Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

23 Ekim 2015
font boyutu küçülsün büyüsünBabetteki büyük tehlike!


Özellikle gelişme çağındaki çocukların ayaklarında, dizlerde ve kalçada bozukluklara neden olan babet hakkında açıklama yapıldı...
Babetteki büyük tehlike!Çocuklar arasında kullanımı giderek yaygınlaşan babet tipi  ayakkabıların ileriki yaşlarda dizlerde aks, kalçalarda eklem bozuklukları ve  topuk dikeni gibi hastalıklara neden olabileceği belirtildi .

Ayak  sağlığı uzmanı Çırak: "Topukları kavramayan babet tipi ayakkabılar,  yeni neslin patolojik sorunlarının artmasına neden oluyor"

Çocuklar arasında kullanımı yaygın olan  babet tipi ayakkabıların ilerleyen yaşlarda dizlerde aks, kalçalarda eklem  bozuklukları ve topuk dikenine neden olabileceği belirtildi.

Fransa'da Podoloji eğitimini tamamlayan, Türkiye'nin ilk ayak sağlığı  uzmanlarından Mehmet Çırak, çocuklar için doğru ayakkabı seçiminin püf  noktalarını AA muhabirine anlattı.

Çocuklarda ayakkabı seçiminde yetişkinlere büyük görev düştüğünü,  ayakları esnek olduğu için birçok çocuğun ayakkabının küçük geldiğini fark  etmediğini söyleyen Çırak, ebeveynlerin düzenli olarak ayakkabının içini kontrol  etmesi gerektiğine dikkati çekti.

Çırak, özellikle kırık tırnak uçlarının "ayakkabıların küçük  geldiğini" gösteren bir ipucu olduğuna işaret ederek çocuk ayakkabılarının  mutlaka topuk etrafını sarması gerektiğinin altını çizdi.

Mehmet Çırak, "Ayakkabı, çocuğun ayağına gerçekten uygun olmalı. Topuk  etrafını saran bölüm sert olmalı. Bağcıklı ya da cırt cırtlı ayakkabı  kullanılabilir, önemli olan bileğin iyi tutulmasıdır. Topuğun etrafı sert olmalı,  ayak parmakları ise rahat etmelidir" dedi.

Havaların soğuk olduğu günlerde botların tercih edilebileceğini, spor  ayakkabısında ise kauçuklu, havalı olanların seçilebileceğini belirten Çırak,  ayakkabının amacına uygun kullanılması gerektiğini söyledi.

 
"Ucuz ama sağlıksız"
Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da kullanımı yaygın olan babet  türü ince ayakkabıların topukları sarmadığını vurgulayan Mehmet Çırak, bu nedenle  ortaya çıkacak bir sorunun diz ve kalçada da bozukluklara neden olabileceğine  işaret etti.

Çırak, çocuk ayakkabı seçiminde yapılmaması gerekenleri de şöyle  anlattı:
"Babetlerden uzak durulmalı. Bu tür ayakkabılar ucuz ve çok yaygın.  Çocuklar da diğer arkadaşlarından etkileniyor ve onlar gibi görünmek, babet  giymek istiyor. Topukları kavramayan ve son 7-8 yıldır çok Moda olan babetler bir  jenerasyonda patolojik sorunların artmasına neden oluyor. Yetişkin dönemde  dizlerdeki aks bozukluğu, kalçalardaki eklem bozukluğu, topuk dikeninin de nedeni  budur. "

Mehmet Çırak, parmak arası terlik ve yalın ayak dolaşmanın da benzer  sorunlara yol açabileceğini sözlerine ekledi.

 

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
4 + 3 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

48.141 ms