Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

23 Eylül 2007
font boyutu küçülsün büyüsünAnayasaya karşı sokağa çıkıyorlar


Anayasa tartışşmaları meydanlara taşınıyor. Seçim öncesi cumhuriyet mitingleri ile on binleri sokağa döken kadınlar, şimdi de sivil anayasa için harekete geçti. CHP yine baş rolde!
Anayasaya karşı sokağa çıkıyorlar

Seslerini yükselterek cumhurbaşkanlığı ve genel seçim sürecinde milyonların katıldığı Cumhuriyet mitinglerini organize eden kadınlar, AKP tarafından hazırlanan ve türban konusu başta olmak üzere birçok tartışmayı beraberinde getiren yeni anayasa taslağı için de harekete geçiyor.

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, “Binlerce bağımsız kadın ve onlarca kadın örgütü çalışmalara başladı bile” derken, Cumhuriyet mitinglerinin organizatörlerinden birisi olarak dikkat çeken ve CHP’den İstanbul Milletvekili olan Prof. Dr. Necla Arat da, “Kimsenin kuşkusu olmasın, kadınlarımız kazanılmış haklarından vazgeçmeyecektir” diye konuştu. Arıtman, anayasa çalışmasıyla ilgili olarak şu mesajları verdi:

DEMOKRASİ DEĞİL: Bu çalışmalarda kadının vesayet altına alınması söz konusudur. Bu çalışmaları yapanların demokrasi ile hiçbir alakaları yoktur. Erkek egemen bir bakış açısına sahiplerdir. Elbette bir pozitif ayrımcılık olabilir. Ancak kadınların öncelikli olarak böyle bir talebi yoktur. Bizim talebimiz, erkeklerle eşit olmaktır. Eşitlik sağlanıncaya kadar da tedbir alınmasını istiyoruz.

KADINA ÖZÜRLÜ MUAMELESİ: Kadının ‘vesayet altındaki bir cins’ konumuna düşürülmesi, demokrasi ve eşitliğe aykırıdır ve bunu şiddetle reddediyorum, reddediyoruz. Türban da bu bakış açısının bir uzantısıdır aslında. Kadının ikinci sınıf insan olarak görülmesi anlayışının bir ürünüdür. ‘Kadına, özürlü, yaşlı ve çocuk muamelesi yapılır’ gibi bir genel anlayışları var. Bu anlayış anayasalaştıktan sonra önemli ölçüde geriye dönüşler, geriye gidişler de başlayacaktır. Türban da bunların bir parçasıdır.

DİRENİŞ ÇALIŞMASI BAŞLADI: Onlarca kadın örgütü ve binlerce bağımsız kadın bu konuda çalışmaya başladı bile. Her gün yüzlerce kadın yolumu kesiyor, ‘ne yapacağız’ diyor. Onlara önderlik etmemizi istiyorlar. Kadınların susacağını sananlar, kadına çarpık bakanlardır. Bu şekilde kadını ikincileştiren, çocuk doğurma fabrikası ve çocuk bakıcısı gibi gören anlayışın başarılı olamayacağını göstereceğiz. Kadınlar hiçbir şeyi görmüyor sanmasınlar, biz herşeyi görüyoruz ve bunu bütün topluma da anlatacağız.

Arat: Haklardan vazgeçilmez

Ankara Tandoğan, İstanbul Çağlayan, İzmir Gündoğdu’da yapılan ve milyonların katıldığı Cumhuriyet mitinglerinin organizatörlerinden biri olarak dikkat çeken ve CHP’den aday gösterilip parlamentoya giren Prof. Dr. Necla Arat da, anayasa çalışmalarını dikkatle izlediklerini belirtti: “Kimse kazanılmış haklarından vazgeçmez. Mutlaka bizim kadınlarımız da kazanılmış haklarına sahip çıkacaklardır. Biz şimdi anayasa taslağının bir somut metin olarak net şekilde ortaya çıkmasını istiyoruz. Canan Hanım’a da katılıyorum; kadınlar bu duyarlılık gösterilerine de katılacaklar ve seslerini yükselteceklerdir. Kimsenin şüphesi olmasın.”

TÜRBAN TEHLİKELİ BİR İŞTİR

“Türban, kadını ikinci sınıf yapan ve haklarını elinden alan bir siyasi simgedir. Türban onun vesayet altında olduğunun ve özgür birey olmadığının da bir kanıtıdır. Bilimsel görüş, sosyolojik bakış da budur. Son derece tehlikeli bir iş yapmaktadırlar. Ülkeyi kamplara bölmek gibi, yangına körükle gitmek gibi bir durum söz konusudur.”

KADINLAR DİRENECEKTİR

“Yapılan çalışmaların demokrasi ve laiklikle de hiçbir alakası yoktur. Bu daha çok din devletine gidişin planıdır ve anayasasıdır. Bu tür çabalarda önce kaybeden hep kadınlar olur. İşte biz de buna direniyoruz. AKP anayasasına önce kadınların karşı çıkması lazım. Milyonlarca kadın buna razı olmayacak ve direniş göstereceklerdir. Kararlı milyonlar bunu kabul etmeyecektir.”

Akşam
 


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
1 + 4 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

288.08 ms