Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

06 Ocak 2016
font boyutu küçülsün büyüsünOperayonun zamanlamasına dikkat!


'İlk'ler ard arda geliyor...
Operayonun zamanlamasına dikkat!Geçtiğimiz hafta Çin Ulusal Halk Meclisi'nde onaylanan ve 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle yürürlüğe giren terörle mücadele yasasına göre, Çin Ordusu denizaşırı askeri operasyon yapabilecek ve mevcut bir operasyona katılabilecek. Yasanın çıkmasından hemen sonra bundan aylar önce gündeme getirilen ama doğru olmadığı anlaşılan bir haber, tekrar piyasaya sürüldü: "Çin de Suriye'deki savaşa giriyor!"  

Geride bıraktığımız 2015 yılının ekim ayında ilk kez dile getirilen iddiaya göre, Çin'in J-15 tipi savaş uçaklarını, Rusların "IŞİD'e karşı sürdürdüğü" hava operasyonlara destek olmak amacıyla Suriye'ye gönderme kararı almış; Çin savaş uçaklarının Irak Takaddum Üssü ve Tartus açıklarındaki Liaoning Uçak Gemisi'nden havalanarak Rus saldırılarına destek vereceği söylenmişti. Aradan 3 ay geçmesine rağmen Çin uçakları Suriye semalarında görülmedi. 3 gün önce ise benzer bir iddia tekrar ortaya atıldı. Pek güvenilir olmayan kaynaklardan gelen bilgiye göre Çin bu kez hava değil, kara birlikleri göndermeye hazırlanıyor. Bunun dışında İsrail istihbaratının resmi olmayan haber sitesi Debka , yukarıda bahsi edilen 3 ay önceki senaryonun bu kez gerçekleştiğini, Liaoning-CV-16 adlı Çin uçak gemisinin Tartus yakınlarında görüldüğünü iddia etti.

Bütün bu iddialar tekrar gündeme getirilirken, Akdeniz'de bir başka dikkat çekici gelişme yaşandı. Türk güvenlik güçleri, Libya Tobruk Limanı'nın kuzeydoğusunda Bolivya bandıralı gemiye yönelik hava destekli operasyon gerçekleştirdi. İçişleri Bakanlığı yetkilileri, söz konusu operasyonun, uluslararası sularda Türkiye tarafından gerçekleştirilen ilk operasyon olduğunu açıkladı.

Söz konusu operasyonun zamanlaması, yukarıdaki iddialara bir mesaj niteliği taşıyor olabilir.

www.iyibilgi.com özel


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
5 + 4 = 


Oku Yorum


  • he canım 

    - ne alaka
    -kel alaka
    ali karandı / 07 Ocak 2016 10:20
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

34.72 ms