Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

03 Kasım 2015
font boyutu küçülsün büyüsünSuudilerin sabrı Suriye'de 'taşabilir'


Türkiye'de seçimler sonrası politik ufuk daha belirginleştiğine göre, çevremizdeki hamleler hızlanabilir. iyibilgi özel
Suudilerin sabrı Suriye'de 'taşabilir'Reuters'in haberine göre Suudi Arabistan'da devletin subvanse ettiği su harcamalarında kısıntıya gidilmesine karar verildi. 16 Aralık'tan itibaren wndüstriyel ve büyük şirketlerin su harcamalarının faturası iki katına çıkacak. Elektrik ve Su Bakanlığı'ndan ismi verilmeyen bir bürokrata dayandırılan iddiaya göre kesintinin amacı, su tüketimi ve israfın düşürülmesiymiş. Söz konusu sübvansiyon kesintisi, konutları etkilemeyecek.

OPEC üzerinden Suudi Arabistan'ın geçtiğimiz sene başlattığı petrol fiyatındaki düşüş, bu kesintilerde önemli bir rol oynuyor olabilir. En büyük geliri petrolden sağlayan Riyad'ın Suriye konusunda anlaşamadığı Rusya'nın ekonomisini zayıflatmak için başlattığı düşünülen petrol fiyatlarındaki düşüş, sadece Rusya'yı değil, kendi ekonomisini de kötü etkiledi. Petrol fiyatlarındaki düşüşün Riyad'a yılda 100 milyar dolarlık bütçe açığına sebep olduğu tahmin ediliyor. Geçtiğimiz ay gündeme düşen ve IMF tarafından hazırlanan bir rapora dayandırılan haberde , Suudi Arabistan'ın 2020'ye kadar iflas edeceği iddia edilmişti. Su konusundaki kesinti ve üzerine benzin fiyatlarındada benzer bir sübvansiyon kesintisinin olabileceği söylentisi, Suudi ekonomisi açısından bazı şeylerin çok da iyi gitmediğini bir kez daha dünyaya göstermiş oluyor.

Rus işgali altındaki Afganistan'da mücahitleri uzun süre desteklemeyi başarmış Riyad açısından bu kez Suriye'de benzer bir karşılaşma daha pahalıya mal olabilir. Meseleyi daha fazla uzatmak istemeyen Suudiler, yakın zamanda Suriye üzerinden yeni bir hamle yapabilirler. Katar Dışişleri Bakanı Halid El Atiyye'nin geçtiğimiz ay açıkça dile getirdiği 'askeri müdahale' senaryosu, göründüğünden daha yakın olabilir: "Diyalog çağrısını tercih ediyoruz ve bunun yanında güçlü bir şekilde duruyoruz. Suriye'yi bölünmekten korumak için Suudi ve Türk kardeşlerimizle elimizden geleni yaparız... Suriyelileri rejimin tehditlerinden korumak için gerekirse askeri müdahalede bulunuruz."

Türkiye'de seçimler sonrası politik ufuk daha keskinleştiğine göre, hamleler hızlanabilir.

www.iyibilgi.com özel

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 3 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

4109.511 ms