Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

10 Ağustos 2015
font boyutu küçülsün büyüsünCHP + AKP


Bu koalisyon gününde CHP’nin görmesi gereken HDP!...
CHP + AKP

iyibilgi Ankara

Bugün Ak Parti ve CHP, Türkiye’nin yeni hükümetini kurma(ma)k konusunda karar verecekler. Bütün dünyanın ilgisinin de burada olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ve bu olası ortaklığın/veya kurulmama halinin temel noktalarından biri, birincisi, hangisini seçerseniz; “Kürt sorunu”, “Barış süreci”, “HDP, PKK,” vs...

Ancak mutlak mutabakat isteyen bu konunun günümüzde geldiği nokta tam anlaşılıyor mu? Yani ne üzerine el sıkışılacak? Barış sürecinin özellikle terör örgütü PKK’nın bu ülke içindeki varlığı ile devam edemeyeceğine yönelik genel bir kabul oluşmuş bulunuyor. Bu sadece Ak Parti’nin veya MHP ve CHP gibi iktidarda bulunmayan ama TBMM’de temsil edilen partilerin fikri değil, devletin de fikri.

Ancak şu an bu fikir, “devletçi” eleştirisine uğrasa da tarihi gelişten farklı olarak teknik bir zorunluluk olarak duruyor. Çünkü isteyen dilediği kadar 1990’lı yıllara gönderme yapsın, ortada askeri-teknik bir farklılık duruyor ve TSK’nin örgüte yönelik baskısı tabir yerindeyse nefes kesiyor.

Çık git...

İki madde; örgüt Türkiye’yi terk etmeli ve bütünüyle eylemleri bırakmalı. Bu cümle sadece bir devlet hedefi veya temenni değil. HDP ve terör örgütünün barış sürecini “istismar etme” hali nedeniyle, bunlar dışındaki üçüncü yolların el tersiyle masadan süpürülmüş olmasından kaynaklanıyor. Daha doğrusu artık Kürt siyasi hareketinin bütününden ve zaten PKK ve uzantılarından gelen “söz” artık hiç hükmünde sayılıyor. Yani olası bir seçim için “sözler söylense ve tutuluyor görülse” de, son seçimlerdeki sözlerin akıbeti görüldüğünden o defter kapanmış bulunuyor.

‘İhanet’...

Terör örgütü ve tarihi açısından ihanet hali yeni bir durum değil. Ancak Kürt siyasi hareketine yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “ihanet” durumunun toplumsal bir karşılığı var. Yani güvenmeme hali kamuoyunda zaten var ve gelişmeler onları da haklı çıkardı. Kaldı ki, şimdi kamuoyu HDP’nin seçimden önceki söylem ve duruşlarını da yüzde 10’u tutturmak için yapılmış bir kandırmaca olarak algıladı ve burada bizzat kendisini kandırılmış hissediyor.

Büyük “anlayış farkı”…

Kamuoyu, Kürt siyasi seçim propaganda dönemindeki tutumunu, Ak Parti’ye yönelik ve diğer partilerin getirdiği eleştirilerden farklı görmemeye hazırdı. Ancak, HDP’nin kamuoyundaki algısı, “Ak Parti’yi devirme hesaplarını yapanlarla ve onların planlarında bir oyuncu” olarak oluştu. Ve bunu ağır biçimde samimiyetsiz buldu. Kritik nokta bu ve bunun sandıkta bir sonucu olacağı şimdiden belli. Bu yüzden kimi Ak Parti yöneticileri de eğer seçim kararı alınırsa, Kürt siyasi hareketi veya Kandil’den gelecek yumuşama mesajlarının tuzaklı olduğuna şimdiden dikkat çekiyor.

İşte bugün iki büyük partinin liderlerinin görüşmesinden bir uzlaşı çıkacak ise bu konunun karara en kuvvetli bağlanan maddelerden olması gerekiyor.

www.iyibilgi.com


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
4 + 3 = 


Oku Yorum


  • Devlet 

    Devletimizin hükümeti koalisyon ve/veya başka bir yöntemle mutlaka kurulmalı. Hükümetimiz normal olarak görevini bir dahaki seçimlere kadar götürmeli. Bu zaman içerisinde tüm yetkililer elini taşın gerekirse canını dağın altına koyarak (ki bu tabiri de anlayabilmiş değilim devlet yönetiminde elini taşın altına koymak nasıl kullanılabilinirki bizim ecdadımız devlet için milleti için gözünü budaktan esirgememiş) ülkemizde odaklanmış tüm terör örgütlerini iç ve dış uzantılarıyla en uygun yöntem / yöntemler kullanılarak dezenfekte etmeli. ondan sonrada ülkemiz tüm enerjisini bilime sanayiye ve tüm insanlığın refahına harcamalı...
    RABBİM YARDIMCIMIZ OLSUN...
    ASMD / 10 Ağustos 2015 14:46
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

34.697 ms