Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

17 Kasım 2015
font boyutu küçülsün büyüsünSeçimlerde dijital 'devrim'


Yüz ifadeniz ve beyin dalgalarınızı takip ediyorlar...
Seçimlerde dijital 'devrim'

Yüz ifadeniz, kalp atışlarınız ve beyin dalgalarınızın uzmanlar tarafından gözlemlenerek pazarlama alanında kullanılmasına nöropazarlama (neuromarketing) deniyor. Görece yeni bir teknik olarak sadece markaların ürünlerinin satışında değil, aynı zamanda siyasi kampanyalarda da dünya çapında kullanılmaya başlandığı artık sır değil.

Meksika'da, 2012 genel seçimlerinde iktidardaki PRI partisi ve Başkan Enrique Pena seçim kampanyasında  beyin dalgaları, gözenek hareketleri, kalp atışları ve yüz ifadeleri gözlemlenen seçmenler üzerinde nöropazarlama tekniklerinin kullanıldığı biliniyor. Gelinen son noktada reklam panolarının üzerine yerleştirilen dijital kameralar, panoya bakan seçmenlerin suretleri üzerinden, resimdeki siyasi mesaj ve siyasetçi imajına verdikleri tepkiyi kaydederek, yaklaşımlarını ölçebiliyor.

Geçtiğimiz hafta New York Times gazetesinde söz konusu uygulama ile ilgili haberin çıkması üzerine, Meksika'da siyasal gündem karışmış, PRI'ın başındaki isim bundan sonra alışılagelmiş, "eski usül"  teknik ve araçların kullanımına devam edileceğini açıklamak zorunda kalmıştı.

Ancak söz konusu uygulamanın sadece Meksika'da değil, Avrupa ve Amerika'da da kullanıldığı gelen iddialar arasında. Hillary Clinton'un kampanyasına yardımcı olması için bir nöropazarlama şirketi ile anlaştığı söyleniyor. Kimi uzmanlar, söz konusu tekniklerin seçmenin beynini okuyamadığını, dolayısıyla daha bilimselmiş gibi gözükse de klasik tekniklerden çok da farklı bir sonuç vermediğini söylüyor. Fakat Başkan Obama'nın daha önce seçim kampanyasını yürütmüş David  Plouffe'a göre önümüzdeki seçimlerde nöropazarlama tekniklerine sıkça başvurulacak: "Eski verilere kıyasla bu verilerin zenginliğini kavramak zor. İnsanların nasıl tepki verdiğini anlamak hem daha kompleks, hem de daha fazla duygu ve yoğunluk gerektiriyor."

Son olarak gelen iddialar arasında 7 Haziran öncesi nöropazarlama tekniğinin seçmeni anlayabilmek açısından Türkiye'deki seçimlerde de kullanıldığı, bahsi geçen iddialar arasında.

www.iyibilgi.com  özel


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
5 + 1 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

15.37 ms