Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

29 Temmuz 2015
font boyutu küçülsün büyüsünKoalisyon kokusu!


CHP ile nereye varır bilinmez ama MHP ile oraya hızlı varır!..
Koalisyon kokusu!

iyibilgi Ankara

MHP koalisyon görüşmelerinde yeniden gündemde. Yeniden sahnede mi ayrı konu çünkü MHP’den “bir değişiklik” olduğu yönünde bir emare görünmüyor. Peki MHP tekrar nasıl gündeme geldi? Basit, Ak Parti ile MHP arasındaki “çözüm süreci/çözülme süreci” duvarı yıkıldı. Böylece en temel ayrılık konusu ortadan kalktı, geriye iki aşama kaldı...

Tabanları birbirine yakın bu iki partinin yeniden bir araya gelmesi. Yani bir arabulucunun sevap yapması-ki bunda da bir sorun yok. İki, hükümet içi veya dışı pazarlıkları.

CHP bitti mi?

Cumhuriyet Halk Partisi ise süren koalisyon müzakerelerinin her iki parti tarafından tam olarak içselleştirilip içselleştirilemediği meçhul. Öte yandan aşamaları taraflar tarafından tanzim edilmiş-keşif amaçlı, kırmızı çizgili maddeler, hükümet pazarlıkları, paylaşım vb.-bir ortaklığın ne kadar gönüllü olacağı zaten tartışmalı.

Ak Parti’ye yönelik “erken seçime kadar zamana oynuyor” ithamları ile CHP’ye yönelik dış ve iç sermaye ile malum medyaya direnemiyor suçlamaları sanki sessiz bir “ortaklığı” zaten kurmuş, “denedik olmadı”yı bekliyor gibi.

MHP’nin ilk korkusu duruyor

Milliyetçi Hareket Partisi’nin Ak Parti veya herhangi bir koalisyona yönelik isteksizliği üzerine hem iyibilgi’de hem de basında çok yazıp çizildi. Bunlardan bir tanesi de Ak Parti ile kurulacak bir hükümetin siyasetin doğası gereği, küçük partiden büyük partiye doğru bir akışla sonuçlanacağı, bu politik çekim alanının da ilk seçimlerde “kazanılan/emanet oyların” kaybedilmesiyle sonuçlanacağıydı. Esasen MHP şu sıralar kimi anketlere göre-örneğin daha yeni Metropoll firmasının sahibi Özer Sancar tarafından CNNTürk’te Salı akşamı iddia edildiği gibi-o oylar çoktan kaybetmiş olabilir.

MHP’nin en büyük korkusu gerçekleşmiş gerçekleşir mi bilinmez ama Ak Parti ile bir koalisyon olasılığı yükselse bile aynı hükümette yer alma ihtimalinin eskisi kadar az olduğu görülüyor. Bunun anlamı ise bir Ak Parti-MHP koalisyonun ancak azınlık hükümeti formülüyle ve bir “erken seçim” odaklı olacağı kestirmesinin sabitliği.

MHP şimdi ne diyor?

Yukarıda belirtildiği gibi MHP’nin resmi ağızları henüz bu tartışmaya pozisyon almış değil. Ancak kulisler Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin hem seçim ertesi yaptığı konuşmaya hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun partiyi ziyaretinde tekrarladığı bir bakışı mealen hatırlatıyor; “siz bir bakın, MHP dışında koalisyon ihtimalleri vardır, eşyanın tabiatına uygun olanlar vardır, hiç olmadı MHP ülkeyi hükümetsiz bırakmayı düşünmez”.

Ak Parti-MHP’nin koalisyon ilişkisinde yeni bir durum var mı, yok. Yok ama bu ilişkiyi durduran şartlar da değişiklik var. Ve bu siyasette çok şey demek. CHP ile koalisyon arayışı nereye varır bilinmez ama MHP ile o noktaya “hızlı” varır!

www.iyibilgi.com


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
5 + 2 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

37.178 ms