Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

11 Ocak 2016
font boyutu küçülsün büyüsünKriz yayılıyor


Ortadoğu'daki kriz Orta Asya'ya sıçrarsa?
Kriz yayılıyor

Pakistan Başbakanı’nın Dış İlişkiler Danışmanı Sertaç Aziz, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı'nın Pakistan ziyareti sırasında, Suudi Arabistan ile İran arasındaki gerilimin düşürülmesinde arabuluculuk rolü üstlenmeye hazır olduğunu bildirmesinin üzerinden bir kaç gün geçmeden, Pakistan'dan konu ile ilgili daha ikinci bir açıklama daha geldi.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Salman, Pakistan ziyareti sırasında Pazar günü Pakistan Genelkurmay Başkanı Raheel Şerif ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Şerif'in yaptığı açıklamada, Pakistan'ın her daim Suudi Arabistan halkıyla dayanışma içerisinde olduğunu; Suudi Arabistan'ın toprak bütünlüğünü tehdit edecek her duruma, İslamabad'ın sert şekilde karşılık vereceğini belirtti. Geçtiğimiz haftalarda Suudilerin başını çektiği "terör karşıtı koalisyon"a katılmayı kabul eden Pakistan yönetimi açısından bu açıklama, bir önceki arabuluculuk açıklamasından daha güçlü mesajlar içeriyor. Ancak "toprak bütünlüğü"ne yapılan atıf, daha savunmaya yönelik bir içeriğe sahip. Öte yandan son zamanlarda açıkça telaffuz edilen İran-Suudi Arabistan arasındaki gerginliğin sıcak çatışmaya dönüşmesi halinde, Pakistan'ın kimin yanında yer alacağını da açıkça belli etmiş oluyor. Yemen'deki operasyonlara Riyad'ın çağrısına rağmen katılmamayı tercih eden İslamabad açısından, bu yeni bir açılımı ifade ediyor, keza önemli bir Şii nüfusa sahip Pakistan'ın İran ile ilişkilerini, diğer Suudi müttefikleri gibi bir kalemde rafa kaldırması kolay değil.

Ancak bu durum, küresel dengeler açısından yeni bir safhaya girilmesine sebep olabilir. Pakistan'ın Suudi-İran krizinde aktif olarak taraf olması, son zamanlarda İran ile ilişkilerini daha da sıkılaştıran Rusya açısından "bir sorun" gibi algılanabilir. Aynı şekilde şimdiye kadar açıkça taraf görüntüsü vermeyen Çin'i de, bir taraf seçmeye zorlayabilir. Fakat düşük petrol fiyatlarından Rusya'nın ne kadar canı yanıyorsa, dünyadaki en büyük tüketici olarak Çin'in de bir o kadar faydalanıyor olması, Rusya-Çin-İran ittifakının oluşmasını engelliyor. Bu durum daha ne kadar sürebilir, orası belli değil. Ancak şimdilik petrol fiyatları, dengelerin belirlenmesinde önemli unsurlardan birini oynuyor. Benzer şekilde Pakistan ile sürekli çatışma halinde olan Hindistan da ağırlığını İran'dan yana koyabilir ki bu durum çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

Özetle Ortadoğu'daki krizin Orta Asya'ya sıçraması, an meselesi...

www.iyibilgi.com özel


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
4 + 1 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

34.557 ms