Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

16 Kasım 2015
font boyutu küçülsün büyüsünYeni bir safhaya geçiliyor


Paris saldırılarının etkisi ne olacak?
Yeni bir safhaya geçiliyor

G20 Zirvesi kapsamındaki çalışma toplantılarından birinde verilen arada, ABD Başkanı Obama ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in 35 dakika boyunca sohbet ettikleri görüldü. Konuya ilişkin bilgi veren bir Beyaz Saray yetkilisi, Obama ve Putin’in görüşmesini "yapıcı" olarak nitelendirdi. Yetkiliye göre "liderler... ateşkesin yanı sıra muhalifler ve rejim arasında BM arabulucuğundaki görüşmelerle ilerleyecek, Suriye’nin öncülüğünde ve sahipliğinde bir siyasi geçiş ihtiyacında mutabık kaldı" dedi.

Söz konusu 'mini zirve' öncesi Cuma günü Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'un, Suudi Arabistan Kralı Salman İbn Abdülaziz El Suud'un Rusya'ya yapacağı resmi ziyaret konusnuda iki ülke diplomatik kanallar aracalığı ile anlaştığını açıklaması ise bu bağlamda önemli. Ekim ayı sonunda Kral Salman'ın Rusya'yı ziyaret etme ihtimalini gündeme getiren Rus haber ajansı Sputnik, Suudilerin hem ekonomik hem de jeopolitik nedenlerle Suriye konusunda Moskova ile bir uzlaşmaya gitmeye hazır olduğunu iddia etmişti.

Özellikle petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün, Suudi ordusunun Yemen müdahalesi ile billurlaşan İran-Suudi çekişmesine denk gelmesi, Riyad'ın uzun vadede ekonomi alanında çok ciddi sorunlarla meşgul olacağını göstermiş; öte yandan ABD'nin Asya-Pasifik bölgesine ağırlık vermesi sonrası Ortadoğu'da yeni bir jeopolitik düzeninin ibarelerinin görülmesine yol açmıştı. Suriye konusunda Suudi Arabistan'ın İran ve onunla aynı safta yer alan Rusya ile uzatmalı bir karşılaşmaya hazır olmadığı iddia edilirken, G20 zirvesi öncesi iki önemli haber gündeme düştü.

1- Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı’nın Kamu Yatırım Fonu (PIF), Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu (RFPI) ile ortaklığa 10 milyar dolar yatıracağı iddiası.
2- Suudi ordusunun Rusya'dan, İran'ın satın alacağı S-300 füzelerinin daha gelişmiş versiyonu olan S-400 füze sistemi ile alabileceği iddiası.

Bütün bu göstergelerin işaret ettiği nokta, Suriye meselesinde Suudi Arabistan'ın Rusya ile yeni bir pazarlık masasına oturduğu. Pazarlıktan ne çıkacak, göreceğiz. Ancak iddialar doğruysa çok yakın bir zamanda Riyad, Ortadoğu'daki elçiliklerine 'gizli bir döküman' göndererek, şimdiye kadar desteklediği  Suriyeli muhalif unsurlara maddi desteğini durdurma kararı vermiş.

www.iyibilg.com  özel


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
4 + 1 = 


Oku Yorum


  • Daha ötesi... 

    Suudilerin ABD ile TR nin güneyindeki Akdenize uzanacak oluşturulacak kürt devleti konusunda anlaşma imzaladıkları. Dolayısıyla direk bize karşı cephelenmede yerini almış durumda suudlar. ABD+Rusya+İran+Suud+Esed+pkk+AB hepsinin birleştiği husus aleyhimize PKK devletinin güneyimizi sınırlaması. Fransa devre dışı kalmış durumda, elde var Barzani. Şansımız var mı sizce?
    erdinc can / 17 Kasım 2015 00:32
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

8.491 ms