Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

19 Ekim 2015
font boyutu küçülsün büyüsünBal her gün tüketildiğinde yüzlerce hastalıkla savaşıyor


Doğanın sunduğu en sağlıklı ve leziz besinlerden biri olan bal, allerji, bronşit ve kansızlık gibi 500’e yakın hastalığın tedavisinde kullanılarak şifa dağıtıyor
Bal her gün tüketildiğinde yüzlerce hastalıkla savaşıyorTam da mevsim değişimi yaşadığımız bu günlerde kendimizi hastalıklara karşı koruyabilmek ve direncimizi artırmak adına doğru beslenmek bizler için çok önemli. Özellikle de meyve-sebze ve sıvı alımını fazlalaştırmamız gerekiyor. Sıvı alımı için en güzel seçenekler su ve bitki çayları elbette. Bitki çaylarını ise bal ve limon ile tatlandırarak harika bir ev yapımı ilaç hazırlayabilirsiniz kendinize ...

VİTAMİN VE PROTEİN İÇERİR

Balın yüzde17.10’unu su, kalanını katı madde oluşturmaktadır. Katı madde içinde fruktoz, glukoz, maltoz ve sakkaroz olmak üzere  şekerler önemli bir paya sahiptir. Ayrıca az miktarda protein, bazı B grubu vitaminler, C vitamini ve çeşitli mineraller de bulunmaktadır.

ÇiÇEĞiN LEZZET DEPOSU


Bal; bitkilerin çiçeklerinde bulunan nektarların ya da bitkilerin canlı kısımları ile bazı eşkanatlı böceklerin salgıladığı tatlı maddelerin bal arıları tarafından toplanması, organizmalarında bileşimlerinin değiştirilip petek gözlerine depo edilmesi ve buralarda olgunlaşması sonucu meydana gelen koyu kıvamda tatlı bir üründür.

BiR PETEKTE YÜZLERCE ARININ EMEĞİ VAR

Tüm hayatını nektar arayarak geçiren tek bir küçük arı, sadece bir çay kaşığının on ikide biri kadar bal üretebilir. Arılar nektarı çiçeklerden toplar, nektar arının tükürüğündeki enzimlerle karışır, sonra bunları kovanlarına taşır ve biriktirmeye başlar. Bu işlemi birkaç yüz arıyla çarptığınızda bir petek oluşmuş olur.

HER GÜN TÜKETiLiRSE SAĞLIK VERiR


Bal son derece özel, besleyici ve sağlıklı bir gıda maddesidir. Balın yararları nedeniyle her gün düzenli olarak tüketilmesi sağlık açısından çok önemlidir. Özellikle allerji, diyabet, obezite gibi özel durumlarda balın tüketiminin dikkatli ve kontrollü yapılması gerekmektedir.

YÜZLERCE HASTALIĞA ÇARE

Balın ülser ve diğer mide hastalıkları, kalp yetmezlikleri, çarpıntı, kemik hastalıkları, öksürük, allerji, bronşit, kansızlık, boğaz ağrısı, sinir hastalıkları, bazı cilt ve sinir sistemi hastalıkları gibi 500’e yakın hastalığın tedavisinde olumlu etkileri saptanmıştır. Ayrıca kabızlığı giderdiği, vücuttaki kanı temizlediği, damarları genişlettiği, kan dolaşımını kolaylaştırdığı, kalbi güçlendirdiği, yağ hazmını kolaylaştırdığı, yara ve yanıkları iyileştirdiği de bilinmektedir .

YILLARIN ŞİFACISI

Bal binlerce yıldır güncel bakteriyel enfeksiyonlara ve gastrointestinal (sindirim sistemi) hastalıklara karşı tıbbi olarak kullanılmaktadır. Balın antimikrobiyal özellik göstermesinin insan sağlığı  açısından önemi; gıda patojeni ve bozulma yapan mikroorganizmalarının gelişmesine izin vermemesi ve enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olmasından ileri gelmektedir. Günümüzde ise bunun yerini antibiyotikler almıştır. Fakat antibiyotiklerin devamlı olarak kullanımı  vücudumuzda antibiyotiğe dayanıklı etmenlerin oluşmasına neden olmaktadır.

PASTÖRiZE VE iŞLENMiŞ BALDA DAHA AZ BESLEYiCi ÖĞE VAR


Bu çok önemli bir ayrım. Baldaki çoğu fitobesin ve enzim, pastörizasyon ve yüksek sıcaklıkla yapılan işlemden dolayı kaybolur. En iyi bal 40 C derecenin üzerinde bir sıcaklığa maruz kalmamış baldır. Birçok kişiye göre, en iyi bal hiç ısıtılmayandır. Balın ısıtılma ve süzülme işlemi, her ne kadar onu şeffaf yapsa da aynı zamanda birçok besin ve arı poleni barındıran işlenmemiş balla peteğin bir kısmını da kavanozda satarlar.

NE KADAR YOĞUN OLURSA, O KADAR İYİDİR

Arıların polenlerini topladığı bitki türleri balın rengi, besin seviyesi, güzel kokusunu ve tadını belirler. Aşırı derecede  soğuk bölgelerden elde edilen ballar, tropik bölgelerden gelenlere kıyasla çok daha açık renktedirler. Bal ne kadar kıvamlı ve sert olursa, o kadar iyidir.

HAVAYLA TEMAS EDERSE FERMANTE OLUR


Ham bal bozulmaz. Arıların kovana getirdikleri nektarın yaklaşık yüzde altmışı sudur ve arılar bunun yaklaşık yüzde on sekiz ile on dokuzunu “sağlatırlar.” Bu seviyedeki su ve 3 ya da 4’lük bir PH ile bal çok dengelidir ve yüzyıllar boyu öylece kalabilir. Mısır lahitlerinde bala rastlanmıştır. Tabii ki eğer havaya maruz kalırsa eninde sonunda fermante olur ve hoş olmayan bir tat alır. Arılar balı petekte muhafaza ederek fermantasyonu önlerler.

ANTİOKSİDAN ETKİSİ VAR

Bal, flavonidler olarak adlandırılan bir bitki polifenol sınıfının çeşitli üyelerini içerir ki bunlar meyve ve sebzelerde de oldukça  fazla bulunur. Flavanoidler antioksidan özellikleriyle bilinir ve insan sağlığı için önemlidir. Hastayken aldığımız sıcak içeceğinizin içine biraz bal koyma fikrini en az bir araştırma desteklemektedir. Journal of Medicinal Food’da yayımlanan bir araştırmada balın birinci ve ikinci bağışıklık tepkileri süresince antikor üretimini uyarabileceği iddia edilmektedir.

ŞEKER HASTALARI DA TÜKETEBİLİR Mİ?

Bal tüm faydalarına rağmen yine de bir şekerdir. Eğer kan şekeri sorununuz varsa, dikkatli davranmanız gerekir. Bal, gerçek bir yiyecek olduğundan  ve içinde çeşitli besleyici öğeler içerdiğinden, mantıklı davrandığınız sürece, kullanılabilecek en iyi  tatlandırıcıdır. Araştırmalardan biri doğal balın aslında hem sağlıklı hem de diyabet hastası deneklerde, C reaktif proteini (bir enfeksiyon ölçütü) ve homosistinin (kalp rahatsızlığı için bir risk faktörü) yanı sıra, kan glukozunu da (kan şekerini) düşürdüğünü göstermiştir.

YARAYI TEDAVi EDER

Enfeksiyon kapmış yaralarda ve yanıklarda balın tıbbi etkisi Mısır, Yunanistan ve Hindistan’da geniş bir  şekilde tıbbi amaçla kullanıldığı literatürlerde bildirilmektedir. Yanıklarda bal zeytinyağı ile karıştırılıp yaranın üzerine sürülürek kullanılmıştır.

Yaralar bal uygulayarak tedavi edildiğinde ölü hücreler kolayca yaradan ayrılmaktadır. Ayrıca yanıklarda oluşan ve kuru olmayan kabuklara da bal sürülebilmektedir. Bunların yanı sıra bir yaraya bandajla bal uygulandığında, bandaj sökülürken kirlerin de bandajla birlikte çıktığı, dolayısıyla yaranın temizlendiği belirtilmektedir. Enfeksiyonlu yaralar, özellikle anaerobik bakteriler nedeniyle kötü kokabilmektedirler. Böyle durumlarda balın koku giderici özelliğinden de yararlanılabilir.

TÜMÖR KARŞITI ÖZELLiK TAŞIR

Kolon kanseri üzerinde çalışan bilim adamları balın içinde bulunan bir maddenin kanser hücrelerinin yok olmasına neden olabileceğini belirtmişlerdir, Mesane kanserinde balın antitümor (tümör karşıtı) ve antimetastatik (vücutta tümör yayılımını önleyen) özellik gösterdiğini bildirmektedirler.

DiŞ ÇÜRÜĞÜNÜ ÖNLER


Amerikan Dental Araştırmalar Birliği tarafından Chicago’da (Illinois) düzenlenen “Oral Sağlık  İçin Yararlı Yiyecekler” konulu sempozyumunda, balın diş çürümesini önlediği açıklanmıştır. Yeni Zelanda Waikata Üniversitesi Bal Araştırma Ünitesinde çalışan Dr. Molan tarafından diş çürüğünden sorumlu bakterilerden  Streptococcus mitis, Streptococcus sabrinus ve  Lactobacillus casii’nin ürettikleri asit miktarını balın önemli ölçüde azalttığını belirtilmiştir. Bu durumun balın dental plaktaki dekstran üretimini engellemesinden ve antibakteriyel etkisinden kaynaklandığı, diş etinin enflamatuar enfeksiyonlarının tedavisinde balın bu etkisinden faydalanılabileceği bildirilmiştir. Balın anti-enflamatuar bileşenleri sayesinde şişlik ve ağrı da azalmaktadır. 

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
1 + 4 = 


Oku Yorum


  • gerçek bal nerede! 

    Sahte ballar ortamda cirit atıyor... Sorumlular da reklamlarını izliyor..
    x / 22 Ekim 2015 17:22
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

50.491 ms