Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

22 Temmuz 2015
font boyutu küçülsün büyüsünDaha kalıplı soru ve cevapların zamanı!..


10 kritik soru ve tespit...
Daha kalıplı soru ve cevapların zamanı!..

iyibilgi Ankara

Suruç saldırısının sırlarına ilişkin tartışmalar devam ediyor. İlk 48 saat elbette eylemin kriminal/emniyet ayakları üzerinde duruldu ve belli ki istihbarat ile birlikte oldukça önemli ve temel bilgilere ulaşıldı. Saldırganın kimliği ve izlediği yol zaten basına yansıdı. Basına yansıyan bilgiler bu kadar ileri olduğunda, emniyet ve istihbaratın elindeki bilgilerin nereye kadar vardığı da az-çok kestirilebilir. Aynı süre içinde eylemin anlamı ve taşıdığı mesaj da tartışılmaya başlandı ve belli ki, bu konuda Türkiye’de daha önce yaşanan benzer terör ataklarından farklı olarak bir mutabakat var; “sebep; Türkiye’nin IŞİD’e yönelik önlemleri hayli sıkılaştırmış olması.” Ve nihayet bugün daha kalıplı soru ve tespitlere sıra gelebilir…

1. Saldırının sebebine ilişkin temel kabul, Türkiye’nin IŞİD’e yönelik gelişen ve genişleyen müdahalesine karşı bir gözdağı verildiği. Sadece eylemin sınırın iki tarafında ve özellikle Kürt bölgelerinde işlenmiş olması, İngiliz basınının saldırıdan sadece bir kaç saat sonra yansıttığı üzere, Kürtlere bir mesaj olamaz mı?
2. İlk 48 saat içinde ortaya çıkan Türkiye’deki Kürtlerin kızgınlığı görüntüsü oldu ama kısa sürede, başka bir hal, yumuşama görülebilir mi?!
3.
Çünkü saldırıya maruz kalanların profili, özellikle geldikleri iller ve yaş skalası "Türklü-Kürtlü" bir kesit sunuyor.
4.
 Türkiye bir yandan barış sürecini sürdürmeye ve iç politikanın sıkışmışlığı içinde bu konuya yol bulmaya çalışırken, bölgedeki Kürt hareketlerinin yükselişine karşı koymaya çalışıyor.
5. Bu da hükümetin bölgeye yönelik dış politika pratiğinde ve Suriye politikasında düzenleme getiriyor.
6. Türkiye’nin güneyine yönelik dış politikası, yanlış Suriye siyaseti ve Kürt hareketinden kaygı duyması olarak tespit ediliyor ama bunların birbirinin yerini alma veya diğerini teşvik etme ihtimaline hiç yüz verilmiyor, üzerinden atlanıyor.
7. Ankara’nın hesaplamalarını yaptığı bir diğer risk de, Suruç’un ülkede başka eylemlere, bir terör dalgasına neden olup olmayacağı. Nitekim daha bu haber yayına hazırlanırken gelen iki polisin Urfa'da şehit edildiği haberi çok taze.
8. Bir kritik soru da şudur; IŞİD eylemi, Türkiye’nin kendisine yönelik önleyici önlemlerinin ardından mı geldi yoksa Türkiye’nin güney sınırındaki askerî varlığını güçlendirmesinden sonra mı?
9.
 Saldırı, IŞİD’in bilinen ve sık tekrarlanan, özellikle ‘yalnız Kurt’ olarak tarif edilen eylem teknik ve biçiminden farklı mı? Daha profesyonel mi? Eğer öyle ise bunun anlamı ne?
10.  ABD Kara Kuvvetleri Komutanı ve eski Irak kuvvetleri komutanı Orgeneral Ray Odierno’nun; “IŞİD’ın bertaraf edilmesi sadece askerî değil aynı zamanda ekonomik ve diplomatik bir sorun. Çatışma Irak ve Suriye dışına da taşabilir” sözlerinin anlamı ne?

www.iyibilgi.com


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
1 + 2 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

28.272 ms