Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

22 Aralık 2015
font boyutu küçülsün büyüsünYörüngeyi aştılar...Sırada ne var?


Bulmacanın bütününe bakın...
Yörüngeyi aştılar...Sırada ne var?

Paypal'ın kurucusu ve elektrikli araba üreticisi Tesla Motors şirketinin sahibi Elon Musk'ın kurduğu ve NASA için çeşitli projeler geliştiren Spacex adlı uzay teknolojileri şirketine ait uydu yüklü insansız bir roket, uzaya fırlatıldıktan sonra yeryüzüne ilk kez dikey bir şekilde iniş yapmayı başardı. Söz konusu başarı, yeryüzünden yörüngeye yük taşıma maliyetlerini büyük oranda ucuzlayacağının habercisi...

ABD'de özellikle Obama yönetimi ile birlikte uzay teknolojileri projelerinin 'özelleştirilmesi', yani uzay projelerinin bir devlet kurumu olan NASA'dan SpaceX ve Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'a ait Blue Origin gibi özel şirketlere aktarılması meselesi büyük mesafe katetti. Her iki şirketin de uzun süredir kafa yorduğu alan ise yeniden kullanılabilir uzay mekikleri oldu. Yer yüzünden yörüngeye çıkma maliyetlerini düşürülmesi önünde önemli bir engel teşkil eden bu sorun, her iki şirket tarafından kısa süre önce aşıldı. Önce Blue Origin, fırlattığı bir roketi 100 km yükseldikten sonra yer yüzüne hasarsız şekilde geri indirmeyi başardı. Bundan tam 1 ay sonra ise SpaceX, tekrar kullanılabilir mekiğini benzer şekilde ancak bu kez atmosferi de aşarak, 5 dakika uzayda kaldıktan sonra yer yüzüne döndürmeyi becerdi.

Peki uzay teknolojileri konusunda ticari girişimlerin maliyetininin düşürülmesi, kısa ve orta vadede ne gibi sonuçlara yol açabilir? Bu sorunun cevabını verebilmek için, öncelikle yukarıda bahsi geçen şirketlerin sahipleri ve vizyonları konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bezos ve Musk, geliştirdikleri e-ticaret ortamları sayesinde milyarder olmuş kişiler. 'Varlıklarını' internete borçlular. Dolayısıyla her ikisi de araba üretimi vs gibi yan projelere girmiş olsalar da, nihayetinde başarmak istedikleri şeyler biribiriyle alakalı. Örneğin elektrikli araç konusunda piyasada önemli bir oyuncu olan Tesla Motors'un en büyük projelerinden biri de insansız araç sürüşü teknolojisi. Yani aracınızın sizin kontrolünüz olmadan sürülebilmesi. Bunun için her aracın içerisinde otonom karar verme mekanizması olacağı gibi aynı zamanda aracın yörüngedeki uydulardan alacağı konum bilgisi de önem teşkil ediyor. Yörüngedeki mikro uydularının mümkün kılacağı iletişim ağı sayesinde tüm insansız araçlar biribiri ile iletişim halinde olacak, böylece kaza oranları sıfırlanacak. Siz arabanızda akıllı telefonunuzla pür dikkat ilgilenirken, arabanız da sizi istediğiniz yere götürecek. Hem yörüngedeki mikro uydular sayesinde kurmayı planladığı küresel internet ağı, hem sürücüye ihtiyaç duymayan araçları hem de tekrar kullanılabilen mekikleri, koca bir bulmacanın parçaları. Sonunda gündelik işlerinin çoğunu "akıllı araçların" üstlendiği, insanların ise diğer faaliyetlere vakit ayırabildiği bir bulmaca... Trafikte her gün karşılaştığımız ortak bir manzara haline gelmiş, elinde cep telefonu mesaj yazarken aynı anda arabasını kullanmaya çalışan sürüceler açısından bulunmaz nimet gibi gözükse de, hayatın her noktasına girecek bir gelişme ile karşı karşıyayız: İnsan hayatının daha fazla dijitalleşmesi...

Dünyanın yakında yaşanamaz bir yer olacağını varsayan Musk'ın Mars'ı kolonileştirme projesini göz önüne alırsanız, bulmaca giderek daha farklı bir hal almaya başlıyor. Mars'a nükleer bomba atarak orayı 'yaşanır' hale getirmek isteyen bu genç multimilyarderin kafasındakileri anlamak için şu açıklamasına dikkat etmek gerekiyor:

Musk’a, Mars konusunda neden adeta takıntılı biri gibi davrandığını ve gezegenin çok da misafirperver bir yapısı olmadığını, yaşanılabilir olmadığını belirten Colbert’e gezegeni nasıl yaşanılabilir kılacağımızı açıklayan Elon Musk, “bir gezegeni yaşanılabilir kılmak için biri yavaş, biri hızlı metod biliyoruz şu an için. Yavaş olan yöntemde gezegendeki sera gazları oranını kademe kademe ve yavaş şekilde artırarak bu gazların Mars’ın atmosferini kalınlaştırmasını ve sera etkisi ile gezegeni ısıtmasını bekliyoruz. İkinci ve hızlı olan yöntemde ise gezegenin kutuplarına birkaç nükleer bomba gönderiyoruz ki bunları da “SpaceX Falcon 9 Heavy” roketimizle taşıyabilirsiniz, eminim” şeklinde açıkladı.

Musk gibi genç yaşta internet sayesinde inanılmaz bir zenginliğe kavuşmuş ancak elde ettiği parayı daha farklı sektörlere yatırmış bir çok isim mevcut. Musk bunların arasında en medyatik olanı. Alıştığımız holding sahibi burjuva tablosundan çok farklı davranan bu kişileri, tipik birer kapitalist gibi sadece daha fazla kar etmeye odaklı olarak görmek yanlış olur. Bu kişilerin hayalleri ve vizyonları dünyayı fersah fersah aşıyor. Gerekirse başka gezegenlere nükleer bomba atmayı düşünebilecek kadar "sınırsız bir vizyon" var karşımızda. Ve dünyanın gidişatında gittikçe daha fazla pay sahibi oluyorlar. Biz Suriye'deki krizle ilgilenirken, onlar konvansiyonel savaşları Mars'ın kolonizasyonunun önünde birer engel olarak görüyorlar.

Bu yeni nesil patronlar, yerel veya bölgesel değil, 'evrensel' ve insansız projelerin peşindeler.

www.iyibilgi.com


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 3 = 


Oku Yorum


  • ARABA NIN DIJITAL KONTROLU .. 

    Nereye götürecek... tahtalı köye mi..
    x / 23 Aralık 2015 02:22
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

32.45 ms