Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

30 Kasım 2015
font boyutu küçülsün büyüsünÇin'e bakan oldu mu?


İkinci Rus uçağı Çin'de düşer mi?
Çin'e bakan oldu mu?

Türkiye'nin sınır ihlali yaptığı için düşürdüğü Rus savaş uçağından sonra uluslararası arenada herkes haklı olarak Rusya'nın vereceği tepkiye odaklandı. Rusya, söz konusu krizi bir savaşa dönüştürmek yerine ekonomik ambargolar ve Suriye'deki hava savunma sistemlerini genişletme yolunu tercih edince, NATO ile Rusya arasında sıcak çatışma senaryoları da rafa kalkmış oldu, şimdilik.

Ancak başka bir ülkenin bu krize vereceği tepki, atlandı. Rusya'nın bu aralar "yakın dostu" sayılabilecek Çin, kriz ile ilgili ne dedi, Türkiye'de kimse buna dikkat etmedi.

25 Kasım'da Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan konu ile ilgili yapılan açıklamada, Çin'in olayla yakından ilgilendiği ancak daha bir çok detayın açığa kavuşturulması gerektiği; Çin'in terörizme karşı uluslararası mücadeleyi desteklediği ve tüm kesimlerin aralarındaki koordinasyon ve iletişimi güçlendireceğinin umulduğu bildirildi. Yani Pekin, açıkça iki tarafı da desteklemeyerek, diplomatik bir dil ile "şimdilik tarafsızız" demiş oldu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu'nda Rusya'nın yanında durmasını gerektirecek bir karar da alınmadığı için şu an nötr diyebiliriz.

Ancak Çin ile Türkiye'nin arası son zamanlarda Doğu Türkistan bölgesinde yaşananlardan dolayı çok sıcak değildi. Tıpkı Suriye'de Türkmenleri "IŞİD"çi ilan etmeye çalışan Rus odakları gibi, Çin'de de Uygurları terörizm ve İslami köktencilikle birleştirmeye çalışan bir kol bulunuyor.

Daha önce de uyardığımız gibi, Çin'i bu konuda daha aktif taraf olmaya "çekmek" isteyenler için Uygurlar ilk hedef olacaktır. Türk dış politikası açısından bir sonraki kırılma noktası Orta Asya'da olabilir.

www.iyibilgi.com özel


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 1 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

46.056 ms