Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

03 Kasım 2015
font boyutu küçülsün büyüsünPencere'deki göze dikkat!


Korsanlığın yönü değişti! Mahremiyetiniz tehlike altında.
Pencere'deki göze dikkat!Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 geçtiğimiz aylarda dünya çapında piyasa sunulduğunda, ortalam bir PC kullanıcısının alışık olmadığı bir yöntemle karşılaştı. Eski Windows sürümünü kullanan milyonlarca kişi, Windows 10'un kendilerinden habersiz bilgisaylarına indirildiğini çok geç fark etti. Kendilerine sorulan basit bir soru ile Windows 10'a geçebilecekleri haber verilen milyonlarca kullanıcı, yükleme işleminin bedava olduğunu gördükten sonra onay tuşuna bastı. Ancak uzun bir yükleme süreci olacağını düşünülürken, Windows 10 eski sistemlerinin üzerine hızlıca bilgisayarlarına kurulmuştu çoktan. Onlardan habersiz Microsoft serverları harıl harıl yeni işletim sisteminin kurulum dosyalarını sabit disklerine indirmişti çünkü. Bu durum karşılarına ne çıktığını anlamayan ve hızlıca onay tuşuna basan binlerce kullanıcıyı hiç aşina olmadıkları bir sistemle kısa sürede karşı karşıya bırakmıştı. Çoğu eski sistemine geri dönmeye çalıştı. Microsoft bunun için neyseki bir opsiyon sunmuştu ancak görmesini bilene...

Microsoft'un kullanıcılardan habersiz sistemlerine koca bir sistem yüklemeleri pektabii ki beraberinde eski bir tartışmayı da yeniden alevlendirmiş oldu: Yazılım şirketleri kullanıcılardan habersiz bilgisayarlarına bir şey yükleme hakkını nereden buluyorlar? Uzaktan erişim teknolojisi, genişbantlı internetin daha büyük kitlelere yayılması, irili ufaklı her sistemin aslında sürekli biribiri ve çevrimiçi hizmet sunan binlerce uygulama ile etkileşim içerisinde bulunmasını; o uygulamayı yazmış şirketlere de kullanıcıların sistemlerine sürekli erişim imkanı sağlamış oldu. Telefonunuza her uygulama indirdiğinizde size ufak da olsa bilgilerinizin yazılımcı şirketle (Örneğin Google) paylaşılabileceği uyarısının çıkması, standart haline geldi. Eğer bu uygulamayı kullanmak istiyorsanız, kişisel bilgilerinizin bir kısmı o hizmeti sunacak şirketle paylaşılacaktır. Ancak nihayetinde Uygulamayı indirip indirmeme hakkı, sizdedir. İşte Windows 10, bu son cümleyi de alt üst etmeyi başardı. Sizden habersiz koskoca bir sistem adım adım bilgisayarınıza yüklendi. Peki bu sadece yükleme ile mi sınırlı? Ne yazık ki hayır.

PC World dergisine konuşan Microsoft'un üst düzey yöneticilerinden Joe Belfiore, Windows 10'un düzenli bir şekilde Microsoft tarafından çevrimiçi olarak takip edildiğini ve Microsoft'a geri bildirimde bulunduğunu itiraf etti. İşin daha acı kısmı ise bu takip işine kullanıcıların ancak kısıtlı seviyede müdahil olabilmeleri. Yani tümden takip edilmeyi devre dışı bırakamıyorsunuz. Sadece belirli özellikleri çevrimdışı kılabiliyorsunuz.

"Yarattığımız sistemin çökmesi halinde, [takip etme eylemini] kişisel mahremiyetle ilgili değil, ekosisteme faydası olacak bir şey olarak görüyoruz ki topladığımız veriler herkes için daha iyi bir deneyim yaratabilsin"

Peki bu "herkes için daha iyi deneyim yaratması için" kurgulanmış takip sistemine kullanıcılar ne kadar müdahil olabilir? Çok kısıtlı şekilde.

Windows 10 Home sürümü internet bant genişliğinizi kontrol etmekle kalmıyor, sizinle hiçbir detaylı bilgi paylaşmadan sisteminize istediği yazılımı, istediği zaman yükleyebiliyor, Başlangıç Menüsü'nde reklam gösterebiliyor ve daha da ciddisi donanımınıza dair detayları ve yaptığınız değişiklikleri, internet gezgini geçmişinizi ve TUŞ tıklamalarınızı Microsoft'a gönderiyor. Klavyede tuşladığınız harflerin bilgisi de Microsoft'a gidiyor. Bundan daha büyük mahremiyete saldırı olabilir mi?

Eskiden Microsoft için en büyük sorunlardan biri, yüzlerce dolar değerindeki işletim sistemlerinin korsan şekilde satılması veya paylaşılması idi. Yıllar önce yüzlerce dolar ödeyerek aldığınız sistemler, şimdi sizin bilgisayarınıza sizin isteğiniz dışında iniyorsa, o şirketin bunda ciddi bir çıkarı olması gerekir. Sebep basit. Verileriniz, onların sisteminden artık daha değerli.

www.iyibilgi.com özel

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
5 + 1 = 


Oku Yorum


 • eşşek yükü! 

  bilgiler çuvalla kitaplarda akıllarda...artık kıymetli olan düşünce.
  düşünceler...
  ne düşünüyorlar!
  nasıl düşündürtmeliyiz!
  tarık / 05 Kasım 2015 21:51
 • windows 10 

  Ben maalesef yükseltmiş oldum,geri alma imkanım var mı?Varsa nasıl?
  su / 04 Kasım 2015 20:36
 • Bilgi Değerlidir 

  Bu yüzyıla kadar para değerli idi. Bundan sonra bilgi...
  Özgür / 03 Kasım 2015 22:00
 •  

  hala onay vermemiştim Allah razı olsun haberdar ettiniz. mahremim özgürlüğümdür kesinlikle yükseltme yapmayacağım. .

  fakat androıdlerde uygulama yüklemeden google hesabı açmadan telefonu kullanmak mümkün değil.


  Milli yazılım da milli silahtır . hava kara deniz gibi hassasiyetle üzerinde durulmalıdır.

  Burada kusura bakmayın pardus projesi hususunda devleti baskı altına almak zorundayız.
  iyibilginin bu konuyla ilgili haberini bile hatırlamıorum .

  Hep yakınarak nereye kadar.
  mahzun / 03 Kasım 2015 14:16
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

32.651 ms