Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

21 Temmuz 2015
font boyutu küçülsün büyüsünKoalisyon görüşmelerinde kritik dönemeç


"Şu an görünen bir erken seçimle, AKP-CHP koalisyon ihtimallerinin yarı yarıya olduğu." iyibilgi zoom
Koalisyon görüşmelerinde kritik dönemeç

Yeni Şafak yazarı gazeteci Nedret Ersanel TVNET kanalında gündemi değerlendirdi. Ersanel'in tespitlerinden konu başlıkları şöyle: 

(Suruç'daki patlama ile ilgili) "CHP'nin Suriye meselesine yönelik eleştirileri, yerleşik iç politikasından kaynaklanıyor. Onlar sadece dış politikaya muhalefet ediyorlar. Bu olayda dahi hala istifa istemeler vs... Kısa bir süre önce Amerikalılar geldi, çeşitli toplantılar yapıldı. CHP bunları eleştirdi. Ola ki koalisyon ortağı olacaksa, dış politikayı nasıl okuyacaklar? Kendi dönemlerinde Allah korusun böyle bir şey olursa, hemen istifa isteyecekler mi? Bunlar verimli eleştiriler değil. IŞİD'in amacını, Batı ülkeleri ile ilişkilerini, bölgesel anlamını bilmiyorlar, görmüyorlar ama umurlarında da değil. IŞİD, Afganistan, Pakistan, İran, Irak, Suriye, Akdeniz hattında, Yemen-Hazar ve Kuzey Afrika çizgisinde kullanışlı bir alettir. Bu coğrafyayı dünyanının süper güçleri tutamıyor, IŞİD mi tutuyor?"

(Başbakan Davutoğlu'nun ortak deklerasyon teklifi) "Ortak seslerin Türkiye'de ve dünyada bir karşılığı olur. Kimseye zararı olmaz, yararı olur. Bu kadar samimiyetten beslenen bir talebin, diğer partiler tarafından nasıl karşılanacağı önemli. Bu insani bir iş. Ortak bir yas paylaşıyoruz. Bunun hakkında konuşamayacaksak, ne hakkında konuşacağız? Ne kadar çok katılım olursa, o kadar iyi."

(Koalisyon ile ilgili olarak) Yaşananlar sadece Türkiye'ye has değil. Müzakerelerde makrodan mikroya, kolaydan zora gidilir ki üzerinde anlaşılan her madde moral kaynağı olur, geri dönüşü zorlaşır. Şu an müzakere tekniği ve metodolojisi üzerine konuşmalar yapılıyor. Bu defa karşılıklı maddeler zikredilmiş, bize gelen duyumlara göre. CHP'nin 14 maddesi ve AKP'nin 20 maddesi üzerinden genel olarak geçilmiş. Bunlarda bir sorun çıkacağını öngörmüyorum. İş, siyasi parti liderlerine geldiğinde belli olacak. Görünen bir erken seçimle, AKP-CHP koalisyon ihtimallerinin yarı yarıya olduğu. Şu anda kaba hatlı bir mutabakat üzerinden konuşuluyor. Önümüzdeki hafta ihtimalin nereye kaydığı daha kolay belli olacak. Esas kritik nokta, önümüzdeki bir haftalık süreçtir. Halk gerekirse siyasetçilerin yaptığı tabloyu yeniden yapmaya yetkilidir, dolayısıyla buradan illa koalisyon çıktı, çıksın demek de doğru değildir.


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
1 + 1 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

29.222 ms