Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

13 Mayıs 2013
font boyutu küçülsün büyüsünNeden Reyhanlı seçildi?


"Zamanı geldi terörü bitirmek üzere bir iş yapıyoruz"
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Çözüm sürecinde PKK'ya hiçbir şey vermedik, onlardan da bir şey almadık. Zamanı geldi terörü bitirmek üzere bir iş yapıyoruz" dedi.
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MÜSİAD İzmir Şubesi'nin Hilton Oteli'nde düzenlediği "2023 Yolunda Engellerin Hoşgörü ve Diyalog Zemininde Çözümleri-Çözüm Süreci" konulu toplantısında yaptığı konuşmada, çözüm sürecine ilişkin olarak, "Hiçbir şey vermedik, onlardan da bir şey almadık. Zamanı geldi terörü bitirmek üzere bir iş yapıyoruz. Çok şükür hiçbir şey vermedik" şeklinde konuştu.
 
Arınç, terör örgütünün son zamanlarda kayıp vermesinin, iç ve dış desteklerini büyük ölçüde kaybetmesinin böyle bir sürece razı olmasında büyük bir payı olduğunu düşündüğünü kaydetti.
 
Bülent Arınç, çekilme süreciyle ilgili olarak da "Silahsız çıkacaklarını zannediyorduk, silahlar bizde kalabilirdi, onlar gittikleri yerde yeni silah alırlardı, önemli olan çıkmalarıdır" ifadelerini kullandı.
 
Önemli olan silahlı grupların kalmaması
 
Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın 13-14 yıldır hapiste olduğunu, örgüte sempatisi olanların, elinde silah olanların ve yerel unsurların bu kişiyi lider olarak tanıdığını, 'Öcalan'ın iradesi bizim de irademizdir' diyerek yüzbinlerce kişinin kağıt imzaladığını anlatan Arınç, şöyle konuştu:
 
"Bunun bize bir şey hatırlatması lazım. Hatta ilk yakalandığı Kenya'dan getirildiği zaman can havliyle 'Ben size hizmet edebilirim, siz de beni kullanın' diyen bir adamdan acaba istifade etmek mümkün müdür diye düşündük, ayıp etmedik doğru yaptık. Akıllı olan da bunu yapar zaten."
 
Arınç, "Sırtlarında, ellerinde, silahlarla geldikleri yerlerden, bildikleri yollardan gidiyorlar. Önemli olan gitmeleri. Önemli olan Türkiye'de artık silahlı grupların kalmaması" diye konuştu.
 
Bunun 3. kademesi var
 
Bülent Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Bu bitecek mi hayır. Bir de bunun 3. kademesi var. Silahlar susar, bir gün konuşur. Silahlar bırakılsın, artık örgütlü silahlı eylem yapmaktan vazgeçecek ve Türkiye'de siyaset yapma imkanı olanlar siyaset yapsınlar, fikirlerini söylesinler ve demokrasi içerisinde bize ne kadar aykırı gelse de şiddetin,silahın olmadığı bir yöntemle yola devam etsinler istiyoruz."
 
"(Peki ama bu gerçekten olacak mı?) Başka şansımız yok. Biz olacaktır diye gidiyoruz ama bir yerden kırıldı diyelim, tekrar başa döneceğiz" ifadelerini kullanan Arınç, "Silahlı unsurların çekilmesi yeni başlamış olabilir, bir süre daha devam edecek. Türkiye'den çıkma sürecinin tamamlanması için gereken tedbirler alınıyor" şeklinde konuştu.
 
Reyhanlı'daki patlamalar
 
Arınç, konuşmasında Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki patlamalara da değinerek, iki güçlü patlayıcının şehrin en işlek yerinde patlatıldığını, 46 kişinin hayatını kaybettiğini, kimlikleri tespit edilenlerin gömülmesine başlandığını anlattı.
 
Daha önce de Cilvegözü kapısında yine bir patlayıcıyla 14 kişinin öldüğünü hatırlatan Arınç, şöyle devam etti: 
 
"Onların failleri tespit edildi. 5 kişi şu anda cezaevinde tutuklu, davaları da bugünlerde başlayacak. Reyhanlı'nın seçilmiş olmasının çok önemli sebebi var. Reyhanlı daha çok sünni Arapların bulunduğu bir kasabadır. Bugüne kadar huzur içinde yaşamıştır. Suriye'de yaşanan olaylar sebebiyle Reyhanlı'ya hem sığınmacı gelmiştir hem de hali vakti yerinde olup bu tarafa sığınarak kendi tuttukları evlerde yaşayanlar vardır. Reyhanlılar onlara kucaklarını açtılar.
 
Reyhanlı'nın seçilmiş olmasının siyasi, jeopolitik sebepleri var. Yaraları en kısa sürede saracağız ve ölenlerin şüphesiz acısını üzerimizde taşıyacağız ve Suriye'deki bu olayların bir an evvel silahların susması, şiddetin durması, arkasından da demokratik rejime geçiş yolunun açılmasının hep beraber bekleyeceğiz."
 
 aa

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
5 + 2 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

28.325 ms