Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

01 Ekim 2007
font boyutu küçülsün büyüsünTekerlekli baronlar!


İkisi de sıkı ortaktı. İkisi de Avrupa’ya uyuşturucu trafiğini birlikte yönetiyordu
Tekerlekli baronlar!

İkisi de sıkı ortaktı. İkisi de Avrupa’ya uyuşturucu trafiğini birlikte yönetiyordu. Urfi Çetinkaya polisten kaçarken vuruldu, tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Yılmadı. Uyuşturucu işine o halde bile devam etti. Her defasında yatıp çıktı. En son sağlık nedeniyle tahliye oldu.

Ortağı Cemal Nayır ise kendi “işini” kurdu. Yükseldi. Sedat Peker ile yakınlaştı. İddiaya göre Urfi’yi polise ihbar etti. Çetinkaya da onu kalçasından vurdurttu. Şimdi o da sandalye mahkumu. Yılmadı. O da tekerlekli sandalye-de “eroin işi çevirirken” hafta içinde yakalandı.

İstanbul Büyükçekmece’de hafta içinde ele geçirilen 80 kilogram eroinle ilgili olarak ikisi kadın 7 adamıyla birlikte gözaltına alınan Cemal Nayır, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hakim karşısına çıkacağı Büyükçekmece Adliyesi’ne, iki adamının taşıdığı tekerlekli sandelyeyle getirilen Nayır’ın bu görüntüsü, 2000 yılında İstanbul’da çekilen benzer bir fotoğrafı hatırlattı. Bu benzer iki kare aynı zamanda aynı yola baş koyan iki ortağın; Nayır ile uluslararası uyuşturucu kaçakçısı Urfi Çetinkaya’nın ‘ortak kader’inin de fotoğrafıydı.

Etiler’de polis vurdu

Malatya’nın Pütürge İlçesi’nde 1949 yılında doğan Çetinkaya, 1970’lerde İstanbul’a gelip çeşitli işlerde çalıştı. Sonra tombalacılığa merak sardı. Akrasay ve Taksim’de tombalacılık yapan Çetinkaya’nın hayatı kendi ifadesiyle, 1976 yılında bir sokak başında karşılaşıp tartıştığı Asayiş Şube Müdürü Saadettin Tantan’a iki tokat atmasıyla değişti. (Tantan bu iddiayı yalanladı)

Bu olayın ardından ‘mim’lenmesine rağmen Çetinkaya, illegal işler çevirmeye başladı. İlk olarak 4 Nisan 1977 tarihinde sigara kaçakçılığı suçlamasıyla yakalandı. 12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra yayınlanan sıkıyönetim bildirilerinde arandığı duyurulan ilk isimlerin başında gelen Çetinkaya, silah, mermi ve gümrük kaçakçılığı suçlarından 9 Aralık 1980 tarihinde yine yakalandı ve tutuklandı.

24 Ağustos 1987 günü ise tabanca ile adam yaralamaktan yakalanan Çetinkaya, bir yıl sonra 18 Mayıs 1988’de İstanbul Etiler’de polisin “dur” ihtarına rağmen kaçmaya çalışırken açılan ateşle belinden vuruldu ve felç oldu. O günden sonra tekerlekli sandalyeye mahkûm olarak yaşayan Çetinkaya’nın, normal koşullarda “piyasadan çekilmesi” bekleniyordu ancak o tam tersine, tekerlekli sandalyeye mahkûm olduktan sonra uluslararası uyuşturucu pazarının “baronu” olarak nam saldı.

İspanya’nın matadoru oldu

Türkiye’de uyuşturucu pazarının önemli bölümünü elinde tutan Çetinkaya, 1988’den sonra Avrupa’ya açıldı. Afganistan ve Pakistan’dan ithal ettiği uyuşturucuyu Hollanda ve İspanya’ya pazarlamaya başladı. Çetinkaya İspanya’da adını ilk kez 16 Kasım 1989’da Madrid’de ele geçirilen 58 kilo 415 gram eroinle duyurdu. Bu olayda Çetinkaya yakayı kurtardı ancak 1982’den beri birlikte uyuşturucu işini birlikte yürüttüğü sağ kolu Cemal Nayır tutuklandı.

15 Eylül 1991’de ise İspanya’da 46 kilo eroin yüzünden adliyeye çıktı ama tutuklanmadı. Ama 25 Kasım 1992 Urfi Çetinkaya’nın 115 gram eroin yüzünden İspanyol cezaevleriyle tanıştığı gün oldu. Çetinkaya 1996’nın 6 Ekim’inde Madrid’de ele geçirilen 108 kilo; aynı yılın 10 Ekim’inde ise yine İspanya’da yakalanan 39 kilo eroinin sahibi olduğu gerekçesiyle yakalanıp üçüncü kez hapsedildi. 10 Haziran 1996’da yine İspanya’da gözaltına alınıp serbest bırakıldı. 9-13 Haziran 1997’de Madrid’de yakalanan 50 milyon pesatalık 60 kilo eroinin organizatörü olduğu anlaşıldı ve aynı yılın 20 Ekim günü İspanya’da 81 kilo eroini ele geçirilince 4’üncü defa tutuklandı. 11 Şubat 1998’de, 34 kilo eroini İspanya’da yakalandı. Cetinkaya’nın İspanya’daki bu faaliyetleri onu bu ülkede bir “star” yapmıştı. Çetinkaya bile, “İspanya halkının tamamı, İspanya kralını nasıl tanırsa beni de öyle tanır” diye övünüyordu.

Çetinkaya’nın bittiği tarih

Yakalanıp ve bir süre hapis yattıktan sonra hep serbest kalmayı başaran Çetinkaya, 1999 yılının Mart ayında Mersin’de ’Altın Hilal’adlı operasyonda ele geçirilen 22 ton esrar ve 638 kilo baz morfinin sahibi olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Tekerlekli sandalye üzerinde mahkemeye çıkarılan Çetinkaya’nın serbest kalmasına göz yumularak operasyon için ilk start verildi.

Çetinkaya’yı serbest bırakan mahkeme, arkasından gıyabi tutuklama kararı çıkardı. Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Emin Aslan’ın başkanlığında kurulan özel ekip, serbest bırakılan Çetinkaya’nın tüm ilişkilerini izlemeye başladı. İspanya, Portekiz, Hollanda, Almanya ve Belçika hükümetleriyle de işbirliğine gidilerek şebekenin yurtdışı ayağı takibe alındı. Çetenin tespit edilen bağlantıları izlenirken yapılan tüm telefon görüşmeleri de dinlemeye alındı. Ülkeler arası adli yardımlaşma anlaşması çerçevesinde delillerin mahkemelere kanıt olarak sunulabilmesi için operasyona dahil olan tüm ülkeler, elde ettikleri telefon bant kayıtları ve bilgileri birbirine aktardı.

Sağlık nedeniyle tahliye!

Ve 2000 yılında düğmeye basıldı. Çetinkaya, İstanbul Bahçeşehir’deki şatosunda ‘Matador Operasyonu’yla yakalandı. Aynı operasyon kapsamın da Çetinkaya’nın sağ kolu Cemal Nayır, imam nikahıyla birlikte yaşadığı Hediye Sekman, organizasyonun para işlerini yürüten kardeşi Şahin Sekman, Ali ve Hüseyin İnal, para kuryeleri Mahmut Atalay, Ayhan Taş, Çinli doktoru Su Meng yakalandı ve gözaltına alındı.

Çetinkaya, tekerlekli sandalyeyle geldiği İstanbul DGM’de “teşekkül oluşturmak suretiyle eroin imal ve ihraç etmek” suçundan 420 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandı. Tutuklanıp Kartal Cezaevi’ne konulan Çetinkaya, sağlık sorunları nedeniyle 25 Haziran’da 2003’te tahliye edildi.

Kaldığı yerden işe devam eden Çetinkaya, bu kez İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen Son Tango isimli operasyonla yeniden yakalandı. Kazandığı paraları aklamak için çeşitli kurumlara bağışlar yapan ve kendisiyle aynı adı taşıyan oğlu adına İstanbul’da 9 ayrı okul yaptırıp devletten madalya alan Urfi Çetinkaya, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Cemal Nayır’ı kalçadan vurdurttu

URFİ Çetinkaya tutuklanırken kendisiyle birlikte gözaltına alınan ortağı Cemal Nayır ise serbest bırakıldı. Çetinkaya, çıktığı duruşmalarda serbest bırakılan ortağı Cemal Nayır’ı kendisini ispiyonlamakla suçladı. Çetinkaya’nın ’muhbirlik’le suçladığı eski suç ortağı Nayır, serbest kaldıktan sonra hayatından endişe etmeye başladı. Bu nedenle Sedat Peker grubuna yakın oldu. Hatta kendisini koruması için Sedat Peker’e yüklü miktarda para bile verdiği iddia edildi.

Zırhlı delici kurşunlar

Cemal Nayır, havalimanı kavşağında bulunan kendisine ait benzin istasyonundan 34 AJT 34 plakalı zırhlı BMW marka aracıyla çıkıp bir yere giderken TEM Otoyolu Mahmutbey Mevkii’nde silahlı saldırıya uğradı. Zırh delici kurşunların kullanıldığı saldırıda yaralanan Nayır, kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı. Ancak Nayır’ın sonu da, tıpkı eski ortağı Urfi Çetinkaya gibi oldu. Ve felç geçirerek kötürüm olan Nayır, tekerlekli sandalyeye mahkûm olarak yaşamaya başladı. Nayır kendisine ateş eden kişilerden birinin Çetinkaya’nın bacanağı Talip D. olduğunu öne sürdü.

Yine uslanmadı, yakalandı

Tutuklu bulunan Çetinkaya, 11’inci Ağır Ceza Mahkamesi’nde yargılanmaya devam ederken tedavisi biten Cemal Nayır, bir süre sonra işlerinin başına dönerek kaldığı yerden bu kez tek başına devam etmeye çalıştı. Yeniden uyuşturucu işine sarılan Nayır, Çarşamba günü İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince Büyükçekmece’de 9 ayrı noktaya düzenlenen operasyonla 80 kilogram eroinle yakalandı. Nayır, aralarında iki kadının da bulunduğu 7 kişiyle birlikte yakalanarak gözaltına alındı. Büyükçekmece Adliyesi’ne tıpkı Urfi Çetinkaya gibi tekerlekli sandalyede getirilen Cemal Nayır, adamlarıyla birlikte tutuklanıp cezaevine gönderildi.

Vatan


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 4 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

53.956 ms