Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

17 Ağustos 2007
font boyutu küçülsün büyüsünSabahat Tuncel, öz be öz Türktür


"Sabahat Tuncel’in seçilmesi Türkiye’deki Alevilerin nasıl kullanılıp kandırıldığını gösteren ilginç bir olaydır. Peki, Sabahat Tuncel kimdir? Tuncel Kürt değil özbe öz Türktür" İşte Güler Kömürcü'nün iddiaları...
Sabahat Tuncel, öz be öz Türktür

Kendini Kürt zanneden Türkler

Cumhurbaşkanı Sezer dün hiç kimsenin beklemediği bir hareket yaptı ve Erdoğan’ın elindeki yeni Bakanlar Kurulu listesine bakmaya dahi gerek görmeden ‘onaylamadı-reddetti’. Erdoğan’a göre Sezer ‘jest’ yaptı, yeni kabinenin onayını yeni cumhurbaşkanına bıraktı. Sezer tavrı ‘jest mi rest mi?’ Spekülasyonları geçelim, içinde bulunduğumuz ‘kritik’ süreç ‘sadece bekleyip-görme’ sukunetini gerektirdiği için ‘sukunetle’ bekleme haline devam edelim. KÖŞK sürecinde başka hangi ‘rest’ler ya da ‘jest’ler olacak? Göreceğiz. (Bu arada DTP’ye dikkat diyorum, bir sürpriz de oradan gelebilir mi acaba?)

Şimdi, gündemin bir başka cephesine geçelim. Değerli bir okurumdan gelen e-postayı paylaşmak istiyorum, PKK kamplarından cezaevine oradan da Meclis’e giren Sabahat TUNCEL vakasına dair önemli bir analiz göndermiş okurum, aktarıyorum;

“Seçimler öncesinde yine Aleviler Türkiye’nin gündemini meşgul ettiler. Her siyasi parti kendi vitrinini güçlendirmek için Alevi kesimin önde gelen şahıslarını seçimlerde aday gösterdi. Kazananlar arasında çok ilginç bir portre var. Bu şahıs; İstanbul 3. Bölge’den seçilen Sabahat Tuncel! Sabahat Tuncel’in seçilmesi Türkiye’deki Alevilerin nasıl çeşitli amaçlar için kullanılıp kandırıldığını gösteren ilginç bir olaydır. Peki, Sabahat Tuncel kimdir?

Sabahat Tuncel’in, Bağcılar’da 5 Kasım 2006 tarihinde PKK örgüt militanları ile toplantı halinde iken yakalandığı basına yansıdı. Bu kişi, 2004 yılında K.Irak’a da geçip PKK toplantılarına katılıyor. Yani, kendisini sıkı bir Kürt milliyetçisi olarak görüyor. Babasının açıklamalarından da bu ailenin kendilerini Alevi Kürdü saydıkları anlaşılıyor. Sabahat; Kürtlük’ten de öteye gidip Kürt ırkçılığı yapan PKK’ya katılıp Türk askerlerini vuranlara destek veriyor. Seçimlerde Sabahat’i aday gösteriyorlar ve seçiyorlar. O zaman, ‘Alevi Kürdü’ ne demektir?

Rıza Zelyut’un 8 Ağustos 2007 tarihli yazısında Alevi Kürtleri hakkında tarihi temellere dayali ilginç (bir o kadar doğru) bilgiler vermektedir: ‘Alevilik üzerine bizim ve diğer araştırmacıların yaptığı çalışmalar gösteriyor ki Anadolu’daki Alevi kimliğini; Türk kültürü şekillendirmiştir. Alevi olup da kendisini Kürt sananlar; daha sonradan Kürt baskısı ile asimile olmuş topluluklardır.

Hemen hatırlatalım: 1240 yılındaki Alevi Türkmen ayaklanması olan Babalilar ayaklanmasının bastırılmasında, Frank ve Gürcü askerleri gibi Kürtler de kullanılmıştır. 1514 yılındaki Çaldıran Savaşı’nda, Kürt aşiret ağaları, Alevi Türkmen Şah İsmail’in değil Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in yanında yer almışlardır. Bu hizmetleri yüzünden Selim, Kürt beylerine özerklik vermiş; Doğu Anadolu da miri toprak olmaktan çıkartılmıştır. Bölgeye egemen olan Kürt aşiretleri, Osmanlı’ya dayanarak Alevi aşiretleri ezmişlerdir. Bu baskı sonucunda Alevi Türkmenler, dillerini yer yer yitirerek Kürtçe konuşmaya başlamışlar. 1891 yılında Padişah Abdülhamit, Hamidiye Alayları adında Kürt aşiret reislerine askeri birlikler kurdurttu. Bu alaylar, bölgedeki Alevileri yeniden ezdiler. Bu silahlı baskı karşısında bazı Alevi aşiretler, Kürt beylerinin sığıntısı haline geldiler. Doğu Anadolu’da 1514’ten 1909’a kadar süren baskı sonucunda birçok Alevi Türk boyu Kürtleşti.

İşte Sabahat Tuncel de Kürt aşiretlerinin baskısı sonucu kimliğini unutmuş, yitirmiş en öz Türk boylarından birinin çocuğudur. Sabahat Tuncel’in ailesi, Balaban Aşireti’nden. Balabanlar, büyük bir aşiret olan Begdili Aşireti’ne bağlıdır. 13. Yüzyıl’da yaşayan büyük tarihçi Residuddin, Begdili Türkmenlerini, padişah çıkaran Oğuz boylarından birisi olarak kabul etmektedir.

Kanuni Sultan Süleyman zamanında, Begdili Aşireti’ne bağlı olan boylar içinde Balabanlılar’dan 100 evin vergiye bağlandığı gösteriliyor. Ben yazmıyorum, tarih yazıyor. Yani Balabanlı Aşireti’nden olan Sabahat Tuncel, Kürt değil, en has Türk’tür.

Fakat; Kürt aşiret baskısı sonucu onun aşireti dilini yitirince, bunlar kendilerinin Kürt olduğunu sanmaya başlamışlardır. Türkiye’de kökü Alevi olanların Kürt olma ihtimali çok çok zayıftır. Bunu, Doğu Anadolu’yu iyi tanıyan araştırmacı Cemal Şener’in anlatımıyla formüle edersek şöyle deriz: Türkiye’de Alevi isen Türksün... Biliyorum ki Sabahat, bunu kabul etmeyecek. Fakat kendisi, Anadolu’da Alevilerin neden çoğunluktan azınlığa düştüğünü gösteren asimilasyon (Kürt aşiretleri tarafından eritme) politikasının en canlı örneği olarak önümüzde duruyor.”

Kürt aşiretleri tarafından, baskıyla asimile edilen, kendisini KÜRT zannettirilen gerçekte öz be öz Türk olan acaba Meclis’te başka kim-kimler var? Örtüleri kaldırmanın zamanı gelmedi mi? Geldi.

Gülay Kömürcü/Akşam

 


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 2 = 


Oku Yorum


 • Türk ise.. 

  Neden Turk oldugu halde, BOLUCU teroru destekliyor.Bir insan hem Turk hem BOLUCU olabilirmi?
  Gokturk Attila / 02 Nisan 2013 10:40
 • ne farkeder ki 

  evet kürt yada alevi olmuş olmamış ne farkeder ... bu kadın terör örgütüne katıldı yardım ve yataklık da ettimi etti.
  memo / 25 Eylül 2012 14:46
 • SİZİ KANDIRMIŞLAR SAYIN YAZAR 

  *
  BALABANLAR; ne KÜRTtürler, ne de TURKtürler...
  Onlar ZAZAdırlar...

  Zazalara sığınmak zorunda kalan tek tük aile dışında, Zazalaşmış kimse yok....

  ESASEN OLMAZ DA.... ZİRA ZAZACA ÖĞRENEMİYORLAR...
  İNANMAYAN VAR İSE DENESİN...
  ZAZA kökenli olmayıp zazacayı doğru öğrenmiş birini duymadım, görmedim...
  Olabileceğine de inanmıyorum...
  Hep ZAZALAR komşularının dillerini öğreniyorlar...
  Zazalar devleti de yönetmediklerine göre başkaları neden Zazalaşsınlar ki?

  Rıza Zelyut'a da inanmayın... Zazaca çok kapsamlı ve ayrıntılı dil.... Herkes öğrenemez...
  Mehmet Tüzün / 30 Temmuz 2012 21:06
 •  

  Bunların ne bu dünya da ne de öbür dünyada iki yakaları bir araya gelmeyecek farkında değiller. Allah ıslah etsin ne diyelim başka.
  koraycan Bozkurt / 01 Temmuz 2011 13:42
 • agzi olan konusuyo 

  gülay kömürcü siz de kendinizi arastirmaci gazeteci zannediyorsunuz yaziklar olsun...hersey bir tarafa sizi is ahlakina davet ediyorum.. kaynak olarak verdiginiz yazarlara bakalim cemal sener ve riza zelyut al birini vur ötekine ikiside alevilerle ilgili bir kaynak olamazlar öterite kabul ettiginiz bu sahsiyetlerin gittigi yol bellidir ancak yolun alevi yol ve erkaniyla bir ilgisi yoktur...biz aleviler 73 millete bir gözle bakariz türk veya kürt hic farketmez ...sizin gibi kafatasci fasizan zihniyetler birakin soyla sopla ugrasmayi insanlar kendini ne hissediyorlarsa odurlar... cekin ellerinizi alevilerin üzerinden.....
  ozlem misirli / 07 Haziran 2011 23:51
 • ırkının ne önemi var 

  türk olmuş kürt olmuş ne önemi var.insan olmak önemli. vekilliğine güvenerek polise tokat atan bi kadın, haktan hukuktan bahsederken ortalığa bombalar yağdırılmasına ses çıkarmayan ve üstelik bunu destekleyen bi kadın ister türk olsun ister kürt isterse de başka bi ırktan olsun hiç önemli diil.önce insan olsun..
  sernur dila / 16 Mayıs 2011 19:18
 • Hadi be sende 

  Bizde bu yazılanlara inandık değil mi?yani.Ya atında ufak olsun ama civcivler yemesinler.
  İlyas Koyar / 14 Nisan 2011 00:20
 • ihanetten vazgeçsinler 

  bu ülkenin ekmeğini yiyip bu ülkeye ihanet etmekten vazgeçsinler. kökeni ne ise ne önemli değil. bu ülkeye ihanet etmesinler yeter..
  hüseyin / 22 Mart 2011 14:15
 • sorun değil 

  siz obamayı da türk yaparsınız
  kubilay / 11 Ağustos 2010 11:03
 • ilk önce  

  hüviyetlerini bıraksınlar bu insanlar..bakın taşıdıkları isimler ve atalarının taşıdığı isimler hangi dili temsil ediyor..türkçe değil mi?
  cem sertoğlu / 30 Haziran 2010 05:06
 •  

  ne olursa olsun ama hiç bi zaman emellerine ulaşamayacaklar türkiye tek devlettir vede öle kalacaktır.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE..
  adil türk / 23 Mayıs 2010 13:15
 • ne alakası var 

  Zaten Sabahat Tuncel veya diğerleri Kürt olmalarının yanı sıra ezilen tüm halkların yanında duruyor, açıklamalar yapıyor, mecliste bu konuda soru önergeleri veriyor. Yani diğer bir deyişle insanlıklarının haklarını veriyorlar. Hiç bir önemi yok isterse Amerika'nın ve ya Afrika'nın hiç tanımadığım kabilelerinden olsun
  Anıl Yalçınkaya / 31 Mayıs 2008 22:45
 • sabahat tuncel 

  Bir Alevi olarak onu alevi olarak görmüyoruz. Yoldan çıkmış biridir. eğer o aleviyse ben aleviligimden utanırım. red ederim..
  gül güler / 22 Ekim 2007 16:13
 • hadiii 

  hadi canım insan kendini nasıl hissediyorsa öyledir odakendini kürt olarak görüyor
  çetin aktaş / 12 Ekim 2007 15:22
 • niye panik 

  Niye bu kadar üstüne gidiyorsunuz ki illede türk mü olsun yani, bırakında başka milletten olsun ne olacak, zaten hep başka milletleri kabul etmemekle bütün bunlar başımıza geliyor.BIRAKIN HERKESİMDEN MİLLET OLSUN TBMM DE...
  ali tayfun / 18 Ağustos 2007 09:11
 • NE OLURSAN OL... 

  hangi milletten olduğunun ne önemi var, önemli olan bütün halkı temsil etmesi değil mi?Görevini yapsın yeter.
  ahmet taş / 18 Ağustos 2007 09:02
 • insanın bütün davranışları bağlı olduğu etnik kökene dayandırılabilirmi?
  hem damarlarda akan kan gurubunun ne önemi var.alyuvar ve akyuvardan başkası değil.kürtlükten türklükten önce insan olduğumuz unutulmamalı. en büyük ortak değer bu değilmi?
  x / 17 Ağustos 2007 22:40
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

64.217 ms