Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

31 Ağustos 2015
font boyutu küçülsün büyüsünTuğrul Türkeş'in peşinden değil, açtığı yoldan giderler!..


Türkeş’i MHP’den atmak: AKP burunlarından getirir!
Tuğrul Türkeş'in peşinden değil, açtığı yoldan giderler!..

iyibilgi Ankara

“Hayır” politikasının istikrarlı olduğunu işaret eden ve devamı niteliğindeki, 30 Ağustos kutlamalarına da katılmayan MHP yönetimi, bir yandan da MHP Genel Başkan Yardımcısı ve MHP milletvekili Tuğrul Türkeş’in seçim hükümetine katılmasının açtığı yaraları iyileştirmeye, bir hasar raporu çıkarmaya çalışıyor.

Basın ve kamuoyundaki tartışma/merak ise, Türkeş’in hareketinin 1 Kasım seçimlerinde “ne kadar” bir kayba neden olacağı veya olmayacağı noktasında. Esasen bu kaybın miktarı üzerinde şu anda yapılan tartışmaların tamamının elle tutulur bir sonuç vermesi imkânsız. Çünkü elde üzerine yorum yapılacak veri olmadığı gibi, Tuğrul Türkeş’in MHP tabanındaki karşılığı da bugünden kestirilemez.

Konu bu değil!..

Malum iki medya kolu, Türkeş’in-yarattığı siyasi şok dalgası ne denli geniş olsa da-seçimlerde partiden oy kaymasının zor olduğu üzerine tekraren haberler, köşe yazıları kaleme alıyor ama bunlar da herhangi bir veriden yoksun. Olmasa da farklı bir boyut var… Tuğrul Türkeş seçim kabinesine katılarak-ama Ak Parti’ye katılmayarak-MHP tabanında güçlü bir karşılığı bulunan, “neden her şeye hayır diyoruz, neden koalisyon arayışlarına katılmadık, bu siyasetin doğasına aykırı, iktidarda olmak partinin kaderini yükseltebilirdi, hepsi bir yana terörle mücadelenin sürdürüldüğü döneme katkı koyabilir ve ‘barış süreci’ne eleştirilerimizi hayata geçirebilirdik” itirazlarına sahip kitlenin kendini “doğru, haklı hissetmesi”ne yol açtı. İşte MHP açısından tehlikeli olan bu!

‘Atmak’ mı zor bırakmak mı?

Yani Tuğrul Türkeş’in “peşine takılarak” Ak Parti’ye kayacak seçmen sınırlı olabilir ama “açtığı yoldan” gidecek seçmen sayısı partiyi tehlikeli barajlara yaklaştırabilir. İşte, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in, “beni partiden atamazlar” değerlendirmesi biraz bu bakışa dayanıyor. Çünkü onu atmak demek, “benzer hislere sahip olan tabanı” da iteklemek anlamına gelecek. Bu yüzden “atma” işlemi uzayabilir! Ama uzamaz ve Türkeş, partiden hemen atılırsa, Devlet Bahçeli seçim meydanlarında bununla mücadele etmek zorunda kalacak.

www.iyibilgi.com


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
5 + 2 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

28.775 ms