Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

02 Kasım 2015
font boyutu küçülsün büyüsün'Matematiğin' sonu...


Onları kim körleştirdi?
'Matematiğin' sonu...

Dün gerçekleşen genel seçimler sonrası ortaya çıkan tablo, Türkiye'deki meşhur tüm anket şirketlerini boşta bırakmış oldu. Tıpkı İngiltere, Kanada ve İsrail'deki genel seçimlerde olduğu gibi...

Anketlerin gerçek oranları tutturamamasıyla ilgili iki temel açıklama olabilir. Birincisi anketlerin yapıldığı tarihten, seçim gününe kadar ankete katılanlar içerisinde önemli fikir değişiklikleri yaşanmıştır. Ya da anket metodolojisi ciddi hatalar içermektedir. Birinci durumda anket şirketlerinin yapabileceği çok bir şey yoktur. Fakat ikinci durumda ileride aynı hataları tekrarlamamaları için metodolojilerini açıkça kamu ile paylaşmaları gerekiyor ki, hataları neymiş insanlar görebilsin. Ancak Türkiye'deki anket şirketleri, tıpkı dünyadakiler gibi bu konuda ketum kalmayı tercih ediyorlar keza bu ticari faaliyetlerine dair gizli bilgilerini paylaşmak anlamına geliyor. Başarılı metodlarını paylaşanlar, rakiplerinin kendilerini taklit etmesinden korkuyor.

Gelişmiş ülkelerdeki anket firmalarının ortak noktası haline gelen bu başarısızlıkları, toplumsal hangi nedenlere dayanıyor olabilir?

Hayatımızın vazgeçilmez parçaları olan internet, akıllı telefonlar ve sosyal ağlar, eskiden yaşanmayan bu "körlük halinde" önemli rollere sahip olabilirler. Telefonla yapılan görüşmelerde insanlar kendilerini arayan numaraları görebildikleri için çoğunlukla telefonu açmayı kabul etmeyebiliyorlar. Yüzyüze yapılan ve diğer yöntemlere kıyasla daha doğru sonuçlar vermesi beklenen anket görüşmelerinde ise sorun toplumun içerisinden, onu doğru temsil edebilecek "örneklem" havuzu oluşturabilmekte yatıyor. Doğru temsiliyeti yakalasanız bile, başlarda söylediğimiz gibi insanların fikirleri daha çabuk değişebiliyor. Kanadalı bir anketör durumu şöyle açıklamaya çalışıyor. "insanlar eskisine nazaran daha pragmatik ve anlık hareket ediyor. Bu da anketörler için bir kabustur". İşte bu anlık hareket etme durumunda etrafı sosyal ağlarla örülü, fikirleri sürekli online "kanaat tekniksyenlerine" maruz kalan toplumun eskisi gibi "okunamaması" da mümkün hale gelebiliyor.

Peki aynı anda dünyanın farklı coğrafyalarında yaşanan bu "sorunun" başka açıklamaları olabilir mi? Sonuçta yıllardır anketçiler bir bilim sayılan istatistiği aynı şekilde uygulayıp, sampa oranları belli sonuçlar verebiliyorlarken, şimdi neden sapmaların çok dışında sayılar ortaya çıkabiliyor? İşin matematiği değişmediğine göre, toplumsal bir değişim söz konusu.

Toplumlar eskisi gibi kolay okunamıyor. Kör noktalar giderek artıyor. Bu da sayılarla toplumları okumaya ve hatta yönlendirmeye çalışanların işini zorluyor. Bu yüzden Google gibi şirketlerin altın gibi değer verdiği "büyük veri" ve onu okuyabilme denilen mevzuu bu kadar önemli hale geldi.

Matematikçi Ali Nesin'in Facebook sayfasından yaptığı yorum bu durumu çok iyi özetliyor.

"Tahminlerimde çok fena sınıfta kaldım. Sadece ben değil, belki yüzde 47 tahmin eden Adil Gür dışında istisnasız tüm anket şirketleri de sınıfta kaldı. AKP'lilerin bile beklemediği bir sonuçtu. Okuma yazması olmayanlar sonucu daha iyi tahmin etti sanki."

www.iyibilgi.com özel


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 4 = 


Oku Yorum


 • helal olsun ... 

  Yaz-Boz ekibine. severek izliyoruz..
  Ekibine başarılar diliyoruz.
  Vallahi Bravo...
  x / 03 Kasım 2015 15:53
 • algı yönetimidir... algı... 

  .
  x / 02 Kasım 2015 19:40
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

46.897 ms