Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

12 Ekim 2015
font boyutu küçülsün büyüsünMevsim değişikliğinde bu besinlere dikkat


Mevsim değişiminin yaşandığı şu günlerde bu besinlere dikkat
Mevsim değişikliğinde bu besinlere dikkatMetabolizmayı kışa hazırlamak, ani ısı değişimlerinde hastalanmamak ve sonbahar depresyonundan korunmak için bazı besinleri sofralardan eksik etmemek gerekiyor. Bu yiyeceklerden bir kısmının faydası çiğken ortaya çıkarken, bazılarının da pişirme yöntemlerine çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Ba­ğı­şık­lık sis­te­mi yaz­dan son­ba­ha­ra son­ba­har­dan kı­şa gi­rer­ken özel ba­kım is­ti­yor. Na­sıl ki ti­şört­ten swe­ats­hir­te ge­çi­yor­sak bes­len­me­miz­de de özel ön­lem­ler al­ma­mız ge­re­ki­yor. Di­ye­tis­yen Mer­ve Yük­sek, mev­si­me uy­gun bes­len­mek için tü­ke­til­me­si ge­re­ken gı­da­la­rı ve özel­lik­le­ri­ni an­lat­tı­…


• Armut:
Bağırsak sağlığı için çok faydalıdır. Fırınlama veya haşlama yöntemi ile bir tatlı haline getirilip, tüketilebilir.

• Nar: Vücutta damar sağlığını, özellikle de kalbi korur. Damar tıkanıklıklarına iyi gelen nar, tansiyon düşürücüdür. Narda 10 bardak yeşil çaya ve 4 bardak kızılcık suyuna eşdeğer antioksidan madde bulunur. Doğal bir antioksidan olarak anti-tümör özelliği vardır.

• Taze ceviz ve fındık: Çok iyi bir enerji kaynağıdır, vücuda güç ve enerji verir, beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Kolesterolü düşürür, düzenli olarak her gün bir avuç tüketilmesi kalp krizi geçirme riskini azaltmaktadır.

Mevsime uygun sağlıklı bir tatlı seçeneği: “Armut tatlısı”

(4 kişilik) Malzemeler:

4 adet büyük boy armut

2 su bardağı toz tatlandırıcı

4 adet tüm ceviz l 2 adet karanfil l Kaymak

Yapılışı: Kabukları soyulmadan armutların sap kısımları kesilir. İçleri dibi delinmeyecek şekilde oyulur. Tencereye oturtulan armutların içlerine toz tatlandırıcı doldurulur, geri kalan ise üzerine serpilir. Armutların üzeri kapanacak şekilde su koyulup, karanfiller ilave edilir. Armutlar yumuşayana kadar saplı kısımları ile birlikte kaynatılır. Piştikten sonra servis tabağına alınarak üzerlerine ceviz ilave edilir. Her birinin üzerine kaymak ya da 1 tepeleme tatlı kaşığı vanilyalı dondurma koyulup, saplı kısımları şapka gibi oturtulur. Soğuk servis edilir


• Elma: Kalbe yararlı flavonoidler ve antioksidan öğeler içerir. Asıl vitamin kabuğunda bulunduğundan iyi yıkanmış bir şekilde kabuğuyla tüketilmelidir.

• Ba­lık: Ekim ayı pa­la­mut, ka­sım da lü­fer za­ma­nı­dır. Haf­ta­da 2-3 de­fa mut­la­ka tü­ke­til­me­li­dir. Ba­lı­ğın içe­ri­ğin­de­ki ome­ga-3, fos­for baş­ta ol­mak üze­re vi­ta­min ve mi­ne­ral­ler ha­mi­le­lik­te an­ne kar­nın­da­ki be­be­ğin ge­li­şi­mi için, ço­cuk­luk ça­ğın­da be­yin ge­li­şi­mi, ye­tiş­kin ve yaş­lı­lar­da göz, zi­hin, ka­ra­ci­ğer, kalp ve da­mar sağ­lı­ğı üze­rin­de ol­duk­ça önem­li ro­le sa­hip­tir. Ba­lık kı­zart­ma ye­ri­ne ız­ga­ra, bu­ğu­la­ma ve fı­rın­la­ma yön­tem­le­ri ile sağ­lık­lı bir şe­kil­de tü­ke­ti­le­bi­lir.

• Turp: Kökü iyi bir C vitamini kaynağı iken, yapraklarında fazla miktarda A, K vitamini ve folat bulunur. Metal ile temas ettirmeden seramik bıçak ya da cam rende ile zeytinyağlı salatalarda kullanılabilir. Kanı temizler, gut hastalığına karşı korur. Bağırsakları temizler, cilde tazelik verir, saçların sağlıklı olmasını sağlar. Kabızlığı giderir, stresi azaltır.

• Ayva:
Kabızlığı önler. Bronşit ve öksürüğe de iyi gelir; çekirdekleri kaynatılıp içildiğinde göğsü yumuşatır. Ayva çiçeği ile bal karıştırılıp macun halinde tüketilirse baş ağrısına iyi gelir. Ayva, damar sertliği ve karaciğer sağlığı için de faydalıdır; tansiyonu düşürür, safrayı düzene sokar. Sonbahar depresyonundan korunmak için de sakinleştiren yapraklarının çayı içilebilir.

• Bal kabağı: Vitamin, mineral, diyet lifi, omega-3 ve antioksidan kaynağı olan bal kabağı cilde iyi gelir. Beta karoten içeren bal kabağı, akciğer, kolon, mesane, serviks, meme ve cilt kanserlerine yakalanma riskini azaltmakta, kalp hastalıklarına karşı da korumaktadır.

• Brüksel lahanası: İyi bir demir kaynağıdır. Kanser başta olmak üzere hastalıklara karşı vücudun doğal savunma sisteminin aktivitesini artırır. Tam bir sağlık deposu olan bu sebzeyi 7 dakika buharda pişirip, tükettiğinizde maksimum fayda sağlayacaktır.

• Karnabahar: İçeriğindeki fitokimyasallar sayesinde anti kanserojendir. Karnabahar salata, püre veya kıymalı yemek şeklinde tüketilebilir.

Serda KIVILCIM- BUGÜN GAZETESİ
  

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 3 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

8.532 ms