Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

12 Ağustos 2015
font boyutu küçülsün büyüsünYay


Cumhurbaşkanı'nın 'yay'ı: Yay yazılır, ‘Kuşatma’ okunur!..
Yay

iyibilgi Ankara

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 7 Haziran seçimlerinden sonra ilk kez Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu. Elbette iç politikaya ve terörle mücadeleye hayli yer ayırdı. Ancak uzun konuşmasının sadece bir satırında bir “harita”, daha doğrusu bir “yay” çizdi. Bu yayın geçtiği ülkeleri ve bu ülkelerdeki huzursuzluğa işaret ederken, zımni olarak bu ülkelerde yaşananlar arasında bir bağı işaret etmiş oldu.

Cümlesi aynen şöyle; “Bakın bir şöyle yay var, Pakistan Afganistan İran, Irak, Suriye, Filistin mısır Libya devam ediyoruz…”

Filistin’e kadar gelen yay, aslında Türkiye’nin tüm güney hattını oluşturuyor ve işe bu açıdan bakıldığında, o yay bir tür “kuşatma”ya dönüşüyor. Esasen bölgede terör üreten ve ihraç eden de bu yay. Sorun, genellikle bu yay üzerinde ve o ülkelerin içinde yaşananlar noktasından ele alınıyor-ve elbette önemli-ama yayın ürettiği ve sattığı huzursuzluğun nedeni daha önemli.

Çünkü bu yayın üzerinde her ne oluyorsa, hem süper güçler hem de bölgenin başat güçlerinin, nihayet bölgedeki tüm güç odaklarının aldıkları pozisyon, birbirleriyle ilişkileri, dengeler ve asıl şu; bu yayın “hangi hale gelmesini” istediklerinden kaynaklanıyor.

Aslında bu yayın devamı da var. Örneğin Suriye’ye kadar gelen çizgi Akdeniz, Kıbrıs, Yunanistan, Balkanlar, Karadeniz, Ukrayna yayını da içeriyor. Yine Suriye’nin altından giden yol da işte, Filistin, Mısır, Libya diye gidiyor. Ancak öyle veya böyle tüm bu yayların ve kuşatmaların ortasında Türkiye bulunuyor. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir satırda tanımladığı, aslında ne kadar zor bir alanda dik dururken, içeride(kilerin) de bir seri başka dertler ürettiğine yönelik bir tarif...

www.iyibilgi.com


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 3 = 


Oku Yorum


  • korku + kaos + güç+algı= 

    önce mevsim beklenir sonra toprak kazılır tohum ekilir ve hasat ta başlanılır.hesab bu! ama yaradanın taktiri olmadan hasat ganimet olmaz .ganimetolabilmesi için faydalanmak lazım
    jiyan / 08 Eylül 2015 15:55
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

31.979 ms