Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

25 Kasım 2015
font boyutu küçülsün büyüsünPutin nasıl karşılık verecek?


Türkiye'yi bekleyen senaryolar...
Putin nasıl karşılık verecek?

"Putin karşılık verecektir. Ne bugün, ne doğrudan ne de simetrik olacak ancak Putin karşılık verecektir." ABD'nin Rusya eski büyükelçisi Michael McFaul'un dün Rus savaş uçağının Türk havva kuvvetleri tarafından vurulması sonrası twitter'dan attığı bu mesaj, sosyal medyada öne çıkan yorumlardan biriydi. Herkes Rusya'nın Türkiye'ye vereceği karşılığın ne olacağı konusunda kafa patlatırken, iki önemli gelişme yaşandı.

1- Rusya, S-300 benzeri hava savunma sistemine sahip Fort ile donatılan 'Moskova' isimli kruvazörü Türkiye'ye 60 kilometre mesafedeki Suriye'nin Akdeniz'deki liman kenti Lazkiye açıklarına gönderdi. Potansiyel tehdit oluşturan tüm hedeflerin yok edileceği duyuruldu.

2- Türkiye ile tüm askeri ilişkilerin askıya alındığı duyuruldu

3- Rusya Savunma Bakanlığı tarafından S-400 füze savunma sisteminin Suriye'ye konuşlandıralacağı bildirildi

Moskova kruvazörünün bölgeye intikali sonrası, Türkiye'nin Suriye'deki hava operasyonları daha riskli hale gelecektir. Geçtiğimiz hafta ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ile IŞİD'e karşı Suriye topraklarında operasyon düzenleyen Türk uçaklarının, dünkü olaydan sonra benzer görevlere katılıp katılmayacağı görülecek. Kaldı ki, Rusların bir NATO üyesinin uçağını doğrudan hedef alması, kendileri açısından büyük risk taşıyacaktır ancak gene de ihtimal dışı değil. Rusya Savunma Bakanlığı Operasyon Dairesi Komutanı General Sergey Rudskoy'un Moskova Kruvazörü'nün bölgeye intikali ile ilgili yaptığı açıklamada, 'Moskova'nın " “Fragat” füzeleriyle hava kuvvetlerimize tehdit oluşturan tüm hedefi sorgusuz sualsiz vuracağını" belirtmesi pek hayra alamet değil. Nitekim bundan sonra Türkiye'nin Suriye'deki operasyonları daha kısıtlı hale gelebilir.

Türkiye açısından bir diğer baskı noktası, Suriye'nin kuzeyindeki Kürt siyasi grupları üzerinden gelebilir. İngiliz Financial Times gazetesi Rusya'nın bölgedeki Kürt gruplara (PYD ve ona bağlı YPG) desteğini artırmasının kuvvetli bir olasılık olduğunu dile getirdi. Ekim ayında yaptığı açıklamada Başbakan  Davutoğlu, "Biz ABD'ye de Rusya'ya da söyledik. 'Fırat'ın Kuzeyi'ne PYD de geçmeyecek' dedik ve PYD'yi iki kez vurduk" demişti. Bundan sonra PYD, Moskova'nın şemsiyesi altına girerse, PYD'yi 'vurmak' eskisine nazaran daha zor hale gelebilir.

Bunun dışında Putin'in meseleyi şahsileştirmesi de söz konusu. Bu durumda devletin zirvesindeki isimlerin şahsi olarak hedef alınabileceği düşünülebilir.

www.iyibilgi.com özel
 


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 3 = 


Oku Yorum


 • Ne oldu korktunuz mu 

  Ne bu makale; Çok korktuk mu diyeceğiz, Sınırlarımız dışındaki kardeşlerimiz için tarihinde ilk defa yardım etmek isteyen hükümet ve sınırını korumaya çalışan bir devlet için eleştiri mi getireceksiniz. Sarıkamış'ta donarak şehit olan askerleri anma törenlerinde mi sadece kalorifer mi kapatacaksınız. Sonra milliyetçilik nutukları atarak bir şeyleri kullandığınızı mı kanıtlayacaksınız. Vatan Millet Sakarya nutukları atanlar nerede.
  Müslümanların tek emniyetli sığınağının Rusların hırpalamasını dünya Müslümanları ve Türki cumhuriyetler seyredecek mi sanırsınız.
  Yoksa siz ahir zaman hadislerine de mi inanmazsınız. Kader..... olacak olan oldu. Çare yok bugün vurmazsan yarın 10 km içeri girecekti vur diye.
  Eleştirdiğimiz, hareketlerini beğenmediğimiz lise öğrencisine sordum, savaşırız dedi. Allahtan başka korktuğumuz yoktur. Biline.
  vatandaş / 25 Kasım 2015 15:12
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

47.057 ms