Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

24 Ocak 2013
font boyutu küçülsün büyüsünPatriot değil bunlar, el yakar!


Ankara "süper baş"lıkları tokuşturuyor... iyibilgi Ankara
Patriot değil bunlar, el yakar!

iyibilgi Ankara

Suriye krizinin faydası oldu ise, bunlardan biri de Türkiye’nin uzun menzilli füze ihtiyacını belirginleştirmesiydi. Türkiye kendi uzun menzilli füzelerini temin etmek için bir ihale açmış durumda ve Patriot sevkiyatı da sürerken süreç devam ediyor. Ama bir türlü bitmiyor.

Bu büyük meblağlı ihaleye (4 milyar dolar); Amerikalılar Patriot, Ruslar Antey 2500,  Fransa-İtalya Eurosam Samp-T ve Çin de FD-2000’leri ile katılıyor.

Zaman Gazetesi dün iyi bir habercilik örneği göstererek, ihalede gecikmenin Çin’in yaptığı bir tekliften kaynaklandığını, bu teklifin FD-2000 füze sistemini 3 milyar doların altına vermeyi içerdiğini okurlarına duyurdu.

Önce şunu söylemek gerekiyor ki, adı geçen füze sistemlerinin tamamı iyi. Yani kalbur üstü sistemler ve elbette birbirleri arasında kimi teknik farklar ve üstünlükler olmakla beraber, temelde aynı kalite sınıfına aitler.

Ancak aynı sınıfa ait olmadıkları bir bölüm var ki, o da üretildikleri ülkelerin dünyadaki duruşlarıyla ilgili. Haliyle Çin’in teklifi değerlendirilse, fiyat gerçekten söylendiği gibi uygunsa ve “teknik şartname”yi de eksiksiz karşılıyorsa, daha basit deyişle; Türkiye’nin ihtiyacını karşılayıp eksiğini kapatıyorsa normalde “neden olmasın” denmesi gerekiyor.

Fakat bu tür bir silah sistemini üstelik Çin’den almak, özellikle Batı’da hemen bir spekülasyon salvosunun başlaması, “Türkiye ne demek istiyor, savunma doktriniyle mi oynuyor, eksen mi kayıyor” cümlelerinin duyulması demek. Tabii ciddi bir siyasi baskı ve ısrar edilirse de benzer askeri-teknik konulurda Ankara’nın dışlanması anlamına kadar da sürüklenebilir.

Kısaca teknik şartnamenin önemli bir boyutu da “siyasi şartname”! Ve dikkat istiyor. Hele hele Patriotlar’ın daha Ankara’nın ağzından çıkar çıkmaz, apar-topar Türkiye’ye üç ülkeden getirilip kurulmaya başlandığı anımsanırsa.

Peki Ankara bu baskıların tamamını göze alıp, Çin malına yönelebilir mi? Bunu kestirmek zor ama en azından şu kesin: bu kadar büyük meblağlı ve çoğu süper güç müşterilerin kafası tokuşturulacak!

Ya Patriotlar?. O da mümkün ve “gelmişken kalsın” denebilir.

www.iyibilgi.com


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
4 + 1 = 


Oku Yorum


 • 3. Dünya Savaşı Kapıda biz Füze sistemi alıyoruz! 

  3.Dünya Savaşı gelmiş kapımıza dayanmış biz halen Füze Sistemi arıyoruz.
  Bakın 3. Dünya Savaşında Atom Bombanız yoksa zaten Füze Savunma Sistemi hiçbir işe yaramaz.
  Mustafa Akyüz / 27 Ocak 2013 20:10
 • kim için 

  Bu alacağımız sistemleri kime karşı kullanacağız ki, irana mı nato var, suriyemi nato var, rusyamı nato var, muhtemel nato ülkelerimi abd mi ab ülkelerimi israilmi kusura bakmayında bu sitemler o zaman devede kulak kalır. anlıyacağınız boş yere para harcayacağız, daha doğrusu bu parayı harcattıracaklar, nasılmı verirler kuzey ıraka füzeyi atarlar adı pkk attı suriye attı iran attı olur, yada bir ekonomik kriz çekerler sıcak paralarını o zaman gider 30 milyar dolar evet acı fakat her zaman en kesin reçete herzaman en acı olan reçetedir hastalığı kein tedavi eder, işin erbabı olduğunu düşünenler dikkate alsın bu sözlerimi karar vericiler...
  MS / 25 Ocak 2013 17:28
 •  

  Çin'i Rusya'yı İran'ı beğenmeyen batı hayranları.

  Dünyada emperyalizme kafa tutan kaç ülke var biliyor musunuz. Rusya, Çin, Kolombiya, İran, Küba, Kuzey Kore..

  Daha geçen gün kuzey kore yapımı harika bir belgesel izledim..

  Yorumcu / 24 Ocak 2013 18:52
 • Yerli Katkı Payı Oranı En Önemli Kriter 

  Uzun yıllardır gündemini koruyan fakat bir türlü sonuçlanamayan T-Loramids Projesi (Türkiye-Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi) ihale meblağnın büyüklüğü ve sofistike bir sistem olması dolayısı ile hassas davaranılması gereken bir süreç fakat bugüne kadar sonuçlanmaması da stratejik bir hata, yine de herşey de var bir hayır.
  Başbakan başkanlığında toplanan SSM de alınan erteleme kararı ihaleye katılan firmalara fiyat düşürme ve yerli katkı oranının artırılması istenmesi doğru bir karar. Çinli firma bu talebe olumlu yanıt vermiştir. Muhtemel Uydu Fırlatma Sistemide Çin'den alınan teknik destekle yapılabilir. Batı artık vazgeçilmez değil, zaten Avrupa Birliği dağılmak üzere (İngiltere gemiyi ilk terk edeceklerden)
  Bölgesel güç adayı olmak için güçlü bir ekonomi ile parelel hareket eden savunma sanayisinde hava-kara-deniz silah unsurlarını kendisi üreten veya istediği değişikliği yapan ülke olmalısınız...
  "İlim Çin'de bile olsa alınız" ne güzel bir öğreti...
  Ayhan / 24 Ocak 2013 12:37
 • Sadece fiyat değil 

  Kriter sadece fiyat değil elbette. Teknoloji transferi de söz konusu olacaktır. Fırlatma teknolojisini, uydu yerleştirme teknolojisini isteyen bir ülke illaki böyle bir alımı yaparken sadece temel ihtiyaçları düşünmez.
  mbugdayci / 24 Ocak 2013 11:55
 •  

  gelinen noktada şunu görüyoruzki aslında nato menşeli silah sistemleri bahsedildiği gibi çok iyi değil,sadece reklamı çok iyi yapılmış hep.mevcut global krizle artık batının silah teknolojisinin beli kırılacağı düşüncesindeyim çünkü artık flaş projeleri sonuçlandıramıyorlar(f-22,f-35 vb.)bu krizle de başa çıkabileceklerini sanmıyorum,Türkiye ye bir tercihinden dolayı sitem etseler bile sonuç alabilecekleri dönem geçti,kaldı ki bir ülkenin mahrem diyebileceğimiz hava savunma sistemi kurulumu için kendi milli kod gibi öz katkılarını projeye yansıtma arzularını şiddetle reddediyorlar,ortak üretim,teknoloji transferi yok,kaynak kod yok.bence asıl olan bu sistemin milli imkanlarla tasarımı ve imalatı ancak Sn.Murat Bayar ın ifadesine göre şu anki teknolojimize göre bu hayal,o halde benzer bir sistemin tasarımını milli olarak yapabilecek seviyeye gelmemize yardımcı olacak düzeyde teknoloji transferini eğer çin sunuyorsa tereddütsüz bu sistem seçilmelidir.patriot olayına gelince halkımız işin en doğrusunu öğrenmelidir,Türkiye yardım istediğinden bu yana kaç ay geçmiştir arkadaşlar?hala sistemler aktif değil,bu geçen sürede tehdit kaynağı taarruz etseydi acaba nolurdu?diğer taraftan Türkiye 8 batarya istedi,gelen ise 3 batarya,o da binbir zorluklarla,minnetle.bir diğer husus ta gelen 3 batarya artık modası geçmiş,eğitim için kullanılır olmuş,kullanan otoritelere göre etkinliği %40 civarında olan,uzun menzil diye tabir edilip aslında balistik füze tehdidi düşünüldüğünde kısa diyebileceğimiz menzilde çalışan pac-2 versiyonu.yani bu mu Türkiye nin ağzından yardım çağrısı yapıldığı anda hemen yetişen yardım sayın dostlar??ayrıca Türkiye yardım çağrısında bulunurken 8 sistem pac-3 ve ayrıca da thaad sistemini de birlikte entegre olarak istemişti,bilenler bilir?nerde 8 sistem?nerde pac-3?daha da önemlisi hatta en önemlisi nerde thaad?

  dolayısıyla Türkiye bu kuru gürültülere kulağını tıkayıp ciddi şekilde kendi işine bakmalıdır.yetimin hakkı ve daha da önemlisi ülkenin namusu diyebileceğimiz hava savunmasının en kritik halkası tutup bu 1 asırdır Türkiye yi dolandırıp duranlara verilmemelidir.
  fakir / 24 Ocak 2013 11:35
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

37.248 ms