı türkiye'nin bu çağdaş yolda ilerliyememesi ve diğer ülkelerden geri kalıp sömürülmesine neden oluyor.Bende dinimi seviyorum,ancak başkalarını dinine ve inançlarına hakaret etmek çok yanlıştır.Kuran demezmi herkesin düşüncesine ve dinine saygı gösterilmesi gerekir ve bütün kitapları gönderende tanrı değilmidir.
  Neyse konudan uzaklaştık biraz ancak bu deney ki eğer başarılı olursa dünya da çok şey değişecek insanların yaşamları kolaylaşacak ve belki de bu küresel ısınma ya çözüm olarak yeni gezegenlere gidilebilecek.Son olarak deneyle ilgili olarak doğabilecek sorunlara inanmıyorum.Cern de çalışan beşbinden fazla bilimadamı bu işi bizden çok daha iyi biliyordur.Burda(türkiye'de) daha 10 kişiden 8 inin bu deneyin yapılacağını dahi bilmediği bir ülkede bu insanlara ve dünyayı değiştirecek bu deneye saygısızlık yapmak çok yanlıştır.
  Umarım deney başarılı olur ve bu deney yatırılan paralar ve emekler hakkını verir.
  alican gündoğdu / 10 Eylül 2008 17:16
 • okumak ama anlamamak! 

  o cok ssavundugunuz Kuran ve dininiz bilimi desteklerken. Bilimde ilerleyin derken. Sizin yobazlıgınıza inanamıyorum! Sadece Kuran okumakla bitseydi bu kadar insan niye ugrasıyo niye calısıyo. Körü körüne değil anlayarak okuyun biraz...
  bilim / 10 Eylül 2008 17:11
 • ne yapmaya çalışıldığını anlamıorum amaçları bizi öldürmek mi??:S 

  durdurun bu deneyi dünya zaten kıyamete gidio bunu hızlandırmak için elinizden geleni yapıosunuz dünyanın oluşumunu coğrafya kitapları bile açıklıo siz bunu anlayamayacak kadar safmısınız:@ derdiniz bizimleyse(insanlarla) vazgeçin bu salaklıktan...:@
  yoq... / 10 Eylül 2008 17:07
 • Hiç bir sakıncası yoq 

  bu deney büyük sonuçlar doğuracak çapta değildir 11. boyut fln olursa ufacık bir anlk karadelikler oluşur o kadar
  111 / 10 Eylül 2008 17:06
 • CROM KARDEŞİME 

  arkadaşım öyle bir zamanda yaşıyoruz ki tamamen etki altında baskı ve stres altında.nedenmi bunca frekans ve radyo dalgalarının kullanıldığı bir zamanda insanların beyni tamamen kütükleşmiş.Bunu geçelim.Sayın crom efendi katolik hristiyandan tut ateistten tut sana tvleri de veririm bunlar tv ye çıktı bu insanlar Allahın rahmetiyle karşılaşmışlar.Unutulmamalıdır.İslam insana bir ödüldür.Herkes mutluluk huzur ister değilmi.Bu ödülü elde etmek için Kuran-ı Kerim Rahmet kitabının ilk suresinin Türkçe anlamını bir oku ve anla hani bilim kitabı araştırma kitabı gibi oku derim.Ya beşerin yazdığı kitapları okursunuz insanlar tam neyi biliyorda her kitaba konuya insanlar etkilenip hipnoz altına giriyor.Macera ilginçlik kültür istiyorsan Sana tavsiyem Hemen hiç vakit kaybetme internetten türkçe meali indir başla okumaya inan kitabı bitirmeden kalkmazsın.Geçen gün deşifre de hristiyan 6 dil biliyor kültürü yutmuş biri incilde geçen bir cümleden etkileniyor nmüslüman oluyor.Daha Kuranı Kerimin ilk surasinden tüylerim diken diken olduğunu itiraf ediyor.Kur anı Kerimde olmuş ve olacakları söyler Atomdan tut geminin yapılmasından tut Dünyanın iç tabakasından dış tabakasına iyonosferin insanların iletişim kurmasını sağlamak için yarattığını Rabbimizin bunları anlşatıoyor.Ama kıyamet hakikaten insanlar yüzünden olabilir.Filmlerde görüyoruz.Resident evil gibi dna ile oynadınmı canlıların mutasyona uğramaması gibi için hiç bir neden yok.Bunun yanısıra insanların Beynini bilim kitaplarında oku izle başlarsın ya bu kendi kendine olamaz mutlaka bir güç bunu yaratmıştır.Düşünmekle böyle şeyler yapılamayacağını.İnsanın yaratıcı iradesi sadece maddeyle kısıtlıdır hayali bir şeyin oluşması mümkün değildir atıyorum insanın havada kanatsız uçması gibi.yani insanoğlu var olan şeyi birleştirebilir bir bulmaca gibi sonra değiştirir bir biçime sokar ya da madde ve elementleri analiz eder ayrıştırır sonra istediği yapacağı işte kullanaılacak malzeme haline sokar bunu yaparken de malzemeye ihtiyacı vardır.ateş su vs.Uyanın ey inanmayan ehli Düşünün birazıcık koca güneş sisteminde neden bir dünya renkli diğer gezegenler öksüzmü hayır.Marsta da yaşanabilir.Koşullar elverişli ama su yokkkkkkkkkkk
  Bir tek dünya var ya buradan yola çık.O zaman alemi kolaylıkla anlamana bir engel kalmaz kendini kör tutma bakar kör olma silkelen içindeki fesatlığı gururu maceracılığı bırak da gerçekten kaçma kime zarar verebilirsin kendinden başka yıllar boyunca Allahın inançlı insanlarına yapılan işkenceler vardı.Ne oldu.Zarar verebildilermi.hayır.Yalnızca bedene zarar verebilir.İnsanın gücü neye yeter ki.dünyadaki maddeden başka bak bir gribe yenik düştüğümüz şu kısacık hayatımızda kendimi zi bir şey sanan budalalardan olmayalım.Allahın birliği ve kudreti sonunda Bütün Dünyada hüküm kalacaktır.O gelince.Bütün dostlarıma ve kardeşlerime en içten selam ve saygılarımı sunarım inşallah paylaşımıma tepki veren olmaz sonuçta duygu ve düşüncelerimi dizelere aktardım umarım bir şeyler aktarabilmişimdir.Herkesin ramazanını kutlarım bayramını da....
  zafting / 10 Eylül 2008 17:06
 • yapılmasın 

  ya Allah zaten herşeyi insanlara en kolay olacak biçimde yaratmıştır.böyle deneylerle doğanın dengesini bozmak kesinlikle olummsuz bir tutumdur bence yapılmasın kaşınmayalım...
  melih / 10 Eylül 2008 17:03
 • hakikatten komik 'e cevap 

  Ben Allah'ın varlığından ve birliğinden şüpheci değilim çok şükür inancım var. Evrenin 13.7 milyar yıl önce nasıl oluştuğunu öğrenmek istiyoruz. Töbe Allah dünyayı eline almış sallamış bu hale gelmiş değildir yani bir açıklaması vardır muhakkak bir bilimsel açıklama vardır bunu öğrenmeye çalışıyoruz. Seni bilmem ama ben bunu merak ediyorum insanlık için hiç bir faydası olmasabile ben evrenin nasıl var olduğunu merakla bekliyorum.
  nilgün / 10 Eylül 2008 17:02
 • Türklerin bukadar cahil oldugunu bilmezdim :) 

  Ya arkadaslar bazılarınız demis , ''Allah'ın yaptıgı evreni,ve onun sırlarını Allah'tan baska kimse bilemez.Bunların yaptıgı günah,bunlar cehenneme gidecek'' :D yapmayın beyler adamlar görünmez ucakları,atom bombalarını,tsar bombaları,füze savunma sistemlerini yapıyorlar bunlada kalmayıp bu proje sayesinde belkide ISINLANMAYı,maddenin sırlarını, bulacaklar.Böyle gidersek bizim ülke hic gelisemez.Biz hala kahve köselerinden (la su japonlar neler icad ediyor,ne adamlar hehe )diyip güleriz adamlar dünyaya hükmetmeye baslar:D bizim ülkemiz bu projeye katılmak icin para vermedi ama projeye katılmak icin vermesi gereken para türkiyenin 1 saatlik ihracatına denk geliyormus:D ben Bir Türk olarak kendimden gurur duyuyorum,ama böyle yanlıslar yapan elinde gelistirebilecegi muazzam gücü bulunup gelistiremeyen bir ülke vatandası olduumdan da utanıyorum acıkcası..halimiz vasat...
  mikrop / 10 Eylül 2008 17:01
 • siz ne biçim insanlarsınız sizi kim yarattı hiç düşündünüz mü? bu kusursuz dünyayı kim yarattı hiç düşündünüzmü saşma sapan konuşuyorsunuz oku oku kitapları nereye kadar. tamam ilim yapmanın allah katında büyük sevabı vardır ama böylede olmazki sen ölünce ne olcağını sanıyorsun hiç düşündünmü yakın çevrendeki insanlar ölünce nereye gidiyorlar onlar aneoluyor die ben sana söyliyim 2 yer var cennet cehennem dünya malı dünyada kalır dini bırak diyipte kimsenin aklını bulandırmayın
  Megatron / 10 Eylül 2008 16:59
 • bilim kutsaldır 

  sizene bizene gibi saçmalıklarla kendilerini dünyaya ve bilime kilitlemiş insanları kınıyorum.teknoloji bilim gereksiz derler ama hepsinin ellerinde teknoloji harikası cep telefonları laptoplar olur. bu ne biçim bi paradokstur?
  Tanrı bize bi evren vermiş araştırmakk bunu sorgulamak asla bi tabu deildir asla olamaz. bu gibi düşünen insanlar hastalıklı şahsiyetlerdir.
  bilim için gerekirse ölünür.ayrıca bazı saçma yorumlar yapılmış bomba atılması gbi bi söylem gözüme çarptı.""arkadaşım bomba atıldığı fln yok! iki zıt atom parçaları çarpıştırılıcak sadece ayrıca bu bize ölümü getirse bile amenna. bilim uğruna feda olunabilecek kadar kutsaldır
  burcu bilgi / 10 Eylül 2008 16:58
 • Alemlere yolculuk 

  Arkadaşlar, hazır karadeliklerde oluşmuşken göçedip kurtulsak diyorum şu alemden :)Belkide şu anda başka bir boyuttayız,geçmişizdir de farkında değiliz,kimbilir....yok yok oruç başıma vurdu galiba :)
  Berk / 10 Eylül 2008 16:58
 • yapmayın böyle. 

  saçma sapan cahil yorumlarınız var... inanamıyorum bazılarına!
  boşver / 10 Eylül 2008 16:57
 • öyle-böyle-şöyle 

  arkadaşlar,bırakın yapan yapsın deneyini atomlar çarpışınca insanlar ne görücek? cevap ise şu büyük bir patlama ve ya hudda bir karadelik.zaten kuran-ı kerim de yazıyor.bunlara gerek yok ama, dinimizden olmayanlarda var bize böyle bildirilmiş ama denemekte yarar var...
  uzun lafın kısası dünya hem tehlike,şüphe,korku altında.patlama sonucu olabilecekleri kimse kestiremiyor(bilimadamları bile).belkide bu atomlar çarpıştırıldığında birşey olmayacak vede büyük kıyamet alametleri(dabbet-ül arz,yecüç-mecüç vb.)olucak insanoğlu meraktan sonuna yaklaşıcaktır
  cristiano ronaldo / 10 Eylül 2008 16:56
 • Allah sizi islah etsin 

  bırakın arkadaşlar. Allahın varlıgını tartışan yada siz mekkeye gidin diyip develeri filan karıştıran insanlara hiiiç bişey anlatmaya çalışmayın. onlar sanıyoki bu dünya onların. onlar sanıyoki bu dünya onlara kalacak.. şimdi inananlarla dalga geçen o varlıkların mahşerde düştüğü durumu görecegiz nasılsa. hep birlikte bu dünyanın büyük patlamasını değilde ASIL BÜYÜK GÜNÜ bekleyelim... vay inanmayanların haline.. vay ki ne vay....
  Allah sizi islah etsin insan görünümlü varlıklar. eğer islah olmuyorsanız, kahretsin... ki gördüğüm kadarıyla inkarcılardan olarak zaten kahrolmuşsunuz şimdiden... vah size

  bilimle ilgili bi konuyuda nasıl amacından çıkarıp bu hale getirdiniz şaşırdım doğrusu. pes

  sevgilerle.. / 10 Eylül 2008 16:51
 • Sonusuzluğa yolculuk 

  Hazır karadeliklerde oluşmuşken kurtulsak diyorum bu alemden. :)E patlamayı da yapmışlar bugün, belkide şu anda başka bir boyuta geçmişizdir bile,kimbilir.
  Berk / 10 Eylül 2008 16:49
 • KIYAMET 

  Arkadaşlar belki bu adamlar bu işe ömrünü vermiş olabilir fakat şunu söylemek isterim en ufak hata herşeyi etkileyebilir . allah bu dünyayı yaratmış peki insanların aklı dünyanın sırlarını çözebilir mi? bence ben ve benim gibi düşünenlere salak diyenler ilk önce o bilim adamları ve olmıyacak duaya amin diyenlerdir . Belki teklonoji bize bir çok yarar sağladı fakat hiç kötü yanlarını düşünmüyoruz . neden çünkü bu işimize geliyor.her işi yattıgımız yerden yapıyoruz ayağa kalkıp 2 adım yürümekten bile aciziz .Bir arkadas demiş ki bu kadar insan ölürse veballerini onlar çekicek .insanoğlu kendi elleriyle ölümü getiriyor ayrıca bu iş ışıgın bulunması gibi kolay bir iş değil işin ucunda dünya var . beninm gibi düşünenlerede düşünmeyenlerede saygılar .HERŞEYİ ZAMANLA GÖRÜCEZ
  SER / 10 Eylül 2008 16:48
 • Yorum 

  Arkadaşlar tüm yorumları okuyamadım.
  Okuduklarımda ise herzamanki tartışmalarımızın sebebi olan kendimizi kontrol edemeyişimizin ve kendimize yenik düşüp içimizdeki içgüdüye yenilmemizin getirdiği sataşmalar var.

  Bu deneyde hiç kuşkusuz daha önceki tarihlerde hiç bilmediğimiz evrende var olan ve evreni bizim bile hala bilmediğimiz bir şekilde ama bir şekilde ayakta tutan fakat her an bir kontrol altında olan parçacıklardan bir kaçını daha öğreneceğiz. Ve daha önce öğrendiğimiz parçacıkları (bozonları, muonları, gavitonları...) daha iyi anlayacağız.

  Peki tehlikesi ne olacak. Suanda kesin olarak bunu bilen hiç kimse yok. Evren tarihinin ilk insan elli deneyi. Fakat ağırlıklı görüş olarak gerekli kotroller ve önlemler alındığında hiçbir tehlikesinin olmayacağı.

  Çünkü oluşacak nano karadelik dünya, güneş, gezegenler dahil hepsini yutacak olsaydı Bigbang patlamasında evrenin ilk saniyelerinde evren daha proton çorbası halinde iken bu karadeliklerin butun evreni yutup evreni tamamen bir karadelik haline çevirmesi gerekirdi. E suanda hala burada olduğumuza göre bu nano kardelikler buharlaşarak sönüyorlar.Insan hatası için ise bilim adamlarını ya engelleriz ya yardım ederiz yada dua ederiz :)

  Din açısından ise bu deneyin ne Allah'a karşı gelmek nede Dine karışı gelmekle alakası yoktur. Allah ayetinde " tüm evreni inceleyin araştırın en ufakbir çatlak en ufak bir çelişki dahi göremezsiniz " demiyormu. Peygamberimiz " beşikten mezara kadar ilim araştırın öğrenin " demiyormu. Kur-an'ın ilk ayetlerinde " oku, oku, allahın adı ile oku " yani oku öğren araştır ve Allah'ını iyi tanı kimin yerinde yaşadığını nasıl yaşadığını hangi kanunlar üzerinde ayakta durduğunu hangi parçacıkların nasıl bir arada beraberce etkileşip tüm evreni muazzam kuvvetlerle ayakta tuttuğunu öğren demiyormu. E ama insan hatası ne olacak diyorsan bunu söyleyen yaratıcının insanı başıboş bırakıp evreni bir anda yok edebilcek şekilde bırakacağınımı sanıyoruz???

  Din uyuşturucudur yada safsatadır diyen arakadaşlarada tavsiyem bakış açılarını genişletip evrene ve tüm olaylara bürtünsel olarak bakabilmeleri için daha büyük düşünmeleridir. Taraflı olarak ve küçük parçalara bakıp bakış açılarının darlığıklarından kutulmalarını ve daha fazla okumalarını tavsiye ederim. Kısaca zaaten Bilim Bigbang teoremini defalarca ve farklı deneylerle ispatlayarak bir yaratıcının varlığını bilimsel olarak kanıtlamıştır. Fakat insan için bunun ispatlanmış olması önemli değil anlanmış olması önemlidir ki diğer bütün yollar tanımsızlığa ve anlamsızlığa çıkıyor.

  Yapılacak deneylerde bunlarla sınırlı değildir. Daha yolda sicim teoremi, 11. boyutun varlığı ve paralel evrenler gibi birçok deneyler olacak. Bu deneylerden sonra elde edilecek yeni teknolojiler olan nano teknolojiler hayatımıza girmeye başladı. İleride kütle çekiminden bağımsız araçlar ve ışınlanma dediğimiz maddenin taşınımın yapılamayacağını kimse iddia edemez.

  Önceki yıllardan hatırlarsınız görüntülü konuşma bilimkurgu filmlerinde vardı. Şimdi bile hologram görüntüler hala bilimkurgu filmlerinde gösteriliyor. Fakat tübitakın patentini aldığı yeni bir teknik sayesinde bir kaç yıla kadar 3 boyutlu televizyonları evlerimizde göreceğiz.
  Ali koç / 10 Eylül 2008 16:43
 • Pes ediyorum 

  Arkadaşlar sabahtan beri okuduğum gazete siteleri ve forumlarda CERN de yapılan deney ile ilgili birbirinden saçma yorumları tüylerim diken diken olarak okudum. Hele artık burada "Allah 'ın işine karışmayın" diyenleri görünce hepten tepem attı. Yahu aklı selim olduğunu düşünmek bile için kendimi yormam gereken insan... Bir kör elindeki değnekle önünde duran nesnelerin ne kadar büyük olduğunu nasıl tasvir edebilir bir düşünün. ya o güne dek ona anlatılanların gazıyla kurduğu hayalleri anlatacak yada değnekle değebildiği kadarıyla büyük galiba diyecek. çok daha kötüsü belki ne olduğunu bilmeden atıp tutacak övecek yada yerecek. uyanın artık. bu adamlar gözlerinizi açıp böylesi mükemmel bir güce tanık olmanızı sağlıyorlar.madem düşünmemek için ısrarcısınız bari sesinizi çıkartma lüksünüz olmasın
  Bilir Kişi / 10 Eylül 2008 16:39
 • Yorum 

  Arkadaşlar tüm yorumları okuyamadım.
  Okuduklarımda ise herzamanki tartışmalarımızın
  sebebi olan kendimizi kontrol edemeyişimizin
  ve kendimize yenik düşüp içimizdeki içgüdüye yenilmemizin
  getirdiği sataşmalar var.

  Bu deneyde hiç kuşkusuz daha önceki tarihlerde
  hiç bilmediğimiz evrende var olan ve evreni bizim
  bile hala bilmediğimiz bir şekilde ama bir şekilde
  ayakta tutan fakat her an bir kontrol altında olan
  parçacıklardan bir kaçını daha öğreneceğiz. Ve daha
  önce öğrendiğimiz parçacıkları (bozonları, muonları,
  gavitonları...) daha iyi anlayacağız.

  Peki tehlikesi ne olacak. Suanda kesin olarak bunu
  bilen hiç kimse yok. Evren tarihinin ilk insan elli
  deneyi. Fakat ağırlıklı görüş olarak gerekli kotroller ve
  önlemler alındığında hiçbir tehlikesinin olmayacağı.

  Çünkü oluşacak nano karadelik dünya, güneş, gezegenler
  dahil hepsini yutacak olsaydı Bigbang patlamasında
  evrenin ilk saniyelerinde evren daha proton çorbası
  halinde iken bu karadeliklerin butun evreni yutup evreni
  tamamen bir karadelik haline çevirmesi gerekirdi.
  E suanda hala burada olduğumuza göre bu nano kardelikler
  buharlaşarak sönüyorlar.
  Insan hatası için ise bilim adamlarını ya engelleriz ya
  yardım ederiz yada dua ederiz :)

  Din açısından ise bu deneyin ne Allah'a karşı gelmek nede
  Dine karışı gelmekle alakası yoktur. Allah ayetinde
  " tüm evreni inceleyin araştırın en ufakbir çatlak en ufak
  bir çelişki dahi göremezsiniz " demiyormu. Peygamberimiz "
  beşikten mezara kadar ilim araştırın öğrenin " demiyormu.
  Kur-an'ın ilk ayetlerinde " oku, oku, allahın adı ile oku "
  yani oku öğren araştır ve Allah'ını iyi tanı kimin yerinde
  yaşadığını nasıl yaşadığını hangi kanunlar üzerinde ayakta
  durduğunu hangi parçacıkların nasıl bir arada beraberce
  etkileşip tüm evreni muazzam kuvvetlerle ayakta tuttuğunu
  öğren demiyormu. E ama insan hatası ne olacak diyorsan bunu
  söyleyen yaratıcının insanı başıboş bırakıp evreni bir anda
  yok edebilcek şekilde bırakacağınımı sanıyoruz???

  Din uyuşturucudur yada safsatadır diyen arakadaşlarada tavsiyem
  bakış açılarını genişletip evrene ve tüm olaylara bürtünsel
  olarak bakabilmeleri için daha büyük düşünmeleridir. Taraflı
  olarak ve küçük parçalara bakıp bakış açılarının darlığıklarından
  kutulmalarını ve daha fazla okumalarını tavsiye ederim. Kısaca zaaten
  Bilim Bigbang teoremini
  defalarca ve farklı deneylerle ispatlayarak bir yaratıcının varlığını
  bilimsel olarak kanıtlamıştır. Fakat insan için bunun ispatlanmış
  olması önemli değil anlanmış olması önemlidir ki diğer bütün yollar
  tanımsızlığa ve anlamsızlığa çıkıyor.

  Yapılacak deneylerde bunlarla sınırlı değildir. Daha yolda sicim teoremi,
  11. boyutun varlığı ve paralel evrenler gibi birçok deneyler olacak.
  Bu deneylerden sonra elde edilecek yeni teknolojiler olan nano
  teknolojiler hayatımıza girmeye başladı. İleride kütle çekiminden
  bağımsız araçlar ve ışınlanma dediğimiz maddenin taşınımın
  yapılamayacağını kimse iddia edemez. Önceki yıllardan hatırlarsınız
  görüntülü konuşma bilimkurgu filmlerinde vardı. Şimdi bile hologram
  görüntüler hala bilimkurgu filmlerinde gösteriliyor.
  Fakat tübitakın patentini aldığı yeni bir teknik sayesinde bir
  kaç yıla kadar 3 boyutlu televizyonları evlerimizde göreceğiz.
  Ali koç / 10 Eylül 2008 16:38
 • bosa ugras 

  ya millet dünyanın nasıl olustugunu merea ediyosa acsın Kuran-ı Kerimi okusun yaaa,bosa o kadar para harcamasınlar
  mehmet / 10 Eylül 2008 16:34
 • fiyasko 

  bunca şeyi anlamak için patlamalar yıllar harcamalar para harcamalar zaman harcamalar saçma açıp bi kuran okusalar zaten herşeyi bulacaklar ;) şüphesiz o en iyi ilim en iyi bilim en iyi edebiyat en iyi kimya en iyi fizik en iyi felsefe en iyi evren kitabıdır :)) boşa zaman... arkadaşıma katılıyorum birisi demiş afrikadakilere yardım etsinler o bütçe ile diye tebrik ediyorum... madde yi insan ı evren i çözmek için bu kdr para harcıyacaklarına bi tane kitap ile işi anlasınlar geri kalan serveti de afrikadaki insanlar için harcasınlar
  emrah ovalı / 10 Eylül 2008 16:28
 • bu deney yapılmasın 

  saçma sapan bi deneyden dolayı neler olacak daha dorusu olabilir işte kıyamet alametleri yaklaşıyo görsyosunuz güneş batıdan doğarmı demişler buda bi kıyamet alameti BAZI allaha inanmayanlar var onlarda görcek cehennemi ama cenneti göremicek ve son sözüm bu deney YAPILMASIN
  serkn / 10 Eylül 2008 16:26
 • Alah sonumuzu hayretsin 

  adımı bosver / 10 Eylül 2008 16:21
 • nereye kadar... 

  bu deney den sonra yeni bir deney sonra yine bir deney
  deney ler hiç beter mi sırlara okadar çoktur ki insallık bu sırları öğrenmeye ömrü yetmez. ama en sonunda gelecek leri nokta yaratıcının büyüklüğüdür olur
  mamidow / 10 Eylül 2008 16:00
 • bir fidan gibi 

  bizde senin gibi bu alemde harcanıyoruz yorgun umutsuz bir dünyadayız bu şarkınla bize yeni ümitler verdin yeniden bir fidan gibi yeşerdim
  HamdoLsun / 10 Eylül 2008 15:53
 • hakikaten komik  

  bir takim kişiler devirden bahsediyor çağdan bahsediyor devir şu devri devir bu devri .divire göre insan olmak mı allaha göre insan olmak mı önemlidir diye sorsam şimdi .'' al işte bir taş devirli insan daha'' diyecektir bana ..bence de saçma ve olmaması gereken .hatta iddalı .bir şekilde söylüyorum ki .bizim dinimizde de yeri olmayan bir şeydir bu ..inanmamak.allahın nasıl yaptığını araştırmak ..müslümanlıkta ki iman akılla değil de kalple yapılan imandır akıl batıda dindir kalp doğuda ...incilde tevratta akılla tastiklenmeyen ayetler akıl taşıyan canlılar tarafından değiştirilmiştir. ..cimdi ..mirac olayını ispat edebiliyormusunuz .inanmayacakmısın öyleyse .nası oluryaa gidip gelinir mi mi diyeceksin ...bunun içinde bi deneymi isteyeceksin ..ama tabi elin adamı teknolojide başarılı diye ..senin için her anlamda bilgi sahibi ya ..kesin olarak doğru insan konumunda yaa.o zamanda hak verirsin ..ya allhı katmayın insanlık için dersin ..ulan ..dünya öyle oldu yada böyle oldu ..yenisini yapıp oraya geçeceğini mi zannediyorsun bu deneyin insanlığa faydasını yazında bunun için tartışalım
  falan filan / 10 Eylül 2008 15:49
 • çarpılmayın 

  Kendinize gelin çarpıştıranlara söylüyorum çarpılmayın
  MERT UZUNYAKA / 10 Eylül 2008 15:15
 • tam destek 

  bilim insanlık için en önemlı seylerden bırıdır. ki dın ınanc dıyen ınsanlar sıze soruyorum Allah bılıme karsı mı? yoksa tam tersıne desteklıyor mu? cahıllıgınızı yansıtmayın dını korkularınız dogrultusunda kullanmayın. turkıye de din ızın vermez gorusu baslıgı altında cehaletı yayan kıtleler uyanın artk! Allah sızden calısma cabalama ıstedı hanı nerde? cok mu calıstınız ogrendınız mı? naptınız hangınız cok bılgılısınız de gelmıs yapılmasın deney sacma dıyorsunuz. once bı bılgınız olsn. Ataturku bı yana bırakıyorsun da fetullah ıcın ölursun. senı kım kurtardı bı dusunonce. Allah akıl vermıs kullan. hadı kullanmıosun bari atasözlerine uy bak atan ne demıs. yıgıdı öldur hakkını ver. ataturk senı bu gunlere getrmıs annenın bacının yasamında kolaylıklar saglamıs sen hala orda konusuyosun yapma kardesım yazık valla utandırmayın ınsanı biz biliyoz durumu barı dunya bılmesın ne halde bı ulke oldgumuzu.. bılım ugruna öleceksın ancak oyle ılerlenır. eger kara delık olcak ölcez dıe korkuyosan bak ben bısey dıyım merak etme bugun carsamba kıyamet cuma gunu kopcak :) saygılar
  sevda gürbüz / 10 Eylül 2008 15:09
 •  

  arkadaşlar hepiniz mi cahilsiziz? cahil demeyelim aslında bu cahillikten ziyade saygısızlık oluyor dine ve bilime aynı anda inanılmazmış gibi konuşmuş herkes ve hiç kimse birbirinin fikrine saygılı değil! Allahın yarattığı dünyada yaşıyoruz ve Allah bize dünyamızın evrenin bir çok sırrını veriyor öğrenmemizi istemese ne bilim ne bilim insanı ne yaparsa yapsın hiç kimse birşey deneyip ögrenemez... bu bilim insanları hangi din dil ırk ait olursa olsun yaptıkları bu çalışmalardan edindikleri bilgileri innsanlıkla paylaşacaklar. Akıllı olun müslüman kardeşler Allah istemese kim ne ögrene bilir ne bilebilir ki?
  merve ustaoglu / 10 Eylül 2008 14:58
 • Bu devirdeki teknoloji gelecekteki teknolojinin yanında bir hiç 

  Dünya daha neler görecek ama bu zamandakiler göremeyecek çocuklarımız ve toprunblarımız görecek ve ilerideki bin yıllarda neler olacağını tahmin etmek çokta zor değil..

  Zaman makinası araştırmacı ilgili
  Arif Güngör Kaplan
  Arif Güngör Kaplan / 10 Eylül 2008 14:58
 • büyük hadrod 

  ARKADAŞLARIM CAHİLLİK ETMEYİN KIYAMETİN NASIL KOPACAĞI KUTAN'I KERİMDE YAZIOR BİR KERE ADAMLAR MANYAK MI Kİ KÖTÜ BİRŞEY OLACAK DİE DENEY YAPSIN ADAMLAR BİLİOR ÇOK ÇOK ÇOK KÜÇÜCÜK PARÇALARLA YAPIOLAR SORUN YOK KORKMAYIN DERİM
  ahmet yenici / 10 Eylül 2008 14:44
 • Saçmalık 

  Uğraşacak başka bir iş kalmadı sanırım dünya ile uğraşıyorsunuz bu başarınız umarım başınızı ve başımızı ağrıtmaz...
  ece / 10 Eylül 2008 14:32
 • illaki lazım 

  bence bu tür deneyler insanlığın geleceği için çok önemli ama insanlar için dünyanın uzun süre yaşaması dahada önemli onun için bu tür deneyleri daha fazla para harcayıp 27 kilometre büyüklüğünde bi uzay istasyonu inşa edip uzayda yapsaydılar ya 10 sene dünyada inşaat yapacağına uzayda yap kardeşim eeeee herşeyin bi bedeli var....
  ceycey026 / 10 Eylül 2008 14:30
 • BU KADARINADA PES 

  Hey millet bi silkininde kendinize gelin yaaa çağ atlayın biraz devir teknoloji devri nasıl bukadar saçma düşünüyorsunuz anlayabilmiş değilim. Uyanın millettttt Devir taş devri değil teknoloji devriiiiii.....
  nilgün / 10 Eylül 2008 14:19
 • Bırakın Türbanı Laikliği şimdi.... 

  Adamlar 1969'da aya çıkıyor,mars'a insansız robot gönderiyor,atomları parçalayarak nükleer enerji üretiyorlar bu ürettikleri enerjiden denizaltı ve uçak gemisi yapıyorlar hatta bununla kalmayıp adamlar dev bir projeyle kainatın sırlarını çözmeye çalışıolar sizde kalkmışsınız hala türban,laikliği,hükümetin tutumunu tartışıyorsunuz.İşte bizler bu bilinç yüzden gelişemiyoruz allah için söyleyin geçmişten bugüne hangi hükümet bilim ve teknolojiye adına yatırım yaptı hangi hükümet bilim adamlarımızı yurtdışına göndermemek için elinde tutmaya çalıştı yada gerekn önemi gösterdi,hangi hükümet bilim ve teknoloji geliştirmek için büyük çapta bilim kentleri yapma girişiminde bulundu.Bizler sadece kendimizle türbanla laiklikle hükümetle onunla bununla mankenlerle dedikodularla uğraşmaktan başka hiç bir şey yapmadık ve halada yapmamayada gayret gösteriyoruz.Kendimizi geliştirmek adına hiç bi katkıda hiç bi girişimde bulunmuyoruz derinlere inemiyoruz hep sığ kalıoruz bilgi sahibi olmadan herkes fikir sahibi olmaya çalışıoyor kısa yoldan herkes köşeyi dönmek istiyor.Bizler bu kör bilincimiz yüzünden kendi kendimizi yok ediyoruz aslında.Adamlar kendileriyle diniyle,diliyle,ırkıyla,türbanıyla,laikliğiyle uğraşmıyorlar insanlık için uğraşıyorlar,yeni bir şeyler keşfetmek için uğraşıyorlar,vizyonlarını dahada geliştirmek için uğraşıyorlar bizler sadece seyirci oluyoruz izlemekle yetinioruz. Kurtulalım artık bu dar bakış açısından bakmaya,geniş bakalım geniş düşünelim.... Herkese saygılar.
  Oğuz Tamer Demir / 10 Eylül 2008 14:16
 • Yapmayın 

  dünyayı uzayı bütün gezegenleri yaratan Allah.O sırrı kimse bilmiyor.Bazı kendi birşey sanmış bilim adamları ise böylebir deney yapacaklarmış.Size ne Allah'ın yarattığı evrenden.İnşallah yapamazsınız.Hem yapınca elinize ne geçecek.Böyle birşey yapmak saçmalıktan başka birşey değildir
  ssssssss aaaaaaaa / 10 Eylül 2008 14:12
 • yanılmalar ve insan hataları  

  bilim adamları şöyle bi acıklama yaparsa onlara güvenennen insanların durumu nasıl olur merak ediyorum tabi şimdi degil yaş kamele erince biz yanıldık allahın işlerine karıştık vekaybettik valla arkadaşlar biraz araştırırsanız bunun gibi örnekleri görebilirsiniz cahalet önünü degil ahiretini göremeyene derler bilginize cünkü bizler en ötesini görüyoruz sadece 20 yıllık öteyi degil sonsuzu yani.
  murat keleş / 10 Eylül 2008 14:02
 • gerekli 

  arkadaşlar bu deney çok gerekli bir deney madde yi bulurlarsa bugüne kadar inandığımız herşey değişebilir tüm dinler bile yok olabilir belkide din önem kazanır bunu bilmemiz sizce önemli değilmi ve evrendeki karanlık maddeyi bulurlarsa dünyadaki tüm enerji karşılayabilirler hurafeler karadelikler uydurma bilim unutmayın yaşadığımız dünyada dinden değerlidir...
  bilim insanı / 10 Eylül 2008 13:51
 • Yazıkk!! 

  Yazık ya..Bugün bu bomba atıldı.Sonumuzu kendimiz getiriyoruz.Bomba yüzünden geçmişe dönebiliriz.Ayrıca dünyanın sonunu getiriyor...
  Mürşide Özbey / 10 Eylül 2008 13:45
 • ne yapıyorlarya 

  ne yapmaya çalışıyor ya bu biilim adamları bırakın şu dünyayı rahat uğraşmayın dünyayla allah ın işine ne karışıyorlar bunlar yaa başımıza yıkacakalr bu gidişle dünyayı. kıyameti bu meraklı bilim adamları koparacak bu gidişle herşey böyle gayet iyi onu bunu yapıyorlar ondan sonra küresel ısınma tabi olur yaaa deli olacam rahat bıraksınlar dünyayı doğanın dengesini bozacaklar kim bilir daha ne icatları var allah bilir ben çok korkuyorum doğanın dengesinin bozulmasından sonumuz ne olur sonra ne diyeyim bilmemki allah sonumuzu hayır etsin inşallah
  çiğdem kaw / 10 Eylül 2008 13:39
 • çarpışma 

  hic mi kafanız çalışmıo? Bu insanlar tüm ömürlerini bu işe harcıyorlar, araştırma yapıyorlar. Siz de konuyu sadece TV ve gazeteden 2 gün önce ögrenip, bu bilim adamlarına salak diyorsunuz! Hala bu kadar cahil davranmaya gerek var mı? Siz kim olyorsunuz da, bu insaları böyle yargılayabiliyorsunuz? Siz fizikçiden, daha iyi mi fizikçisiniz?
  foe / 10 Eylül 2008 13:32
 • bindik bi alamete gidiyoz kıyamete 

  ya abi şu bilmem kaç ülkeden gelen bilim adamları ya uçmuş ,ya kafa buluyolar,yada şeytanla insanlığı bitirmek için anlaşmışlar yani artık laf bulamıyorum ya... sen kalk 40 sene oku bilim adamı ol canın sıkılsın dünyayı yok et...valla ne diyelim sadece okumakla adam olunmuyor demekki. :)
  yusuf imrel / 10 Eylül 2008 13:32
 • İncelemek gerek 

  lütfen bu adresi ziyaret ediniz
  http://www.taek.gov.tr/uluslararasi/cern/cern.htm
  A.E.Çaatak / 10 Eylül 2008 13:22
 • NE demek bili sınırını bılmelı? 

  bılıın sınırını bılmelı dıyen arkadasın yorumu tıpkı 100 yıl oncesınınde kı 30 mılden sonra ınsan olur o yuzden otomobıller 30 mili gecmemlı dıyen , tabiri caizse tutucu yada tekel olamya calısan ınsanlar gıbı- bılım ve sınır bı arada olmayan ıkı kavram dır - ılgınc olan sızın bu yazıyı okumanız olmustur o rdakı patlamadan daha ılgınc dır boyle bır mantıgın halen warlıgı * hemde bılgısayar basında teknolojısı kulanırken - iyi gunler
  mehmet nuri / 10 Eylül 2008 13:18
 • bittik 

  hepimizin sonu yaklasıyor lutfen bu ısı durdurmaya kalkısalım yeter be adamlar sadece kendı sonlarını degıl bızım de sonumuzu getırecek off :(
  sasa ilic / 10 Eylül 2008 13:02
 • boş işler 

  bişi dicem uzayın sırlarını bulunca elinize ne geçicek acaba bırakın bu sırlar marslılarda kalsın üstelik ufack bir hata bütün dünyayı ucurabilir bukadar insanın vebalini üzerlerine alıcaklar mahşer gününde olacakları siz düşünün...
  Emre Hassoy / 10 Eylül 2008 12:59
 • sonumuz 

  ya ben gerçekten anlamıyorum bu insanlar bile bile neden dünyanın sonunu getiriyorlar ki. bilim adamları da bu olayın sonuçlarını bilecek insanlar. madem bir risk var hemde büyük bi risk neden yapılıo bu ya anlaşılır gibi değil ya. kendi ellerimizle diyeceğim değil başkalarının elleriyle sonumuz hazırlanıo
  esma akman / 10 Eylül 2008 12:55
 • tehlikeli 

  yha bizim sonumuz olabilrir ben bu çarpşmanın olmasını istemiorum.ayrıca bilim asamlarının yüzünden ölmek istemem
  sena deniz / 10 Eylül 2008 12:51
 • Durun Arkadaşlar 

  Arkadaşlar teknoloji diyoruz bilim diyoruz nasıl bu kadar garip yorumlar yapıyorsunuz eğer bu deney kiyametin alameti olacak sonucu ortaya çıkaracaksa demekki yaradan bunun yapılmasını istemiştir bide bu yönlü düşünün. Bence artık gelişelim değişimi kabul edelim dünyadan bi haber kalmayalım teknolojiye ayak uyduralım. Bu deney başarılı olursa adamlar savaşlarda uzaydan ateş yollayacak bizse kalaşnikofla devam arkadaşlar böyle çok güzel demi...
  nilgün / 10 Eylül 2008 12:46
 • karadelik 

  bi kere risk yok bu deneyde..orada olucacak karadelikler saniyenin milyonda biri icinde yok olacaklar,bunlara minikaradelikler diyolar senini bildigin uzaydaki karadelikler gibi bişide degil..ayrıca ordaki bilim adamlarıda bu karadeliklerin oluşmasını istiyolar cünkü karadelikler hakkında bilgi toplamak istiyolar...ve senini burda yazı yazmanı yaglayan yani internet bu deneyler sayesinde bulunudu...eger boyle deneyler hala milletin neden karşı cıktıgını anlamış degilim...birileri cıkıyo milleti galyana getiriyo,yok allahın işine karışmayın dünya yok olur falan filan...bu düsünceler yüzünden zaten geri kalmış bi ülkeyiz,avrupanın yaptıgı dinde reform devrimini hala yapamadıgımız icin bi türlü ileriye gidemiyoz...ve her geçen yılda daha da geriye gidiyoruz..yazık cok yazık...
  anıl akturk / 10 Eylül 2008 12:28
 • ... 

  Dünyanın En Büyük Fizik Deneyi olarak kabul edilen ve 10 yıldır üzerinde çalışılan LHC projesinde görev alan 5 bini aşkın Bilim Adamını "aptal" olarak nitelendiren insanların yaşadığı bir ülkede yaşamak gerçekten çok acı..
  Elmas / 10 Eylül 2008 12:20
 • AMAN ALLAH IM  

  aman allah ım dünyanın sonu geldi .hepimiz ölecegi
  z
  nuri poyraz / 10 Eylül 2008 12:14
 • Dışarıdan ahkam kesmek kolay 

  Bazı arkadaşlar konu hakkında en ufak bir şey bile bilmeden saçmalıyorlar. Bu deney kağıt üzerinde mümkün görülen birtakım şeylerin doğruluğunu ispatlamak ve bazı olayların keşfi için yapılıyor. Hem bunları yapan 1500 profun 1500ü de değil değil ya. Kimse aklını kaçırmadı korkmayın. Hem sözü geçen enerji miktarını görseydiler o arkadaşlar böyle zırvalamazdı.
  Mümin YILDIRIM / 10 Eylül 2008 12:13
 • nedir bu çılgınlık 

  bilim fizik bunlar güzel şeyler bizim varoluşumuzu açıklar ama bu durum biraz abartı sanırım hepimizin sonunu getirecek bu cern bilimcileri
  ibrahim bay / 10 Eylül 2008 12:08
 • geri kafalı olduğunuzu bu kadar belli etmeyin  

  saçmaladığınızın farkında mısınız? yada şunu sorayım araştırdınız mı bu deneyin ne için yapıldığını? dünyaya nasıl faydalar getireceğini? bilip bilmeden konuşuyorsunuz. dünyanın sonu zaten bir gün gelecek. ne mutlu bilimle gelen sona..
  can yiğit / 10 Eylül 2008 12:07
 • bilim adamı olmak !!!??? 

  bilim adamları sorunları çözmek için vardır diye düşünüyorum sorun yaratmak için değil en sonunda hepimizi ölürcekler
  özge / 10 Eylül 2008 12:04
 • bılım fizanda olsa gidip bulmak lazım 

  elin avrupalısı bu deneyde kötü birsey olsa yaparmı bızım adı serefsız medyamız bunu oyle bır abartıyorkı sankı nukleer patlatacak gıbı dunya yok olacak gibi söylüyorlar bu uzay çagının baslangıcı insanlık ıcın ugrasıyorlar ALLAH bu beynı zekayı vermıs ugrasın ıcad bulun dıye bılımın onune gecmeyın
  caner kaya / 10 Eylül 2008 11:57
 • 1oo yılın deneyı 

  Yüz yılın Deneyi
  Bu gün saat 9.00 da İsviçre de yüz yılın deneyi olarak isimlendirilen bir deneyin yapılacağı açıklandı.Öncelikle konuyla ilgili fazlaca bilgim yoktur.Çünkü ben bir bilim adamı değilim.
  Ama ben de bir beyin adamıyım.Nasıl ki bilim adamları araştırarak elde ettiklerini bilim diye sunuyor ben de beynimde araştırıp elde ettiklerimi sunmak istiyorum.
  Bu yazdıklarımın saat 10.00 dan sonra hiçbir anlamının kalmayabileceğini de bilerek, ama belki de çok daha da anlamlı hale geleceğini düşünerek yazmak gereği duydum. Bilim adamları bu çalışmalarıyla İnsanlığa hizmet mi ediyor, yoksa canlıları katl mi ediyor, bana göre tartışma konusudur. Bilim adamlarının bütün gayreti İnsanlığa hizmet midir. Yoksa kendi aralarında ki bir tatmin olma sorunumudur.Bu da tartışma konusudur. Bu takım zorlamalar yerine bazı şeyleri biraz daha doğal akışına bırakmak belki daha da doğru olmaz mı?. Diye sormak istiyorum. Gelişmeleri endişeyle izliyorum. Büyük buluşların öyküsü beni korkutuyor. Çünkü İnsanlığa hizmet bütün büyük buluşlar sonuçta insanlığa ters den geri dönmüştür. Örneğin geçen asırda yaşananlar.Bir tarafta Adam Shemeth ile fridman diğer tarafta Karl Marks ile Engles biri kapitalizm diğeri sosyalizm diye dünyayı iki kutup’a germişler. Adolf Hitler kavgayı başlatmış.Aynştaynı atomu icat etmiş sonuçta zararlı çıkan İnsanoğlu olmuştur.Silah tacirleriyse ceplerini doldurmuşlardır.
  Bu gün ise İnsanların tek kutuplu bir mecraya sıkıştırılmaya çalışıldığı bir zamanda yine Dünya’da çalkantı ve gerilimin hat safhada olduğu medeniyetlerin çarpışma aşamasına geldiği bir dönemde böyle bir deney.
  Ne diyelim Allah hem Dünyanın hem de İnsanlığın sonunu hayır etsin.
  Saygılarımla

  Musa Abay .

  Musa Abay / 10 Eylül 2008 11:55
 • BİLİM ADAMI OLMAKMIŞ..PEHH.. 

  BİLİM BİLİM İÇİNDİR.AMA DİNSİZ BİLİM TOPALDIR BİLİMSİZ DİN KÖRDÜR KARDEŞİM BUNU ÜNLÜ BİLİM ADAMI EİNSTEİN SÖYLEMİŞ.Bİ KERE BİLİM ADAMININ DİNSİZ OLMASI İNSANLIĞI UMURSAMIDIĞINI GÖSTERMEZ AKSİNE İNSANLIK İÇİN ÇALIŞIR.ŞİMDİ BİG BANG PROJESİNİ HAZIRLAYANLAR EVET DİNSİZ OLABİLİR ÇÜNKÜ SENİN GİBİ KAFALAR OLDUKÇA DÜNYANIN DÜZENİYLEDE OYNARLAR,EVRENİ HAVAYADA UÇURURLAR..
  SALİH UÇAR / 10 Eylül 2008 11:54
 • saçmalık 

  millet konuyu bilmeden yorum yapıyo bu deneyin riskleri arasında gösterilen karadelik oluşması birtakım kişiler tarafından abartılıyor bu deneyde karadeliğin oluşması anlamsız bir oranda düşüktür oluşması durumunda da karadeliklerin bir özelliğidir bu ne kadar büyük olursa okadar soğuk ne kadar küçük olursa okadar sıcak olur ve bu deneyde oluşabilecek bir karadelik inanılmaz yükseklikte bir sıcaklıkta olacağında kısa sürede başka maddelere dönüşecektir yani dünyayı yutamaz
  volkan / 10 Eylül 2008 11:53
 • Yüz yılın deneyi. 

  İlk önce belirtmek isterimki tüm yorumları okudum ve konuyla tamamen alakasız şeyler gördüm.

  Şimdi buradaki konu LHC yani büyük hadron çarpışması deneyi. Bu deney sonucunda kesinlikle karadelikler,manyetizma karmaşası gibi sorunlar ortaya çıkmayacak. Bu deneyin amacı elementlere kütle veren x bozonunun maddelere nasıl kütle kazandırdığı. Eğer bunu LHC deneyinde yakalayabilirlerse gerçekten dünya yeni bir döneme girecek, tabi bu deney yıllar sürecek ama tahmin umuyorum ki bilim adamları istediklerini bulacaklar.

  Ayrıca bu deney sonucunda yeni atom parçacıkları ve yeni allotrop maddeler ortaya çıkabileceğini düşünüyorum. Buda gerçekten teknolojinin gelişmesi adına büyük bir gelişme olur.
  Emre Kömürcü / 10 Eylül 2008 11:51
 • en sonunda kendi sonumuzu getirecez 

  böyle şeylerle ugrasırken ensonunda kendi sonumuzu getireceğiz yani 11 katrilyon harcayıp böylesine riskli bir deneyi yapmanın ne anlamı varki diyorlarki atom altı parcacıgını bulucaz hadi onu buldunuz diyelim ya onun altında ki parcaçık bu sefer onu bulmak isteyecekler yani bazı şeylerde bilim sınırını bilmeli..birgün gelir hadi bu deneyde bişey olmadı başka bir deneyde dünyanın sonunu getirir bu bilim adamları.keşke insanlık çivi yazısından öteye gidemeyeydi de dünya bu hadron deneyi riskine girmeseydi..!
  oral bengü / 10 Eylül 2008 11:33
 • kıyamet 

  ya arkadaşlar eğer bu deney ters teperse işte 1 numaralı kıyamet güneş batıdan doğar ve dünya üzerindeki delikler dünyayı yutar böle bi riske nasıl giriyo bu aptallar anlaşılır gibi degil dünyanın manyetizmasının bozulup güneşin batıdan yükselmesi göz ardı edilemez...
  rew c@rter / 08 Eylül 2008 14:13
 • BİLİM ADAMI OLMAK 

  BİLİM ADAMIolmak için ilk önce belli bir düşünceye vakıf olmalısın.bilim bellibir amaç için yapılmaz.bilim bilim içindir.bilim adamının dini de olmaz.ki olursa ondan bilim admaı olmaz çünkü her cevaba yaratılış destanıyla yanıtlıyorsa eğer, onalar bilim adamı değil sadece isminin önüne takı almak isteyen ahmaklardır.laiklik kavramına gelince sokakta ki adam olsada olur olmasada ,ama üniversitede , meclistede uymasızorunludur.atatürkün bahsettiği ni herkes kendine göre yorumlayıp ortaya atıyor.hiçbirsey için geç değildir.ama kafaların değişmesi lazım.artık en önemli şeyi para olmaktan cıkarmalıyız.işte o zman kalkınmışbirtoplum haline geliriz.
  kadir / 25 Mart 2008 10:40
 • anam anam anam 

  teoman kumin / 13 Ocak 2008 23:32
 •  

  Onların islamda bulunmayan türbanı varmış gibi gösterip ayrıca bunu başörtüsü diyerek annelerimizin taktığı başörtüsü kastediliyormuş gibi bir izlenim yaratarak insanlarda "annemin başını açmaya çalışıyorlar" izlenimi oluşturarak siyaset içine getirmeye çalışan bir yönetimle uğraşma zorunlulukları yok.
  Ercan Gündüz / 14 Ağustos 2007 16:18
 • Kuantum 

  Adamlar kuantum bilimini çözmek için 1.8 milyar dolar harcıyorlar. Acaba onlar mı bilim adamı, bizim laiklik düşkünü profosöler mi? Bütün evrenin sırları kuantum biliminde gizli ve bence çok önemli. Bu treni de kaçırdık bakalım kaç yüzyıl sonra yakalayabileceğiz adamları.
  Gazi ULUPINAR / 07 Temmuz 2007 10:37
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

29.188 ms