Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

25 Temmuz 2015
font boyutu küçülsün büyüsünPKK+IŞİD: Koalisyon mu, erken seçim mi?


Bu durum koalisyon için mi bir erken seçim için mi daha elverişli bir hal yaratıyor? iyibilgi özel
PKK+IŞİD: Koalisyon mu, erken seçim mi?IŞİD ve PKK tarafından Türkiye'ye açılan eş zamanlı açılan cephe ve çapraz ateş; 7 Haziran ertesi koalisyon müzakereleri ve herşey yolunda giderse hükümet pazarlıkları üzerinde beklenmeyen bir kamuoyu algısı ve politik bir etki yarattı.

Suruç'ta yaşanan saldırı ve ardından özellikle İstanbul sokaklarında oluşan silahlı protesto gösterileri hem basın hem kamuoyu ve hem de devlet tarafından açık bir tehlike olarak tanımlandı.

Ancak, devlet dışındaki hemen tüm siyasi ve medya unsurları yaşanan karışıklığın üzerinden gelinmesinde, şu anki siyasi boşluğun, yani 7 Haziran ertesi devam eden ve onlara göre "hükümetsiz/iktidarsız" devam eden koalisyon arayışları tamamen yetersiz kalacaktı.

Hemen hemen hemen koalisyon!

Böylece Ak Parti'nin erken seçime gitmesinden neredeyse paniğe kapılan "tüm kesimler", gelişen terör olayları ve dış politik süreci bir koalisyon kurulmasının, aslında CHP'li bir hükümet kurulmasının şart olduğu noktasına yükselttiler. Böylece Ankara tarafından "Hedef Türkiye" olarak tarif edilen süreç, hükümet mimarisinde uygun form arayan kesimler tarafından bir tür çıkış kapısı olarak görüldü.

Oysa Ankara duruma tamamen devlet aklıyla yanaştı ve bugün gelinen nokta, dış zorlayıcıları da "ittifaka" katarak, hem iç hem dış saldırılara karşı aynı dil ve misliyle yanıt verme, yani günlük meşguliyetler ne kadar el tutsa da, devletin elinin hâlâ ağır olduğunu hatırlattı.

E, Ankara'da hükümet varmış!

Bu gelişmenin kamuoyunun politik algısında yeniden bir algı bütünlüğü yarattığı söylenebilir mi? 7 Haziran sandığından çıkan sonuçların Ak Parti'ye, "biz hükümette kalacaksınız ve büyük ortak olacaksınız" dememiş de, Ak Parti hükümetten düşmüş, bambaşka bir hükümet yaratılmaya çalışılıyor havası hızla gerilediği gibi, halihazırda Ankara hükümetinin, ağır krizler içeren durumlar karşısında hayli tecrübe biriktirdiği ve bunu pratiğe sonuç alıcı biçimde geçirdiği de yeniden fark edildi.

Geriye şimdi bir soru kalıyor; bu durum koalisyon için mi bir erken seçim için mi daha elverişli bir hal yaratıyor?

www.iyibilgi.com Ankara

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 4 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

20.701 ms