Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

30 Eylül 2015
font boyutu küçülsün büyüsünSonbahar yorgunluğuna birebir


Tam bir protein deposu olan barbunya içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde özellikle sonbaharda sık görülen bedensel ve zihinsel yorgunluğa iyi geliyor.
Sonbahar yorgunluğuna birebirBarbunyada A, B6 ve C vitamini ile demir ve magnezyum minerallerinin bolca bulunduğunu belirten Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Ayrıca, B5 vitamini ve kalsiyum içerir. Yine lif yönünden de oldukça zengindir. İçeriğinde çinko, protein, karbonhidrat ve E vitamini de vardır” dedi.

Romatizma ve diyabetle savaşıyor

Barbunyanın vücuda güç ve enerji vererek, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderdiğini söyleyen Enç, şöyle devam etti: “Bu nedenle sonbahar yorgunluğuna karşı tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. Bu harika besin cilt lekeleri ile savaşır ve leke oluşumunu engeller. Pürüzsüz ve parlak bir cilt için bu sebze birebirdir. Posalı yapısı sayesinde bağırsak kanserine karşı koruyucudur.

Kan şekerini hızla yükseltmediği için diyabetli hastalarda uzun süre tokluk sağlar. Barbunya aynen soya fasulyesi gibi izoflavon yönünden zengindir. İzoflavonlar kanser oluşmasına neden olan hücrelerin büyümesini engeller. Kemikler için de oldukça faydalıdır, kemikleri güçlendirir. Romatizma ve siyatik şikâyetlerini azaltır. Böbrek kumu ve taşlarını dökmeye yardımcı olur. Sinirleri de kuvvetlendiren barbunya kalp çarpıntısını giderir.


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
5 + 1 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

39.325 ms