Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

29 Aralık 2015
font boyutu küçülsün büyüsünRusya ile ikinci krizin adresi


Bu sefer güney değil doğu sınırı...
Rusya ile ikinci krizin adresi

Petrol fiyatlarındaki düşüş, Türkiye basınında sadece Rusya'yı etkiliyormuş gibi gösterilse de, dünyada gelirleri esas olarak petrole dayalı başka ülkelein de olduğu; petrol fiyatlarındaki düşüşe karşı kırılgan olan Venezuela, İran, Irak gibi ülkelerin mali dengelerinin derinden sarsıldığını sıklıkla göz ardı ediyoruz.

Bu kırılgan ülkelerin arasında sayılan Azerbaycan geçtiğimiz hafta, devlet gelirlerinin yüzde 75'ini sağladığı petrol ve gaz fiyatlarındaki düşüş karşısında devalüasyona gitmek zorunda kaldı. 10 ayda ikinci kez parasını devalüe eden ülke, dalgalı kur rejimine geçti.

Rusya'ya olan enerji bağımlılığımızı minimize etmek amacıyla Ankara'nın destek istediği Bakü, sembolik de olsa bu beklentiyi karşılamak amacıyla Türkiye-Azerbaycan nakliye bedellerine yüzde 40 indirime gitmişti. Ancak Azerbaycan'ın yapabileceklerinin sınırlı olduğu, enerjide yapılacak indirimlerin uzun ömürlü olamayacağı, Bakü'den gelen yeni bir haberle ne yazık ki belli edilmiş oldu.

Gelen bilgilere göre Azerbaycan hükümeti, 2016 yılı savunma bütçesinde yüzde 60'lık bir kesinti yapmak zorunda kaldı. 3 milyar doların üzerinde bulunan savunma bütçesi, kesintilerden sonra 1.2 milyar dolara inmiş durumda. Özellikle son bir aydır Ermenistan ile sınırda sıcak çatışmalara bakıldığında, bu önemli bir haber. Geçtiğimiz hafta Ermenistan, Azerbaycan’ın, Karabağ’da kendilerine karşı silah kullandığını bildirerek ateşkesin sona erdiğini duyurmuş, Savunma Bakanlığı Sözcüsü Artsrun Hovannesyan, “Bu bir savaş. Artık savaş sözcüğünü kullanmamız gerekiyor” şeklinde bir açıklamada bulunmuştu. Bu durumda Azerbaycan'ın Türkiye'ye yardımcı olmasından çok, tam tersi bir durum söz konusu olabilir ki, bu durum Ermenistan-Türkiye ilişkilerine yansıyabilir, Moskova'nın arzuladığı bir krize yol açabilir.

Rusya'nın Ermenistan'a yaptığı yatırım, boşuna olmayabilir.

www.iyibilgi.com  özel


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 3 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

81.425 ms