Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

07 Şubat 2014
font boyutu küçülsün büyüsünKonsensus'ten o iddialara yanıt


Konsensus Araştırma Şirketi, Habertürk gazetesinin anket sonuçlarını manüple ettiği yönündeki iddialar üzerine açıklama yaptı.
Habertürk'ün üst düzey yöneticilerine ait illegal bir ses kaydı dün gece sosyal medya üzerinden servis edildi.

Ses kaydında Habertürk Gazetesi'nin 2013'te yayınladığı bir anketin manüple edildiği iddiası vardı. İddiaya göre Konsensus Araştırma Şirketi'nin yapıtığı ankette BDP oyları düşük çıkınca, MHP oylarından 3 puan BDP'ye kaydırıldı.

Bu iddialar üzerine Konsensus Araştırma Şirketi yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, iddiaların asılsız olduğu kaydedildi.

İşte o açıklamanın tam metni...

Bugün bir kısım yazılı ve görsel basında hakkımda ve sahibi olduğum Konsensus Araştırma şirketi hakkındaki iddialar açıkça tarafımı yıpratmaya yönelik gerçek dışı iddialardır.

habertürk-konsensus-anketi-manüple-mi-etti.jpg
KONSENSUS ANKETİ MANÜPLE Mİ EDİLDİ? MHP OYU BDP'YE YAZILDI İDDİASI

Ses kaydı ile ortaya atılan şok iddiayla gözler 15 Mart 2013 tarihinde Habertürk'ün sürmanşetinden yayınlanan o ankete döndü. Ankette sonuçlar değiştirildi mi? İşte Habertürk'te yayınlanan o anket (TIKLA GÖR)

GERÇEK SONUÇLAR

Bahsi geçen ve yapıldığı iddia edilen konuşmalar bu içerikleri ile yapılmış olsa bile benim dışımda, haberim olmadan yapılmış olup hiçbir şekilde tarafıma izafe edilemez. Bahse konu araştırmada MHP'nin oyları 3 puan yükseliş ile %15,3’e ulaşıp tavan yapmış ve bu yükselişi katıldığımız bütün TV programlarında gündeme getirmişiz, BDP'nin oyları ise 1,4 puan düşüş ile %5'e gerilemiştir. Görüleceği üzere yayınlanan bu sonuçlar, bizim bilgimiz dışımızda yapıldığı iddia edilen konuşmanın tam tersi ve bizim raporumuzun içerisinde bulunan gerçek sonuçlardır.

İSABETLİ TAHMİNLER YAPTIK

Gazete Habertürk için yapmış olduğumuz kamuoyu araştırmalarında ve Mart 2013'te yapılan bahse konu araştırmada işin müşterisi olan Habertürk Gazetesinden araştırma sonuçlarını değiştirmem konusunda hiçbir talep gelmemiş olup, böyle bir talep gelseydi dahi tarafımdan çok sert bir şekilde reddedileceği açıktır. Kaldı ki Habertürk Gazetesinde yayınlanan araştırma sonuçlarımız üzerinde hiçbir değişiklik ve oynama yapılmamıştır. Araştırma sonuçları yayınlanırken iç sayfalarda ismimin adı altında yayınlanan yorum haricinde araştırmalara ait diğer yorum, manşet ve başlıklar gazeteye aittir. Bütün bunları, Konsensus’un, 2009 yerel seçimlerinde, 2011 referandumumda ve 2012 Genel Seçimlerinde yaptığı, seçim öncesi yayınlanmış isabetli seçim tahminleri doğrulamaktadır.

fatih-altayli-kaset-açiklamasi.jpgFATİH ALTAYLI SES KAYDI VE ANKET AÇIKLAMASI
(TIKLA OKU)

Fatih Altaylı'nın telefon konuşması illegal olarak kaydedilip servis edildi. Sosyal medyada yayınlanan ses kaydı için Altaylı'dan açıklama geldi, kaset montaj mı? (tıkla oku)

Kaldı ki, bizim içinde olmadığımız, iki kişi tarafından yapılan bir konuşmanın, şirketime ve bana mal edilmesi gariptir. Konsensus Araştırma Türkiye’nin saygın, güvenilir araştırma kurumlarından biridir. Yaklaşan yerel seçimlerle ilgili pek çok üst düzey yönetici ve siyasetçiden her gün onlarca telefon almamızın, yolda bizi gören yüzlerce yurttaşlarımızın bizden seçim tahminleri ile ilgili bilgi talepleri bu saygınlığın ve güvenilirliğin bir tezahürüdür.

25 yıllık meslek hayatımızda dün olduğu gibi bugün de kamu vicdanına ayna tutmayı amaçlayan araştırmalar yapmaya ve fırsat buldukça bu araştırmaları kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Hakkımdaki ve sahibi olduğum Konsensus Araştırma Şirketi hakkında taraflı ve maksadını aşan haberlerle ilgili gerekli hukuki yollara başvuracağımı kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım.

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
1 + 1 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

30.08 ms