Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

09 Eylül 2007
font boyutu küçülsün büyüsünHamile kadın seksi mi?


Hamile ve seksi olmak mümkün mü, yoksa hamile kadınlar bütün çekiciliklerini şişen vücutları nedeniyle kayıp mı ediyorlar? Bu sorunun yanıtını, Jinekolog Doç. Dr. Fatih Güçer ve Ürolog Doç. Dr. Uğur Yılmaz tartıştı..
Esra Tüzün/ Sabah 

Doç. Dr. Fatih Güçer:
Kadınlar hamileyken seksten korkuyor, halbuki seks yapan kadınlar daha kolay doğum yapar

Hamilelik kadının çekiciliğini artırır mı azaltır mı?
Bu, yoruma göre değişir. Ama Türkiye'deki kadınlar, hamilelik ilerledikçe vücutlarındaki değişimi anormal olarak görmeye meyilliler. Bunu çekicilikleri azaldı gibi yorumluyorlar. Halbuki hamilelik döneminde yumurtalıklarından salgıladıkları hormonlar nedeniyle, seks istekleri de çekicilikleri de artar.

Hamileliğin hangi dönemine kadar seks hayatı devam edebilir?
Eğer tıbbi herhangi bir sakınca yoksa, doktor tarafından uyarılan bir hasta değilse, erken doğum tehditi yoksa, hamileliğin her döneminde seks yapılabilir. Doğuma kadar seks serbesttir, hatta yararlıdır.

Hamilelikte seks hayatı durursa çiftlerin birlikteliği zarar görür mü?
Hamilelik dönemini Türk erkeği kutsal bir süreç olarak görüyor, bebeğe zarar vereceğini düşünüyor, bu nedenle seksten kaçmalara rastlıyoruz. İlişki zarar görür, bu nedenle kesinti olmamalı. Tıbbi bir sorun varsa ilişkilerini yine de başka boyutta sürdürmeliler.

Hamileyken kadının seks istememesini, eşi normal karşılamalı mı?
Hamileyken de kadın seks yapabilir, orgazm olabilir. "Artık seks istemiyorum," diyen kadının bu konudaki sorunu hamilelik öncesinden kaynaklanıyordur. Hamilelik öncesi cinsel problemi olan çiftlerde, hamilelikte seks tamamen bitiyor.

Hamile olduğu için erkek karısına dokunmaya korkuyorsa ne yapmalı?
Türk erkeklerinde bu şekilde bir fobi oluyor. Bebeğine zarar verebileceğini, hatta bebeğinin onları gözlediğini bile düşünüyor. Bu fobi çoğu zaman bilgisizlikten kaynaklanıyor, onlara bilgi vererek bu korkudan kurtulmalarını sağlıyoruz. Çünkü kadının hamilelikte, her zamankinden daha fazla eşine ihtiyacı oluyor.

Seksin doğuma etkisi nedir?
Doktor tarafından yasaklanmadığı sürece, özellikle normal doğum isteyen hastalara son ana kadar seks öneriyoruz. Normal doğumu tetiklemesi açısından, cinsel ilişkiye girilmesini tavsiye eden ekoller vardır. Erkeğin sperminin, rahim ağzının olgunlaşmasına katkısı olduğunu bildiren kaynaklar var. Doğumu kolaylaştırabilir.

Doç. Dr. Uğur Yılmaz:
Türk erkekleri, bebekleri onları izliyor fobisi nedeniyle hamilelik döneminde seksten kaçıyor

Hamilelik kadının çekiciliğini artırır mı azaltır mı?
Hamileliğin ilk dört ayında erkeklerin cinselliği, hamilelikten fazla etkilenmiyor. Kadının vücudunda büyük değişim olmadığı için seks hayatları, başka bir sorun yoksa sürüyor. Ancak kadının vücudu değiştikçe erkeğe göre çekiciliği azalıyor.

Hamileliğin hangi dönemine kadar seks hayatı devam edebilir?
Riskli gebelik yok ise hamileliğin son dönemine kadar cinsel eylem devam edebilir. Sorunsuz çiftlerde son aya kadar cinselliği tavsiye ediyoruz, ancak artık dokuzuncu ayda önerilmiyor.

Hamilelikte seks hayatı durursa çiftlerin birlikteliği zarar görür mü?
Mümkün. Tensel olarak çiftler uzun süre birbirlerinden uzak kalınca, hamileliğin ardından normal hayatlarına dönmekte zorlanıyorlar. Kadın zaten bu dönemde çocuk üzerine yoğunlaşıyor ve erkek kendini itilmiş hissediyor. Bu yüzden genital birleşme yasaklansa bile dokunmayı, öpüşmeyi sürdürmeleri için çiftleri telkin ediyoruz. Yakınlığı kaybetmemeleri gerekli.

Hamileyken kadının seks istememesini, eşi normal karşılamalı mı?
Karşılanmamalı, bir sorun vardır. Bunun için kadına üstelemek doğru olmaz, ancak bir çıkar yol bulabilirler. Jinekologlarına olayı danışabilirler, olmadı seks terapistine gidilmeli.

Hamile olduğu için erkek karısına dokunmaya korkuyorsa ne yapmalı?
Kadın eşini eğitmeye çalışsın. Anne karnındaki bebek seksi izlemez, erkeklerin bu tarz korkuları oluyor. Erkek korkuyorsa kadının ona yardım etmesi şart. Kadın kendindeki değişimi eşinden saklamasın, birlikte yaşasınlar, vücudundan utanmasın. Kocasının vücuduna, karnına dokunmasına izin versin.

Seksin doğuma etkisi nedir?
Son haftalarda, genital seks doğumu tetikleyebileceği için önerilmiyor. Buna karşın, eşlerin bu dönemi yan yana geçirmelerini istiyoruz. Yasak olan yalnızca genital sekstir, unutmayın.


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
1 + 1 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

29.355 ms