Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

14 Mart 2013
font boyutu küçülsün büyüsünÇatışma tüm bölgeye sıçrayabilir!


'Suriye iç savaşı olmaktan çıktı...'
TRT Haber kanalında her hafta Çarşamba günleri yayınlanan ve Faruk Bilgin'in sunduğu Açı programının bu haftaki bölümünde terör sorununun çözüm süreci, serbest bırakılan kamu görevlileri, ve Suriye'deki son durum tartışıldı. Gazeteci Faruk Bilgin sordu, Prof. Dr. Sedat Laçiner ve Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan yanıtladı. Programdan satır başları şöyle: 

Prof. Dr. Sedat Laçiner:

Sevindirici bir gelişme. Bunlar küçük gibi görülebilir ama bir sonraki adımı kurtarmak adına olumlu bir iş yapılıyor. Tüm kesimlerde, PKK da dahil olmak üzere, ümitler canlı tutuluyor. Şu anda işler yolunda mı? Yolunda. Asıl şimdi zorlu bir viraja giriyoruz. Mektuplarda ortaya çıkacak.

Kriz çıkartabilecek üç mayınlı arazi var. Birincisi bütün süreci KCK tutuklularının serbest bırakılmasına bağlamaktır. İkincisi ise örgüt tarafından bir karakol saldırısı vs. operasyonların yapılması. Üçüncüsü PKK sempatizanlarının meydanlara çıkıp, aklınıza gelebilecek her türlü kışkırtıcı olayın olması. BDP vekillerde ben bu tehlikeyi çok net bir şekilde görüyorum. Ağızlarından kaçırmaya başladılar. Son gün yapılacak konuşmaları ilk gün yapmaya başladılar. Bugün susma günüdür. Bu üçü olur ise hükümetin üzerindeki yük çok artar. Karşımızda siyasi bir parti var.

Şunu ayırmak lazım: Toplumun yüzde 80'inden fazlası sürece destek veriyor. Ama toplum bunun başarıya ulaşacağına dair iyimser değil. Fakat bunun alternatifi yok. Elimizde ne varsa, denemek zorundayız. Denerken, kayıp vermemek zorundayız. Kitlelerin o sürece dahil edilmesi gerekir. Şu anda kitleler sürecin tam parçası değil.

Bir takım siyasi partilerin ve medyanın karşı partiye attığını sandığı çelmeler, topluma atılıyor aslında. Eski düzen gidiyor ama yeni düzen bir türlü ortaya çıkamıyor.

(Cilvegözü sınır kapısına yapılan saldırının faillerinin yakalanmasına dair) Anlaşılan o ki, Türkiye Suriye içersinde ciddi operasyonlara katılmış veya olmasına destek vermiş. Tabii ki, içişleri bakanının çıkıp şunu yaptık bunu yaptık demesi mümkün değil. İsrail bile bugün bir şey yaptığı zaman konuşmuyor. Bazı şeyler vardır ki, şefafflık olmaz. 

Suriye yerlebir, bitti. Yeniden bir arada yaşama ihtimali de çok zor. Farklı bir formül bulmaları lazım. Çatışmaların Lübnan'a sıçrama ihtimali çok arttı, hatta sınırda çatışmalar  var. Ürdün'e girme ihtimali var. Irak'a ise girdi, girecek.... Şu anda savaş Suriye iç savaşı olmaktan çıkıp, Suriye-Irak iç savaş haline dönmeye başlıyor. İki taraftaki aktörler birbirine çok benziyor. Tüm bölgenin çatışma alanı haline gelebilir.

Şu an gelinen noktada, muhalefete silah vermediğiniz sürece Suriye tamamiyle bitecek ve burada sadece radikal - aşırı tipler yaşayabilecek. Normal, ılımlı kimseyi bulamayacaksınız. Şimdi batı buna ikna olmuş gibi gözüküyor. Fransa ve İngiltere artık inanılmaz derecede bastırıyor.

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan

Seçimlere çok az bir süre kala bu tür şeyleri yapmak risklidir. Siyasi partiler açısından ne kazanıp ne kaybettikleri çok önemli. Görebildiğim kadarıyla sürekli bir kamuoyu yoklaması yapılarak götürülüyor bu işler. Ancak bir takım gösteriler ile radikal düşüşler söz konusu olursa, tam tersine de dönebilir, süreç.

Dikkat etmek sizin hatalarınızı bertaraf edebilir. Ama karşı tarafın planlarını çökertecek anlamına gelmez. Bu süreçten rahatsız olanlar, devam etmesini istemeyenler de ona uygun planlar yapıyor, taktikler geliştiriyorlar. Onun için de önlem almanız gerekir.

BDP'den sızdırılan belge ile ilgili olarak... Bu kadar önemli bir belgeyi koruyamamış olmak, sadece hatadan kaynaklanmaz. İçeride bir şeyler var demektir. Bunun hesabını BDP kendi yapacaktır. Ben Öcalan'ın çok sert tepki gösterdiğini zannediyorum çünkü özel olarak Öcalan'dan özür dilediler. Demek ki çok istedikleri bir durum olmamış.  Medya hala çok sağlam durmuyor. Bir grup sürecin ciddi şekilde başarılı olmamasını istiyor.

Prof. Dr. Talip Küçükcan

Kamuoyunu doğrudan etkileyebilecek üç farklı grup var. Bir tanesi medya. 5 sene sonra söylenmesi gereken şeyleri şimdi söylemek, süreci baltalamaktır.  Bu tür süreçlerde siyasi partiler ideolojik farklılıklarını bir kenara bırakmalı.

Sürece destek üzerine yapılan anketlerde şöyle bir şey var: Şimdiye kadar ciddi bir kriz çıkmadı dolayısıyla güven artıyor, çözüm sürecine destek artıyor. Her kesimde böyle bir beklenti var.  


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
4 + 3 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

49.682 ms