Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

15 Mayıs 2013
font boyutu küçülsün büyüsünYa toprak da bir gün celallenirse ?!


"Denizler kaybettiği yerleri deprem ile tekrar geri almıştı..."
Ya toprak da bir gün celallenirse ?!Coğrafyayı değiştirmeye kadar uzandı eli.

Cesur, pervasız ve doyumsuz.

Belli ki tevâzu onu terketmiş.

Yetinmiyor, kanaat etmiyor, rıza göstermiyor.

Hep daha büyük, daha fazla, daha çokun peşinde.

Evet evet modern insandan bahsediyorum, anlamışsınızdır.

***

Kanalın kendisi ve getirisi çok olursa eğer, Sinop'tan Anamur'a uzanan yeni bir kanal projesi bekleyedurun.

Kanalın daha uzunu, büyüme rakamlarını çok daha yükseklere taşır zîra.

"Çoğaltma yarışı (tekasür) kabirlere girinceye kadar sizi oyaladı durdu." (Kur'an, 102/1-2)

***

Türkiye derin bir sessizlik içinde.

Bu teşebbüsü nasıl okuyacağına ve nasıl okuması gerektiğine karar veremedi.

Denizleri karaya katmak, karalardan deniz geçirmek cüreti, Kâbe yanıbaşında uluslararası zincir otellere yer açmak için dağları traşlayan Suûdî tavrına ne kadar da benzemektedir?

***

İnsanoğlunun tabiata böyle bir müdahale hakkı var mıdır? Varsa bunun sınırı nerede başlar ve nerede biter? Denizleri doldurmak, karaları boşaltmak da bu sınırlar içinde midir? Sözgelimi İstanbul nüfusu 30 milyona dayandığında "-artık yer kalmadı, kuzey ormanları da bitti, yeni inşaatlar için Marmara denizini doldurmamız gerekiyor." denirse ne yapacağız?

Sakın rasyonel akıl "- dünyanın gerçeği bu" diyerek herşeyi mübâh, herşeyi meşrû gösteriyor olmasın.

***

İnsan, toprağın mülkiyetini kendine ait görmenin yanılgısından bir türlü kurtulamıyor ve arzı keyfemâyeşâu kullanmakta hiç bir sakınca görmüyor.

Oysa dünya; yaşamı diğer canlılarla birlikte paylaşmak üzere insana emanet edilmemiş miydi?

İnsan türü son üçyüz senede yüzbinlerce bitki, onbinlerce hayvan türünü yoketti. Şimdi de kanal boyunca yaşayan milyonlarca sayıda karınca, arı, solucan ve böcek yok edilecek, ekosistem ağır bir darbe daha alacak. Ahirette sorgu meleklerine "buna mecburduk efendim" cevabı insanı kurtarır mı? Şüphem var.

Artık kanaldan sonra Batılılara kızma hakkını da kaybedeceğiz, zîra aramızda bir fark kalmayacak.

***

Evlerinde bir oda duvarını yıkıp diğer odayı genişletmek için aile fertleri bile kendi aralarında defalarca konuşup tartışırlarken, sizler böylesine büyük bir proje için niçin halkınızla istişare etmiyorsunuz?

Üniversite, Enstitü, Stk, Parti, Meslek Odaları gibi kurumlardan niçin görüş ve rapor almıyorsunuz?

Aldık diyorsanız sonuçları niçin halkınızla paylaşmıyorsunuz?

Sahi şeffaf olmak vaadleriniz arasında yok muydu?

Yoksa hiç kimsenin fikrine ihtiyacımız yok mu diyorsunuz?

***

Denizler kaybettiği yerleri deprem ile tekrar geri almıştı. Toprak da bir gün celâllenip kaybettiği yerleri tekrar geri almaya kalkarsa ne yaparız hiç düşündünüz mü?

semihakseker@gmail.com

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 1 = 


Oku Yorum


 • yeni kanal 

  bu kanal buyuk kurdistan devletinin cografi siniri.
  polat alemdar / 17 Ekim 2013 13:07
 • Panama Kanalı'nın 

  Panama'dan intikamı...süveyş Kanalı'nın Mısır'dan intikamı acı mı oldu? Yeryüzünde doldurulmuş Deniz'i olmayan ülke mi var. Ne zamandan beri deminiz karaya katılması Kara'nın denize katılması kıyamet senaryosu oldu? İnsanın kıyamet günü ölümüdür. İnsan ömrünü kuşaktan o kadar şey varken bu tarz iddialar komik olmuyor mu?
  Adrenalin / 08 Eylül 2013 23:55
 • bit oyunu 

  Bu serzenişte samimiyetten zira bir başka şey aklıma geliyor!.
  Acaba diyorum kanal istanbul projesinden ihale koparamayanların bir demogojisimidir bu "acil bilgi". Şeytan işte adama böyle şeylerde düşündürtüyor.
  habib çelik / 04 Ağustos 2013 03:11
 • Elbruz arkadaşım ile aynı düşündeyim 

  21.yy'da kanal, köprü veya diğer yapılanmalar hakkında toprak, arazi, dağ-taş yok oluyor gibisinden serzenişlerle olumsuz yorum yapmanın mantığını anlamaya çalışıyorum, anlayamıyorum. Dünyanın varlığı insanlar için değil mi? Kıyamet saati de Allah tarafından belirlenmiş değil mi? Peki insanlar toprakları yok ediyor diye kıyamet mi kopar? Peki insanımız için yapılması düşünülen kanal,tünel,havaalanı vb. yapılar yapıldığında insanların yaşamları mı kısalır? Pardon ama siz nerede yaşıyorsunuz kuzum? Tamam yeşildir, çevredir gelecek nesillere de bırakılmalıdır, ancak onca çarpık yapı, gecekondu dururken ihtiyaca binaen yapılana karşı çıkmak yakışık almıyor.
  Bckalp / 11 Temmuz 2013 14:34
 • trafik 

  Şehrin yollarını düzeltmek ve genişletmek yerine 3. kopru yapmak kanaldan bahsetmek ve bunu da kün dedim ille olacak diyen başbakana ilk uyarı bu Taksim olayı ile geldi. Ama anlayana.
  Istanbulun kuzeyi de gitti mi ne su kalır, ne temiz hava ne de yağmalanmamış topraklar. TEMin üzerine elli tane giriş çıkış yaparsan tabi yükü kaldırmıyor. Ayrıca 3 şeride düştüğü tekstil kuleleri kısmını 4 şerit yap bakayım. 15% kapasitesi artacak. 15% demek 3 seneni kurtardın demek. Üçüncü havalimanı masalına da artık son verin. Onun adı "YENI IKINCI HAVALIMANI". Oraya kimbilir ne rant planlandı şimdiden.
  NiKoUlAy / 03 Haziran 2013 18:03
 • iyi o zaman 

  bu ülkede ne köprü ne tünel ne hes ne termik santral vs.vb. yapılsın. hatta internet,cep telefonu,tv vs. kullanmayalım.insan da doğanın bir parçası değil mi? insana zarar verecek hiç bir şeyi kullanmayalım. en iyisi mi biz yaşamayalım çünkü 21.yy'da bin yıl öncesinin bedevisi gibi yaşamak mümkün değil. insanoğlu doğanın dengesini bozmadan yaşamını sürdüremez. sürdürebilir diyenler neleri kaybedeceklerinin listesini çıkarmayı denesinler ve sonra tekrar düşünsünler. bu şehre 3. köprüde,marmarayda,3. havalimanı da şart!
  elbruz / 28 Mayıs 2013 09:35
 •  

  başbabakanımız ALLAH,a inanıyor AMA galiba paraya GÜVENİYOR
  ak mesut / 16 Mayıs 2013 16:54
 • topraklarımız kaybediyoruz 

  Erdinç arkadaşım çok doğru yazdıkların eminim daha anlatacakların vardır.ulaşım ulaşım derken topraklarımızı hemde en verimli topraklarımızı en önemlisi doğayı yıkıp bitiriyoruz, kaybediyoruz. çevre ve şehircilik bakanlığıda nasıl olumlu ÇED raporu veriyor, anlamıyorum!!!gelecek onlarca yıl değil herhalde üç beş yıl için bu raporlar. evet 3. havalimanı derken sinopa termik santral derken HESler derken derken dikkat edin Türkiyenin kalbini ciğerlerini bitiriyorlar. doğa ve gelecek bizden çok ağır hesap soracak ve biz sessiz sedasız yıkımı izliyoruz.
  NK / 15 Mayıs 2013 15:23
 • istanbul kanal montröyü delmek için yapılıyor 

  montrö anlaşması boğazlardan askeri gemi geçişini sınırlıyor.bunu delme için ekstra yol yapıyorlar.amerikan gemileri boğazı pas geçip karadenize kafkasyaya açılacak en önemli sebep bu.belki gemilerden biraz gelir getirir boğaz gemi geçişi sınırlanırsa.petrol tankerleri zaten 30 yıl sonra biten petrolle sona erer bahane bu olmaz derim.ama yatırılan parayı çıkarırmı bilmem.
  yavuz / 15 Mayıs 2013 14:42
 • İŞTE BU.... 

  Altına imzamı atıyorum. 3.köprü ile İstanbul'un son kalan ciğerlerini söküp atarak oradaki göçmen kuşun son kalelerinden, ekosistemindeki binbir çeşit yaratılmışı da hunharca katletmiş olacağını acaba hiç düşünmüyor mu Başbakan.Atalardan örnek vermesini pek bilir ancak önce örnek almalı. Kanuni nin ağaca zarar veren karıncanın yok edilmesi halinde kendisinden hesap sorup sormayacağını dahi sorgulamasını niçin örnek almaz.Fazla maddi hırs zarar getirir. Her şey kararında olmalı, önce manevi çerçeve oturtulup maddi onun üstüne inşaa edilmeli.
  erdinc can / 15 Mayıs 2013 11:24
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

64.398 ms