Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

10 Kasım 2015
font boyutu küçülsün büyüsünİran: 300, Suudiler: 400, Türkiye: ???


Ortadoğu'da silah yarışı hızlanıyor. Türkiye, füze savunma ihalesinde son noktayı bu sene koyabilecek mi? iyibilgi özel
İran: 300, Suudiler: 400, Türkiye: ???Dün gelen haberlere göre Rusya ve İran, hava savunma sistemi S-300 füzelerinin Tahran'a teslimatı için sözleşme imzaladı. Moskova ve Tahran 5 adet S-300 fize bataryasının teslimatı için 2007'de anlaşmaya varmış ancak 2010 yılında Rusya, İran'a getirilen Birleşmiş Milletler (BM) silah ambargosunu gerekçe göstererek teslimatı durdurmuştu. Söz konusu füzelerin teslimatı için henüz bir tarih verilmemişken, açıklamanın ardından gözler İran'a döndü. Fakat tüm dikkatler İran'a çevrilmişken, hemen hemen aynı zamanlarda yayınlanan başka bir haber ne yazık ki atlandı.

Rus devlet teknoloji şirketi RosTec Genel Müdürü Sergey Çemezov, katıldığı Dubai Airshow 2015 fuarında, Suudi Arabistan'ın Rus S-400 füze savunma sisteminin alımıyla ilgilendiğini, ancak şimdiye kadar teslimat için sadece Çin'le bir anlaşma imzalandığını söyledi.

İran'a S-300'ler teslim edilecekken,  Suudi Arabasitan daha gelişmiş model olan S-400'lerin gidebileceğini ima etmek, Kremlin'in bölgedeki dengeleri tamamen göz ardı etmediğinin bir parçası.

Tabii tüm bunlar olurken, Türkiye'nin yılan hikayesine dönmüş "füze savunma sistemi ihalesi" de seçimler sonrasında daha ön sıralar gelecek. Geçtiğimiz ay konu ile ilgili ilk sinyali veren Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir yerli ortaklık vurgusuna dikkat çekerek "Tartışmalar artık belli bir yere oturduğu için, kiminle nereden nereye gelebileceğimizi az çok anladığımız için karar noktasına doğru gidiyoruz” demişti. Öte yandan Ankara Çin'den füze almayı planlarken, Çin'in Rusya'dan S-400leri alması ise üzerinde düşünülmesi gerekilen bir mevzu.

www.iyibilgi.com özel

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 3 = 


Oku Yorum


  • mevzu 

    Silahı satan da kavgayı çıkartan da aynı odaklar bu da başka bir mevzu bence...

    RABBİM YARDIMCIMIZ OLSUN...
    ASMD / 10 Kasım 2015 16:13
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

23.315 ms