Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

20 Temmuz 2015
font boyutu küçülsün büyüsün
İl başkanlarına 'erken seçim' talimatı, 'müzakere tekniği'...
iyibilgi Ankara

CHP’nin “olmazsa olmaz” dediği ama aslında “genel ilkeleri”, yani altına rahatlıkla girilebilecek temel taleplerini belirlediği 14 ilke Ak Parti tarafından “karşılanmış” bulunuyor. Hem de üzerine de çıkılarak.

Bu hafta başlayacak koalisyon görüşmelerinin ikinci etabı gerçekten de yeni bir hükümet için belirleyici ve hatta bir zaman çizelgesinin ortaya çıkmasına neden olabilecek denli “hızlı” olabilir. Çünkü, temel konularda uzlaşı, her iki tarafın koalisyon arayışlarından çıkıp, hükümet pazarlıklarına oturduğunu gösterecek ki, bu bir anlamda ortaklığın başladığı anlamına geliyor. İş o noktaya gelmekte. Çünkü o aşamadan sonra koltuktan kalkmak ancak koltuk yüzünden olabilir ki, bu da kamuoyunun reaksiyonunu çekmek demek.

Çelik-Koç görüşmesi hızlı ve müspet bitecek...

Ak Parti ve CHP’nin koalisyon görüşmeleri için tabir yerindeyse “özel temsilci” olarak belirlediği, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ile Salı günü bir araya gelecek ve CHP’nin 14 maddesi, Ak Parti’nin hazırladığı 21 madde ve ikisini harmanlayan 18 sayfalık “mutabakat”ı görüşecekler. Bu aşamada herhangi bir sorun çıkmayacağı gibi özel temsilcilerin, yönetimlerine olumlu ve hızlı dönüş yapacağı kestiriliyor.

Ancak bu temasın ikinci ve belki üçüncü turları daha sert geçebilir. Çünkü burada “verimli müzakere tekniği”nin bir uygulaması olarak ileri atılan, “daha çetrefilli konular masaya gelmiş olacak.

Dış İşleri!

Kimi Ankara kulisleri bu stres unsuru maddeler için “paralel yapı ile mücadele” ve “dış politika” konularının masaya geleceğini söylüyor. Mümkün ama “dış politika” konusu aslında bir “kabine pazarlığı konusu”. CHP’nin ve CHP’yi Ak Parti ile koalisyona teşvik eden kesimlerin büyük arzularından biri Dışişleri Bakanlığı’nın CHP’de bulunması. Bu yüzden masaya gelse bile ilerideki pazarlığa yönelik pozisyonlara ilişkin ipucu vermekten öteye geçmeyecek.

'Paralel yapı ile mücadele' ise aslında çetrefilli bir konu değil. Çünkü CHP’nin bu tür yapılarla mücadele ile ilgili ağır ve aşılamaz duvarları bulunmuyor. CHP’nin tek söylediği, kamuda haksızlıkların oluşmaması, hukuku yaralayacak zorlamalara gidilmemesi. Bunda zaten bir sorun yok ve iki tarafın ilkelerinden genel olarak bu çizgi uyumlulaştırılmış durumda zaten. Kaldı ki CHP, Ak Parti’nin bu konuda büyük tavizler vermek konusundaki isteksizliğini de anlıyor.

Asıl 2’inci tur...

Asıl iş bu iki veya üç hızlı temasın ardından parti liderlerinin yeniden bir araya gelmesi bekleniyor. Bu görüşme sağlanır ise “koalisyon arayışlarının” bittiği, “hükümet” kurma çalışmaları evresine geçildiği anlaşılacak.

Ak Parti cephesinden kamuoyuna yoğun biçimde duyurulan, Başbakan Davutoğlu'nun, partisinin il başkanlarını tek tek arayarak, 'seçime hazır olun' talimatı verdiği haberlerine de değinmek gerekiyor. Bunu koalisyon müzakerelerinin, pazarlıklarının bir boyutu saymak mümkün. Sadece Ak Parti değil herkes biliyor ki, ya hükümet kurulacak ya da erken seçime gidilecek. Bundan kurtuluş yok. Bir anayasal gerçeğin altını, “il başkanlarını aradı” diyerek çizmek siyaseten muhatabına aba altından sopa göstermek değilse de, bunu hatırlatmak sayılabilir.

www.iyibilgi.com


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 3 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

30.269 ms