Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

14 Ocak 2016
font boyutu küçülsün büyüsünCanlı bombaların pimi kimin elinde?


3. Dünya Savaşı için Türkiye üzerinde operayon yapan kim?
Canlı bombaların pimi kimin elinde?

Rusya Devlet Başkanı Putin üzerinde büyük etkisi olduğu bilinen Moskova Üniversitesi’nin Siyaset ve Sosyoloji Bölümü eski öğretim üyelerinden Prof.Dr.Alexander Dugin'in 2015 sonbaharında televizyonda verdiği bir demecinde, Suriye'deki durumu şöyle değerlendiriyor:

"Suriye'deki savaş tek kutuplu dünya düzenini destekleyenler (ABD ve onun uyduları) ile çok kutuplu dünya düzenin destekelyenler arasında (Beşer el Esad tarafından temsil edilen Çin, Rusya ve İran) yaşanıyor. Dolayısıyla bu bir dünyalar savaşıdır, geleceğe dair bir savaştır. Bu (1. Dünya Savaşı'nı başlatan) Saraybosna'daki suikasta çok benzer, 3. Dünya Savaşı için bir tetikleyici ve dünyanın iki temel kampa bölünmesi anlamında. Bundan dolayı Suriye krizine müdahil olmuş küresel oyuncuların pozisyonlarına kıyasla, (Suriye) içerisindeki güvenlik dengesi ikincil önem taşımaktadır.

Eğer Esad rejimi Batı tarafından desteklenen Sünni radikaller tarafından düşürülürse, sıra İran ve Rusya'ya gelecektir. Sırası değişebilir ya da Amerikalılar değişiklik olsun diye Kuzey Kafkasya'daki durumu istikrarsızlaştırmaya başlayabilir. Durum ne olursa olsun, İran ve Rusya, dolaylı ya da dolaysız olarak ABD ve Batı ile bir kriz yaşamaya mahkum. ABD düşmanlarına vekilleri üzerinden saldırdığı, dolaylı krizlere bayılır.

Suriye'deki duruma gelirsek. Günümüzde Suriye halkının yüzde altmış ile yetmiş arasındaki kısmı Esad'ı değil, Suriye'yi destekliyor. Esad'dan mutlu değiller, birçoğu Esad'a alternatif teşkil edecek modellere sahipler ancak hepsi kanlarının son damlasına kadar Amerika yanlısı Selefi isyancı gruplara karşı savaşmaya kararlılar.

İster Batılı gazetecilerin siyasal desteği olsun, ister Katar ve Suudi Arabistan gibi radikal rejimlerin finansal desteği arkalarında olsun, Suriye'deki vaziyeti hiçbir şey değiştiremez. Uçuşa yasak hava sahası ve NATO işgali olmadığı sürece Suriye'deki durum istikrara doğru gidecek.

Rusya ve Çin'in güçleri (eğer geri adım atmazlarsa) ile İran'ın bu krize tamamen dahil olma isteği, gelecekteki bir krizin tam anlamıyla 3. Dünya Savaşına dönüşmesi için temel oluşturmaktadır. ABD ve Batı bir dünya savaşına hazır değiller. Dolayısıyla bu riskle karşı karşıya kaldıklarında daha fazla adım atmaya cesaret edemeyecekler."

Dugin'in aylar önce yaptığı bu "3. Dünya Savaşı" açıklamasında Saraybosna Suikasti benzetmesi önemli. Türkiye'de IŞİD'in üstlendiği bombalı saldırıların hedefi, söz konusu tetiği çekmeye yönelik olabilir.

www.iyibilgi.com  


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
4 + 3 = 


Oku Yorum


  • 2 İHTİMAL... 

    Siz ABD der gibi yaptınız ancak Rusya ondan daha ağırlıklı bence...
    erdinc can / 14 Ocak 2016 14:44
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

28.405 ms