Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

10 Aralık 2015
font boyutu küçülsün büyüsünBölge karışıyor: 40.000 ithal savaşçı


"Irak, Afganistan ve İran'dan 40.000 savaşçıyı" Suriye'ye yığmayı planlıyorlar... iyibilgi özel
Bölge karışıyor: 40.000 ithal savaşçı

BAE Üniversitesi öğretim görevlisi ve Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid'in siyasi danışmanı Abdul Halik Abdullah, twitter hesabından yaptığı açıklamada İran ve Rusya'nın, "Irak, Afganistan ve İran'dan 40.000 savaşçıyı" Esad rejimine destek sağlamak için Suriye'ye göndermeyi planladığını iddia etti.

Bu 40.000 kişilik gücün kimlerden oluştuğuna dair ise bir detay yok. Mesela bu savaşçıların içerisinde Rus askerleri olacak mı? Hadi Irak ve İran tamam da, Afganistan'dan kimler gelecek? Böylesine ciddi bir iddianın gerçekleşmesi halinde ise Suriye hiç olmadığı kadar büyük bir kaosa sürükleneceği aşikar.

Bir yandan ABD öncüülüğündeki Batı koalisyonu Suriye'ye (özel kuvvetler hariç) asker göndermekten çekinir, sadece hava operasyonu düzenlerken, öte yandan İran ve Rusya'nın böylesine bir gücü Suriye'e getirmesi, Suriye'deki dengeleri ciddi şekilde değiştirebilir. Buna karşılık Suudi Arabistan ve geçtiğimiz aylarda Suriye'ye askeri müdahalede bulunabiliriz minvalinde sözler sarf eden Katar, Rusya ve İran'ın bu hamlesine karşı Suriye'deki muhaliflere desteklerini arttırabilirler. Hatta İran haberajansı Farsi'nin iddiası doğruysa, Suudiler ilk hamlesini Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi üzerinden gerçekleştirecek gibi görünüyor, tam da Barzani - Erdoğan görüşmesi sonrası düşen haberle... Aynı şekilde Katar'ın Türkiye'yi enerji konusunda Rusya ve İran'a karşı desteklemesi, bölgedeki mücadelenin en göze çarpan katmanları.

Bu kaosta taraflar son halini alırken, tek bir ülke henüz tarafsız davranma lüksünü kaybetmemiş görünüyor. İsrail, taraf seçmek yerine, pragmatik ve fırsatçı bir tavır sergileyerek, koalisyonlar arası günlük mekik dokumayı tercih edebilir. Bu durumda kriz daha da büyüyebilir.

www.iyibilgi.com  özel


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
5 + 4 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

13.302 ms