Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

06 Ağustos 2015
font boyutu küçülsün büyüsünRus Planı


Bir şeye 'plan' dediğinizde, o planlanmaz…
Rus Planı

iyibilgi Ankara

Bir Rus planı ortaya çıktı. IŞİD’e yönelik çözüm sunan taze plan hayli basit. Bağdat, Şam ve Kürtleri bir araya getirip, IŞİD’e yönlendiriyor. Plan Arap ülkeleri ve ABD’ye de sunuldu.

Peki Batı neden bu planı kabul etsin? İki, neden şimdi? Kremlin diyor ki, “ABD ve müttefikleri başarısız”. Lavrov; “Irak ve Suriye topraklarında Batı’nın IŞİD ile mücadele ittifakı hiçbir sonuç vermedi. Bu yüzden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, aracılığımla kendi planını sundu."

Batı: Böyle plan mı olur…

Moskova, IŞİD’e yönelik plan için Batı başarısızlığını işaret ediyor ama kendi planının arkasında da BM ve koalisyon ortakları olsun diye de şart koşuyor. Kaldı ki, yukarıdaki üçlüye “diğer bölge ülkelerin dahil” olması diye bir cümle var. (Haziran ayında Putin, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile yaptığı görüşmede, "Terörizmle etkin savaşmak için bölgedeki tüm ülkelerin güçlerini birleştirmeliyiz. Böyle bir koalisyonu kurmak kolay olmayacak. Ama Rusya bunun için elinden geleni yapacak" demişti.)

Bunun anlamı şu; “Yeni bir koalisyon”. Yani Rus Planı’nın Türkçesi, “eski koalisyona bozmak, en azından sulandırmak.

Neden şimdi?

Rus Kommersant gazetesi; “Moskova yönetimi IŞİD ile mücadelede henüz ilerleme sağlanamamışken Suriyeli muhaliflere hava desteği verilmesini, ‘ölümcül felaketlere yol açabilecek bir hata' olarak görüyor.”

Planın zamanlaması tam olarak ABD ve Türkiye arasında DAEŞ’e yönelik mücadele üzerinde uzlaşılan yeni anlaşmaya denk geliyor. Moskova tıpkı Tahran gibi, Türkiye anlaşmasının bölgede yeni bir denklem kurma adımı olduğunu ve şu ana kadar-Şam’ı ayakta tutan-süreci bozacağını görüyor. İşte Rus planı aslında ABD-Türk planını da sulandırma, ona göre sütre tutma adımı olarak açıklanıyor.

Zaten, bölgenin şu anki reel-politiği, “bölge ülkelerinin hep beraber ortak çatı altında toplanmasını” mümkün gözükmüyor.

www.iyibilgi.com

 


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 3 = 


Oku Yorum


  • Rusya 

    Ruslar koalisyonda Türkiye'nin aktif olmasının dengeyi tartışmasız katıldığı taraf için değiştireceğini bildiği için böyle bir adım atmaya çalışıyor.

    Esed'siz çözüme yeşil ışık yaktıkları söylenirken bakalım ne kadar ileri gidebilecekler.
    mbugdayci / 06 Ağustos 2015 12:11
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

36.303 ms