Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

07 Aralık 2015
font boyutu küçülsün büyüsünUyarının arkasındaki tehdit...


Taht oyunlarında yeni sezon...
Uyarının arkasındaki tehdit...Geçtiğimiz hafta Alman Federal Haberalma Servisi BND'nin Suudi Arabistan ile ilgili tespitleri medyaya "sızdırıldı". BND'ye göre Suudi Arabistan Ortadoğu'da istikrarsızlaştırıcı rol oynamaya başladı. Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve İkinci Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın gücü elinde topladığı ve taht sırasını değiştirebilecek girişimlerde bulunma ihtimali olduğunu vurgulayan BND, son olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin bölgede "stratejik koruyucu ve düzenleyici güç" olarak önemini yitirimeye başladığını iddia etti. Alman meclisindeki Suriye tezkeresi oylaması öncesi belirli gazetecilere gönderilen bu değerlendirme, Suudilerle ticari münasebetlerini genişletmeyi planlayan Merkel hükümetini zora soktu. Riyad'daki Alman Konsolosluğu söz konusu andaçın Alman hükümetinin resmi görüşünü yansıtmadığını belirtmek zorunda kaldı. Ancak söz konusu andaç sızıntısının bir 'kaza' olmadığı yakın zamanda anlaşılacaktı.

Bu 'sızıntı'dan iki gün sonra Almanya'dan Suudi Arabistan ile ilgili ikinci ciddi eleştiri eleştiri geldi. Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, Bild am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, "Artık görmezden gelme devrinin bittiğini Suudilere açıkça belirtmeliyiz.  Dünya üzerindeki Vahhabi camileri Suudi Arabistan tarafından finanse ediliyor.  Almanya'da bu camilerden birçok radikal tehlikenin" yayıldığını ifade etti.

Kısa sürede Berlin'den yayılan üst düzey Suudi eleştirilerinin (ve üstü kapalı da olsa Amerika) sebebini merak etmemek mümkün değil. Özellikle taht kavgası çıkabileceğine dair yapılan 'uyarı' dikkat çekici. İran'ın izolasyonu sona erer, IŞİD karşıtı Batı koalisyonu Suriye'deki askeri varlığını arttırırken, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın içinde bulunduğu Esad karşıtı blok, batı medyasında giderek daha fazla negatif şekilde temsil edilmeye başlandı. Rusya'nın Türkiye'yi IŞİD petrolü üzerinden hedef aldığı günlerde Almanya'nın Suudi Arabistan'a yüklenmesi, tesadüf olmasa gerek.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile politik bir geçiş süreci anlaşmasına varılarak, Suriye ordusunun da IŞİD'e karşı mücadele etmeye başlama ihtimalinden söz etmesiyle aynı zamana denk gelen yukarıdaki gelişmeler, bir ihtimalle diplomatik yoldan Esad karşıtı bloğu, Esad'ın kalışına ikna etmek için hazırlanmış olabilir.

www.iyibilgi.com özel

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
1 + 2 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

33.013 ms