Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

14 Mayıs 2013
font boyutu küçülsün büyüsünNetanyahu, Putin'den ne istiyor?


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Soçi kentinde ikili müzakereleri başlattığı bildirildi.
Netanyahu, Putin'den ne istiyor?Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu, Rusya'nın Karadeniz kenti Soçi'de bir araya geldi. Rusya'nın Suriye'ye satışını yaptığı S-300 füzelerinin sevkiyatını iptal ettirmeye çalışan Netenyahu, Suriye krizi, Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler ve ikili ilişkileri Rus liderle ele alacak.

Basına açık başlayan görüşme öncesinde Putin, Suriye'de yaşanan krizi ele alacaklarını söyledi, ancak silah sevkiyatı konusuna değinmedi. Netenyahu da açıklamasında, "Bölgenin daha istikrarlı, daha güvenli ve daha barışçıl bir ortama kavuşması için alınacak önlemleri müzakere edeceklerini" belirtti.

İsrail üst düzey bir kaynak Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada, Netenyahu'nun Rusya'nın Suriye'ye yaptığı silah sevkiyatını Putin'le görüşeceği bilgisini verdi. İsrail Haaretz gazetesine göre de Netenyahu, Putin'den İsrail'e S-300 füze sistemlerini vermemesi için talepte bulunacak.

İsrail daha önce de Putin'den İran'a S-300 füze savunma sistemi vermemesi konusunda talepte bulunmuş ve parası ödenen sistemlerin sevkiyatını durdurmuştu.

Dünyanın en gelişmiş hava savunma sistemleri arasında yer alan S-300'lerin Suriye'ye yerleştirilmesi durumunda İsrail'in kuzey ve orta kesimleri Şam'ın kapsama alanına girecek.

Uluslar arası basında yer alan haberlerde Rusya'nın Suriye'ye 2010'da yaptığı anlaşma çerçevesinde S-300 füze savunma sistemleri vereceği, bunun için Şam'ın 900 milyon dolar da ödeme yaptığı iddia edilmişti. Rusya, S-300 sevkiyatı ile ilgili net bir açıklama yapmazken, Şam yönetimi ile yeni bir anlaşmanın yapılmadığını vurguluyor. Moskova'ya göre, Suriye yönetimine satışı yapılan silahlar uluslar arası hukuka uygun, savunmaya yönelik ve ülkede yaşanan çatışmalarda kullanılmıyor.

(CİHAN)

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
4 + 4 = 


Oku Yorum


  • cevap bu kadar basit olamaz. 

    s 300 ler daha yolda ortadan kaldırılabilir.
    cevap bu değil, ya ÇİN de ne işi vardı, niye arkasından Rusya; Öncesinde de Obama ile görüşme oldu; bu görüşmede ne olduysa...
    malkom mehdi / 15 Mayıs 2013 19:00
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

43.944 ms